-
Indie – rozwój ponad wszystko
2015-05-31
W ciągu najbliższych 5 lat Indie planują zwiększenie wydobycia węgla o ponad 600 mln ton rocznie oraz zwiększenia mocy niskoemisyjnych źródeł energii o 175 GW.
Więcej
-
5 powodów, dla których TTIP to zła wiadomość dla rolników
2015-05-31
Rolnicy są jedną z grup społecznych najbardziej dotkniętych przez porozumienia o wolnym handlu. Chris Walker z organizacji Global Justice Now przedstawia 5 powodów, dla których – jego zdaniem – TTIP i podobne umowy handlowe mogą zagrażać rolnikom.
Więcej
-
Od przyszłego roku Polska musi spalać więcej odpadów
2015-05-30
Od przyszłego roku wszystkie odpady ściekowe będą musiały być spalane lub wykorzystywane ponownie. Na składowiska będą mogły trafiać tylko te, których wartość energetyczna jest zbyt mała, by opłacało się je spalać.
Więcej
-
G. Wiśniewski o nowelizacji ustawy o OZE: gorset przepisów dla prosumentów, pieniądze dla koncernów
2015-05-29
Autorzy noweli ustawy o OZE postawili sobie dwa sprzeczne cele: skuteczne zablokowanie lub przynajmniej wyraźne organicznie rozwoju energetyki prosumenckiej, w taki sposób, aby zarobił i rząd i państwowe koncerny energetyczne.
Więcej
-
Veolia: Potrzebna jest długoterminowa wizji prawa w sektorze handlu energią
2015-05-29
Po zmianach wprowadzonych ustawą o OZE Prawo energetyczne – zdaniem firmy Veolia Polska – jest nieprecyzyjne i wymaga uściślenia. Na szczególną uwagę zasługują zagadnienia związane z efektywnością energetyczną.
Więcej
-
Senat zaakceptował ustawę o ochronie warstwy ozonowej
2015-05-29
Przepisy mają na celu ograniczenia emisji niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji zubożających warstwę ozonową pochodzących przede wszystkim z urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i ochrony przeciwpożarowej.
Więcej
-
Spadające ceny paliw kopalnych – krótkotrwały trend czy reguła?
2015-05-28
Czy świat tak po prostu zrezygnuje z paliw kopalnych? Trudno w to uwierzyć. W wielu krajach, w tym Polsce, węgiel i ropa traktowane są jak najcenniejsze dobro narodowe. Rzeczywistość może jednak zaskakiwać.
Więcej
-
Rolnicy nadzieją dla małej energetyki wiatrowej
2015-05-28
Sektor małej energetyki wiatrowej w ostatnich latach zwolnił, głównie z powodu braku wsparcia rządu i trudności w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę, a także w związku z ekspansją fotowoltaiki. Nie znaczy to jednak, że nie będzie się już rozwijał.
Więcej
-
Środa transportowa
2015-05-28
Druga "Środa z Bölem" odbyła się 27 maja. Tym razem poświęcona była zagadnieniom transportowym.
Więcej
-
Nagroda Pracy Organicznej „za osobowość”
2015-05-28
W tym roku redakcja „Przeglądu Komunalnego” już po raz czternasty przyzna Nagrodę Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki w kategorii „Osobowość”. Jej laureatem może zostać każda osoba aktywnie działająca na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz rozpowszechniająca i wdrażająca przedsięwzięcia mające na celu ochronę środowiska w skali ogólnopolskiej.
Więcej
-
Zmiany klimatyczne a obronność. USA i Wielka Brytania drżą o swoje bazy wojskowe
2015-05-27
Liczne państwa przystosowują do globalnych zmian klimatycznych także swoją strategię obronną. Tylko pojedyncze są zdania, że ocieplenie nie wpłynie na siły zbrojne – wynika z badań niemieckich naukowców.
Więcej
-
Poziom Bałtyku może wzrosnąć o prawie metr
2015-05-27
Do końca XXI w. wody Bałtyku będą cieplejsze, a jego zimowa pokrywa lodowa skurczy się nawet o 80% – wynika z nowego raportu nt. zmian klimatu i ich wpływu na Bałtyk i kraje sąsiadujące.
Więcej
-
Chiny i Unia Europejska wyraźnie zredukowały emisje CO2
2015-05-27
Emisje gazów cieplarnianych z instalacji uczestniczących w ETS spadły w 2014 r. o 4,5% – poinformowała Komisja Europejska. Optymistyczne dane napływają także z Chin – w I kwartale odnotowano tam aż 5% spadek emisji CO2.
Więcej
-
Rowery nakręcają gospodarkę. Duży potencjał dla polskiego rynku pracy
2015-05-26
Branża rowerowa rekrutuje. To jeden z wniosków wyciągniętych z badania przeprowadzonego przez Transport and Mobility Leuven Research Institute dla Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF). Im więcej pedałujemy, tym większe zatrudnienie!
Więcej
-
Program Kawka: mniejsze miejscowości będą mogły walczyć ze smogiem
2015-05-26
Na jesieni ruszy kolejny nabór wniosków do programu Kawka służącego walce z niską emisją. NFOŚiGW proponuje nowe zasady działania programu: obniżenie progu odnośnie liczby mieszkańców i skupienie się na wymianie instalacji grzewczych.
Więcej
-
Z Tatr na Węgry – tygodniowa wędrówka niedźwiedzia Iwa
2015-05-26
Naukowcy badają, jak niedźwiedź brunatny reaguje na zmiany klimatu. W tym celu śledzą szlaki wędrówki samca Iwo.
Więcej
-
Co dalej z rezerwą stabilizacyjną w europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji (ETS)
2015-05-26
W dniu 4 maja br. odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Agencję Rynku Energii S.A. przy współpracy Climate Strategies, poświecone rezerwie stabilizacyjnej w europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji.
Więcej
-
Na Zamojszczyźnie powstanie sieć lokalnych biogazowni
2015-05-25
Energetyka rozproszona, oparta o małe lokalne źródła, to optymalne rozwiązanie dla Polski – ocenia spółka Bio Power, która przy współudziale partnerów zamierza budować na Zamojszczyźnie sieć biogazowni, tworząc tam spółdzielnię energetyczną.
Więcej
-
Europa sama się nie wyżywi
2015-05-25
W UE powierzchnia pól uprawnych zmniejsza się o 500 km2 rocznie. Już dziś brakuje gleb, by wyżywić ludność kontynentu. Eksperci domagają się zmian w polityce rolnej.
Więcej
-
W Polsce powstają pierwsze domy hybrydowe
2015-05-24
Po tym, jak we wrześniu 2014 r. powstał pierwszy dom hybrydowy, w tym roku ma się rozpocząć budowa kolejnych 10. Domy hybrydowe to takie, które łączą rozwiązania energooszczędne, ekologiczne, z zaawansowanymi technologiami IT.
Więcej
-
Polskie Lobby Przemysłowe: W naszym wszechświecie prawa fizyki działają inaczej
2015-05-22
Lobbyści paliw kopalnych posuwają się do najbardziej absurdalnych stwierdzeń, by obronić status węgla w polskiej energetyce. Areną ich cyrkowych popisów jest... Sejm.
Więcej
-
W Sejmie o polityce klimatycznej – jesteśmy super!
2015-05-22
Zaprzeczanie zmianom klimatu, podkreślanie zalet polskiego węgla i ataki na ekologów – tak wyglądała konferencja klimatyczna w Sejmie.
Więcej
-
Hybrydy coraz częściej wybierane na samochody flotowe
2015-05-21
Firmy coraz częściej wybierają do flot auta z napędem hybrydowym. Wpływ na to ma mniejsze spalanie i niższy koszt eksploatacji takich samochodów.
Więcej
-
Ministerialny Szczyt G7: Rosną szanse na dobry traktat klimatyczny
2015-05-21
Za nami spotkanie ministrów odpowiedzialnych za energetykę G7 w Hamburgu. Najbogatsze kraje świata zadeklarowały, że wszystkie wspólne inicjatywy będą miały na względzie sukces nowego porozumienia klimatycznego.
Więcej
-
II Samorządowa Konferencja Klimatyczna za nami
2015-05-21
W dniach 18-19 maja odbyła się w Warszawie II Samorządowa Konferencja Klimatyczna. Jej organizatorami byli Instytut na Rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Stanowiła ona podsumowanie realizowanego przez pięć lat projektu Dobry Klimat dla Powiatów prowadzonego przez organizatorów konferencji przy współudziale brytyjskiej organizacji Community Energy Plus.
Więcej
-
Zasady wsparcia dla mikroinstalacji PV zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o OZE
2015-05-20
Oceniając nowelizację ustawy o OZE wydaje się, że Ministerstwo Gospodarki najbardziej obawia się dynamicznego wzrostu fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce.
Więcej
-
Glina jako magazyn dwutlenku węgla?
2015-05-20
Odpowiednio przygotowana glina syntetyczna może być skutecznym i tanim materiałem pozwalającym wychwytywać i przechowywać szkodliwy dla klimatu dwutlenek węgla – wskazują badacze.
Więcej
-
Instytut Energetyki Odnawialnej o projekcie nowelizacji ustawy o OZE
2015-05-19
Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił swoją wstępną opinię o projekcie nowelizacji ustawy o OZE przedstawionym przez Ministerstwo Gospodarki.
Więcej
-
Raport: Uwolnić moc polskiej elektroenergetyki
2015-05-19
Blokada mocy przyłączeniowych dla OZE grozi paraliżem energetyki odnawialnej w Polsce – uważa Instytut Jagielloński i w raporcie „Uwolnić moc polskiej elektroenergetyki” postuluje uwolnienie przyłączenia dla inwestorów wiatrowych.
Więcej
-
Farma słoneczna na dawnym wysypisku
2015-05-18
Jak poradzić sobie z kilkuhektarowym nieużytkiem po wysypisku śmieci? Można zbudować elektrownię słoneczną i zredukować wydatki gminy na energię o 80%.
Więcej
-
IEA: trzeba potroić wydatki na badania i rozwój czystych technologii
2015-05-18
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wydatki na badania i rozwój niskoemisyjnych technologii muszą wzrosnąć trzykrotnie. Inaczej nie zatrzymamy ocieplenia poniżej bezpiecznego progu 2°C.
Więcej
-
Stare lodówki nie mogą trafiać na wysypiska
2015-05-17
Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, której projekt jest w toku prac parlamentarnych, na wiele lat określi sposób gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Aby zwiększyć pozytywny wpływ tej regulacji na środowisko, do projektu należy wprowadzić zapisy prowadzące do usunięcia z niego toksycznych odpadów elektrycznych i elektronicznych.
Więcej
-
400 ppm – wkraczamy w nowy, gorący świat
2015-05-16
Liczba 400 przejdzie do historii badań i obserwacji klimatu. Chodzi o 400 ppm (części na milion) dwutlenku węgla w atmosferze.
Więcej
-
Nowelizacja ustawy o OZE. Niższe wsparcie dla PV i biogazu, więcej biurokracji
2015-05-15
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowelizacja zmienia m.in. stawki wsparcia dla mikroinstalacji i normuje okres przejściowy między starym, a nowym systemem wsparcia.
Więcej
-
WWF i Greenpeace: nowelizacja ustawy o OZE to zamach na energetykę obywatelską
2015-05-15
Nowelizacja wydaje się być kolejnym etapem nagonki na właścicieli przydomowych mikroelektrowni OZE – tak projekt resortu gospodarki komentują organizacje ekologiczne.
Więcej
-
Ocieplenie Arktyki to... chłodne zimy w Europie
2015-05-15
Temperatury w Arktyce rosną o 1,3°C na dekadę. Paradoksalnie, dla Europy Środkowej oznacza to chłodne zimy. Ten trend już odczuwamy na własnej skórze.
Więcej
-
Dlaczego rynek fotowoltaiki w Europie wyhamowuje?
2015-05-14
Fotowoltaika w Europie wyhamowuje, zamiast coraz szybciej rosnąć. W Polsce jeszcze przyśpiesza - w 2014 uruchomiliśmy więcej solarów niż słoneczna Hiszpania - ale bez politycznego kompromisu możemy powtórzyć scenariusz nagłego zatrzymania inwestycji.
Więcej
-
Rezerwa stabilizacyjna jednak od roku 2019
2015-05-14
Rezerwa stabilizacyjna unijnego rynku uprawnień do emisji CO2 prawdopodobnie zacznie działać od początku roku 2019. Kraje „starej Unii” świętują kolejny krok na drodze do niskoemisyjnej gospodarki, zaś w Polsce już rozpoczęło się liczenie kosztów.
Więcej
-
Bloomberg - przemysł naftowy traci kontrolę nad motoryzacją
2015-05-13
Bloomberg ocenia, że mimo relatywnie niskich cen ropy naftowej, przemysł motoryzacyjny zaczyna zwracać się w kierunku aut z napędem elektrycznym. – Przyszły transport będzie wyglądać inaczej niż obecnie – brzmi prognoza.
Więcej
-
Fotowoltaika w Polsce przełamała stagnację
2015-05-13
W artykule poświęconym rozwojowi fotowoltaiki w Polsce „Rzeczpospolita” informuje, że o ile rozwojowi PV w naszym kraju jeszcze daleko do wiatraków, w tym roku polska branża fotowoltaiczna może przyspieszyć.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona