-
Dotacje do paliw kopalnych – grzech główny światowej gospodarki
2015-11-27
5300 mld dolarów wydawane jest rocznie na dotacje do paliw kopalnych. To fundamentalny błąd.
Więcej
-
COP w Paryżu: historyczna szansa, by uniknąć groźnych zmian klimatu
2015-11-27
Komisja Europejska przedstawiła swoje stanowisko i cele w związku z konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP 21.
Więcej
-
Uproszczone etykiety energetyczne w planach UE
2015-11-27
Kraje Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w sprawie uproszczonego oznakowania klas efektywności energetycznej urządzeń zużywających energię elektryczną. Proponowane rozwiązanie ma ułatwić konsumentom podejmowanie bardziej świadomych decyzji.
Więcej
-
Odrzucenie umowy klimatycznej będzie szkodliwe dla Polski
2015-11-26
Minister energetyki Krzysztof Tchórzewski rozważa odrzucenie porozumienia w Paryżu. Politykę klimatyczną polskich polityków w sprawie COP21 ocenia prof. Zbigniew Karaczun.
Więcej
-
P. Naimski: Polska nie powinna podpisywać porozumienia klimatycznego
2015-11-26
Unia Europejska buduje nowy sektor gospodarki – OZE. Zdaniem Krzysztofa Tchórzewskiego stanowi to zagrożenie dla polskiej gospodarki.
Więcej
-
Konferencja klimatyczna – biznes mądrzejszy od polityków
2015-11-25
Działacze ekologiczni mogą sobie pogratulować. 2015 był rokiem, w którym udało się wygrać kilka bitew i zmienić nastawienie banków, korporacji i rządów do działań proklimatycznych.
Więcej
-
Nowy Jork: prokurator generalny pozywa węglowych gigantów
2015-11-24
Kompanie energetyczne nie zawsze grają czysto. Prokurator Generalny Nowego Jorku, Eric Schneiderman udowadnia, że węglowi giganci nie są nietykalni.
Więcej
-
Ubóstwo energetyczne – wielowymiarowy problem
2015-11-24
Ubóstwo energetyczne to złożony problem, który jak pokazują najnowsze badania może dotyczyć nawet 17,1% polskiego społeczeństwa.
Więcej
-
Pomysły Warszawy na ograniczenie smogu
2015-11-23
Ujednolicenie systemu pomiaru zanieczyszczeń powietrza, dotacje na wymianę starych pieców i dni z darmową komunikacją miejską - to niektóre plany stołecznego ratusza na walkę ze smogiem.
Więcej
-
Unia Energetyczna, a prąd biało-czerwony
2015-11-22
Strategia Unii Energetycznej to więcej współpracy i mniej energetycznych granic. Ponad dwie trzecie Polaków uważa, że powinno się kupować i wykorzystywać polskie technologie i surowce energetyczne, nawet jeśli są droższe od importowanych. [1]
Więcej
-
Ostatnia przymiarka do porozumienia klimatycznego na COP21
2015-11-21
Szczyt klimatyczny w Paryżu rozpoczyna się już za 9 dni. Pomimo intensywnych działań dyplomatycznych i negocjacji wciąż mamy więcej pytań niż odpowiedzi.
-
Z czym Polska pojedzie na COP21?
2015-11-20
Unikamy odpowiedzialności za klimat. O strategiach unikania i polskiej polityce klimatycznej pisze Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Więcej
-
350 urodziny Saint-Gobain - firmy dla której liczy się przyszłość
2015-11-20
17 listopada odbyły się polskie obchody 350-lecia Saint-Gobain - jednego z największych inwestorów zagranicznych w naszym kraju, propagatora wielu proekologicznych innowacji. W ich trakcie został zaprezentowany raport „Czas wyzwań - czas odpowiedzi, czyli droga ku gospodarce o obiegu zamkniętym”, opracowany przez ekspertów z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Dom zimny, dom ciemny – czyli ubóstwo energetyczne w Polsce
2015-11-19
Celem artykułu Instytutu Badań Strukturalnych jest przedstawienie statystycznej miary ubóstwa energetycznego dla Polski.
Więcej
-
Duńska energia w 116 proc. z wiatru
2015-11-19
Zero procent węgla. Dania udowadnia, że dekarbonizacja jest możliwa.
Więcej
-
UE zwiększy finansowanie na niskoemisyjne inwestycje
2015-11-18
Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) zrzeszająca unijnych ministrów finansów przyjęła decyzję o zwiększeniu finansowania publicznego UE na rzecz działań związanych ze zmianami klimatu.
Więcej
-
Czerwona kartka dla samochodów
2015-11-17
Nie od dziś wiadomo, że w miastach jednym z największych trucicieli jest samochód. Jak – i czy – z problemem radzą sobie polskie władze?
Więcej
-
Chiński atom w natarciu
2015-11-17
Chiński państwowy kapitał coraz śmielej poczyna sobie w sektorze nuklearnym w Europie.Czy Chińczycy są receptą na główną dziś bolączkę energetyki jądrowej - brak długoterminowego finansowania?
Więcej
-
Polski Alarm Smogowy - apel do nowego ministra środowiska
2015-11-16
Czy posiadamy pancerne płuca? - pyta Polski Alarm Smogowy apelując do ministra środowiska o ustanowienie alarmu smogowego na poziomie obowiązującym w większości krajów europejskich.
Więcej
-
Budownictwo zielone, naturalne, ekologiczne zrównoważone?
2015-11-16
W Europie widać wzrost zainteresowania budownictwem energooszczędnym, pasywnym oraz zero-energetycznym (ang. Zero Energy Building - ZEB).
Więcej
-
Przyjazna środowisku, niskoemisyjna gospodarka celem ministra środowiska
2015-11-15
Nowy minister środowiska powinien pokazywać, że przyjazna środowisku i niskoemisyjna gospodarka jest wielką szansą dla Polski.
Więcej
-
Antropogeniczne zaburzenie klimatu: gniew oceanów
2015-11-14
Najgorętszy rok w historii pomiarów. Czy będziemy jeszcze mieli kiedyś prawdziwą zimę ze śniegiem i mrozem?
Więcej
-
Co nowy minister energetyki myśli o węglu, atomie i OZE?
2015-11-13
Co przyszły minister energetyki myśli o poszczególnych aspektach dziedziny, którą będzie się teraz zajmować?
Więcej
-
Jak sobie radzić z ubóstwem energetycznym?
2015-11-12
Ubóstwo energetyczne to problem coraz szerzej dyskutowany, choć jeszcze nie do końca rozpoznany tak na forum Unii Europejskiej, jak w poszczególnych jej krajach.
Więcej
-
HEAL – więcej wydajemy na węgiel niż na szpitale
2015-11-11
Każdego roku energetyka węglowa dotowana jest kwotą od 17,5 do 39,4 mld zł. Roczny budżet wszystkich szpitali publicznych w Polsce wynosi 28,4 mld zł.
Więcej
-
Szybkie ładowanie elektrycznych autobusów
2015-11-10
Firma ABB przedstawiła nowe rozwiązanie w zakresie szybkiego ładowania, które ma umożliwić funkcjonowanie zrównoważonego, bezemisyjnego transportu publicznego w Luksemburgu.
Więcej
-
Wywiad: Saint-Gobain partnerem szczytu klimatycznego COP21
2015-11-09
Firma Saint-Gobain została partnerem szczytu klimatycznego COP21, który za kilka tygodni ruszy w Paryżu. O oczekiwaniach co do szczytu oraz o stanie efektywności energetycznej w Polsce rozmawiamy z prezesem Saint-Gobain w Polsce, François-Xavier Moserem.
Więcej
-
RWE uruchomiło największą elektrownię fotowoltaiczną na Węgrzech
2015-11-07
RWE uruchomiła największą elektrownię fotowoltaiczną na Węgrzech. Instalacja o mocy 16 MW zlokalizowana jest ok. 2 km od miasta Visonta położonego na północny wschód od Budapesztu.
Więcej
-
Znamy laureatów konkursu
2015-11-06
Bieruń, Nakło nad Notecią i Poznań to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu Ministerstwa Środowiska "Zielone miasta".
Więcej
-
Pierwsza na świecie dzielnica odporna na zmiany klimatu
2015-11-05
Zdaniem władz Kopenhagi adaptacja do zmian klimatu i rozwój atrakcyjnych, zielonych miast będą w bliskiej przyszłości dwoma stronami tej samej monety.
Więcej
-
Gaz ziemny wsparciem dla niskoemisyjnej gospodarki
2015-11-04
Czy istnieje szansa na to, by gaz w Polsce ułatwił transformację od energetyki węglowej do energetyki wykorzystującej odnawialne źródła energii?
Więcej
-
Polska może mieć 38-proc. udział OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej
2015-11-04
Udział energii ze źródeł odnawialnych w wytwarzaniu energii elektrycznej sięgnie w 2030 roku blisko 38 proc. - zapowiada w swoim najnowszym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA). W 2010 roku wynosił on 7 proc.
Więcej
-
Będą fundusze na rozwój zrównoważonego transportu w miastach
2015-11-03
Program NFOŚiGW "Gazela BIS – niskoemisyjny zbiorowy transport miejski" umożliwi miastom zakup nowych trolejbusów, tramwajów lub autobusów o napędzie hybrydowym, elektrycznym lub gazowym oraz rozwijanie infrastruktury.
Więcej
-
Polska - czarna plama w Unii Europejskiej
2015-11-03
Z roku na rok, wraz ze zmianami klimatu, temperatura rośnie, a różnorodność pór roku z czasem zacznie przypominać angielską. Jedynym wyjątkiem mogą pozostać gwałtowne burze, które najczęściej będą odwiedzać Polskę ze względu na jej geolokalizację – pisze Wiktoria Kalina z Energy Express UK.
Więcej
-
Instytut na rzecz Ekorozwoju poszukuje specjalisty ds mediów społecznościowych
2015-11-02
Instytut na rzecz Ekorozwoju poszukuje osoby do obsługi profilu w mediach społecznościowych.
Więcej
-
Europa liderem redukcji CO2
2015-11-02
Świat przygotowuje się do konferencji klimatycznej w Paryżu. Europa przyjmuje pozycję lidera w redukcji dwutlenku węgla.
Więcej
-
Koniec epoki węgla
2015-11-02
Koncerny wydobywające węgiel są na skraju przepaści finansowej w skali globalnej. Dodatkowo, częściej anulowane są plany budowy nowych mocy węglowych niż ich faktyczna realizacja – informuje WWF w swoim najnowszym raporcie.
Więcej
-
Efektywność energetyczna w Polsce jest sierotą, którą nikt nie chce się zająć
2015-11-01
W środę 28 października odbyła się debata na temat możliwości redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorze budowlanym, zaliczanym do non-ETSu. Eksperci podkreślali potrzebę zwiększenia efektywności energetycznej oraz rozwoju OZE.
Więcej
-
Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!
2015-11-01
Prezydent Andrzej Duda nie ratyfikował poprawki dauhańskiej, przedłużającej obowiązywanie w Polsce Protokołu z Kioto do 2020 roku. Jakie konsekwencje polityczne będzie miała decyzja głowy państwa?
Więcej
-
Powstała „najdokładniejsza mapa wietrzności”
2015-10-31
Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA) przedstawiła mapę wietrzności, którą określiła jako najdokładniejsze tego rodzaju narzędzie.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona