-
Kryzys klimatyczny dzieje się na naszych oczach
2021-03-18
Skutki globalnego ocieplenia coraz mocniej przebijają się w świadomości społecznej. W ostatnim badaniu dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska: 94% respondentów uważa, że jest to bardzo ważne albo raczej ważne zagadnienie. Według Instytutu Ochrony Środowiska do końca tego wieku w zależności czy podejmiemy działania czy nie, średnioroczna temperatura wzrośnie o 1,3°C albo nawet o ponad 3°C. Czy naprawdę zdajemy sobie dzisiaj sprawę, co to dla nas oznacza, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń? Z jakim skutkami zmiany klimatu przyjdzie nam się zmierzyć?
Więcej
-
Ile emitujemy, gdy kupujemy AGD?
2021-03-18
Europejskie pracownie badawcze aktualnie sprawdzają na ile nasza konsumpcja przyczynia się do szkód w środowisku. Obliczany jest dokładny ślad ekologiczny kupowanych przez nas produktów, a także prowadzonych przez nas stylów życia. Co prawda do ostatecznych wyników jeszcze daleko, ale rąbka tajemnicy można już uchylić.
Więcej
-
Ile emitujemy, gdy kupujemy produkty codziennego użytku?
2021-03-18
Codziennie używamy szeregu produktów, których wpływu na środowisko nawet się do końca nie domyślamy. Owszem, ktoś gdzieś, kiedyś je wyprodukował, a za jakiś czas może trafią na wysypisko odpadów, ale póki je używamy ich negatywny wpływ na środowisko wydaje się zaniedbywalny. Naukowcy na zlecenie Komisji Europejskiej przyglądają się czy tak jest w istocie.
Więcej
-
Pierwsze duże miasto w Polsce wyemituje zielone obligacje
2021-03-17
Łódź będzie pierwszym dużym miastem w Polsce, które wyemituje zielone obligacje - poinformował wiceprezydent miasta Adam Pustelnik. Pieniądze z emisji mają trafić m.in. na budowę zbiorników retencyjnych przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków.
Więcej
-
Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
2021-03-16
W dniu 23 marca br. o godzinie 11:00, zapraszamy do udziału w spotkaniu polskich i brytyjskich ekspertów na temat zmiany klimatu. Wydarzenie odbędzie się w języku polskim oraz angielskim. Zachęcamy do rejestracji:
https://app.evenea.pl/event/832274-8/
Więcej
-
Raport: „Liderzy klimatyczni i maruderzy europejskiego sektora ciepłowniczego"
2021-03-16
Krajowa branża ciepłownicza nie ma planów dotyczących neutralności klimatycznej. Nowy audyt ujawnia, że większość wiodących europejskich producentów opóźnia wycofanie kotłów na gaz i olej, co stawia UE na drodze do nieudanego osiągnięcia celów klimatycznych do roku 2030 i 2050. Sektor ogrzewnictwa i ciepłownictwa odpowiada za połowę rocznego zużycia energii w UE i jedną trzecią jej emisji CO2.
Więcej
-
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia skłania się ku budowie kilku mniejszych spalarni
2021-03-15
Po tym, jak wojewoda i sąd zakwestionowali decyzję Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ws. powołania spółki celowej do budowy jednej dużej instalacji termicznego przetwarzania odpadów, Metropolia skłania się ku budowie kilku mniejszych spalarni - przez gminy.
Więcej
-
Kolej tworzy klimat, czas na stworzenie klimatu dla kolei
2021-03-15
Już tylko dwa tygodnie dzieli nas od inauguracji raportu „Kolej dla klimatu – klimat dla kolei” – pierwszą tak ekspercką publikację opisującą kwestie ograniczania oddziaływania na środowisko w sektorze transportu zbiorowego.
Więcej
-
Epidemia tajemnic
2021-03-13
W reakcji na nieścisłości z danych o zakażeniach i zgonach na COVID-19 w 2020 roku rząd utajnił dane Sanepidu na ten temat. Pod koniec 2020 roku premier w tajemnicy przed prezydentem Warszawy otworzył Most Południowy. Kilka dni temu odbyło się tajne posiedzenie dotyczące przyszłości energetyki w Polsce. Niechybnie życie publiczne w Polsce jest coraz mniej transparentne, a my mniej szczęśliwi.
Więcej
-
Według raportu Urgewalda, czołowi europejscy ubezpieczyciele wycofali się z infrastruktury gazu kopalnego
2021-03-12
Dane dotyczące emisji podkreślają szkodliwy wpływ kluczowych projektów LNG na całym świecie. Wątpliwa sytuacja gospodarcza ze względu na nadpodaż LNG.
Więcej
-
Seminarium internetowe: Jak ekologiczne są krajowe plany naprawy?
2021-03-12
Kontrola krzyżowa 10 projektów KPRU i ich krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu
Data: wtorek, 23 marca 2021 r.
Więcej
Godzina: 10:00 - 13:00 czasu środkowoeuropejskiego
Lokalizacja: https://www.eventbrite.co.uk/e/how-green-are-the-national-recovery-plans-tickets-143685524271
-
Powtórne wykorzystanie surowców redukuje emisje gazów cieplarnianych
2021-03-11
Segregując odpady być może często myślimy, że to nic wielkiego dla środowiska i w ogóle „po co?”. Tymczasem dobrze posegregowany opad może być przetworzony w nowy produkt z tego samego surowca, który my dzięki segregacji odzyskaliśmy. W przypadku większości odpadów ich ponowne przetwarzanie pozwala także na redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Zwróć butelkę, a ograniczysz emisję
2021-03-11
Nawet jeśli segregujemy odpady, warto zastanowić się czy coś z tego co segregujemy nie przyda się nam jeszcze przez jakiś czas. Przykładowo zużyta plastikowa butelka może służyć jako pojemnik do podlewania kwiatów. Zużyty już karton możemy wykorzystać do przechowywania czegoś w piwnicy lub do przeprowadzki. A butelka zwrotna…
Więcej
-
Polski start-up opracował rozwiązanie monitorujące pobór energii w czasie rzeczywistym
2021-03-11
Zużycie energii systematycznie rośnie. Choć na rynku pojawiają się innowacyjne rozwiązania, które pomagają zwiększyć efektywność energetyczną budynków, jak izolacja nowej generacji czy odblaskowe materiały dachowe, brakuje rozwiązań do monitorowania i zarządzania poborem energii.
Więcej
-
17 marca 2021: webinarium dla JST nt. możliwości uzyskania dofinansowania z Europejskiego Instrumentu Miejskiego
2021-03-11
29 marca 2021 r. rozpoczyna się 2 nabór wniosków o granty z European City Facility (EUCF), czyli Europejskiego Instrumentu Miejskiego, którego głównym celem jest wsparcie samorządów w przygotowaniu i realizacji ambitnych projektów wpisujących się w cele energetyczno-klimatyczne. W tej drugiej edycji grant w wysokości 60 000€ otrzyma aż 66 wnioskodawców – to ponad dwa razy więcej niż podczas pierwszego naboru.
Więcej
-
Polska nie jest jeszcze gotowa na auta elektryczne
2021-03-10
Prawie co piąty Polak miał już okazję przynajmniej raz przejechać się samochodem elektrycznym – wynika z danych PSPA. To zasługa przede wszystkim car-sharingu. Współdzielone elektryki, które dla szerokiego grona Polaków stanowią pierwszy punkt styku z takimi pojazdami, nie pozwalają jednak na osiągnięcie rentowności biznesu. Z czterech takich usług dostępnych na polskim rynku, które były oparte wyłącznie na samochodach elektrycznych, trzy zakończyły już działalność.
Więcej
-
Uroczysty finał Responsible Fashion Awards. Druga edycja konkursu dobiegła już końca.
2021-03-10
Znamy już zwyciężczynię tegorocznej edycji Responsible Fashion Awards, pierwszego proetycznego konkursu modowego w Polsce. Ewelina Szymańska zaskoczyła wyjątkowym projektem, którym udowodniła zarówno swoje zamiłowanie do designu, jak i troskę o ekologię. 2 marca odbył się uroczysty finał już drugiej odsłony RFA.
Więcej
-
Słomka, talerzyk i plastikowe sztućce - czas zmienić wyobrażenie o grillowaniu
2021-03-09
Letnie grillowanie w 2021 roku będzie musiało odbyć się bez plastikowych widelców i kubków. Z początkiem roku weszła w życie unijna “dyrektywa plastikowa” – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.[1]
Więcej
-
Luty w Rosji i Ameryce Północnej zimniejszy od średniej; borealna zima zbliżona do średniej w Europie
2021-03-09
Usługa Copernicus Climate Change Service (C3S), wdrażana przez Europejskie Centrum Średnich Prognoz Pogodowych na zlecenie Unii Europejskiej, regularnie publikuje miesięczne biuletyny klimatyczne, które zawierają raporty dotyczące zmian obserwowanych w globalnej temperaturze powietrza na powierzchni, pokrywie lodowej morza i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie ustalenia są oparte na analizach generowanych komputerowo przy użyciu miliardów pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji meteorologicznych na całym świecie.
Więcej
-
Starcie na linii Komisja Europejska - Parlament, w sprawie celu klimatycznego na 2030 r.
2021-03-08
Ustawodawcy potępili „lukę” w proponowanym przez Komisję Europejską celu klimatycznym na 2030 r. i wskazali palcem na władzę wykonawczą UE za jej styl twardych negocjacji w sprawie prawa klimatycznego UE.
Więcej
-
Adaptacja do koronawirusa
2021-03-06
Adaptacja kojarzyła nam się dotychczas głównie ze zmianą klimatu. Dziś, jak słusznie zauważyli w tym tygodniu naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, czas na adaptację także do faktu, iż silniejszy koronawirus z nami jest i prawdopodobnie już tak zostanie*.
Więcej
-
Co tam Pani/Panie słychać w klimacie – luty ’21?
2021-03-05
Organizujemy setki spotkań, konferencji, webinarów, zużywamy setki ton papieru na raporty, państwa, firmy, samorządy podejmują zobowiązania, a efekt praktycznie jest żaden.
Więcej
-
Jak tworzyć tańsze mieszanki dzikich gatunków roślin, żeby skutecznie wspierać populacje pszczół zapylających
2021-03-05
Rosnące obawy związane ze stanem populacji dzikich owadów zapylających i pszczoły miodnej doprowadziły do wzmożonych wysiłków mających na celu zakładanie siedlisk z kwitnącymi gatunkami roślin. Mają one za zadanie wspierać występowanie pszczół i innych owadów zapylających (np. motyli, chrząszczy).
Więcej
-
Ile emitują nieposegregowane odpady?
2021-03-04
Wiele już powiedziano o segregacji odpadów i dlaczego taka segregacja może być dla nas korzystna. Jednak wydaje się, że wciąż niewystarczająco dużo wiemy o tym, że nieposegregowane odpady emitują gazy cieplarniane, a więc przyczyniają się do ocieplenia klimatu.
Więcej
-
Spalarnie odpadów też szkodzą klimatowi
2021-03-04
Jedną z dość szeroko rozpowszechnionych technologii przetwarzania odpadów jest ich spalanie. W ostatnich latach zbudowano także szereg spalarni odpadów w Polsce, a kolejne są wciąż w planach. Spalarnie być może rozwiązują część problemów ze składowaniem odpadów, ale są częścią problemu o nazwie zmiana klimatu.
Więcej
-
ClientEarth składa zawiadomienie do UOKiK-u w sprawie greenwashingu branży węglowej
2021-03-03
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła dziś do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów formalne zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów korzystających z węgla typu „ekogroszek”. Fundacja oczekuje, iż UOKiK doprowadzi do wyeliminowania nieuczciwej praktyki greenwashingu.
Więcej
-
Ponad 250 mln zł na rozwój zielonych innowacji w polskich firmach
2021-03-03
„Technologie przyjazne środowisku” oraz „Innowacje w obszarze wód morskich lub śródlądowych” – to m.in. na projekty z takich obszarów firmy mogły pozyskać granty w ramach programu realizowanego przy wsparciu Funduszy Norweskich. PARP wyłoniła właśnie 90 najlepszych, które otrzymają dofinansowanie na łączną kwotę 60 mln euro, czyli ponad ćwierć miliarda złotych.
Więcej
-
Strefy Czystego Transportu, czyli czysty absurd
2021-03-02
Od dwóch lat próbujemy w Polsce wprowadzić strefy czystego transportu. Mają już takie Niemcy, Szwedzi, Anglicy, Belgowie, ale my zamiast naśladować najlepszych, wciąż próbujemy zrobić je po swojemu. I jak nam wychodzi? Też po polsku!
Więcej
-
Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska
2021-03-02
Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN.
Więcej
-
Prace nad nową ustawą o elektromobilności na finiszu
2021-03-01
To, jakie efekty przyniesie wprowadzenie w miastach stref czystego transportu, do których nie będą mogły wjeżdżać auta najbardziej zanieczyszczające powietrze, pokazał przykład wiosennego lockdownu. – W marcu 2020 roku w Warszawie na stacji pomiarów w al. Niepodległości w ciągu trzech tygodni jakość powietrza poprawiła się o jedną czwartą – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
Więcej
-
Gminy będą mogły łagodzić zapisy o lokalizacji wiatraków
2021-03-01
Możliwość łagodzenia przez gminy niektórych restrykcji, dotyczących elektrowni wiatrowych będą przewidywać regulacje, nad którymi pracuje MRPiT. Resort liczy, że odpowiednie zmiany trafią do Sejmu od połowy roku.
Więcej
-
Co w trawie piszczy?
2021-02-27
Nasi drodzy czytelnicy! Nie zawodzicie nas od początku roku. Minęły niecałe 2 miesiące, a już niektóre nasze artykuły mają więcej niż 1000 odwiedzin – ba, niektóre osiągnęły taki wynik w kilka dni. Bardzo Wam za to dziękujemy i zdradzamy co w trawie piszczy, bo już zeszły śniegi.
Więcej
-
Kalkulator emisji CO2 od elektromobilni.pl
2021-02-26
Kalkulator emisji CO2 to kolejne narzędzie uruchomione w ramach kampanii społecznej elektromobilni.pl. Od teraz każdy kierowca lub potencjalny nabywca samochodu elektrycznego może obliczyć, w jakim stopniu zredukuje ślad węglowy swojego pojazdu w porównaniu do auta spalinowego na etapie eksploatacji. W przypadku niektórych modeli, przy rocznym przebiegu 15 tys. km, ładowanie energią ze źródeł odnawialnych ogranicza emisję dwutlenku węgla o ponad 3,5 tony!
Więcej
-
Prawie dwie trzecie Polaków stara się nie marnować żywności
2021-02-26
Co czwarty Polak zmienił zwyczaje zakupowe artykułów spożywczych w trakcie pandemii. Podczas izolacji zakupy robiliśmy rzadziej, ale były one znacznie bardziej obfite, coraz częściej także zaczęliśmy gotować w domu – wynika z raportu „Gospodarowanie żywnością w trakcie pandemii”. Jednocześnie o 12 pkt proc. wzrósł odsetek osób, które świadomie starają się nie dopuścić do zepsucia się czy zmarnowania produktów spożywczych. Deklaruje to 62 proc. badanych. Wciąż jednak przeciętna czteroosobowa rodzina wyrzuca do kosza jedzenie warte ok. 3 tys. zł rocznie.
Więcej
-
Ile gazów cieplarnianych emitują środki transportu w Warszawie?
2021-02-25
W ślad za wskaźnikami zużycia energii w warszawskich środkach transportu pasażerskiego, publikujemy także wskaźniki emisyjne. Dzięki nim możemy porównywać ze sobą emisje gazów cieplarnianych związane z podróżowaniem samochodem czy komunikacją publiczną.
Więcej
-
Emisje z transportu w Warszawie na tle innych krajów
2021-02-25
Jakkolwiek nie jest łatwo znaleźć dane o emisjach dla środków transportu pasażerskiego dla konkretnych miast na świecie (w zasadzie jest to prawie niemożliwe), zdecydowaliśmy się pokazać, jak środki transportu pasażerskiego w Warszawie emitują na tle środków transportu w innych krajach na świecie.
Więcej
-
Czesi skarżą Polskę do TSUE
2021-02-24
Czeski rząd pozwał Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za wydanie zgody na rozbudowę kopalni węgla w Turowie. Podstawowe zarzuty dotyczą zagrożenia dalszym obniżaniem się wód, prowadząc do odcięcia dostępu do wody pitnej miejscowości położonych na granicy polsko-czeskiej, gdzie w bliskości znajduję się kopalnia.
Więcej
-
Konferencja: Kolej dla klimatu
2021-02-24
Nie ma bardziej ekologicznej formy transportu niż kolej. Wraz z inauguracją Europejskiego Roku Kolei, w Warszawie, odbędzie się konferencja branżowa „Kolej dla klimatu”. 29 marca br. eksperci zaprezentują raport przedstawiający wpływ pociągów na ochronę środowiska naturalnego.
Więcej
-
Wzywamy kraje europejskie do wycofania się z Traktatu Karty Energetycznej (ECT) i zatrzymania jej ekspansji na inne kraje
2021-02-23
Aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, musimy utrzymać paliwa kopalne w ziemi. Ale rządy, które wycofują węgiel, kończą produkcję gazu lub wstrzymują rurociągi naftowe, mogą zostać pozwane przez korporacje przed prywatnymi sądami i zostać pociągnięte do odpowiedzialności za miliardy odszkodowań.
Więcej
-
Przyjęcie nowej polityki energetycznej przyspieszy transformację i niezbędne inwestycje
2021-02-23
Do 2040 roku zostanie zbudowany niemal nowy system elektroenergetyczny, którego silną podstawą będą źródła nisko- i zeroemisyjne – wskazuje rząd w niedawno przyjętej strategii dla polskiej energetyki na nadchodzące dwie dekady.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona