Aktualności
-
Przyśpieszmy redukcję emisji w budownictwie, transporcie i rolnictwie
2021-09-29
Prawodawcy w komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego wezwali w poniedziałek (27 września) kraje UE do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia emisji w sektorach takich jak rolnictwo, budownictwo i transport, które obecnie nie są objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji.
Więcej
-
Startuje akcja „Książka za drzewo”
2021-09-28
Fundacja Ekologiczna ARKA startuje z ogólnopolską akcją „Książka za drzewo”, która łączy tematykę ekologiczną z promocją książek i czytelnictwa.
Więcej
-
Niskoemisyjny transport w CEE. Jak obniżyć emisje z transportu drogowego w Europie Środkowo-Wschodniej? Podsumowanie debaty
2021-09-27
22 września, w Europejski Dzień Bez Samochodu, odbyła się debata poświęcona redukcji emisji z transportu drogowego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Podczas wirtualnego spotkania eksperci z Polski, Czech, Węgier, Rumunii i Słowenii podzielili się doświadczeniami ze swoich krajów. Omówiono aktualną i prognozowaną skalę emisji szkodliwych gazów w regionie oraz istniejące i proponowane rozwiązania problemu.
Więcej
-
Podatki – dobro, które wraca
2021-09-25
Minął Dzień bez Samochodu oraz Tydzień Zrównoważonego Transportu. Nam minął godnie, bo zrealizowaliśmy debatę poświęconą obniżeniu emisji CO2 z transportu, na którą każdy z uczestników dotarł na piechotę lub nie musiał docierać w ogóle. Wszystko zdalnie, czyli bez konieczności podróży. A dyskutowaliśmy m.in. o podatkach od transportu.
Więcej
-
Mieszkańcy mówią dość i skarżą nieskuteczną politykę antysmogową mazowieckich władz
2021-09-24
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz dwoje mieszkańców Warszawy zaskarżyli dziś władze Województwa mazowieckiego za nieskuteczną politykę antysmogową. Domagają się unieważnienia obecnego programu ochrony powietrza i podjęcia zdecydowanych i pilnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w stolicy i w całym województwie.
Więcej
-
Światowa Organizacja Zdrowia publikuje nowe rekomendacje ws. jakości powietrza. Smog szkodzi nam bardziej, niż myśleliśmy.
2021-09-23
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała wczoraj nowe wytyczne dot. światowych standardów jakości powietrza. Są to zaktualizowane po 15 latach rekomendacje maksymalnych stężeń sześciu głównych substancji zanieczyszczających powietrze, tj. pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, ozonu oraz tlenku węgla. W niektórych przypadkach są one nawet czterokrotnie niższe, niż poprzednie wytyczne. Aktualizując poziomy obowiązujące od 2005 roku, WHO wzięła pod uwagę rosnącą liczbę badań naukowych potwierdzających szkodliwość tych zanieczyszczeń – dużo wyższą niż sądziliśmy jeszcze kilkanaście lat temu.
Więcej
-
Unijne dotacje na podatek paliwowy o wartości 1,5 mld euro napędzają skutki klimatyczne i przełowienie
2021-09-21
Flota rybacka UE otrzymuje ulgę podatkową w wysokości od 759 mln euro do 1,5 mld euro z dotacji do podatku paliwowego rocznie, a także produkuje prawie 7,3 mln ton CO2 tylko ze spalania paliwa, wynika z raportu opublikowanego wczoraj w ramach kampanii "Nasza ryba".
Więcej
-
Jak obniżyć emisje z transportu drogowego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej? Debata online już wkrótce
2021-09-20
Zapraszamy na kolejną debatę online, tym razem poświęconą niskoemisyjnemu transportowi w naszym regionie Europy. O wyzwaniach stojącymi przed krajami CEE porozmawiamy z zaproszonymi ekspertami w najbliższą środę, 22 września, o godz. 11:00. Dyskusję będzie można obejrzeć na portalu chronmyklimat.pl oraz za pośrednictwem Facebooka.
Więcej
-
Rowerem po torach
2021-09-18
Jako działacze ekologiczni zawsze bardzo zabiegamy o rozwiązanie promujące transport rowerowy. Po pierwsze, to dobre dla środowiska, bo nie emituje zanieczyszczeń. Po drugie, to dobre dla zdrowia, bo promuje tężyznę fizyczną. Po trzecie, to tani środek transportu dostępny dla każdego. Jak się okazuje niestety nie wszędzie.
Więcej
-
Szczyt klimatyczny polskiej kolei
2021-09-17
Już za tydzień, 22 września, podczas tragów TRAKO w Gdańsku, odbędzie się długo wyczekiwany szczyt klimatyczny polskiej kolei – konferencja „Kolej dla Klimatu”. Premiera raportu oraz prezentacja wyników badań przeprowadzonych wśród firm logistycznych, to kluczowe punkty tego wydarzenia.
Więcej
-
Stanowisko społeczne w sprawie polskiego rolnictwa
2021-09-16
Do 15 września trwały konsultacje publiczne drugiej wersji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Koalicja Żywa Ziemia złożyła kilkaset uwag, głównie dotyczących ochrony środowiska i klimatu, gospodarowania wodą, rolnictwa ekologicznego i dobrostanu zwierząt gospodarskich. Plan Strategiczny dla WPR to dokument, który będzie nadawać kierunek rozwoju polskiego rolnictwa przez następne 7 lat.
Więcej
-
Copernicus: najcieplejsze lato w Europie z niewielkim marginesem względem innych wyników
2021-09-15
Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych.
Więcej
-
Niemcy mogą osiągnąć zerową emisję netto do 2045 r. przy zerowych kosztach netto
2021-09-14
Niemcy mogą przekształcić swoją gospodarkę w zerową emisję netto do 2045 r. przy zerowych kosztach netto, ponieważ przejście na zielone technologie otwiera nowe rynki i możliwości wzrostu, stwierdziła firma konsultingowa McKinsey.
Więcej
-
Ile światowej ropy musi pozostać w ziemi?
2021-09-13
Analiza pokazuje, że przyszłość przemysłu paliw kopalnych jest ponura, a w grę wchodzą biliony dolarów aktywów.
Więcej
-
Ubodzy w samochodach
2021-09-11
Kilka lat temu w Polsce intensywnie analizowano zagadnienie wykluczenia transportowego. Celem analiz było wprowadzenie szerszej dostępności do transportu publicznego. Jednak tam, gdzie dostęp do takiego transportu jest dobry mówi się też się o ubóstwie transportowym. Bywa on argumentem przeciwko polityce ograniczania wjazdu samochodami do miast, zwłaszcza rozwiązaniom polegającym na opłatach za wjazd. Na przykładzie Warszawy spróbuję pokazać, czy taki argument ma sens.
Więcej
-
Najcieplejsze lato w Europie z niewielkim marginesem względem innych wyników
2021-09-10
Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych.
Więcej
-
Emisje zanieczyszczeń z ponad 1/3 ciężarówek Euro 6 za wysokie
2021-09-09
Prawie jedna trzecia ciężarówek Euro 6 w Hiszpanii przekracza unijne limity emisji spalin, wykazały testy przeprowadzone w Barcelonie i Madrycie. Dzieje się tak pomimo tego, że wysoka emisja dwutlenku azotu (NO2) z transportu drogowego stanowi poważny problem dla zdrowia publicznego, powodując przedwczesne zgony 50 000 Europejczyków każdego roku.
Więcej
-
Biznes potrzebuje zielonej kolei!
2021-09-09
Postępujące zmiany klimatu skłaniają firmy do poszukiwania bardziej ekologicznych form transportu towarów. Emisyjność jest kryterium, które biznes coraz częściej bierze pod uwagę planując łańcuchy logistyczne. Z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) dla Fundacji ProKolej wynika, że to właśnie w transporcie kolejowym przedsiębiorcy upatrują największych szans na ograniczenie śladu węglowego.
Więcej
-
Przemysł żeglugowy proponuje opłaty w celu przyspieszenia przyszłości bezemisyjnej
2021-09-08
Wiodące stowarzyszenia żeglugowe zaproponowały stworzenie globalnego podatku od emisji dwutlenku węgla ze statków, aby przyspieszyć wysiłki przemysłu na rzecz ekologii.
Więcej
-
Zmiana stylu życia może zmniejszyć dwukrotnie emisje Brazylii do 2030 r.
2021-09-07
Zmiany stylu życia na całym świecie mogą do 2030 r. zmniejszyć emisje dwukrotnie większe niż w Brazylii, w porównaniu z samymi rozwiązaniami technologicznymi, wynika z ujawnionego projektu nadchodzącego raportu naukowego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Więcej
-
Statystyczny Polak zjada rocznie 70 kg mięsa, dwukrotnie więcej, niż zaleca WHO
2021-09-06
Spożycie mięsa w Polsce jest dwukrotnie większe niż zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Statystyczny Polak zjada około 70 kg mięsa rocznie. Masowa konsumpcja i ingerencja rolnictwa w środowisko przyczyniają się do jego degradacji. Coraz bardziej dbający o zdrowie i środowisko konsument powinien sprzyjać rozwojowi fleksitarianizmu i zrównoważonej produkcji.
Więcej
-
Madagaskar jest na krawędzi pierwszego na świecie głodu wywołanego klimatem
2021-09-06
Według urzędników ONZ, Południowy Madagaskar stoi na krawędzi pierwszego na świecie głodu spowodowanego klimatem, gdy setki tysięcy ludzi zmaga się ze skutkami przedłużającej się suszy. Półpustynne południowe regiony wyspy doświadczyły najgorszych warunków, z kolejnymi opadami poniżej średniej, zaostrzonymi przez wylesianie i erozję gleby. „Ci ludzie nie zrobili nic, aby przyczynić się do zmiany klimatu. Nie spalają paliw kopalnych… a jednak ponoszą ciężar zmian klimatycznych” – napisał rzecznik Światowego Programu Żywnościowego ONZ Shelley Thakral. (OWP)
Więcej
-
Rządowa ofensywa edukacji klimatycznej
2021-09-03
Po wielu latach napominania przez organizacje pozarządowe minister ds. edukacji oraz minister ds. środowiska (i klimatu!) podpisali porozumienie o współpracy w celu wdrożenia działań wprowadzających edukację o zmianie klimatu do szkół. Późno, ale to wyraźna ofensywa obecnego rządu, w tej sprawie. Czy wygrana rządu w tej ofensywie może się skończyć powodzeniem?
Więcej
-
Posłowie Parlamentu Europejskiego krytykują sztandarową leśną Komisji
2021-09-02
Europejscy prawodawcy z całego spektrum politycznego zjednoczyli się w krytyce nowej sztandarowej strategii leśnej Komisji Europejskiej, opisując ją jako niejasną i powierzchowną, jednocześnie sygnalizując obawy, że wykracza ona poza kompetencje UE.
Więcej
-
Zgaszone oświetlenie nieefektywnych żarówek zgodnie z nowymi normami UE
2021-09-02
Niektóre żarówki fluorescencyjne i halogenowe są zakazane od środy (1 września), ponieważ w całej Unii Europejskiej wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ekoprojektu i etykietowania.
Więcej
-
Kryzys klimatyczny już dziś zagraża zdrowiu dzieci, także w Polsce
2021-09-01
Choroby zakaźne, przewlekłe, cywilizacyjne czy psychiczne to tylko niektóre ze zdrowotnych konsekwencji kryzysu klimatycznego. Na utratę zdrowia, a nawet życia w obliczu postępującej zmiany klimatu najbardziej narażone są dzieci, także w Polsce – wynika z najnowszego raportu Koalicji Klimatycznej, HEAL Polska i Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA-Poland). Bez radykalnej redukcji emisji gazów cieplarnianych ze wszystkich sektorów w obecnej dekadzie – również w naszym kraju – zdrowie i życie przede wszystkim dzieci będzie coraz bardziej zagrożone.
Więcej
-
Od 2035 roku w UE nie będzie można sprzedawać nowych samochodów z silnikami spalinowymi
2021-08-31
Transport drogowy odpowiada za blisko 1/5 całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE i w przeciwieństwie do innych sektorów nie odnotowuje żadnego znaczącego spadku. Do zmiany w tym zakresie ma się przyczynić pakiet Fit for 55, który wprowadza wymóg obniżenia średnich emisji z nowych samochodów o 55 proc. od 2030 roku i o 100 proc. pięć lat później. To oznacza, że od 2035 roku w UE nie będzie można sprzedawać nowych samochodów z silnikami spalinowymi.
Więcej
-
Ładowanie samochodu elektrycznego w Polsce – gdzie, jak długo i za ile?
2021-08-30
Wbrew powszechnie panującym mitom, ładowanie samochodu elektrycznego w Polsce nie stanowi większego problemu. W polskich miastach, wzdłuż autostrad i dróg szybkiego ruchu powstaje coraz więcej stacji ładowania. Pojazdy zeroemisyjne są przystosowywane do uzupełniania energii z coraz większa mocą, a operatorzy usług ładowania oferują abonamenty pozwalające optymalnie dostosować opłaty do potrzeb każdego kierowcy. Pamiętajmy także, że samochód elektryczny możemy także w wygodny sposób ładować ze zwykłego, domowego gniazdka, podobnie jak smartfona.
Więcej
-
Zwolnij, nie tylko w wakacje
2021-08-28
Jazda samochodem to dla wielu przyjemność, ale dla wielu niejednokrotnie koszmar. Jedziesz sobie spokojnie, a tu z tyłu cię poganiają, z boku zajeżdżają drogę bez kierunkowskazów, a często po prostu korek. Płynna jazda bez zatrzymań jest lepsza dla środowiska, niż ciągłe przyspieszanie i zwalnianie, ale ten fakt też ma swoje ograniczenia.
Więcej
-
Jak Wielka Brytania odchodzi od węgla?
2021-08-27
Wielka Brytania to kolejny kraj na kontynencie europejskim, który już zapowiada odchodzenie od węgla i kładzie duży nacisk na transformację energetyczną kraju. Gospodarka brytyjska, podobnie jak w przeszłości niemiecka, była całkowicie uzależniona od węgla, a później dywersyfikowała swoje źródła energii na elektrownie jądrowe, a także gaz ziemny i energię odnawialną, w produkcji których oba kraje idą niemal łeb w łeb.
Więcej
-
Jak Dania odchodzi od paliw kopalnych ?
2021-08-26
Dania to kraj, który zasługuje na szczególną uwagę, jeśli chodzi o odchodzenie od paliw kopalnych. Duński rząd od wielu lat prowadzi politykę aktywnej stymulacji odnawialnych źródeł energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych, a jako jedno z pierwszych państw członkowskich UE wprowadził przejście na zieloną energię we wszystkich branżach w celu uniezależnienia się od paliw kopalnych do 2050 r.
Więcej
-
Jak Niemcy odchodzą od węgla?
2021-08-25
Republika Federalna Niemiec jest postrzegana jako jeden z najbardziej ambitnych i innowacyjnych państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu oraz redukcji gazów cieplarnianych. Ze względu na swoją silną pozycję Niemcy mają istotny wpływ na kształtowanie paneuropejskich celów klimatycznych, a obecna kanclerz Angela Merkel została okrzyknięta przez prasę „kanclerz ds. klimatu” za wieloletnie międzynarodowe zaangażowanie na rzecz redukcji emisji.
Więcej
-
Produkcja wodoru z paliw kopalnych tworzy emisję CO2 jak 1 milion samochodów benzynowych
2021-08-24
Wybór wodoru wytwarzanego przy użyciu paliw kopalnych zamiast odnawialnej energii elektrycznej może spowodować do 8 mln ton emisji dwutlenku węgla rocznie do 2050 r., zgodnie z analizą danych brytyjskiego rządu.
Więcej
-
Prezydencie, zawetuj Lex Izera!
2021-08-23
Koalicja Klimatyczna wzywa prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania Lex Izera. W ocenie organizacji pozarządowych, przegłosowana przez Sejm ustawa musi trafić do kosza, gdyż całkowicie lekceważy kryzys klimatyczny i otwiera furtkę do wycinki lasów.
Więcej
-
Tłok na urlopie
2021-08-21
Z tegorocznych wakacyjnych wiadomości możemy się dowiedzieć, że tłok nad morzem, tłok nad jeziorami i tłok w górach. Szczególnie oblegany jest np. szlak do Morskiego Oka w Tatrach czy Wielkie Jeziora Mazurskie. Już niedługo obydwa te miejsca mogą być jeszcze bardziej zatłoczone.
Więcej
-
Systemy transportowe chroniące klimat i zdrowie
2021-08-20
Pojawiło się trzecie z serii opracowań HCN przedstawiających związek pomiędzy działaniami na rzecz klimatu a zdrowiem. Niniejszy dokument przedstawia politykę, która może pomóc w walce z kryzysem klimatycznym, a jednocześnie przyczynić się do poprawy zdrowia ludzkiego, umożliwiając rządom krajowym jednoczesne podjęcie dwóch ważnych wyzwań. Wysiłki zmierzające do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C muszą iść w parze z osiągnięciem podstawowych korzyści zdrowotnych.
Więcej
-
Wytwarzanie energii słonecznej w UE osiąga rekordowy poziom
2021-08-19
Dostawy energii słonecznej w Unii Europejskiej w czerwcu i lipcu wzrosły do rekordowego poziomu w 2021 r., Stanowiąc 10% całkowitej energii elektrycznej wyprodukowanej w regionie, podał w środę (18 sierpnia) niezależny think-tank klimatyczny Ember.
Więcej
-
List otwarty/apel w sprawie przywrócenia propozycji zmian w z zapisach dotyczących SCT
2021-08-18
Apel w sprawie przywrócenia propozycji zmian zapisów dotyczących stref czystego transportu w projekcie ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych
Więcej
-
weLAND. PODRÓŻ DO NOWEJ ERY - Współczesny teatr uliczny w cyberpunkowym klimacie
2021-08-17
Siedmioro artystów i akrobatów, czterech muzyków, imponująca scenografia i wiele historii do opowiedzenia. Spektakl „weLAND. PODRÓŻ DO NOWEJ ERY” odbędzie się 20 i 21 sierpnia w Lublinie. Artyści, z włoskiej grupy MagdaClan, wykorzystując muzykę, ruch i scenografię, pokażą związki pomiędzy nadprodukcją i konsumpcją, a zmianami klimatu i migracjami. Wydarzenie odbędzie się w ramach kampanii #KlimatNaZmiany, prowadzonej przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie.
Więcej
-
Polskie strategie energetyczne do poprawki
2021-08-17
Najnowszy raport naukowców w ramach IPCC, przestrzegający przed postępującym coraz szybciej globalnym ociepleniem, ma wymusić na politykach przyspieszenie tempa reform klimatycznych. – To nie przypadek, że został on opublikowany kilka miesięcy przed COP26 w Glasgow, czyli listopadowym szczytem klimatycznym ONZ – mówi Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Naukowcy i eksperci apelują o zwiększenie ambicji klimatycznych. Jako pierwsza zrobiła to Europa. W lipcu zaczęło obowiązywać nowe europejskie prawo, które ma umożliwić realizację celu neutralności klimatycznej. Dla Polski oznacza ono konieczność zrewidowania rządowych strategii, takich jak Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu czy Polityka Energetyczna Polski do 2040.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona