-
Zapis debaty "Miasto bez samochodu?"
2015-10-31
Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem debaty, która odbyła się 22 września, podczas obchodów Dnia bez samochodu.
Więcej
-
Więcej pracy w wiatrakach niż w górnictwie?
2015-10-30
Energetyka wiatrowa może w 2030 r. zatrudniać w Polsce więcej ludzi niż górnictwo węgla kamiennego – wynika z raportu WISE. Jednak ostatnie lata są dla branży wiatrowej chude. W wyniku niepewności na rynku pracę straciło 30% zatrudnionych.
Więcej
-
Rockwool: polska wieś potrzebuje termomodernizacji [WIDEO]
2015-10-30
Właściciele domów jednorodzinnych traktowani są po macoszemu jeśli chodzi o wsparcie termomodernizacji. A przecież nie mieszkają w nich wyłącznie bogaci ludzie – wskazuje Maria Dreger z firmy Rockwool Polska.
Więcej
-
Polacy chcą, by państwo kontrolowało rynek energii
2015-10-30
Polacy chcą obecności państwa w energetyce – tak wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown Polska dla demosEUROPA-Centrum Strategii Europejskiej.
Więcej
-
Angela Merkel, Jerry Brown i Shell – debata o podatku węglowym
2015-10-29
Co ma ze sobą wspólnego Angela Merkel, prezydent Filipin i Shell? 20 października zwołana została Komisja ds. Podatku Węglowego.
Więcej
-
Szóste spotkanie grupy dyskusyjnej „Galeon”
2015-10-29
Szóste spotkanie grupy Galeon odbyło się 22 września 2015 r. Tematem spotkania było zaprezentowanie sytuacji w zakresie polityki surowcowej Polski. Spotkanie rozpoczęło się od wypowiedzi Michała Wilczyńskiego niezależnego eksperta, a prowadził je Zbigniew Karaczun.
Więcej
-
Porozmawiajmy o pieniądzach
2015-10-28
Czyli o tym, jak dwa stopnie Celsjusza odmienią globalną ekonomię
Więcej
-
MAE prognozuje skutki zobowiązań emisji CO2
2015-10-28
Międzynarodowa Agencja Energetyki (MAE) ocenia potencjalny spadek globalnych emisji CO2 ok. 2030, gdy wszystkie kraje, które zadeklarowały przed szczytem w Paryżu redukcję emisji CO2, dotrzymają swoich zobowiązań.
Więcej
-
ONZ: chroń klimat – odstaw mięso
2015-10-27
Przyzwyczajenia żywieniowe należą do najgłębiej wdrukowanych w naszą naturę. Okazuje się, że uratować świat może tylko fundamentalna zmiana naszej diety.
Więcej
-
Po wyborach kolejne likwidacje kopalń [ANALIZA]
2015-10-27
Bez względu na to jaki rząd powstanie po wyborach, likwidacji kolejnych kopalń nie da się uniknąć. Polskie górnictwo ma ogromny nadmiar zdolności wydobywczych, a naszego węgla nikt nie chce kupować za granicą.
Więcej
-
Negocjacje w Bonn zakończone
2015-10-27
23.10 zakończyła się tura negocjacji w Bonn przed Szczytem Klimatycznym ONZ (COP21), w której wzięli udział przedstawiciele 195 krajów. Ostateczna wersja porozumienia zostanie uzgodniona podczas spotkania w Paryżu w dn. 8-10 listopada.
Więcej
-
Śląskie liderem zielonych inwestycji?
2015-10-27
Województwo śląskie jest bezsprzecznym liderem wśród polskich regionów pod względem środków unijnych przeznaczonych na efektywność energetyczną, OZE i gospodarkę niskoemisyjną. Na inwestycje w tych obszarach trafi blisko 800 milionów euro.
Więcej
-
Nowe normy ochrony środowiska dobiją energetykę?
2015-10-26
Nieoficjalny projekt nowych wymogów ochrony środowiska dla elektrowni to kolejny potężny ból głowy dla polskich energetyków.
Więcej
-
PSEW: Energetyka wiatrowa sprzyja stabilizacji systemu
2015-10-26
Paleta usług, jakie elektrownie wiatrowe mogą świadczyć dla całego systemu elektroenergetycznego jest coraz większa.
Więcej
-
Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ. Powtórka z „rozrywki”?
2015-10-26
Zarówno część delegatów, jak i organizacji pozarządowych uważa, że przedstawiony do negocjacji projekt jest mało ambitny i niekonkretny. Czy tajfun Koppu okaże się testem na międzynarodową solidarność?
Więcej
-
Wysiadka z auta
2015-10-25
600 samochodów na 1000 mieszkańców – tak jest w Warszawie, 580 – Wrocław, Poznań – 560. Z dużych miast na samym dole jest Białystok z 380 samochodami na 1000 mieszkańców. Ale i tak Polacy są lepsi od berlińczyków.
Więcej
-
Przyszłość opakowań i recyklingu
2015-10-24
Ilość zalewających rynek i nasze otoczenie opakowań i jednorazówek jest postrzegana jako zagrożenie dla zdrowia i środowiska.
Więcej
-
Energetyka i górnictwo – wielki nieobecny kampanii wyborczej
2015-10-23
Problemy sektora były traktowane przez polityków jak wstydliwa choroba – lepiej nic nie mówić lub zagadywać na okrągło. 20 stopień zasilania w sierpniu niczego naszych kandydatów nie nauczył.
Więcej
-
Zaangażowanie instytucji finansowych w działania prośrodowiskowe
2015-10-23
Banki zgodnie ze swoją misją nie mogą działać jedynie dla zysku, ale powinny realizować potrzeby społeczne dla interesu publicznego.
Więcej
-
Kalifornia: 50% zielonej energii do 2030 r.
2015-10-23
Kalifornia to już w tej chwili lider w produkcji energii odnawialnej w USA. Teraz Kalifornia wyznaczyła cel OZE na kolejną dekadę.
Więcej
-
Wybory parlamentarne: OZE łączy ponad podziałami partyjnymi
2015-10-22
Ośrodek TNS Polska zbadał, jak rozkłada się to poparcie dla OZE wśród zwolenników poszczególnych ugrupowań partyjnych w nadchodzących wyborach parlamentarnych.
Więcej
-
Rowerem na wybory. Rowerowa analiza programów wyborczych
2015-10-22
Ogólnopolska sieć organizacji rowerowych Miasta dla Rowerów zbadała pod kątem spraw rowerowych programy wyborcze ośmiu komitetów wyborczych.
Więcej
-
Greenpeace ocenia mijającą kadencję parlamentu
2015-10-22
VII kadencja Sejmu – podsumowanie Roberta Cyglickiego, dyrektora Greenpeace Polska.
Więcej
-
Łupkowy balon coraz bardziej sflaczały
2015-10-21
Z roku na rok balon oczekiwań, który pompowano wokół gazu łupkowego, staje się coraz bardziej sflaczały. Z większości swoich koncesji na poszukiwanie łupków zrezygnowało PGNiG. W ciągu ostatniego roku liczba koncesji spadła blisko o połowę.
Więcej
-
Przewodnik po nowym porozumieniu cz. 5: Czego chcą kraje rozwijające się?
2015-10-21
Dla nas ważne jest ograniczanie emisji, dla nich: pieniądze na adaptację i odbudowę po katastrofach, ale też transfer technologii.
Więcej
-
Rybnik: Skarb Państwa pozwany za zanieczyszczone powietrze
2015-10-21
50 tysięcy złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych, spowodowane zanieczyszczonym powietrzem w Rybniku. Ryzyko zachorowania, obniżenie komfortu życia i ingerencja w swobodę poruszania – to niektóre ze strat poniesionych przez pozywającego Skarb Państwa.
Więcej
-
Raport „Subwencje dla energetyki węglowej a koszty zdrowotne”
2015-10-21
W najnowszym raporcie HEAL Polska „Subwencje dla energetyki węglowej a koszty zdrowotne. Studium przypadku projektu elektrowni Łęczna” dokonano analizy bieżącej sytuacji w sektorze energetyki w Polsce, pod kątem emisji zanieczyszczeń powietrza, generującej znaczące koszty zewnętrzne dla zdrowia Polaków.
Więcej
-
W kampanii wyborczej pomijana jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego
2015-10-21
W toczącej się kampanii parlamentarnej politycy nie przykładają zbyt wielkiej wagi do kwestii bezpieczeństwa energetycznego – ocenia InE. Żadna z partii nie zaprezentowała całościowej wizji rozwoju energetyki i zmian w miksie energetycznym.
Więcej
-
Podsumowanie debaty "Miasto bez samochodu?"
2015-10-21
Miasto bez samochodu? Już na początku dyskusji padła teza, że to zbyt rygorystyczne. Ale niewątpliwie niezbędny jest rozwój transportu zrównoważonego, opartego w znacznym stopniu na komunikacji miejskiej, rowerowej, a nawet pieszej.
Więcej
-
Nowe elektrownie węglowe nie takie czyste jak je malują
2015-10-20
Nowe elektrownie węglowe, pomimo zastosowania nowoczesnych technologii, będą powodować miliardowe koszty zdrowotne – ostrzega HEAL Polska. Organizacja wskazuje, że Polska wydaje więcej na subwencje dla energetyki węglowej niż na szpitale.
Więcej
-
Wszechobecny, groźny, nieznany: czym naprawdę jest pył zawieszony?
2015-10-20
Z każdym oddechem do naszych płuc dostaje się chemiczny koktajl. Wiedza o tym, co wdychamy, jest więc kluczowa dla naszego przeżycia – mówi dr inż. Rafał Szmigielski z PAN.
Więcej
-
Adaptacja: Francuzi szukają nowych odmian winogron
2015-10-20
Opublikowany niedawno raport nt. wpływu zmian klimatu na winnice wzbudził strach wśród francuskich producentów wina.
Więcej
-
Jak połączą energetykę z górnictwem?
2015-10-19
Odchodzący rząd zostawia w szufladzie dwa warianty zintegrowania górnictwa z energetyką.
Więcej
-
Co oznaczają cele zrównoważonego rozwoju dla energetyki?
2015-10-19
Cele Zrównoważonego Rozwoju przyjęte podczas szczytu w Nowym Jorku napawają optymizmem. Energetyka prosumencka w Polsce będzie się rozwijać.
Więcej
-
Instrumenty wdrażania Niskoemisyjnej Polski 2050 – gospodarka
2015-10-19
Czwarte spotkanie z cyklu „Środy z Böllem”, które odbyło się 23 września br. poświęcone było miejscu i roli przemysłu oraz gospodarki odpadami w działaniach na rzecz niskoemisyjnego rozwoju. Czy jest alternatywa dla ekspansywnej eksploatacji surowców i rosnących hałd odpadów?
Więcej
-
Carbon leakage – ucieczka emisji i biznesu
2015-10-18
Branża energochłonna w UE rozwija się w dwóch kierunkach: redukuje emisje lub wyprowadza się poza Unię, do miejsc, gdzie regulacje dotyczące emisyjności nie obowiązują.
Więcej
-
Rolnictwo i leśnictwo a zmiany klimatu
2015-10-18
Trzecie spotkanie z cyklu „Środy z Böllem”, które odbyło się 2 września br., zostało poświęcone znaczeniu rolnictwa i leśnictwa w niskowęglowym rozwoju Polski oraz kwestii możliwości adaptacyjnych obu tych obszarów do zmian klimatu.
Więcej
-
Dlaczego Niemcy zdecydowali się na Energiewende?
2015-10-17
Na zachód od Odry działa największa na świecie fabryka myśli w zakresie ekonomii energetycznej.
Więcej
-
Bloomberg: Wiatr tańszy niż atom i węgiel
2015-10-16
Jak wylicza BNEF, w II połowie br. w niektórych regionach świata energia z wiatru już jest tańsza niż energia z konwencjonalnych źródeł. Dystans w tym zakresie zmniejsza fotowoltaika.
Więcej
-
Wyniki Rady ds. Środowiska bez wpływu na ceny uprawnień do emisji CO2
2015-10-16
Po przekroczeniu granicy 8 euro ceny praw do emisji w ramach ETS na razie nie rosną. Rynek nie zareagował na kolejny krok w procesie tworzenia mechanizmu MSR, czyli ustalenia Rady ds. Środowiska.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona