Polityka klimatyczna
-
Opinia o projekcie polityki energetycznej Polski do 2040 roku
2019-01-15
Opinię przygotowała Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju na prośbę Stowarzyszenia EKO-UNIA.
Więcej
-
COP 24 w Katowicach - i co dalej?
2018-12-19
Paryski regulamin przyjęty, ale reakcja na pilny charakter raportu IPCC 1.5C wymaga silniejszych celów klimatycznych do 2020 r. Oraz przewidywalnego i odpowiedniego wsparcia dla krajów rozwijających się.
Więcej
-
COP 24 w Katowicach -sukces, który niełatwo zrozumieć
2018-12-19
W historii globalnych negocjacji klimatycznych COP24 z pewnością będzie uznawany za spore osiągnięcie. Bez biurokratycznej mordęgi w Katowicach większość choćby najbardziej ambitnych deklaracji politycznych pozostałaby na papierze. Polska prezydencja wykonała kawał dobrej dyplomatycznej roboty.
Więcej
-
Ukradliście nam Marsz dla Klimatu, nie pozwolimy ukraść naszej przyrody i przyszłości
2018-12-10
„Mamy sygnały, że przewozicie przedmioty niebezpieczne. Prosimy wysiąść - musimy przeszukać autokar i spisać wszystkich państwa” - takie słowa usłyszeli pasażerowie z Warszawy i Wrocławia, kiedy w sobotę rano zostali zatrzymani po drodze na Marsz dla Klimatu w Katowicach.
Więcej
-
Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5 0 C jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie? – sprawozdanie z konferencji
2018-12-10
W dniu 7 listopada 2018 r. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja pt.: Czy możemy jeszcze zdążyć? 1,5 0 C jako wyzwanie klimatyczne: Jak zatrzymać wzrost temperatury na tym poziomie?
Więcej
-
Marsz dla klimatu przeszedł ulicami Katowic
2018-12-08
Obudźcie się! Czas ocalić nasz Dom! Pod takim hasłem 8 grudnia 2018 roku w Katowicach przeszedł Marsz dla Klimatu. Kilka tysięcy obywateli Polski, Europy i Świata na Marszu oraz wiele więcej wirtualnie pokazało, że popierają aktywną politykę klimatyczną i że chcą silnego porozumienia na rzecz odejścia od paliw kopalnych osiągniętego podczas COP24 w Katowicach.
Więcej
-
Komisja Europejska proponuje zerowe emisje do 2050 r.
2018-11-30
KE przedstawiła w środę długoterminową strategię klimatyczną, przewidującą, że do połowy tego stulecia UE stanie się neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych. Efektem ma być odejście m.in. od węgla w energetyce, a także zmniejszenie importu gazu.
Więcej
-
Czas ocalić nasz Dom! Poprzyj Marsz dla Klimatu wirtualnie.
2018-11-29
8 grudnia 2018 roku o godz. 12.00 w Katowicach rusza Marsz dla Klimatu. Jego celem jest zwrócenie uwagi polityków na fakt, że nie ma już czasu na dyplomację i przewlekłe negocjacje w sprawie ochrony klimatu. Żądamy ambitnego i wiążącego porozumienia klimatycznego, które uchroni świat przed wzrostem temperatury powyżej 1,5 st. C. Jeśli nie możesz być w Katowicach włącz się w Wirtualny Marsz dla Klimatu.
Więcej
-
Kreatywne warsztaty jako sposób na komunikację na tematy związane ze zmianą klimatu – reportaż z Climathonu 2018 w Krakowie
2018-11-15
Jesteśmy w Krakowie w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Trwa tutaj Climathon, 24-godzinny warsztat tzw. hackathon, w ramach którego powstają rozwiązania na rzecz ochrony klimatu. Wydarzenie ma wymiar globalny, odbywa równocześnie się w 113 miastach na całym świecie.
Więcej
-
Katoliccy biskupi wzywają wiernych do aktywnego działania w celu obniżenia temperatury o 1,5 ° C
2018-11-06
Przywódcy kościelni wezwali rządy na całym świecie do zwiększenia wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym w piątek (26 października), wzywając do "ambitnego wdrożenia" porozumienia paryskiego.
Więcej
-
Zanieczyszczenie powietrza. Polskie miasta biją rekordy w Europie
2018-10-29
Aż 19 z 20 miast z najgorszym powietrzem w Europie leży w Polsce. Najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska nie pozostawia złudzeń co do jakości powietrza, którym oddychamy.
Więcej
-
Polska chciała osłabić stanowisko UE w sprawie ochrony klimatu
2018-10-18
Politico dotarło do informacji, że Polska, jako gospodarz Szczytu Klimatycznego 2018r, starała się osłabić uzgodnienia Rady Unii Europejskiej ws. stanowiska negocjacyjnego, jakie wspólnota ma przedstawić na grudniowym światowym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.
Więcej
-
Rozłam w Unii Europejskiej przed COP24
2018-10-05
W Komisji Europejskiej trwają ustalenia wspólnego stanowiska w sprawie polityki klimatycznej, które zostanie zaprezentowane na COP24 w Katowicach. Wspólny głos UE w tej sprawie słabnie.
Więcej
-
Ocalić świat i jeszcze na tym zarobić?
2018-09-10
Stoimy przed wyborem szybkiego odejścia od paliw kopalnych i przejścia na zeroemisyjną gospodarkę lub katastrofy klimatycznej. Politycy, szczególnie w Polsce, często podkreślają, jakim to naszym bogactwem jest węgiel, a wprowadzanie gospodarki na niskoemisyjne tory traktują jak zło konieczne.
Więcej
-
Wywiad z koordynatorem projektu Eko-lokator Hanną Kryszyńską
2018-08-03
Projekt Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem nieruchomościami, prowadzony jest już od roku przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju. O tym jakie są cele projektu, co udało się już osiągnąć i jakie wydarzenia są jeszcze przed nami, porozmawiamy z koordynatorem projektu Hanną Kryszyńską.
Więcej
-
Jak wprowadzenie definicji ubóstwa energetycznego przyczyni się do wypełnienia przez Polskę wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ?
2018-07-19
W dniu 18 lipca rząd Rzeczypospolitej Polskiej na forum ONZ prezentował krajowy raport z wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals SDG), zdefiniowanych w Agendzie 2030 Rezolucji ONZ.1
-
Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego czyli Polska w kontrze do polityki klimatycznej UE
2018-06-22
Kilka dni temu rząd przyjął program dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce do roku 2030. Jak w nim napisano „Głównym celem strategicznym programu jest stworzenie warunków sprzyjających wytwarzaniu energii elektrycznej z węgla brunatnego w oparciu o innowacyjne i efektywne technologie, w tym również przez wykorzystanie węgla do produkcji paliw płynnych i gazowych.”
Więcej
-
Naszym zdaniem odc.10
2018-06-21
dr Andrzej Kassenberg - Współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. Energii i Klimatu, o kierunkach polityki energetycznej i dotacji węgla.
-
Zdrowie Polaków zagrożone przez zmianę klimatu
2018-06-19
Wzrost śmiertelności z powodu fal upałów, coraz więcej poszkodowanych w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych czy kilkukrotne zwiększenie liczby zachorowań na boreliozę – to tylko niektóre negatywne skutki zdrowotne zmiany klimatu, jakie odczują Polacy w najbliższych latach.
Więcej
-
Polska na ostatnim miejscu w UE w realizacji celów klimatycznych.
2018-06-18
Według najnowszego raportu CAN Europe pokazującego postępy krajów UE w walce ze zmianą klimat, Polska zajęła ostatnie miejsce. Najlepiej wypadła Szwecja, Portugalia i Francja. Jednak jak przekonują autorzy raportu konieczne jest zwiększenie ambitnych działań pro klimatycznych w całej UE.
Więcej
-
Nowa "opłata atomowa" w rachunku za prąd?
2018-05-29
Krzysztof Tchórzewski zapowiada, że nie będzie morskich wiatraków bez elektrowni atomowej. Ale jaki ma być dla niej model finansowania? Według naszych informacji pojawiła się nowa idea - przerzucenie części kosztów na klientów w rachunku za prąd. Ale takie pomysły nie nadają się do kampanii wyborczej.
Więcej
-
Pozew obywateli przeciwko UE w sprawie zbyt niskiego celu klimatycznego
2018-05-25
W Brukseli został złożony pozew przeciwko Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE za przyjęcie zbyt niskich celów redukcji emisji CO2 do 2030 roku, które według powoda nie chronią obywateli Unii i innych krajów przed pogorszaniem się ich warunków życia.
Więcej
-
Nowy budżet Unii Europejskiej a działania na rzecz klimatu
2018-05-08
2 maja 2018 Komisja Europejska opublikowała swój wniosek dotyczący budżetu UE po roku 2020, rozpoczynając polityczną walkę o zasady i priorytety, które będą regulować wydatki UE w latach 2021-2027. Komisja wybrała działania w dziedzinie klimatu, które będą jednym z najważniejszych priorytetów dla przyszłych funduszy UE.
Więcej
-
Kościół katolicki pozbywa się inwestycji związanych za paliwami kopalnymi
2018-04-30
Międzynarodowy Caritas, trzy katolickie o sumie bilansowej ok. 7,5 mld EUR, diecezje i inne instytucje z okazji Dnia Ziemi poinformowały, że wycofują się z inwestycji związanych z paliwami, które przyczyniają się do zmian klimatu.
Więcej
-
Prawo wodne trzeba "wyczyścić". Minister Gróbarczyk zapowiada zmiany za pół roku
2018-04-13
W niektórych przypadkach Prawo wodne jest dyskusyjne lub kontrowersyjne, dlatego chcemy "wyczyścić" wszystkie sprawy związane z tą ustawą w pół roku - zapowiedział w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Więcej
-
Naszym zdaniem odc.07
2018-04-12
Dr Andrzej Kassenberg - Współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii, mówi o polityce energetycznej i potrzebie zmiany w podejściu do omawianego zagadnienia.
-
Obrońcy Puszczy Białowieskiej z nagrodą im. Anny Laszuk
2018-03-28
Obrońcy Puszczy Białowieskiej, grupa aktywistów, która sprzeciwiła się niszczeniu Puszczy Białowieskiej i zorganizowała „Obóz dla Puszczy”. Na miejscu przeciwstawiali się dalszej dewastacji tego najstarszego polskiego lasu.
Więcej
-
Uchwały antysmogowe mogą pogorszyć sytuację najbiedniejszych Polaków
2018-03-07
Uchwalane naprędce regulacje mające ograniczyć smog mogą spowodować odwrotny skutek - alarmuje branża sprzedawców węgla. Wycofywanie najgorszej jakości mułów i flotokoncentratów spowoduje, że najbiedniejsze osoby, których nie stać na dobrej jakości i droższy węgiel będą palić, czym popadnie.
Więcej
-
3,5 mld euro zielonych obligacji.
2018-02-01
W 2017 roku Polska została wyróżniona nagrodą "Climate Bonds Award" za pierwszą na świecie rządową emisję zielonych obligacji. "To kamień milowy dla tego rynku" - napisała w uzasadnieniu organizacja Climate Bond Initiative (CBI). Green bonds to towar eksportowy naszego kraju.
Więcej
-
Gospodarka o obiegu zamkniętym w świetle reflektorów w Davos
2018-01-29
Raport wskazuje, że zaledwie 9% światowych zasobów naturalnych są ponownie poddane przetworzeniu i użyte.
Więcej
-
15,5 kilometra do granicy
2018-01-26
Instytut na rzecz Ekorozwoju i portal chronmyklimat.pl. objęły patronatem książkę Dariusza Kobusa 15,5 kilometra do granicy, wydana przez Wydawnictwo Słowa i Myśli. Zapraszamy do lektury.
Więcej
-
Klimatyczna bzdura roku 2017
2018-01-24
Już trzeci raz z rzędu rusza konkurs na Klimatyczną Bzdurę Roku. Zapraszamy do głosowania.
Więcej
-
Przywódcy i przewodnicy
2018-01-18
Kogo nam bardziej potrzeba do rozwiązania problemu zmian klimatu – przywódców, czy przewodników?
Więcej
-
Zdewastowane rabunkową gospodarką Chiny, coraz więcej robią dla środowiska naturalnego. Od roku 2014, kiedy to ogłosiły „stan wyjątkowy” w związku z zanieczyszczeniem środowiska, zaczęto mocno inwestować w naprawę i ochronę przyrody oraz rozwijać czyste technologie.
Więcej
-
Gospodarka o obiegu zamkniętym ciągle we mgle
2018-01-04
Idea gospodarki cyrkularnej z trudem przebija się do świadomości społeczeństwa. W Polsce niby o niej od kilkunastu miesięcy mówimy, ale głównie podczas konferencji, kongresów i na łamach mediów, czyli dyskusja dotyczy ciągle bardzo wąskiego grona osób zainteresowanych. Skąd aż tak smutny wniosek? Zobaczcie opinie samych zainteresowanych.
Więcej
-
Duma i pogarda
2017-12-22
Gdzie nie spojrzeć, tam na ustach śmiało pojawia się słowo „duma”. Niestety zbyt często towarzyszy jej niegrzeczna siostra „pogarda”. Także dla zmian klimatu.
Więcej
-
Konsultacje „Ocena Strategii UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu”
2017-12-12
Komisja Europejska zaprasza na publiczne konsultacje Strategii UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu. Konsultacje trwają od 7 grudnia 2017 do 1 marca 2018.
Więcej
-
Analiza MaxiMiseR 2017 dotycząca strategii niskowęglowego rozwoju krajów
2017-12-08
Tylko trzynaście państw członkowskich UE posiada strategię redukcji emisji do roku 2050r. Jakość tych strategii jest nierównomierna.To wyniki analizy MaxiMiser z roku 2017.
Więcej
-
Rynek mocy i niemocy w Sejmie
2017-12-07
Posłowie uchwalili ustawę o rynku mocy. Niestety stracili okazję żeby lepiej zapoznać się ze stanem polskiej energetyki
Więcej
-
Adaptacja do zmian klimatu w warunkach ekstremalnych, czyli o polityce klimatycznej i rozwojowej w Bangladeszu
2017-11-29
Bangladesz znamy przede wszystkim z metek przyszytych do koszulek, które kupujemy w sklepach sportowych. Jednak warto poznać ten kraj bliżej. Jest on bowiem najbardziej narażony na skutki zmiany klimatu i jednym z największym biorców funduszy pomocowych, przeznaczanych na działania adaptacyjne. Jak radzi sobie ten najbiedniejszy kraj świata ze zmianami klimatycznymi i przystosowaniem się do nich?
Więcej
Poprzednia strona Następna strona