Polityka klimatyczna
-
Czarna lista firm węglowych
2017-11-27
775 koncernów i ponad tysiąc powiązanych z nimi spółek zostało wpisanych na „Globalną Listę Rezygnacji z Węgla”. Ma ona skłonić instytucje finansowe do wycofania się z przedsięwzięć, które są szkodliwe dla środowiska.
Więcej
-
Wielka Brytania i Kanada zawarły Pakt na rzecz rezygnacji z węgla
2017-11-20
Grupa krajów, w tym Wielka Brytania i Kanada, powołała 16 listopada podczas obrad 23. szczytu klimatycznego w Bonn Pakt na rzecz rezygnacji z węgla.
Więcej
-
Leczenie objawowe
2017-11-16
Jak mówi przysłowie: „Katar nie leczony trwa aż 7 dni, a leczony tylko 7”. W każdym razie na leczenie wydamy więcej, niż nie lecząc się a skutek będzie ten sam. Może właśnie dlatego wolimy adaptację do zmian klimatu od ochrony klimatu.
Więcej
-
Polska w CCPI2018
2017-11-15
Polska zajęła w międzynarodowym rankingu CCPI 2018 dopiero 40 miejsce na ocenianych 56 krajów. Dlaczego?
Więcej
-
Duży szacunek dla dalekiego Paryża – małe zaangażowanie z bliska
2017-11-15
Transformacja energetyczna nabiera tępa, ale żaden kraj nie podejmuje wystarczająca ambitnych działań. Strony porozumienia muszą zwiększyć swoje cele i działania. Szwecja, Maroko, Norwegia robią dużo – Stany Zjednoczone powoli spadają. Wyniki CCPI 2018.
Więcej
-
ONZ - Cięcia emisji: Jesteśmy dwie trzecie poniżej tego, co jest potrzebne
2017-11-07
ONZ opublikowało roczne sprawozdanie na temat emisji we wtorek (31 października), podkreślając ponury rekord: przed COP23 kraje obniżą o dwie trzecie poniżej poziomu niezbędnego do osiągnięcia uzgodnionej redukcji emisji.
Więcej
-
BGK o Funduszu Termomodernizacji i Remontów
2017-11-06
Fundusz Termomodernizacji i Remontów wspiera finansowo inwestorów realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne oraz remontowe. Pomoc ta jest udzielana w formie premii: termomodernizacyjnej, remontowej oraz kompensacyjnej.
Więcej
-
Ten legendarny węgiel
2017-11-02
Przez wieki opowiadaliśmy dzieciom baśnie i legendy. Czy potrafiliśmy wcielić w życie zawarte w nich przestrogi?
Więcej
-
Konferencja klimatyczna UNFCCC w Bonn
2017-10-06
W listopadzie odbywa się coroczna konferencja klimatyczna UNFCCC w Bonn, ale po raz pierwszy jest ona organizowana przez małe wyspiarskie państwo rozwijające się: Fidżi. Kraj jest jednym z najbardziej narażonych na zagrożenia i wpływ zmian klimatycznych, a misja obecnej prezydencji COP polega na tym, aby wnioski krajów AKP i innych państw rozwijających się znalazły się na czele międzynarodowego programu działań.
Więcej
-
Europa wciąż subsydiuje paliwa kopalne
2017-09-28
Europa wciąż subsydiuje paliwa kopalne kwotą 112 miliardów euro rocznie. Prawie połowa dotacji zapewniona jest w sektorze transportu. CAN-Europe ujawnia nowy raport na ten temat.
Więcej
-
Monitoring dotacji do paliw kopalnych – sytuacja Polski
2017-09-28
Organizacja CAN-Europe opracowała raport na temat dotacji do paliw kopalnych w Europie. W raporcie została przedstawiona także sytuacja Polski. Poniżej zestawiono najważniejsze fakty o Polsce.
Więcej
-
Meandry i megatrendy w polityce publicznej
2017-09-21
Ciekawy raport WISE-Europa nt. megatrendów przywołał po raz kolejny kwestię rozbieżności polityki w Polsce z mierzalną rzeczywistością. W wielu obszarach polska rzeczywistość jest jednak także niemierzalna, więc i polityka siłą rzeczy meandruje.
Więcej
-
Zmiany klimatu wyzwaniem dla metropolii
2017-09-19
Skutki wpływu zanieczyszczeń na klimat oraz jakość życia znane są każdemu kto mieszka w większym mieście. Wystarczy wspomnieć ostatnią zimę, gdzie podróż tramwajem, autobusem lub innym środkiem lokomocji, wydawała się być podróżą w nieznane i nicość spowitą mgłą gęsta jak mleko. Zima przyniosła nam niechlubny rozgłos w kategorii najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, a nawet świata.
Więcej
-
Jak megatrendy wpływają na polityki publiczne – nowy raport WiseEuropa
2017-09-12
Zmiany demograficzne, postęp technologiczny oraz kryzys zasobowo-klimatyczny – na tych obszarach skupia się raport „Megatrendy: od akceptacji do działań”. Zapraszamy do lektury nowej publikacji WiseEuropa poświęconej procesom dotykającym najważniejszych aspektów polityki rozwojowej i energetycznej Polski.
-
Polsko, bądź mądra przed szkodą
2017-09-01
W pierwszej połowie sierpnia przez Polskę przeszła fala nawałnic, burz z bardzo silnymi wiatrami i opadami. Szczególnie ucierpiały tereny położone w województwie pomorskim. Dziesiątki tysięcy zniszczonych domostw, gospodarstw rolnych, obiektów infrastruktury. Straty i tragedie ludzkie są ogromne.
Więcej
-
Rozstanie Chin z węglem
2017-08-29
Szaleńczy wzrost gospodarczy Chin wyniósł je do rangi supermocarstwa. Niestety uwagę przykuła również ciemna strona tego medalu, z której nie należy się cieszyć. Chiny znajdują się w czołówce państw w kategoriach konsumpcji energii, spalanie węgla, import ropy i emisje dwutlenku węgla.
Więcej
-
Czy administracja Trumpa zignoruje raport federalny o zmianach klimatu?
2017-08-25
Amerykańscy naukowcy obawiają się odrzucenia federalnego raportu dotyczącego zmian klimatu przez administrację Trumpa. Przygotowany przez rządowych naukowców raport pokazuje, że Amerykanie już teraz odczuwają skutki zmian klimatycznych.
Więcej
-
NCBiR: kolejne dotacje na innowacje w energetyce
2017-08-24
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło kolejny konkurs w ramach programu sektorowego PBSE. Na przedsiębiorców wdrażających innowacje w branży elektroenergetycznej czeka 120 mln zł.
Więcej
-
Sosnowiec liderem w energomodernizacji budynków
2017-08-16
Likwidacja blisko 1000 pieców – taki będzie efekt podłączenia do sieci centralnego ogrzewania 22 budynków. Umowa pomiędzy Miejskim Zakładem Zasobów Lokalowych a Zakładem Energetyki Cieplnej w Katowicach została już podpisana.
Więcej
-
Przepisy antysmogowe w Małopolsce już obowiązują
2017-08-08
Małopolska to pierwszy region w kraju, w którym od lipca 2017 obowiązują regulacje antysmogowe obejmujące całe województwo. Równocześnie z nimi w życie wchodzą przepisy tzw. tymczasowej uchwały, do której będą musieli stosować się mieszkańcy Krakowa.
Więcej
-
Gdzie są ekocentrycy?
2017-08-01
W ostatnim czasie sporo padło niedobrych słów na temat ekologicznych organizacji pozarządowych. Pojawiło się nawet nowe określenie na działaczy ekologicznych –ekocentrycy. Gdzie znaleźć ekocentryków i czy faktycznie mają oni człowieka „gdzieś”?
Więcej
-
Konsultacje społeczne "uchwały antysmogowej" dla Mazowsza
2017-07-24
Od 20 lipca do 18 sierpnia można konsultować uchwałę antysmogową dla Mazowsza.
Więcej
-
Jesteśmy w Punkcie Krytycznym
2017-07-19
Na kanale Youtube WWF Polska można od dzisiaj zobaczyć film „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, który jasno i klarownie pokazuje: gdzie jesteśmy, co jest obecnie najważniejsze i co można zrobić, aby mieć szansę na bezpieczną przyszłość w obliczu zmian klimatu.
Więcej
-
Lepsze etykiety zwiększą efektywność energetyczną
2017-06-27
Rada Europejska przyjęła rozporządzenie ustanawiające zasady etykietowania energetycznego. Nowy akt zastąpi obecną dyrektywę 2010/30/UE: przejmie jej główne zasady, ale doprecyzuje, ulepszy i rozszerzy jej zakres.
Więcej
-
Parlament Europejski za ograniczeniem emisji
2017-06-19
W środę, po debacie o wycofaniu się USA, europosłowie poparli plany wprowadzenia nowych wiążących redukcji emisji gazów cieplarnianych zgodnie z Porozumieniem Paryskim.
Więcej
-
Ceny CO2 wzrosną ponad 10-krotnie
2017-06-09
Ceny za uprawnienia do emisji CO2 są jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w globalnej polityce klimatycznej, mimo że obejmują tylko 15 proc. wszystkich emisji. Ponadto większość cen za jedną tonę CO2 jest niższa niż 10 dolarów.
Więcej
-
Eurodeputowani za wzmocnieniem polityki klimatycznej UE
2017-06-07
Kontrole co dwa lata oraz dodatkowa redukcja emisji CO2 nawet o 562 Mt do 2030 roku. Komisja ds. Środowiska (ENVI) przedstawiła uwagi do rozporządzenia ESR, czyli redukcji emisji gazów cieplarnianych z sektorów non-ETS do 2030 roku.
Więcej
-
COP24 odbędzie się w Katowicach
2017-06-01
Ogłoszono miejsce kolejnego szczytu klimatycznego. W grudniu 2018 roku globalne obrady odbędą się w stolicy Śląska. Eksperci podkreślają, że jest to szansa dla Polski, aby pokazać społeczności międzynarodowej, że jesteśmy w stanie dokonać sprawiedliwej transformacji niskoemisyjnej dawnego regionu górniczego.
Więcej
-
Od porozumienia w Paryżu do zrównoważonego rozwoju
2017-05-30
O tym, jak uwzględniać prawa człowieka i równość płci w działaniach na rzecz klimatu realizowanych przez instytucje unijne piszą autorzy raportu opublikowanego przez Fundację im. Heinricha Bölla.
Więcej
-
Zdrowe środowisko to zdrowi obywatele i tętniąca życiem Unia Europejska
2017-05-26
Na tle innych nacji Europejczycy wyjątkowo często cierpią na depresję, stany lękowe i inne choroby niezakaźne. W dzisiejszych czasach przyroda okazuje się niedocenianym remedium – przekonuje Magda Stoczkiewicz, dyrektor Friends of the Earth Europe.
Więcej
-
Nowy projekt UE: czysta energia dla unijnych wysp
2017-05-23
Przedstawiciele Komisji Europejskiej i 14 unijnych krajów podpisali porozumienie zmierzające do uruchomienia projektu, który ma na celu wypracowanie rozwiązań pozwalających na zwiększenie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego wysp należących do Unii Europejskiej.
Więcej
-
Polska – Bruksela: dużo rozmów o CO2, ale nie dobito targu
2017-05-16
Na ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie reformy systemu handlu emisjami przyjdzie prawdopodobnie poczekać aż do jesieni. Wciąż nie wiadomo na jakie ustępstwa wobec Polski zgodzi się Komisja Europejska i państwa "starej" UE.
Więcej
-
Czyste powietrze nad Europą?
2017-05-10
Dla powietrza nad Europą otwiera się nowy rozdział – 28 kwietnia br. w Brukseli przegłosowano długo negocjowane limity zanieczyszczeń dla elektrowni, pomimo sprzeciwu Niemiec i Polski. Modernizacja energetyki pozwoli uniknąć rocznie ponad 20 tysięcy przedwczesnych zgonów. Nowe prawo będzie potężnym impulsem do długo oczekiwanej transformacji naszej energetyki.
Więcej
-
Pamięć przeszłości czyli historia pewnej współpracy na rzecz ekorozwoju
2017-05-08
Gratulacje dla Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) z okazji jubileuszu 25 lecia działalności od byłego zastępcy regionalnego administratora Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (USEPA).
Więcej
-
Wybór Macrona to dobra wiadomość dla OZE i klimatu
2017-05-08
Wybór Emmanuela Macrona na prezydenta Francji to dobra wiadomość dla procesu walki z globalnym ociepleniem i zmianami klimatu, zapoczątkowanego w grudniu 2015 r. w Paryżu, a także dla sektora odnawialnych źródeł energii we Francji i Unii Europejskiej.
Więcej
-
Znajdujemy się w Punkcie Krytycznym. Co dalej?!
2017-05-04
Czy przyszłość oparta na węglu i ropie ma rację bytu? Dlaczego tak mocno cierpimy z powodu smogu? W jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza? Czy kupno bananów wpływa na klimat? Dlaczego w Berlinie nie ma korków? I czy zmiana klimatu sprawi, że staniemy się klimatycznymi uchodźcami?
Więcej
-
Polska może zarobić na unijnej polityce klimatycznej
2017-04-27
Uwzględnienie celów klimatycznych w polityce energetycznej pozwoliłoby sfinansować szereg planów polskiego rządu - twierdzą eksperci WiseEuropa.
Więcej
-
Chińska zmiana priorytetów: czas na Ekocywilizację
2017-04-20
Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA mocno nadwyrężył wiarę wielu osób w sens klimatycznego porozumienia paryskiego. Wsparcie przyszło jednak z najmniej spodziewanej strony.
Więcej
-
Polsko! Nie idź tą drogą - ostrzega Komisja Europejska
2017-04-10
Poprawa stanu rzek i jakości powietrza największymi wyzwaniami dla Polski – stwierdziła Komisja Europejska po dokonaniu przeglądu wdrażania polityki ochrony środowiska we wszystkich krajach Unii.
Więcej
-
Ministerstwo Energii za zakazem sprzedaży najgorszych paliw gospodarstwom domowym
2017-03-28
Ministerstwo Energii opublikowało wyniki konsultacji publicznych nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Z listy uwzględnionych uwag wynika, że za kilka miesięcy nie wolno będzie sprzedawać detalicznie mułów, flotokoncentratów, węgla brunatnego oraz paliw mieszanych.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona