Transport


Jak obniżyć emisje z transportu drogowego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej? Debata online już wkrótce

2021-09-20
galeria
Zapraszamy na kolejną debatę online, tym razem poświęconą niskoemisyjnemu transportowi w naszym regionie Europy. O wyzwaniach stojącymi przed krajami CEE porozmawiamy z zaproszonymi ekspertami w najbliższą środę, 22 września, o godz. 11:00. Dyskusję będzie można obejrzeć na portalu chronmyklimat.pl oraz za pośrednictwem Facebooka.

Jaki model dekarbonizacji transportu jest możliwy w państwach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE)? Czy Unia Europejska powinna egzekwować ogólnoeuropejski kierunek dekarbonizacji w tym regionie, czy też podejmować dodatkowe kroki podyktowane jego specyfiką? Jak bardzo stanowcze powinny być to kroki? Jak skutecznie zapewnić, by państwa CEE osiągnęły oczekiwane od nich cele redukcyjne w transporcie w roku 2030 czy 2050?

Odpowiedziom na te i inne pytania poświęcimy naszą najbliższą debatę online. Nad możliwymi rozwiązaniami problemu emisji z transportu drogowego zastanowią się eksperci z Polski, Węgier, Czech, Słowenii i Rumunii. Moderatorem anglojęzycznej dyskusji (tłumaczonej na język polski) będzie prezes Fundacji Instytut na Rzecz Ekorozwoju, dr Wojciech Szymalski.

Doktor Szymalski, ekspert do spraw systemów i polityki transportowej, wystąpi także jako przedstawiciel Polski. Pozostałe kraje będą reprezentować:

  • Michal Hrubý (Czechy) – ukończył studia magisterskie z ekonomii na Škoda Auto University. Jego badania koncentrują się na zielonej ekonomii, dekarbonizacji przemysłowej i zachowaniach konsumentów. Jest autorem „RAPORTU POLITYCZNEGO: Perspektywy dekarbonizacji czeskiego przemysłu motoryzacyjnego” dla organizacji EUROPEUM.
  • Katjuša Šavc (Słowenia) – studiowała europeistykę na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu w Lublanie. Od 2016 roku pracuje w Focus Association for Sustainable Development, zajmując się krajową i europejską polityką transportową oraz dekarbonizacją transportu. Jest również zaangażowana w projekty zrównoważonej mobilności promujące podejście partycypacyjne w planowaniu transportu miejskiego.
  • Lukács Andras (Węgry) – jest prezesem Clean Air Action Group (CAAG, www.levego.hu) na Węgrzech. Jest autorem oraz współautorem ponad 60 opracowań i kilkuset artykułów na temat instrumentów ekonomicznych ochrony środowiska, transportu i środowiska, energii i środowiska oraz niekontrolowanego rozrastania się miast. W latach 2005-2010 był wiceprezesem Sekcji Europejskiej Instytutu Transportu i Polityki Rozwoju (ITDP).
  • Raul Cazan (Rumunia) – specjalista od spraw transportu w 2Celsius.

Środowa debata wpisuje się w cykl eksperckich dyskusji dotyczących polityki klimatycznej w Unii Europejskiej. Podobnie jak nasze poprzednie spotkania będzie ona transmitowana na żywo. Transmisja pojawi się na portalu chronmyklimat.pl, a także na facebookowych stronach portalu i Instytutu na Rzecz Ekorozwoju. Dyskusja potrwa do godziny 13:00. Osoby, które nie są w stanie obejrzeć jej w czasie rzeczywistym, będą mogły skorzystać z zapisu transmisji po jej zakończeniu.

Wydarzenie jest skierowane do wszystkich osób i instytucji w Polsce, dla których istotny jest temat zrównoważonego transportu. Do udziału zapraszamy szczególnie organizacje pozarządowe, naukowców i edukatorów, a także polityków, współtwórców prawa i inne osoby decyzyjne.

Zachęcamy do zapisania linku do transmisji, która odbędzie się na stronie chronmyklimat.pl oraz na jej nowej odsłonie. Polecamy także dołączyć do naszego wydarzenia na Facebooku, by nie przegapić terminu debaty.

Materiał przygotowano w ramach projektu LIFE_UNIFY dofinansowanego przez instrument finansowy LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.