Polityka klimatyczna
-
Greenpeace: Senat poparł interes spółek energetycznych kosztem obywateli
2015-02-10
Senat przyjął ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), obniżając wywalczone w Sejmie wsparcie dla małych instalacji OZE – z 75 do około 40 gr/kWh. To, według Greenpeace, zdusi energetykę obywatelską w zarodku i umocni monopol koncernów.
Więcej
-
Atmosfera jak rynsztok – w biznesie naftowym liczy się zysk, nie klimat
2015-02-09
Uszy więdną, kiedy słucha się menedżerów koncernów naftowych. Lekkomyślnie bronią prawa do wydobycia, wtórując całej rzeszy szaleńców nastawionych na szybki zysk.
Więcej
-
Niemieccy związkowcy: I górnicy poprą ochronę klimatu, jeśli dać im jasną wizję zmian
2015-02-06
Frederik Moch z niemieckiej konfederacji związkowej DGB o tym, jak chronić klimat tak, by nikt nie został „na lodzie”: ani ubodzy, ani górnicy, ani monterzy solarów.
Więcej
-
Zegar Zagłady tyka. Wskazówka dwie minuty bliżej „Godziny Zero”
2015-02-04
Naukowcy z Chicago od niemal 70 lat analizują najpoważniejsze zagrożenia dla ludzkości. Wyniki badań pokazują na symbolicznym Zegarze Zagłady. Tegoroczny werdykt jest szokujący – już tylko 3 minuty dzielą nas od unicestwienia.
Więcej
-
Pekin, czyli kolonia na smog-planecie
2015-02-03
Zajęcia sportowe na przedmieściach Pekinu. Dzieciaki ganiają za piłką na sztucznym boisku, rozjaśnionym światłem LED. Wszystko wydaje się normalne – do momentu, kiedy nie spostrzeżemy, że ta znajoma scena rozgrywa się... pod nadmuchiwaną kopułą.
Więcej
-
Czy Polska będzie blokować reformę ETS?
2015-02-03
Według agencji Reuters nasz kraj będzie głównym hamulcowym unijnej polityki klimatycznej zakładającej uzdrowienie europejskiego systemu handlu emisjami (ETS) i podniesienie cen uprawnień do emisji CO2.
Więcej
-
W polskim interesie. Jak wykorzystać politykę energetyczno-klimatyczną UE jako wsparcie rozwoju Polski do 2030 roku?
2015-02-01
W jaki sposób cele zaproponowane przez Komisję Europejską na rok 2030 powinny być wdrażane w Polsce, aby stanowiło to pozytywny impuls rozwojowy dla gospodarki, a narzędzia wdrożeniowe były dopasowane do specyfiki gospodarczej kraju? Na to pytanie odpowiadają Maciej Bukowski (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych) i Zbigniew Karaczun (Instytut na rzecz Ekorozwoju).
Więcej
-
Społeczeństwo do posłów – żądamy zielonego światła dla energetyki obywatelskiej
2015-01-26
83 organizacje, firmy i instytucje wystosowały list do posłów wzywający do poprawienia ustawy o odnawialnych źródłach energii. List został przekazany posłom przed najbliższym posiedzeniem Sejmu, na którym ma odbyć się drugie czytanie ustawy.
Więcej
-
Niemcy zmieniają się na naszych oczach – dzięki Energiewende
2015-01-24
Rewolucja energetyczna gruntownie zmienia Niemcy. Przekształca krajobraz, bo rolnicy zarabiają więcej na uprawach energetycznych niż na tradycyjnych. Jest narzędziem edukacji, bo coraz więcej Niemców chce żyć i kupować ekologicznie.
Więcej
-
Eksperci oceniają przyjętą przez Sejm ustawę o OZE
2015-01-21
W piątkowym głosowaniu posłowie niespodziewanie opowiedzieli się za tzw. poprawkami prosumenckimi, wprowadzającymi taryfy gwarantowane dla producentów energii w domowych instalacjach OZE. Jednak losy tych poprawek nie są jeszcze przesądzone.
Więcej
-
Równia pochyła, czyli jak monopolizacja niszczy rynek energii i opróżnia naszą kieszeń
2015-01-20
Rząd planuje dalszą konsolidację energetyki oraz konsolidację górnictwa z energetyką, jednocześnie z uporem blokuje rozwój OZE. Według Grzegorza Wiśniewskiego to może przynieść nie tylko wzrost cen prądu, ale też upadek energetyki.
Więcej
-
Nowa ustawa ograniczy emisje z chłodziarek, klimatyzatorów i pomp ciepła
2015-01-18
13 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Chodzi głównie o emisje z urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i ochrony przeciwpożarowej.
Więcej
-
Energiewende: brudna pomyłka, czy też czysty przełom?
2015-01-14
Niemcy mają problem z realizacją swoich klimatycznych celów – i to mimo spektakularnego rozwoju OZE. Niemiecki dziennik „Die Zeit” nazwał Energiewende brudną pomyłką, z czym polemizuje zarówno Ministerstwo Energetyki, jak i wpływowy think-tank Angora Energiewende.
Więcej
-
Komisja Europejska zaprasza do konsultacji zmian Dyrektywy EU ETS
2015-01-09
Komisja Europejska prowadzi konsultacje społeczne na temat zmian dyrektywy EU ETS dla okresu po 2020 roku. Uwagi można zgłaszać do 15 marca 2015 roku.
Więcej
-
Branża instalacyjno-grzewcza: Ustawa o OZE eliminuje produkcję zielonego ciepła
2015-01-09
Według przedstawicieli branży instalacyjno-grzewczej procedowany właśnie projekt ustawy o OZE utrudni nam realizację dwóch unijnych dyrektyw. Niewdrożenie prawodawstwa UE może oznaczać gigantyczne kary pieniężne i zmniejszenie puli środków unijnych na inwestycje w OZE.
Więcej
-
Chiny: ponad 11% energii z OZE, spadek udziału węgla
2015-01-09
Jak donosi portal wnp.pl, udział odnawialnych źródeł energii w chińskim miksie energetycznym wzrósł z 9,8% w 2013 roku do 11,1% w roku 2014. W tym samym okresie spadł udział zużycia energii wyprodukowanej z węgla.
Więcej
-
Stanowisko IEO po odrzuceniu poprawki prosumenckiej do projektu ustawy o OZE
2015-01-07
W grudniu ub.r. posłowie pracujący nad ustawą o OZE odrzucili tzw. poprawkę prosumencką, zakładającą wprowadzenie taryf gwarantowanych na prąd z mikroinstalacji o mocy do 10 kW, a także możliwość sąsiedzkiej odsprzedaży energii z instalacji OZE o mocy do 1 MW.
Więcej
-
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji
2015-01-06
30 grudnia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych przedłożony przez Ministra Środowiska. Nowe przepisy wdrażają dyrektywę 2009/29/WE.
Więcej
-
Czy transformacja energetyczna musi być droga?
2015-01-05
Pokutuje przekonanie, że prąd z węgla jest najtańszy, a inwestycje w alternatywne źródła energii (czy to atom, czy źródła odnawialne) podniosą ceny prądu. To uproszczone rozumowanie ma jednak sporo luk.
Więcej
-
Przemysłowe emisje CO2 są najwyższe w historii. Na szczęście wzrost emisji spowalnia
2014-12-23
W 2013 roku emisje ze spalania paliw kopalnych i produkcji cementu były najwyższe w historii. Mimo to rosły w mniejszym tempie, niż wynosi średnia dla lat 2003-2013.
Więcej
-
Lord Stern: Potrzebujemy tysięcy instalacji CCS
2014-12-21
By złagodzić zmiany klimatu, będziemy potrzebować tysięcy instalacji wychwytu i składowania dwutlenku węgla – twierdzi były główny ekonomista Banku Światowego.
Więcej
-
Fotowoltaika na Wyspach będzie konkurencyjna już w 2020 r.
2014-12-18
Berliński think-tank Thema1 opublikował raport na temat kosztów inwestycji w systemy fotowoltaiczne na rynku brytyjskim. Prognozuje, że już pod koniec dekady prąd ze słońca będzie tam kosztował tyle samo, co prąd z sieci.
Więcej
-
Atom po japońsku? Korupcja, manipulacje i wysokie ceny prądu
2014-12-17
Według polskiego rządu atom to recepta na niedobory prądu i emisje gazów cieplarnianych. W odpowiedzi Piotr Bernardyn odsłania ciemne kulisy katastrofy w Fukushimie.
Więcej
-
Droga do światowego porozumienia nadal wyboista po zakończeniu negocjacji klimatycznych w Limie
2014-12-16
Po zakończonych negocjacjach w Limie widać już, że droga do Paryża nie będzie tak gładka jak tego oczekiwano.
Więcej
-
Poprawka dauhańska – czy Polska straci szansę na dobry zarobek?
2014-12-15
17 grudnia Polska walczy o swoje na Radzie UE ds. Środowiska. Stawką są potencjalne korzyści ze sprzedaży nadwyżek redukcyjnych (AAU).
Więcej
-
Badanie opinii publicznej: Polacy chcą redukować emisje, ale tylko niskim kosztem
2014-12-13
Martwią nas zmiany klimatu. Chcemy redukować emisje i to już od zaraz. Robimy to głównie dla przyszłych pokoleń – oto wyniki „Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, zleconego przez Ministerstwo Środowiska.
Więcej
-
Klimatyczna recydywa - Polska znów pod pręgierzem organizacji ekologicznych. Zostaliśmy Skamieliną Dnia
2014-12-12
Organizacja Climate Action Network każdego dnia konferencji klimatycznej piętnuje kraje najskuteczniej hamujące postęp negocjacji. W środę niechlubną antynagrodę otrzymały Stany Zjednoczone, Japonia, Wenezuela ... i Polska.
Więcej
-
COP20 w Limie – rośnie szansa na historyczny przełom. Jest szkic globalnego porozumienia klimatycznego
2014-12-11
Szkic nowego porozumienia zawiera przełomowy zapis: po raz pierwszy w historii wszystkie kraje zobowiążą się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. To jednak wciąż za mało, by zatrzymać ocieplenie na bezpiecznym poziomie.
Więcej
-
Germanwatch typuje prymusów i czarne charaktery walki z ociepleniem. Polska w dole stawki
2014-12-09
Organizacja Germanwatch przygotowała Indeks Wpływu na Klimat (Climate Change Performance Index – CCPI) poszczególnych krajów. Polska wypada słabo, choć i tak lepiej niż w zeszłym roku.
Więcej
-
Koszt adaptacji do zmian klimatu w krajach rozwijających się? Nawet pół biliona dolarów rocznie do połowy wieku
2014-12-09
Jak wynika z raportu UNEP, do roku 2050 koszt adaptacji w biednych krajach wyniesie 250-500 mld dolarów rocznie. I to mimo redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Polska na COP20 – będziemy uczyć ekologii
2014-12-08
Paulina Szabat pisze z Limy: Polska w trakcie tegorocznej ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ogłosiła nową inicjatywę. Czy powinniśmy być zadowoleni? I tak, i nie.
Więcej
-
COP20 Lima – skamielina dnia dla najbogatszych państw.
2014-12-05
Skamielina Dnia (ang. Fossil of the Day) to niechlubna nagroda przyznawana przez Climate Action Network każdego dnia negocjacji państwom i organizacjom najmocniej szkodzącym procesowi negocjacyjnemu. Kto otrzyma ją tym razem?
Więcej
-
Polacy wolą energię odnawialną od atomowej
2014-12-05
Badanie opinii publicznej CBOS wskazuje, że ponad połowa Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowych. Pomysł popiera niecałe 40% społeczeństwa. Niemal 90% Polaków chciałoby zwiększenia inwestycji w sektorze odnawialnym.
Więcej
-
Czy Donald Tusk pokocha OZE?
2014-12-04
1 grudnia Donald Tusk objął stanowisko szefa Rady Europejskiej. Czy spojrzenie na sektor energetyki z poziomu Brukseli wpłynie na jego pogląd na kwestię odnawialnych źródeł energii?
Więcej
-
COP20 - Duże nadzieje w pierwszym dniu negocjacji
2014-12-03
Paulina Szabat pisze z Limy: od 1 grudnia przez kolejne dwa tygodnie oczy całego świata będą zwrócone na Limę, która jest tegorocznym gospodarzem 20 Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Klimatu - COP20.
Więcej
-
Minister Korolec o konferencji klimatycznej COP20 w Limie
2014-12-02
Marcin Korolec, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej reprezentuje Polskę na COP20 w Limie. Wg Korolca dyskusja zogniskuje się wokół zobowiązań poszczególnych państw w ramach nowego porozumienia (obejmującego okres po roku 2020).
Więcej
-
Sukces COP21 w Paryżu zależy od Limy
2014-12-01
Czy 2015 rok będzie punktem zwrotnym w negocjacjach klimatycznych, czy końcem nadziei na wspólne rozwiązanie problemu? Dzisiaj, gdy zaczyna się Konferencja Klimatyczna ONZ w Limie, w Peru - COP20, odliczanie już się rozpoczęło i wszystkie strony rozmów są tego świadome.
Więcej
-
Międzynarodowa Agencja Energetyczna - jak obniżyć emisje niewielkim kosztem?
2014-11-30
Zamknięcie luki emisyjnej do roku 2020 wcale nie musi dużo kosztować. To przekaz IEA na konferencję klimatyczną COP20 w Limie.
Więcej
-
Konferencja klimatyczna COP20 w Limie - perspektywa krajów rozwijających się
2014-11-29
Ambitne, sprawiedliwe, poparte twardą gotówką - takie, według krajów rozwijających się, ma być nowe porozumienie klimatyczne.
Więcej
-
2014 World Energy Outlook – najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii
2014-11-28
Najnowszy raport MAE „2014 World Energy Outlook” - konieczne inwestycje 300 mld dol w OZE i 1000 mld dol w efektywność energetyczną.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona