Energetyka
-
Globalny system energetyczny oparty w 100% na energii odnawialnej
2019-04-18
Nowe badanie przeprowadzone przez Energy Watch Group i LUT University jest pierwszym tego rodzaju projektem, w którym przedstawiono scenariusz 1,5°C z opłacalnym, międzysektorowym, bogatym w technologie globalnym systemem 100% energii odnawialnej, który nie opiera się na ujemnej emisji CO2.
Więcej
-
Gospodarka o obiegu zamkniętym - podsumowanie debaty
2019-04-02
W dniu 18 marca br. odbyła się debata on-line poświęcona gospodarce o obiegu zamkniętym. W debacie udział wzięli: Ewa Chodkiewicz ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju z WWF Polska, Bartek Derski z WysokiegoNapięcia jako prowadzący, dr Marek Goleń ze Szkoły Głównej Handlowej, dr Andrzej Kassenberg - Instytut na rzecz Ekorozwoju jaki ekspert wiodący,Julia Patorska z Deloitte.
Debata została przygotowana przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju przy współpracy Ambasady Brytyjskiej w Warszawie oraz projektu Make Europe Sustainable for All. Poniżej omówienie debaty.
Więcej
-
Gospodarka obiegu zamkniętego - zapis z debaty
2019-04-01
18 marca o godzinie 10:00 odbyła się debata ekspercka na temat gospodarki o obiegu zamkniętym. Debata miała charakter 1,5 godzinnego webinarium i była transmitowana on line w czasie rzeczywistym.
Więcej
-
Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
2019-03-28
W ramach projektu „Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami” - współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Przeprowadziliśmy cykl szkoleń poruszających zagadnienie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Konkluzja końcowa - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-22
11 założeń – wyzwań – transformacji energetycznej i ochrony klimatu dla Polski
Więcej
-
Finanse - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-21
Aspekty ekonomiczne związane z wprowadzaniem nowej polityki energetycznej są wyjątkowo ważne. Nie chodzi tylko o to, z jakimi kosztami wiąże się zaproponowany kierunek rozwoju energetyki czy też źródło ich pochodzenia.
Więcej
-
Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne tzw. LCOE - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-20
Jednym z kluczowych elementów służących konstruowaniu polityki energetycznej jest określenie kosztów poszczególnych opcji, porównanie ich i dokonanie wyboru, który będzie służyć zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego po najniższych kosztach, rozwijać gospodarkę, spełniać wymogi środowiskowe i będzie akceptowany społecznie.
Więcej
-
Koszty zewnętrzne i subsydia - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-19
Trudno sobie dzisiaj wyobrazić kształtowanie polityki energetycznej kraju bez pogłębionej analizy stosowanych obecnie subsydiów oraz ponoszonych przez gospodarkę, społeczeństwo i środowisko kosztów zewnętrznych.
Więcej
-
Nowy Plan Klimatyczny dla Manhattanu - wzór dla miejscowości nadbrzeżnych?
2019-03-18
Sześć lat temu huragan Sandy uderzył w Nowy Jork. Przez burze aż 51 mil kwadratowych Manhattanu znalazło się pod wodą. Siedemnaście tysięcy domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych, a czterdziestu czterech nowojorczyków straciło życie.
Więcej
-
Elektromobilność - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-15
Rozwój elektromobilności w Europie Zachodniej następuje bardzo szybko i nie dotyczy tylko samochodów osobowych, lecz także autobusów, samochodów dostawczych i ciężarowych.
Więcej
-
Rynek pracy - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-14
Jednym z kluczowych argumentów przeciwko likwidacji górnictwa i energetyki węglowej jest utrata miejsc pracy. Jednak przeprowadzone analizy i studia nie pokazują tego jako procesu prowadzącego do znacznego bezrobocia.
Więcej
-
Ubóstwo energetyczne - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-13
Ubóstwo energetyczne, które niedawno zostało dostrzeżone jako poważny problem społeczny, polega na doświadczaniu trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb energetycznych gospodarstw domowych za rozsądną cenę.
Więcej
-
Gospodarka o obiegu zamkniętym - debata on-line
2019-03-13
18 marca o godzinie 10:00 odbędzie się debata ekspercka na temat gospodarki o obiegu zamkniętym. Debata będzie miała charakter 1,5 godzinnego webinarium i będzie transmitowana on line w czasie rzeczywistym.
Więcej
-
Niska emisja SMOG - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-12
Jednym z najważniejszych problemów, silnie dostrzeganych przez społeczeństwo, jest bardzo niska jakość powietrza, tzw. smog.
Więcej
-
Adaptacja do zmian klimatu - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-11
Mimo podejmowanych przez społeczność międzynarodową starań emisje gazów cieplarnianych rosną, a łącznie suma wszystkich dobrowolnych zobowiązań podjętych przez ponad 180 krajów nie daje szans na ograniczenie wzrostu temperatur do wymaganego poziomu. Szacuje się, że świat jest na trajektorii wzrostu temperatury o 3°C, z silnym konsekwencjami w postaci ekstremów pogodowych.
Więcej
-
Lokalne systemy energetyczne - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-09
W transformacji energetycznej ważną rolę odgrywają prosumenci i lokalne, hybrydowe (integrujące różne formy OZE) systemy energetyczne. To one bowiem stają się kluczowymi elementami bezpieczeństwa energetycznego.
Więcej
-
Energetyka odnawialna - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-08
Jak zaznaczono wcześniej, energetyka odnawialna jest przyszłością świata, która już zaczęła się dziać. Potencjalnie Polska posiada wystarczające zasoby dla energetyki odnawialnej do zaspokojenia potrzeb energetycznych kraju dzisiaj i w perspektywie 2050 roku.
Więcej
-
Efektywność energetyczna - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-07
W projekcie PEP 2040 efektywność energetyczna nie jest postrzegana jako ważny instrument służący racjonalizacji potrzeb energetycznych. Raczej – tak jak OZE – jest wymuszana przez UE. Warto jednak zauważyć, że obecne szacunki wskazują na możliwości zaoszczędzenia 35% energii w sposób opłacalny. Możliwości techniczne są jeszcze większe i wynoszą 50%.
Więcej
-
Energetyka Jądrowa - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-06
W projekcie PEP 2040 stawia się na energetykę jądrową i przewiduje jej rozwój nawet do 9 GW w 2043 roku. W ten sposób po części zastąpione mają zostać elektrownie węglowe. Strategia ta ma na celu utrzymanie dominującego, tradycyjnego modelu wielkoskalowej energetyki, w nim właśnie upatruje się bezpieczeństwa energetycznego.
Więcej
-
Ciepłownictwo - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-05
Oprócz dostarczania energii oraz użytkowania samochodów poważnym źródłem emisji gazów cieplarnianych jest ciepłownictwo. Produkcja ciepła w 74% oparta jest na spalaniu węgla.
Więcej
-
Elektrownie węglowe - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-04
Elektrownie węglowe to kolejny komentarz z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg.
Więcej
-
Węgiel brunatny - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-02
Węgiel brunatny to kolejny komentarz z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg.
Więcej
-
Węgiel kamienny - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-03-01
Węgiel kamienny to kolejny komentarz z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg.
-
Bezpieczeństwo energetyczne - Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski i Krajowego planu energii i klimatu
2019-02-28
Bezpieczeństwo energetyczne to kolejny komentarz z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg.
Więcej
-
Odcinek siódmy z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-27
Odcinek siódmy z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Kolejny odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-26
Kolejny odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Piąty odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-25
Piąty odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Czwarty odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-23
Czwarty odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Trzeci odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030".
2019-02-22
Trzeci odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Drugi odcinek cyklu "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030"
2019-02-21
Drugi odcinek z serii "Komentarz do projektów: Polityki energetycznej Polski do roku 2040 i Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021-2030". Dla Państwa komentuje dr Andrzej Kassenberg, współfundator Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. klimatu i energii.
Więcej
-
Imponująca wielkość importu węgla do Polski
2019-02-19
19,7 mln ton węgla z zagranicy trafiło do Polski w całym 2018 r. – wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. To rekordowa wielkość importu tego surowca do naszego kraju. Najwięcej pochodziło z Rosji.
Więcej
-
Miasto Piastów - List intencyjny na rzecz efektywnych rozwiązań energetycznych
2019-02-01
Politechnika Warszawska, Miasto Piastów, Teraz Energia Sp. z o.o. podpisały list intencyjny na rzecz efektywnych rozwiązań energetycznych. Założenia trójstronnego porozumienia, zawartego 23 stycznia 2019 r. w Politechnice Warszawskiej, odnoszą się do rozwoju i komercjalizacji rozwiązań technologicznych wspierających budowanie efektywnej energetycznie oraz przyjaznej środowisku gospodarki.
Więcej
-
Niemcy odejdą od węgla najpóźniej do 2038 roku
2019-01-29
Niemiecka komisja ds. odejścia od węgla, po trwających blisko dobę finalnych negocjacjach, ustaliła, że Niemcy w ciągu niespełna dwóch dekad odejdą od spalania węgla. Uniezależnienie tej potężnej gospodarki od węgla to dobra wiadomość, ale ostatecznie wynegocjowane daty - rok 2035 lub 2038, są nie do przyjęcia. Żeby powstrzymać katastrofę klimatyczną, kraje uprzemysłowione muszą odejść od węgla już do 2030 roku. Po decyzji Niemiec, Polska pozostaje jedynym dużym krajem Unii Europejskiej, w którym nie zapadła decyzja, ani nawet nie trwają prace nad datą odejścia od węgla.
Więcej
-
Wiek jonów: dlaczego przyszłość będzie zasilana z baterii
2019-01-25
Zmienna natura wiatru i energii słonecznej oznacza, że magazynowanie energii jest ogromną częścią walki o łagodzenie zmiany klimatu.
Więcej
-
Oszukują "na kaloryfer", by ominąć podzielniki ciepła
2019-01-24
"Od dziś wreszcie opłaty za ogrzewanie będą naliczane uczciwie" – słyszą ludzie, w których mieszkaniach mają być zainstalowane tzw. podzielniki ciepła. Poza nieprecyzyjnym pomiarem konsekwencje dla mieszkańców mogą być znacznie większe. Kontrowersje są tak duże, że nad kwestią rozliczania ciepła pochylili się Rzecznik Praw Obywatelskich i Minister Energii.
Więcej
-
Projekt Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030
2019-01-16
Ministerstwo Energii przedstawia do konsultacji projekt dokumentu „Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030” (KPEiK), którego opracowanie wynika z obowiązku nałożonego na państwa członkowskie UE rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu
Więcej
-
Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski
2019-01-14
Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska), Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie, czy dr Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), a także przedstawiciele Partii Zieloni, EKO-UNII oraz innych organizacji pozarządowych przedstawiali i dyskutowali praktyczne możliwości odchodzenia od węgla i budowy energetyki efektywnej i odnawialnej. Dziś (10.01.2019) w Warszawie odbyła się konferencja pt. Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski.
Więcej
-
Rynek mocy w UE dla źródeł niskoemisyjnych
2018-12-20
Parlament Europejski, Komisja i Rada zrobiły krok w dobrym kierunku, zgadzając się na zakończenie subsydiów węglowych do 2025 r., torując drogę ogólnoeuropejskiej fazie wycofania węgla. Jednak najwięksi truciciele wciąż mogą kupować czas, pomimo pilnej zmiany klimatu.
Więcej
-
COP 24 w Katowicach - i co dalej?
2018-12-19
Paryski regulamin przyjęty, ale reakcja na pilny charakter raportu IPCC 1.5C wymaga silniejszych celów klimatycznych do 2020 r. Oraz przewidywalnego i odpowiedniego wsparcia dla krajów rozwijających się.
Więcej
-
Odnawialne źródła energii szansą dla Europy
2018-12-12
System oparty na energii odnawialnej jest możliwy, a co najważniejsze także opłacalny. Sektor OZE w Europie zatrudnia już ponad milion ludzi, a podstawą transformacji energetycznej są miasta i obywatele. To tylko niektóre wnioski, jakie płyną z „Atlasu Energii”, publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju, którego premiera odbyła się 10 grudnia w katowickim Climate Hub.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona