-
W Katowicach powstanie osiedle dla motyli
2020-06-26
Edukatorzy Klubu Gaja stworzą przy Szkole Podstawowej nr 40 w Katowicach kwietną rabatę z domkami dla motyli. To efekt konkursu zorganizowanego wiosną z okazji Dnia Ziemi.
Więcej
-
Rynek fotowoltaiki ponownie na fali wzrostowej
2020-06-26
Pandemia SARS-CoV-2 wyhamowała rynek fotowoltaiki. Problemy były wywołane m.in. lockdownem i wstrzymaniem tradycyjnej sprzedaży oraz chwilowymi przerwami w dostawach komponentów do instalacji fotowoltaicznych. Zawirowania na rynku trwały jednak krótko, tym bardziej że część firm przeniosła się do internetu. Już pod koniec kwietnia firmy z branży notowały sprzedaż na podobnym poziomie co przed pandemią. Fotowoltaika może więc pozostać najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce. Prognozy Instytutu Energetyki Odnawialnej mówią o wzroście obrotów na tym rynku o 25 proc. r/r.
Więcej
-
Fotowoltaiczne innowacje zmienią oblicze nowoczesnego budownictwa
2020-06-25
Wejście na rynek fotowoltaiczny firmy Tesla zwróciło uwagę na potencjał tej technologii w branży mieszkaniowej. O wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych w budownictwie coraz częściej myśli się już na etapie planowania, zwłaszcza w przypadku budynków dążących do zeroemisyjności. W realizacji tego przedsięwzięcia pomogą m.in. panele zintegrowane z dachówkami czy materiały nowej generacji, które pozwolą zainstalować systemy fotowoltaiczne na dachach pojazdów bądź w oknach biurowców.
Więcej
-
Będziemy zatrzymywać wodę poprzez rozwój retencji
2020-06-25
Wodę w Polsce będziemy zatrzymywać poprzez rozwój retencji, program obejmuje inwestycje począwszy od wielkich zbiorników wodnych po mikroretencję przydomową - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podczas drugiego dnia Szczytu Klimatycznego Togetair.
Więcej
-
Środowisko i klimat - opinie i wiedza przedstawicieli mediów w Polsce
2020-06-24
W natłoku spraw, a potem pandemii nieco niezauważony przeszedł raport Instytutu Spraw Publicznych na temat środowiska i klimatu w oczach przedstawicieli polskich mediów. Badanie zostało upublicznione na poczatku 2020 roku.
Więcej
-
Rapot - Czy politycy czują klimat?
2020-06-24
Mamy kampanię wyborczą i wiedza z tego raportu na pewno może się przydać. Nawet mimo faktu, iż sporządzono go na podstawie badań jeszcze sprzed pandemii.
Więcej
-
Natura 2000 - Jeziora Wdzydzkie
2020-06-24
„Morze Kaszubskie" to miano nadane przez Kaszubów na określenie Jeziora Wdzydzkiego. Położone w powiecie kościerskim, ma nietypowy kształt krzyża, którego ramiona tworzą jeziora: Radolne, Jelenie, Gołuń i Wdzydze – zwane też Wielką Wodą.
Więcej
-
Zielony wodór kluczowy w transformacji energetycznej Polski
2020-06-23
Integracja trzech gałęzi – transportu, ciepłownictwa i elektroenergetyki jest nową koncepcją funkcjonowania całego rynku energii. Jak może on wyglądać w 2050 roku? Jak konieczne zmiany przybliżą Polskę do celu neutralności klimatycznej? Forum Energii w nowej analizie przekonuje, że dobra strategia łączenia sektorów to korzyści dla polskiej gospodarki i społeczeństwa.
Więcej
-
Powstaje lubelska aplikacja do podróżowania
2020-06-23
Lubelski Ratusz pracuje nad aplikacją, która pomoże mieszkańcom i turystom przemieszczanie się po mieście. Jej innowacja polega na tym, że sami określimy nasze preferencje, np. czy wolimy podróżować tanio, czy też szybko lub w większym komforcie.
Więcej
-
Inwestycje w zielone źródła energii mogą pomóc Polsce wyjść z kryzysu po pandemii
2020-06-22
Transformacja energetyczna na dużą skalę i inwestycje w odnawialne źródła mogą pomóc w zatrzymaniu globalnego ocieplenia, ale także w pokonaniu recesji gospodarczej wywołanej pandemią SARS-CoV-2 – wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej IRENA. Szansy rozwoju gospodarczego w tym kierunku upatruje też Unia Europejska.
Więcej
-
Światowy dzień walki z pustynnieniem i suszą. Koalicja Klimatyczna rusza z kampanią „co z tą wodą?”
2020-06-19
O tym, że sytuacja jest dramatyczna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyjątkowo niski poziom wody w rzekach czy wielki pożar w biebrzańskim parku narodowym to widoczne ostrzeżenia, których nie możemy zlekceważyć. Ochrona wody i jej zasobów w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego musi stać się priorytetem. Czy to możliwe, że któregoś dnia woda w kranie przestanie płynąć? Trwająca właśnie kampania „co z tą wodą?” Ma uświadomić nam, jakie mamy zasoby wodne oraz dlaczego i jak powinniśmy o nie zadbać. Więcej informacji w serwisie www.coztawoda.pl oraz w social mediach Koalicji Klimatycznej.
Więcej
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce
2020-06-19
Rynek fotowoltaiki (PV) rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w Polsce. Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła prawie 1500 MW, a już w maju 2020 r. przekroczyła 1950 MW. Obecnie największy przyrost nowych mocy obserwowany jest w segmencie mikroinstalacji, oznacza to dużą aktywność prosumentów indywidualnych i biznesowych.
Więcej
-
Mobilizacja zrównoważonych inwestycji energetycznych na szczeblu lokalnym: Europejski Instrument Miejski (EUCF)
2020-06-19
Pierwszy nabór wniosków trwa od 25 maja do 2 października 2020 r. Początkowy okres trwania naboru (2 miesiące) został wydłużony ze względu na nadzwyczajne okoliczności związane z pandemią COVID-19.
Więcej
-
Minęło 100 lat ochrony środowiska w Polsce
2020-06-18
W dnia 15-16 czerwca 2020 roku pomyślnie udało się zrealizować konferencję "100 lat ochrony środowiska w Polsce - i co dalej?".
Więcej
-
Pojazdy na gaz ziemny też zanieczyszczają
2020-06-18
Twierdzenia, że samochody napędzane gazem ziemnym są czyste i nie zanieczyszczają powietrza toksycznymi cząsteczkami, zostały zdyskredytowane [1]. Zgodnie z raportem Transport & Environment, który stanowi przegląd najnowszych badań naukowych, pojazdy napędzane sprężonym gazem ziemnym (CNG) emitują dużą liczbę niebezpiecznych cząstek stałych, mogących powodować nowotwory, chorobę Alzheimera oraz choroby serca i układu oddechowego.
Więcej
-
Firmy szukają możliwości oszczędzania na rachunkach za energię
2020-06-17
Jesienią przedsiębiorstwa czeka kolejny wzrost kosztów w postaci wyższych rachunków za energię. To skłania je do szukania oszczędności. Tym bardziej że ich finanse mocno poturbował kryzys związany z koronawirusem. Możliwości rozpoczęcia wytwarzania własnej energii daje inwestycja w panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika jest najszybciej rozwijającym się w Polsce sektorem OZE, a korzyści podatkowe i wizerunkowe powodują, że decyduje się na nią coraz większe grono firm.
Więcej
-
Drugi dzień konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?” - dołącz on line
2020-06-16
Konferencją chcemy uczyć wysiłek wielu pokoleń ludzi, instytucji i organizacji włożony w dbanie o naszą ojczystą przyrodę i nowoczesne pojmowanie ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Nie chodzi nam o spotkanie jubileuszowe, ale o przedstawienie wniosków jakie wynikają z przeszłości dla potrzeb przyszłości. Wyzwania, które stoją przed światem zapisane w Agendzie 2030 wymagają współdziałania ludzi, instytucji i organizacji na rzecz wspólnego dobra dla nas, naszych dzieci i wnucząt
Więcej
-
Obejrzyj - Pierwszy dzień konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”
2020-06-15
Symboliczne 100 lat liczymy od dnia 17 grudnia 1919 roku, kiedy to środowiska naukowe zaproponowały utworzenie Państwowej Rady Ochrony Przyrody w niepodległej II Rzeczypospolitej Polskiej. Rada tzw.: tymczasowa została utworzona jeszcze w tym samym roku.
Więcej
-
Czy zdołamy zachować ryby dla przyszłych pokoleń?
2020-06-12
Najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazuje, że zapotrzebowanie na ryby i owoce morza jest obecnie większe niż kiedykolwiek i stanowi kluczowy element w zapewnieniu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Jeśli jednak chcemy sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu także w przyszłości, musimy przyspieszyć wdrażanie zrównoważonego zarządzania rybołówstwem na całym świecie.
Więcej
-
Neutralna emisyjnie Polska 2050
2020-06-11
Pełna dekarbonizacja polskiej jest osiągalna do 2050 r. i może poprawić niezależność energetyczną, przynieść rozwój nowych branż oraz nawet 300 tys. nowych miejsc pracy.
Więcej
-
Zanieczyszczenia i nadmierne połowy zagrożeniem dla oceanów
2020-06-10
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem to jedne z największych zagrożeń dla mórz i oceanów. Kolejny problem to przeławianie stad, co stanowi zagrożenie dla wielu gatunków. W niektórych przypadkach – na przykład polskiego dorsza – potrzebne są radykalne działania, takie jak tymczasowy całkowity zakaz połowów.
Więcej
-
Koronawirus przyspieszy budowanie zielonej Europy
2020-06-10
Pandemia koronawirusa nie pokrzyżowała planów Unii Europejskiej w zakresie dochodzenia do neutralności klimatycznej. Cele Europejskiego Zielonego Ładu pozostają aktualne, a inwestycje przeznaczone na ich osiąganie mają przyspieszyć wychodzenie państw UE z obecnego kryzysu. – Przedstawiony przez Komisję Europejską budżet to bezprecedensowy instrument, który ma ożywić europejską gospodarkę i przestawić ją na nowe technologiczne tory – mówi Izabela Zygmunt z CEE Bankwatch Network. Polska też może na tym skorzystać
Więcej
-
Natura 2000 - Bytowskie Jeziora Lobeliowe
2020-06-10
Bytów i jego okolice to nie tylko piękna zabytkowa architektura, ale przede wszystkim urzekająca przyroda. Na szczególną uwagę zasługują tu jeziora lobeliowe, a także liczne ścieżki przyrodnicze.
Więcej
-
Łódź testuje ekologiczne śmieciarki
2020-06-09
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Łodzi rozpoczęło testy nowego samochodu do wywozu odpadów. Pojazd napędzany jest sprężonym gazem ziemnym i spełnia konieczne wymogi ekologiczne - ponformowała Aleksandra Stasiak z MPO.
Więcej
-
Oficjalne stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny dot. obecnego kryzysu zdrowotnego
2020-06-09
W opublikowanym obszernym stanowisku Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland przyszli lekarze stanowczo apelują do rządu, samorządów, ale także korporacji czy mediów o działania w walce ze zmianą klimatu, a także deklarują, że oni sami są gotowi wziąć sprawy w swoje ręce. Podkreślają wagę wpływu zmiany klimatu na zdrowie i życie ludzi całego świata, szczegółowo tłumacząc rodzaje oddziaływań. Nie bez powodu stanowisko zostało opublikowane 5 czerwca, czyli w Światowy Dzień Środowiska.
Więcej
-
ClientEarth do nowej prezes PGE GiEK: „Złoczew” trzeba porzucić, zanim stanie się drugą „Ostrołęką C”
2020-06-08
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wysłała do nowej prezes PGE GiEK, Wioletty Czemiel-Grzybowskiej, list z apelem o formalne odstąpienie od projektu budowy kopalni „Złoczew”. Apel jest reakcją na komunikat GDOŚ, która poinformowała o kolejnym, już dziewiątym, przesunięciu terminu wydania pozwolenia środowiskowego dla kontrowersyjnej inwestycji.
Więcej
-
Zagłosuj na przyrodę i wybierz Drzewo Roku 2020
2020-06-08
Przez cały czerwiec drzewa z całej Polski będą rywalizowały o tytuł Drzewa Roku w konkursie organizowanym po raz 10-ty przez Klub Gaja. Do tegorocznej edycji plebiscytu napłynęło blisko 80 zgłoszeń. To znane i lubiane przez społeczności lokalne okazy przyrodnicze, a także ważne elementy naszej kultury i historii. Jury konkursowe wyłoniło 16. finalistów, których teraz każdy z nas może bliżej poznać i wesprzeć podczas plebiscytu na stronie drzeworoku.pl. Wygra to drzewo, które zdobędzie najwięcej głosów internautów. Zapraszamy do głosowania!
Więcej
-
Triumfalny powrót korków
2020-06-05
Minęło 12 tygodni od kiedy rząd ogłosił całkowity lockdown Polski w związku z pandemią koronawirusa. Choć wiele spraw powróciło do normalności, to wciąż nie powrócono do możliwości podróżowania komunikacją miejską bez ograniczeń, ale w największych miastach korki już wróciły.
Więcej
-
Komunikacja publiczna lekiem na korki?
2020-06-05
Tydzień temu Polski Alarm Smogowy przedstawił raport na temat zachowań komunikacyjnych mieszkańców największych polskich miast.
Więcej
-
Reforma podatkowa na rzecz elektromobilności
2020-06-05
Raport zawiera 16 propozycji legislacyjnych na rzecz elektromobilności dla Polski. Głównym celem proponowanych regulacji jest próba rozwiązania problemu rosnącej emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza pochodzących z samochodów osobowych.
Więcej
-
O zrównoważonej modzie w Warszawie
2020-06-04
Warszawa to miasto w ktorym ulokowana jest duża część biznesu modowego. To właśnie tutaj swoje siedziby mają znani projektanici i stąd na światło dzienne wychodzą ich projekty. Czy miasto, jako smorząd, jest w stanie wpłynąć na ich ekologiczne podejście do biznesu? O możliwościach samorządu w dziedzinie tekstyliów z Markiem Szolcem - radnym m.st. Warszawy, rozmawiał Konrad Wielądek.
Więcej
-
Reforma Górnictwa musi brać pod uwagę przyszłość regionów
2020-06-04
Od tego jak rząd i spółki sektora wydobywczego zareagują na połączony kryzys gospodarczy i branżowy zależy przyszłość mieszkańców regionów węglowych w Polsce. Odejście od dotychczasowej polityki zamykania oczu na problemy i rozpoczęcie gry w otwarte karty może pomóc regionom węglowym w bezpiecznej i sprawiedliwej transformacji wspartej z funduszy unijnych.
Więcej
-
Czas na sprawiedliwą transformację, czyli dlaczego Noe wszedł do arki
2020-06-04
Od początku pandemii koronawirusa na Śląsku zachorowało już prawie 5 tysięcy osób, z czego blisko 1,5 tysiąca górników. Największa spółka górnicza PGG wstrzymała wydobycie w trzech zakładach. To dobry moment, by podjąć temat przyszłości górników i ich miejsc pracy. Temat konsekwentnie ignorowany, z którym prędzej czy później będziemy musieli się skonfrontować. Bądźmy do tego dobrze przygotowani, inaczej na naszych oczach rozegrają się prawdziwe dramaty ludzkie.
Więcej
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej w sprawie odpowiedzi na nakładające się kryzysy klimatyczny, zdrowotny i gospodarczy
2020-06-03
Unia Europejska przedstawiła swoją propozycję naprawy sytuacji po wstrząsach związanych z pandemią oraz przygotowania następnego pokolenia na kolejne wyzwania. Przedstawiony plan nadal wymaga jednak dopracowania i wzmocnienia. Członkowie Koalicji Klimatycznej uważnie przyglądają się toczącej się debacie publicznej i dołączają do niej ze swoją wizją odpowiedzi na nakładające się kryzysy klimatyczny, zdrowotny i gospodarczy.
Więcej
-
Za 25 lat PGE zamknie wszystkie elektrownie na węgiel
2020-06-03
Stare bloki zostaną zamknięte do 2040 r., a nowe jednostki w Opolu i Turowie do 2045 r. - powiedzieli przedstawiciele spółki w rozmowie z serwisem S&P Global Platts.
Więcej
-
Krajowe plany energii i klimatu daleko od celu
2020-06-02
Opublikowany dziś przez CAN-Europe i ZERO nowy raport analizuje ostateczne wersje Krajowych Planów Energii i Klimatu 15 państw członkowskich i wskazuje, że wiele krajów poprawiło zapisy planów pod względem celów, jak i kierunków działania. Poprawa ta nie jest jednak wystarczająca, aby przyspieszyć transformację energetyczną wymaganą do osiągnięcia długoterminowego celu Porozumienia Paryskiego – 1,5 st. C.
Więcej
-
Co poprawić w krajowych planach na rzecz klimatu
2020-06-02
Raport „Droga do zwiększenia ambicji klimatycznych – szanse i braki w ostatecznych wersjach Krajowych Planów Energii i Klimatu” z jednej strony ukazuje, że końcowe wersje poszczególnych KPEiK, zarówno pod względem celów, polityk, jak i zaplanowanych środków są nieco lepsze od swoich pierwotnych wersji. Jednakże wprowadzone aktualizacje nie są wystarczające do tego, aby przyspieszyć wymaganą transformację energetyczną i doprowadzić do osiągnięcia długoterminowego celu Porozumienia Paryskiego.
Więcej
-
Polska w raporcie CAN-Europe o KPEiK
2020-06-02
Polski Krajowy Plan Energii i Klimatu, przedstawiony w grudniu 2019 roku, wciąż nie jest wystarczająco ambitny w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, udziału energii odnawialnej i poprawy efektywności energetycznej – a zatem nie jest zgodny z celami Porozumienia Paryskiego.
Więcej
-
Można panikować - dziś premiera filmu
2020-06-01
„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego.
Więcej
-
Jest szansa na więcej pieniędzy na budowę zbiorników retencyjnych
2020-06-01
Chcemy, aby na przeciwdziałanie zmianom klimatu w budżecie unijnym na lata 2021-2027 było więcej pieniędzy - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Dodał, że pieniądze będą potrzebne m.in. na budowę zbiorników retencyjnych niezbędnych do zagospodarowania deszczówki.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona