Inicjatywy lokalne
-
EkoEkonomia: czy energia odnawialna opłaca się w firmie?
2015-08-23
W perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014–2020 największa część środków została przeznaczona na innowacje i działania służące ochronie środowiska.
Więcej
-
121 gmin z unijnymi dotacjami na mikroinstalacje
2015-08-13
Znamy listę beneficjentów ostatniego konkursu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013, którego celem jest przyznanie unijnych dotacji na mikroinstalacje OZE.
Więcej
-
Urban farming alternatywą dla tradycyjnego rolnictwa
2015-08-11
Urban farming, czyli uprawa żywności w miastach, zyskuje na świecie coraz większą popularność. Rozwiązuje problem braku zieleni, nie obciąża zbytnio środowiska, pozwala też zacieśniać więzi międzyludzkie.
Więcej
-
Wrocław: nowy rowerzysta co 4 minuty
2015-08-10
Do systemu roweru miejskiego we Wrocławiu średnio co 4 minuty dołącza nowy użytkownik – w tym sezonie w 3 miesiące „zapisało się” już 30 tysięcy osób – świetnymi wynikami chwali się Nextbike Polska – operator Wrocławskiego Roweru Miejskiego.
Więcej
-
Woodstock: 20 tys. podpisów pod apelem „Więcej niż energia”
2015-08-10
Tegoroczny Przystanek Woodstock to m.in. wielkie święto energii odnawialnej, a dokładnie energetyki obywatelskiej. Aż 20 tys. osób obecnych na Woodstocku poparło apel „Więcej niż Energia”.
Więcej
-
Upały: ubytki mocy w elektrowniach i apel o oszczędzanie prądu
2015-08-07
Utrzymująca się fala upałów wpływa niekorzystnie na warunki pracy elektrowni i sieci elektroenergetycznej – informują PSE i apelują o oszczędzanie energii w ciągu dnia.
Więcej
-
Co zakłada klimatyczny plan Baracka Obamy? [WIDEO]
2015-08-06
Czysta Energia – taką nazwę nosi ogłoszony w poniedziałek plan Baracka Obamy mający na celu ograniczenie emisji CO2 z sektora energetycznego. Co zakłada ta inicjatywa nazywana "najbardziej ambitną w historii Stanów Zjednoczonych"?
Więcej
-
ClientEarth o ustawie antysmogowej: elastyczne prawo dla samorządów
2015-08-06
Zdaniem Fundacji ClientEarth przyjęta ustawa pozwoli miejscowościom borykającym się z problemem zanieczyszczenia powietrza na podjęcie skutecznych i ambitnych działań, których oczekują mieszkańcy i turyści.
Więcej
-
Warszawa: wyniki pomiarów ruchu rowerowego w 2015 roku
2015-08-05
W tym roku ponownie zorganizowano w Warszawie pomiary ruchu rowerowego. Firma Polska Inżynieria policzyła rowerzystów w 52 lokalizacjach w dni robocze i weekendy.
Więcej
-
Sopot: nagroda za pozostawienie auta w domu
2015-08-04
Od lipca urzędnicy sopockiego magistratu przyjeżdżający do pracy środkami komunikacji publicznej, rowerami, skuterami lub docierający pieszo, otrzymają nagrodę motywacyjną w wysokości 50 złotych.
Więcej
-
Jutro Sejm zagłosuje w sprawie ustawy antysmogowej
2015-08-03
4 sierpnia posłowie zdecydują, czy Polacy będą mieli szansę na oddychanie czystszym powietrzem. Polski Alarm Smogowy apeluje do Posłów o głosowanie ponad podziałami politycznymi i przyjęcie nowelizacji Prawa ochrony środowiska.
Więcej
-
Ewa Kopacz: Bezpieczeństwo powodziowe ulega zdecydowanej poprawie
2015-08-02
„Wyciągnęliśmy wnioski po powodzi z 1997 r.” – powiedziała we Wrocławiu premier Ewa Kopacz. Dodała, że na kontynuację programu ochrony przeciwpowodziowej zostanie przeznaczone 1,2 mld euro w latach 2016-2022.
Więcej
-
Europejski think tank dla polskiej termomodernizacji
2015-08-01
Poprawa efektywności energetycznej budynków powstałych kilkadziesiąt lat temu jest jednym z najważniejszych wyzwań polskiego budownictwa i wiodącym tematem tegorocznej edycji spotkań branżowych Warsaw Build 2015. Udział w rozmowach, dotyczących skutecznej termomodernizacji budynków zapowiedziała europejska instytucja Buildings Performance Institute Europe (BPIE).
Więcej
-
Opłata ze emisję CO2 obniża ceny prądu w USA
2015-07-31
Program handlu emisjami obowiązujący w 9 stanach USA od roku 2011 doprowadził do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 15% oraz wprowadził do gospodarki kwotę 1.3 mld dol. - czytamy w analizie opracowanej przez Analysis Group.
Więcej
-
Duszona Warszawa
2015-07-30
Kraków ma swojego smoka, my mamy swój smog. Jeśli “dobrze” pójdzie, niedługo do kanonu warszawskiej mody wejdą maseczki na twarz, przyozdobione np. wzorami powstańczymi lub logotypem „Legii” – pisze Adam Kaliszewski, bloger „Pańskiej Skórki”.
Więcej
-
Białystok trzeci w Polsce pod względem sieci rowerów publicznych
2015-07-29
Wkrótce stolicy Podlasia przybędzie prawie 12 km nowych ścieżek rowerowych łączących istniejące trasy w spójną sieć – informuje tamtejszy Urząd Miejski. Białystok może też pochwalić się trzecim co do wielkości systemem rowerów publicznych w Polsce.
Więcej
-
Wywalcz sobie pociąg
2015-07-26
Ostatnich dwadzieścia pięć lat to czas stopniowej, ale systematycznej likwidacji kolejnych połączeń kolejowych. Czy możliwe jest zatrzymanie tego procesu?
Więcej
-
Praktyczna metoda liczenia śladu węglowego dla powiatu
2015-07-24
Udostępniamy państwu opracowanie „Metodyka oceny poziomu emisji gazów cieplarnianych w wybranych powiatach dla lat 2005, 2010 i 2013 z podziałem na sektory”. Może ono pomóc jednostkom samorządu terytorialnego w samodzielnym wykonaniu obliczeń śladu węglowego lub pełnić rolę wspierającą w takim działaniu realizowanym przez podmiot zewnętrzny.
Więcej
-
Domyka się cykl zmian przepisów rowerowych
2015-07-24
Niebawem ogłoszone zostaną nowelizacje dwóch rozporządzeń, które ułatwią organizację ruchu przyjazną rowerzystom. Kończy się ponad siedmioletni cykl fundamentalnych zmian przepisów dotyczących rowerzystów.
Więcej
-
Norweski eksperyment: samochód elektryczny w każdym domu?
2015-07-22
W Norwegii odbywa się proces bezprecedensowy w historii światowej motoryzacji: już jedna trzecia nowo zarejestrowanych pojazdów to samochody elektryczne.
Więcej
-
Burmistrz Brzezin o budowie pierwszego polskiego Smart City
2015-07-21
Wywiad z Marcinem Plutą, burmistrzem Brzezin, które w ciągu najbliższych lat mają stać się pierwszym polskim miastem, bazującym na wykorzystaniu energetyki odnawialnej i elektrycznego transportu.
Więcej
-
Nowelizacja ustawy o OZE przeciw prosumentom [WIDEO]
2015-07-20
Nowelizacja ustawy o OZE miała mieć czysto techniczny charakter. Okazało się jednak że mamy do czynienia z kolejnym zamachem na energetykę obywatelską – mówi w wywiadzie dla Chrońmy Klimat Tobiasz Adamczewski z Fundacji WWF Polska.
Więcej
-
Wrocław konsultuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
2015-07-17
To dobry początek, ale kiedy nowy PGN przełoży się na poprawę jakości wrocławskiego powietrza?
Więcej
-
Sieć energetyczna miast za słaba do rozwoju transportu elektrycznego
2015-07-16
Rozwój transportu elektrycznego w Polsce będzie wymagał zmiany myślenia w zakresie ładowania aut. Będą one ładowane przeważnie w nocy, więc w infrastrukturę będzie trzeba wyposażyć większość miejsc postojowych – powiedział Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric.
Więcej
-
Ekolodzy nie wpuszczeni na konferencję w Sejmie dotyczącą klimatu
2015-07-15
Reprezentanci organizacji ekologicznych nie otrzymali zgody na uczestnictwo w konferencji pt. "Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle Encykliki Ojca Świętego Franciszka Laudato Si ", która odbędzie się 16 lipca w Sejmie.
Więcej
-
Veturilo wprowadza tandemy
2015-07-15
Od 6 lipca 2015 roku, w ramach Veturilo, można wypożyczać również tandemy. Obecnie jest ich 10, a rowery są dostępne na takich samych zasadach, jak pozostałe jednoślady Veturilo.
Więcej
-
Śląskie: Powstała baza danych o zanieczyszczeniach powietrza
2015-07-14
Ruszyła baza danych o źródłach zanieczyszczeń powietrza w woj. śląskim oraz system oceniający ryzyko dla zdrowia na zanieczyszczonych terenach. Mieszkańcy Śląska mogą sprawdzić w internecie m.in. bieżącą prognozę jakości powietrza w ich okolicy.
Więcej
-
Kraków: częste zmywanie ulic poprawia jakość powietrza
2015-07-13
Częste i intensywne zmywanie ulic wpływa na jakość powietrza: znacząco redukuje zanieczyszczenia pod względem ich ilości jak i składu fizykochemicznego – wynika z eksperymentu przeprowadzonego na ulicach Krakowa.
Więcej
-
Zielona infrastruktura: dla środowiska i dla firmy
2015-07-12
Zielona infrastruktura to pomysł Unii Europejskiej na poprawę jakości środowiska przyrodniczego, ale także jakości życia jej mieszkańców oraz wspierania różnych podmiotów w adaptacji do zmian klimatu. W jaki sposób?
Więcej
-
Ekologia zaczyna się w biurze
2015-07-11
O ile nie każde przedsiębiorstwo realizuje działalność produkcyjną, o tyle każde prowadzi działalność biurową, co również, w mniejszym lub większym stopniu, stanowi obciążenie dla środowiska.
Więcej
-
Nowy Jork – do 2030 roku aż 50% energii z OZE
2015-07-08
Zgodnie z nowym planem władz Nowego Jorku, około 20 milionów mieszkańców tego stanu do końca przyszłej dekady ma czerpać ze źródeł odnawialnych połowę zużywanej przez siebie energii.
Więcej
-
Uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w Polsce [WIDEO]
2015-07-08
W położonym w województwie wielkopolskim Ostrzeszowie oficjalnie otwarto farmę fotowoltaiczną o mocy 2 MW. To największa tego typu instalacja w kraju.
Więcej
-
Powiat starogardzki jest pierwszy!
2015-07-07
Powiat starogardzki oficjalnie stał się pierwszym powiatem w Polsce, który posiada perspektywiczny program działań zgodny z ideą gospodarki niskoemisyjnej. „Pilotażowy program niskowęglowego rozwoju powiatu starogardzkiego” (PPNR) – bo tak się ten dokument nazywa – miał swoją premierę 30 czerwca 2015 roku na konferencji zamykającej prace nad tym materiałem.
Więcej
-
Kultowe londyńskie autobusy będą zasilane energią elektryczną
2015-07-06
W 2020 roku po Londynie jeżdzić będzie 300 jednopoziomowych autobusów elektrycznych.
Więcej
-
Niemcy: niepewny los opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych
2015-07-04
Opłata klimatyczna federalnego ministra gospodarki Gabriela do wyrzucenia
Więcej
-
Nowe zasady „Prosumenta”
2015-07-03
Rada Nadzorcza NFOŚiGW zatwierdziła zmiany w programie Prosument. W trzecim kwartale planowane jest ogłoszenie naboru we wszystkich trzech ścieżkach programu: dla banków, samorządów i wojewódzkich funduszy.
Więcej
-
Klimat dla rowerów: "kopenhagizujmy" polskie miasta
2015-06-30
Polskich miast próżno szukać w rankingach przyjazności dla rowerzystów. Są za to w czołówce miast najbardziej zakorkowanych, zanieczyszczonych i niebezpiecznych dla pieszych. Potrzeba nam pilnie „kopenhagizacji”.
Więcej
-
Klimat dla rowerów: Warszawa
2015-06-30
Co musi się wydarzyć, aby rowery stały się w Polsce pełnoprawnym środkiem transportu? Dziś zaczynamy cykl artykułów poświęconych polityce rowerowej polskich miast. Jako pierwszą bierzemy pod lupę Warszawę.
Więcej
-
Ruch „Więcej niż energia” zaprasza na warsztaty
2015-06-29
Organizatorzy ruchu „Więcej niż energia” zapraszają na warsztaty osoby, które chcą się zaangażować w promocję energetyki obywatelskiej. Bezpłatne szkolenie odbędzie się w dniach 9-10 lipca w Warszawie.
Więcej
-
Klimatyczny precedens w holenderskim sądzie [WIDEO]
2015-06-29
Sąd w Hadze nakazał holenderskim władzom obniżenie emisji dwutlenku węgla, by chronić Holendrów przed zmianami klimatu. To precedensowy w skali światowej wyrok w sprawie, w której obywatele pozwali swój rząd w związku ze zmianami klimatu.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona