Transport
-
Ile będzie kosztować elektryczny Focus?
2011-11-06
Amerykanie będą mogli kupić elektryczną wersję Forda Focusa w cenie od 39,9 tys. dolarów. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę ulgi podatkowe w wysokości 7,5 tys. dol., na jakie mogą liczyć osoby, które zakupią auta elektryczne w Stanach Zjednoczonych, ostateczna cena Forfa Focus Electric wyniesie niecałe 32,5 tys. dol.
Więcej
-
Warszawa wprowadzi preferencje dla EVs?
2011-11-03
Warszawski magistrat pracuje nad wprowadzeniem ułatwień dla kierowców samochodów elektrycznych.
Więcej
-
Samochody elektryczne obsłużą hiszpańskie lotniska
2011-10-30
Operator lotnisk w Hiszpanii nawiązał współpracę z firmami GE Energy i Endesa, lokalnym dostawcą energii elektrycznej, w wyniku której w składzie floty lotniskowej pojawią się pojazdy z napędem elektrycznym. Obydwie firmy zajmą się dostawami oraz obsługą infrastruktury ładowania pojazdów.
Więcej
-
Unia łączy Europę: prawie 32 mld euro na infrastrukturę transportową
2011-10-26
Budowa szybkich połączeń kolejowych i drogowych między największymi polskimi miastami, lotniskami i portami to jedne z najważniejszych projektów transportowych w Polsce, które mogą liczyć na dofinansowanie z nowego unijnego funduszu infrastrukturalnego "Connecting Europe".
Więcej
-
Pociągi w Niemczech pojadą na zielonej energii
2011-10-23
Niemieckie koleje Deutsche Bahn są obecnie już w 20-procentach zasilane energią odnawialną. Do 2050 roku DB ma czerpać energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych.
Więcej
-
Samochody hybrydowe z kołami zamachowymi
2011-10-22
Naukowcy i inżynierowie pracujący dla koncernów samochodowych, tworzą nowe rozwiązania odzyskiwania energii dla samochodów hybrydowych. Mają one zwiększyć wydajność i zasięg jazdy przy użyciu ogniw – poinformował magazyn "Technology Review".
Więcej
-
Klienci renault naładują samochody energią w 100% odnawialną
2011-10-13
Podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Lyonie Bernard Cambier, dyrektor handlowy Renault na Francję i Mathieu Bonnet, dyrektor generalny spółki Compagnie Nationale du Rhône (CNR), podpisali porozumienie partnerskie.
Więcej
-
Rzeczniczka Trybunału UE: Limity emisji CO2 dla lotnictwa zgodne z prawem
2011-10-11
Unijny system handlu emisjami CO2 w lotnictwie, który ma obowiązywać od przyszłego roku, jest zgodny z prawem międzynarodowym – uznała w swojej opinii rzeczniczka Trybunału Sprawiedliwości UE. To odpowiedź na pozew amerykańskich linii lotniczych, które nie chcą płacić za uprawnienia do emisji w Unii Europejskiej.
Więcej
-
26 krajów przeciwnych limitom emisji dla lotnictwa
2011-10-07
Plany Unii Europejskiej dotyczące nałożenia na linie lotnicze limitów emisji dwutlenku węgla to "dyskryminacja" i naruszenie praw globalnych, twierdzi we wspólnej deklaracji grupa 26 krajów, w tym Stany Zjednoczone i Chiny. Indie, w których w tym tygodniu odbyło się dwudniowe spotkanie w New Delhi, zapowiedziały, że delegaci z krajów spoza UE, które są członkami rady wykonawczej Międzynarodowej Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO), postanowiły złożyć na następnym posiedzeniu rady formalny protest przeciwko nowym unijnym przepisom.
Więcej
-
Centrum Transportu Szynowego ma powstać na Politechnice Łódzkiej
2011-10-06
Krajowe centrum badawczo-rozwojowe i edukacyjne – Centrum Transportu Szynowego CETRANS – ma powstać na Politechnice Łódzkiej. Zajmować się ono ma m.in. pracami badawczymi oraz kształceniem kadry na potrzeby przede wszystkim kolei dużych prędkości i kolei aglomeracyjnych.
Więcej
-
Dylematy rowerzysty – na kogo głosować?
2011-10-06
9 października 2011 roku odbędą się wybory parlamentarne. Dlatego przedstawiamy przygotowaną przez zarząd stowarzyszenia Miasta dla Rowerów ocenę programów wyborczych partii politycznych i ich dotychczasowych osiągnięć z punktu widzenia interesów rowerzystów.
Więcej
-
Solaris Urbino "Electric": elektryczny autobus z Polski
2011-10-02
Firma Solaris zbudowała autobus, który jest w całości zasilany energią elektryczną.
Więcej
-
Premier nie ma czasu odebrać petycji "Tiry na tory"
2011-09-30
Na początku sierpnia organizacja "Tiry na tory" przesłała do premiera Donalda Tuska prośbę o spotkanie. Chciała wręczyć Tuskowi 60000 podpisów pod skierowaną do niego petycją w sprawie uczynienia hasła "Tiry na tory" zasadą polskiej polityki transportowej. Niestety, mimo licznych telefonów do Kancelarii Premiera, nie udało się ustalić, kiedy premier mógłby je odebrać – ani nawet, czy ma zamiar kiedykolwiek to uczynić.
Więcej
-
Bardziej zrównoważone lotnictwo
2011-09-27
Decyzją Komisji Europejskiej branża lotnicza dołączyła do sektorów gospodarki zaangażowanych w walkę ze zmianami klimatu. Od 2012 r. lotnictwo zostanie objęte unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS). Komisja opublikowała zasady przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych dla ponad 900 przewoźników.
Więcej
-
Konferencja
2011-09-26
– Idea Zielonych Korytarzy, stanowiąca nowe wyzwanie dla Europy, to przyjazna środowisku odpowiedź na potrzeby rozwoju skutecznego transportu intermodalnego – powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, reprezentujący polską prezydencję na konferencji "Zielone Korytarze. Działanie na rzecz multimodalnego, zrównoważonego systemu transportowego".
Więcej
-
Eco-driving – ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem
2011-09-24
22 września obchodziliśmy Europejski Dzień bez Samochodu. Na ten jeden dzień jesteśmy skłonni zrezygnować z podróżowania swoim autem na rzecz komunikacji miejskiej. A co z resztą roku. Może jest jakaś inna alternatywa? Według badań EPA USA eco-driving czyli oszczędny styl jazdy może dać oszczędności do 33 proc. zużycia paliwa. O tym jak można ekonomicznie i ekologicznie podróżować samochodem z Piotrem Jędralem, instruktorem eco-drivingu ze szkoły driveco.pl rozmawia Joanna Szubierajska z Ekologia.pl.
Więcej
-
Hybrydowa Honda Insight 2012 w Europie w przyszłym roku
2011-09-17
W przyszłym roku do Europy trafi hybrydowa Honda Insight 2012. Czy będzie konkurencją dla Toyoty Prius?
Więcej
-
Europejski Tydzień Mobilności 2011: "Mobilność alternatywna"
2011-09-16
W dniach od 16 do 22 września 2011 r. setki europejskich miast i miasteczek uczestniczyć będzie w dziesiątej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności zapraszając swoich mieszkańców do udziału w licznych inicjatywach propagujących mobilność zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. Tegoroczne hasło przewodnie – mobilność alternatywna – ma na celu propagowanie ekologicznych form transportu stanowiących alternatywę dla prywatnych samochodów, które nadal dominują w krajobrazie miejskim. W okresie tym lokalne władze oraz obywateli zachęca się do zwrócenia uwagi na szereg pozytywnych aspektów środków transportu innych niż samochód osobowy.
Więcej
-
Rola autobusów w ochronie atmosfery
2011-09-15
Wojciech Szymalski dla ChronmyKlimat.pl: W związku z wdrażaniem przez Polskę dyrektyw Unii Europejskiej 1999/30/WE, 2000/96/WE oraz 2008/50/WE, wprowadzającymi system kontroli i norm stężenia wybranych zanieczyszczeń w powietrzu, nasz kraj stoi przed poważnym wyzwaniem znacznego ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, głównie z pyłów, tlenków azotu i ozonu. Szczególnie trudna sytuacja występuje na obszarach miejskich, gdzie przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza są największe i najczęściej związane z wysoce rozproszoną emisją od transportu. Dlatego w miastach szczególną rolę w ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza odgrywa transportu publiczny, który w Polsce oparty jest głównie na przewozach autobusowych.
Więcej
-
O transporcie w Sopocie
2011-09-12
Debata na temat pozabudżetowych sposobów finansowania infrastruktury transportowej oraz wymiana doświadczeń w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) to główne tematy nieformalnego posiedzenia ministrów transportu 27 krajów UE, które odbyło się w Sopocie w dniach 5–6 września 2011 r.
Więcej
-
Wpuszczeni w ViaToll
2011-09-08
Nowy, nieszczelny system poboru opłat za korzystanie z sieci drogowej – zamiast rozliczyć przewoźników drogowych z kosztów niszczenia szos – rozlał powódź tirów na boczne trasy, nieprzystosowane do ciężkiego ruchu.
Więcej
-
„Jedziemy z prądem” – wystawa pojazdów elektrycznych w Ministerstwie Gospodarki
2011-09-07
11 września 2011 r. od godz. 10.30 do godz. 13.00 na Pl. Trzech Krzyży 3/5 (parking przed budynkiem Ministerstwa Gospodarki) będzie można obejrzeć najnowsze modele pojazdów z napędem elektrycznym. Wystawa odbędzie się pod patronatem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.
Więcej
-
Darmowa jazda autem dzięki panelom słonecznym?
2011-09-04
Ford zaoferuje kierowcom elektrycznych Forda Focusa i C-MAX Energi domową instlację solarną. Wyprodukowana w niej energia ma zasilić domowy system ładowania pojazdu.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: TAK zmianom na kolei, ale nieuciążliwym dla pasażerów
2011-09-01
Zmiany na kolei powinny być przeprowadzane w sposób przemyślany, tak aby nie wpływały negatywnie na usługi oferowane pasażerom – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Wiceszef rządu chce ułatwić klientom korzystanie z oferty PKP, proponuje by właścicielem infrastruktury kolejowej było państwo i doradza, aby spółki o charakterze przewozowym prywatyzować poprzez giełdę.
Więcej
-
Transport po włosku
2011-08-31
Mówi się, że podróże kształcą. Jest to twierdzenie trafne także, gdy mowa jest o ekologicznym stylu życia. Podpatrując, jak przemieszczają się inni mieszkańcy Europy, możemy się wiele nauczyć. Wychodząc naprzeciw unijnym wymogom dotyczącym stanu środowiska, Włochy promują czyste środki transportu: kolej i rower.
Więcej
-
Najbardziej ekologiczni kierowcy w Europie
2011-08-29
Komisja Europejska przedstawiła dane na temat emisji CO2 przez pojazdy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.
Więcej
-
Pojazdy przyszłości w Ministerstwie Gospodarki
2011-08-28
– Pojazdy młodych wynalazców z Politechniki Warszawskiej biją rekordy wydajności. Kropelka może pokonać trasę Warszawa – Gdańsk – Warszawa na 1 litrze benzyny – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z twórcami supernowoczesnych pojazdów ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (SKAP). Prezentacja odbyła się 10 sierpnia 2011 r. w siedzibie MG.
Więcej
-
Nissan prezentuje system zasilania domu energią elektryczną z akumulatorów Nissana LEAF
2011-08-25
Nissan Motor Co., Ltd. zaprezentował system zaopatrzenia typowego domu w energię elektryczną z akumulatorów litowo-jonowych zainstalowanych w Nissanie LEAF. Projekt ten jest częścią kompleksowych działań na rzecz stworzenia zeroemisyjnego społeczeństwa.
Więcej
-
Ekologiczny transport – samochód na paliwo ze ścieków jeździ po Bristolu
2011-08-24
Mając świadomość potrzeb stojących przed naszą cywilizacją oraz wymagań względem przyrody, naukowcy poszukują alternatyw dla obecnych rozwiązań. Ciekawym pomysłem wydaje się być biogaz.
Więcej
-
Europejscy naukowcy ruszają na pomoc biopaliwom
2011-08-22
Mimo swojej atrakcyjności jako źródło energii zarówno pod względem środowiskowym, jak i ekonomicznym, biopaliwa mogą powodować korozję silnika i z tego powodu wielu europejskich konsumentów utraciło zaufanie do tej formy czystej energii.
Więcej
-
Nalepka z ekologiczną kategorią na autach jak na AGD
2011-08-21
W Niemczech, jeszcze w tym roku, zostanie przeprowadzona klasyfikacja energetyczna aut. Na podstawie masy samochodu i emisji dwutlenku węgla, pojazdowi zostanie przyznana kategoria ekologiczna, informacja o której znajdzie się na odpowiedniej nalepce, zupełnie tak samo jak ma to teraz miejsce przy oznaczeniach sprzętu AGD.
Więcej
-
Zielone światło dla B7
2011-08-20
Na stacje paliw już niedługo będzie mógł trafić olej napędowy B7 z 7-procentową domieszką biokomponentów. Pozwoli na to znowelizowana ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 10 sierpnia tego roku.
Więcej
-
Zużyte baterie samochodowe zasilą domy
2011-08-15
Naukowcy z USA i Japonii opracowali system zasilania dla energetyki słonecznej i awaryjny, złożony ze zużytych ogniw z samochodów elektrycznych. Jest on przeznaczony do zasilania domów oraz małych firm – poinformował magazyn "Technology Review".
Więcej
-
Jednoślady – ekologiczny styl życia i sposób na uliczne korki
2011-08-14
Na elektrycznym skuterze do pracy czy szkoły, na rowerze na majówkę i na zakupy – ekologiczne dwa kółka mogą być praktyczne, a czasem nawet szybsze niż cztery.
Więcej
-
Łódką napędzaną słońcem na ryby i spacer po jeziorze – czy to możliwe?
2011-08-14
Inżynierowie z zespołu Fiten Solar Team z Gdyni we współpracy z Cree Yacht i Squall zaprojektowali pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie turystyczną łódkę zasilaną wyłącznie energią słoneczną. Będzie mogła zabrać na pokład 6 osób i pływać po wszystkich wodach śródlądowych.
Więcej
-
Stany Zjednoczone odrzucają europejski system handlu uprawnieniami do emisji CO2
2011-08-11
Amerykańscy politycy sprzeciwiają się planom Unii Europejskiej, która chce włączyć linie lotnicze do swojego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Amerykanie oświadczyli, że ich linie lotnicze nie wezmą udziału w tym przedsięwzięciu.
Więcej
-
Kolej odjedzie rowerem
2011-08-09
PKP Polskie Linie Kolejowe oraz niektóre samorządy chcą – wzorem Hiszpanii – demontować tory i śladem zawieszonych linii wytyczać trasy dla rowerów.
Więcej
-
Wypożyczalnia rowerów miejskich w stolicy opóźniona
2011-08-08
W te wakacje miał ruszyć publiczny system wypożyczalni rowerów w Warszawie. Tymczasem cała inwestycja się mocno opóźnia i wszystko wskazuje na to, że w tym roku sieć już nie powstanie. W kilku miastach takie wypożyczalnie już sprawnie działają i mają coraz więcej chętnych.
Więcej
-
Petycja do premiera "Tiry na tory"
2011-08-07
Już ponad 60 tysięcy osób podpisało petycję do premiera, aby hasło "tiry na tory" stało się zasadą polskiej polityki transportowej. Organizatorzy akcji chcą, aby w momencie przekazania petycji, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, podpisów było 100 tysięcy.
Więcej
-
Kraj coraz wolniejszej kolei
2011-08-02
PKP Polskie Linie Kolejowe chwalą się największymi od lat inwestycjami na torach. Tymczasem polskie miasta i regiony coraz bardziej oddalają się od siebie. Dystans z Przemyśla do Szczecina w ciągu pięciu lat zwiększył się o prawie trzy godziny.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona