-
Konsultacje Komisji Europejskiej. Stop megaciężarówkom!
2012-02-25
WięcejDo poniedziałku 27 lutego br. wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą składać propozycje dotyczące zmiany dyrektywy dotyczącej masy i wymiarów ciężarówek (dyrektywa 96/53/EC). Jedną z rozważanych opcji jest zezwolenie na powiększenie dopuszczalnej masy i długości ciężarówki do 25 metrów i 60 ton (tzw. megaciężarówki). Kampania "Tiry na tory" wzywa do wysyłania głosów w konsultacjach, aby zrównoważyć wpływ lobby przemysłu motoryzacyjnego.
-
Greenpeace blokuje platformę wiertniczą
2012-02-25
WięcejNowozelandzka aktorka Lucy Lawless, znana polskim telewidzom jako wojownicza księżniczka Xena, dołączyła do grupy aktywistów Greenpeace, którzy zablokowali 23 lutego br. statek wiertniczy należący do firmy Shell. Miał on wypłynąć z portu w Nowej Zelandii w kierunku wybrzeży Alaski. W ten sposób ekolodzy chcą zapobiec realizacji odwiertów w Arktyce, ponieważ stanowią one ogromne zagrożenie dla tego wrażliwego ekosystemu.
-
Spór o lotniczy podatek
2012-02-24
Bruksela w swoich zamierzeniach chciała objąć wszystkich międzynarodowych przewoźników lotniczych systemem handlu emisjami ETS, ale osiągnęła cel przeciwny – zjednoczyła większość z nich przeciwko sobie. Wiele państw sprzeciwia się włączeniu lotnictwa do ETS i zapowiedziało działania odwetowe, jeżeli Unia nie wycofa się z projektu.
Więcej
-
Opcja Pinatubo, czyli chłodzenie wulkanami
2012-02-24
WięcejInżynieria ekosystemów wymaga, podobnie jak inne formy walki z ociepleniem klimatu, współdziałania w wymiarze globalnym. Ktokolwiek zdecyduje się skorzystać z "opcji Pinatubo", czy to będą Amerykanie, Chińczycy czy Rosjanie, wywoła efekt na całej kuli ziemskiej. Nie wszystkim musi to odpowiadać. Działania unilateralne w takiej sytuacji to najlepsza recepta na rozwój innego, katastrofalnego scenariusza – wojny klimatycznej.
-
Chroń swoje środowisko i swój portfel! Europejskie Słoneczne Dni po raz drugi w Polsce
2012-02-24
WięcejNie jest prawdą, że ochrona środowiska i klimatu są kosztowne dla społeczeństwa. Już niemalże 100 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce płaci niższe rachunki za paliwa i energię tylko dlatego, że korzysta ze słonecznych instalacji do podgrzewania wody. Zaczyna przybywać też tych, którzy inwestują w systemy fotowoltaiczne, a przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki zmiany prawne ułatwiające wykorzystanie energii słonecznej na własny użytek i sprzedaż nadwyżek do sieci, stwarzają po raz pierwszy szansę na zrealizowanie w Polsce idei setek tysięcy "słonecznych dachów".
-
Dobry wiatr dla Zachodniopomorskiego – zakończyła się I Konferencja Regionalna PSEW
2012-02-24
Wpływ farm wiatrowych na bezpieczeństwo energetyczne regionu, nowe atrakcyjne rynki dla przedsiębiorców, szansa dla rozwoju samorządów lokalnych – to główne tematy zakończonej w ubiegły piątek (17 lutego) I Konferencji Regionalnej Energetyki Wiatrowej, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej.
Więcej
-
Europośle głosuj ambitnie! Efektywność energetyczna to szansa dla polskiej gospodarki!
2012-02-23
WięcejInstytut na rzecz Ekorozwoju wzywa polskich europosłów do głosowania 28 lutego 2012 w Parlamencie Europejskim za ambitnym projektem dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej, czyli potocznie mówiąc oszczędzania energii. InE uważa, że tylko ten projekt dyrektywny ma sens dla Polski. Realizacja celu efektywności energetycznej na poziomie 20% do 2020 roku jest dla naszego kraju dość łatwo osiągalna w przeciwieństwie do państw, które są bardziej zaawansowane w te działania.
-
Zmiany klimatu to wyzwanie także dla związków zawodowych
2012-02-23
Brytyjskie związki zawodowe chcą wpływać na klimatyczną i środowiskową politykę przedsiębiorstw – taki wniosek płynie z komentarzy zbieranych przez Acas, organizację doradczą i arbitrażową w sporach pomiędzy pracodawcami i pracownikami.
Więcej
-
Setki małych elektrowni wodnych zamiast turystów w ukraińskich Karpatach
2012-02-23
Ukraińscy ekolodzy twierdzą, że zagrożeniem ekologicznym nr 1, które spowoduje najwięcej zamieszania na Ukrainie w 2012 roku będzie masowe budowanie małych elektrowni wodnych na karpackich rzekach. Wśród przewidywanych skutków tego zjawiska jest wyginięcie wielu gatunków ryb (lipienia, głowacicy czy pstrąga), w tym także tych z czerwonej księgi Ukrainy, utrata potencjału turystycznego ukraińskich Karpat oraz zwiększenie zagrożenia powodziowego.
Więcej
-
Siódma edycja "Pieprzu i wanilii", czyli politycy o polityce klimatycznej
2012-02-23
WięcejKoalicja Klimatyczna zaprasza do głosowania na najlepsze i najgorsze wypowiedzi polityków na temat ochrony klimatu i rozwoju energetyki w Polsce. Głosowanie trwa do piątku, 30 marca.
-
Ekspert Greenpeace stara się o posadę prezesa PGE Energetyka Jądrowa SA
2012-02-22
WięcejEkspert Greenpeace ds. energetyki jądrowej, Jan Haverkamp złożył swoją aplikację na stanowisko prezesa zarządu spółki PGE Energetyka Jądrowa SA. Znany z prowadzenia kampanii przeciwko budowie reaktorów atomowych ekolog, chce pomóc koncernowi energetycznemu PGE podjąć kluczową decyzję, która doprowadzi do zmiany struktury rynku energii w Polsce. Polegać ona będzie na wycofaniu się z realizacji programu jądrowego na rzecz wdrożenia programu rozwoju energetyki odnawialnej.
-
Waldemar Pawlak o pracach nad ustawą o OZE
2012-02-22
W tym tygodniu Ministerstwo Gospodarki przedstawi pierwsze zestawienie uwag i propozycji kierowanych podczas konsultacji społecznych dotyczących ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Walka o puszczę
2012-02-22
WięcejLasy amazońskie to gigantyczny naturalny zbiornik dwutlenku węgla. Wraz ze zmniejszaniem się powierzchni puszczy maleje jej zdolność do akumulacji tego gazu. Niedawno grupa amerykańskich naukowców ostrzegła, że choć Amazonia wciąż jeszcze wykazuje odporność na chwilowe zakłócenia, to równowaga tego ekosystemu jest coraz bardziej zachwiana. Jeśli drzewa znikną, do atmosfery uwolnią się miliony ton CO2.
-
List OTOP do ministrów środowiska i spraw zagranicznych w sprawie programu LIFE
2012-02-22
Poniżej przedstawiamy list, jaki dzisiaj rano został wysłany przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków do ministrów środowiska i spraw zagranicznych w celu wzmocnienia Programu na rzecz Środowiska i Klimatu LIFE w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Więcej
-
Zapomniane dyrektywy
2012-02-21
24 listopada 2011 roku Komisja Europejska oficjalnie poinformowała o wszczęciu przeciwko Polsce postępowania w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej z powodu braku transpozycji do prawa krajowego dwóch ważnych aktów prawa unijnego: dyrektywy w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy oraz dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej. Szacuje się, że sankcje prawne mogą wynieść nawet 100 mln zł rocznie.
Więcej
-
Cieplej znaczy szybciej
2012-02-21
WięcejO tym, że ocieplenie klimatu będzie miało wpływ na szybkość obrotu naszej planety wokół własnej osi wiemy od 2007 roku. Poziom mórz będzie wzrastać, masy wody przesuną się w kierunku biegunów – bliżej osi Ziemi, co z kolei sprawi, że będzie się ona kręcić szybciej. Niedawno naukowcy znaleźli jeszcze jedną przyczynę poważnych zmian ruchu wirowego Ziemi, związaną z klimatem.
-
Nowe budynki będą musiały produkować energię odnawialną
2012-02-21
W obiektach budowanych lub remontowanych już od przyszłego roku będzie trzeba instalować systemy do produkcji energii odnawialnej. Za ich brak może grozić nawet więzienie – ale nie wiadomo komu.
Więcej
-
Manipulacje wokół kosztów polityki klimatycznej
2012-02-20
WięcejOstatni raport Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) na temat skutków ekonomicznych polityki klimatycznej jest niewiarygodny i tendencyjny – uważają organizacje ekologiczne skupione w Koalicji Klimatycznej. Pomija on korzyści z modernizacji energetyki i prezentuje wątpliwe kalkulacje dotyczące kosztów. Nie uwzględnia oszczędności płynących z ograniczenia szkodliwego wpływu energetyki węglowej na środowisko i zdrowie ludzi oraz z zaprzestania importu i subwencji dla węgla. W opinii ekspertów Koalicji Klimatycznej korzyści te przekraczają kilkakrotnie koszty podane w raporcie KIG.
-
Instytut na rzecz Ekorozwoju wzywa do ambitnej polityki energetycznej
2012-02-20
WięcejNa posiedzeniu Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego w dniu 28 lutego 2012 roku ma odbyć się głosowanie nad projektem nowej dyrektywy o efektywności energetycznej. Instytut na rzecz Ekorozwoju wysłał w piątek, 17 lutego list do polskich europosłów, członków komisji ITRE, w którym wzywa ich do głosowania za ambitnym projektem powyższej dyrektywy.
-
Ustawa o OZE wprowadza szereg nowatorskich rozwiązań – mówi prof. K. Żmijewski
2012-02-20
Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, w przeciwieństwie do wielu krytyków nie ocenia przedstawionego przez Ministerstwo Gospodarki projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii w sposób jednoznacznie negatywny. Przeciwnie – profesor wskazuje wiele plusów proponowanych rozwiązań. Jego zdaniem projekt zawiera sporo nowatorskich rozwiazań.
Więcej
-
ARP sfinansuje prace nad nowoczesnymi technologiami oświetleniowymi
2012-02-19
Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Instytut Tele- i Radiotechniczny utworzą konsorcjum dla uruchomienia przemysłowej produkcji energooszczędnych źródeł światła nowej generacji wykorzystujących nanotechnologie węglowe.
Więcej
-
Gliwice: ruszy produkcja akumulatorów do EVs
2012-02-18
WięcejW Gliwicach ruszy produkcja akumulatorów do samochodów hybrydowych i elektrycznych.
-
Energa rozpoczęła konsultacje inwestycji
2012-02-18
Podczas otwartych konsultacji społecznych we Włocławku, Bobrownikach i Nieszawie Energa zaprezentowała pięć wstępnych lokalizacji pod budowę drugiego stopnia na Wiśle. Eksperci przedstawili szczegóły założeń oraz innowacyjne podejście do realizacji projektu. Większość uczestników konsultacji była pozytywnie nastawiona do inwestycji.
Więcej
-
Mieszkańcy Żarnowca w referendum za farmą wiatrową
2012-02-18
To już drugie w ostatnich dniach referendum w sprawie budowy elektrowni. Chociaż odbyło się w Żarnowcu, a nazwa ta może kojarzyć się z atomem, w przeciwieństwie do niedawnego referendum w Mielnie tym razem nie chodziło jednak o elektrownię jądrową, a mieszkańcy opowiedzieli się za inwestycją.
Więcej
-
Projekt "Eko Dom pływający"
2012-02-17
Więcej"Eko dom pływający" jest projektem modułowego budynku mieszkalnego, zrównoważonego pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym. Możliwe jest zlokalizowanie go niemalże w każdym miejscu w Polsce, które spełnia odpowiednie warunki wodne.
-
UE: Ponad milion miejsc pracy w sektorze zielonej energii
2012-02-17
W całej Unii Europejskiej ponad milion osób znalazło zatrudnienie w branży związanej z odnawialnymi źródłami energii – wynika z raportu EurObserv'ER.
Więcej
-
W kwaśnej wodzie ryby "tracą rozum"
2012-02-17
Dwutlenek węgla w wodach oceanów wpływa na zachowanie ryb podobnie, jak alkohol na ludzi – zmniejsza ich zdolność do oceny ryzyka – czytamy w "Nature Climate Change".
Więcej
-
Chiny bojkotują unijny handel emisjami
2012-02-16
WięcejChiński rząd zakazał krajowym liniom lotniczym uczestniczenia w handlu emisjami w UE. W związku z tym Chiny mogą spodziewać się teraz opłat karnych lub nawet zakazu dostępu do europejskich portów lotniczych.
-
Województwo kujawsko-pomorskie walczy z wiatrakami
2012-02-16
Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego dąży do ograniczenia stawiania wiatraków w regionie. Czy ma do tego prawo? Wiatrakowi inwestorzy twierdzą, że nie, i głośno się temu sprzeciwiają. Jakie konsekwencje będzie miała ta już otwarta wojna przeciwko energetyce wiatrowej w Polsce?
Więcej
-
Ustawa dla energooszczędnych jest, ale nie działa
2012-02-16
Ustawa o efektywności energetycznej obowiązuje już od pół roku, ale na pierwsze białe certyfikaty przyznawane na jej podstawie za poprawę efektywności energetycznej będziemy musieli jeszcze poczekać.
Więcej
-
ONZ: Erozja gleby postępuje, a z nią globalne ocieplenie
2012-02-15
WięcejGlobalne ocieplenie może być jeszcze gorsze, ponieważ metody stosowane w rolnictwie przyspieszają erozję gleb i zmniejszają ilość dwutlenku węgla, jaką ziemia jest w stanie zmagazynować – mówi opublikowany 13 lutego raport UNEP.
-
Wicepremier Pawlak: Mikroelektrownia zielonej energii w każdym domu
2012-02-15
– Nowym kierunkiem działań w dziedzinie energetyki będzie promocja małych projektów energetycznych, wykorzystujących lokalnie dostępne zasoby – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na wspólnej konferencji prasowej z prof. Jeremym Rifkinem i dr. Tomášem Sedláčkiem. Naukowcy przyjechali do MG na warsztaty pt. "Rozwój polskiej gospodarki a trzecia rewolucja przemysłowa".
Więcej
-
Publikacja w "Nature": Osiągnęliśmy peak oil. Nadchodzą stałe wahania cen
2012-02-15
Od 2005 roku światowa produkcja ropy naftowej oscyluje na nie zmienionym poziomie osiągając szczyt w 2008 i spadając od tego czasu mimo wzrostu zapotrzebowania. Rezultatem były burzliwe fluktuacje cenowe gdyż nawet niewielkie zmiany popytu wywołują silne wstrząsy w systemie gospodarczym.
Więcej
-
Czy cieplej może oznaczać chłodniej?
2012-02-14
WięcejW ostatnim tygodniu stycznia nad Europę napłynął rozległy syberyjski wyż, który na wiele dni sparaliżował kontynent dwudziestostopniowymi mrozami. Zamarzły dziesiątki osób. W wielu miejscach spadło tyle śniegu, że trzeba było ewakuować miejscową ludność. Chciałoby się zapytać, gdzie w takim razie to globalne ocieplenie? Bardzo możliwe, że tak sroga zima to jeden ze skutków ocieplenia właśnie.
-
Wiceminister Trojanowska: Szanujemy decyzję mieszkańców Gąsek w sprawie elektrowni jądrowej
2012-02-14
– Ministerstwo Gospodarki uwzględni wynik referendum w Gąskach w dalszych działaniach związanych z rozwojem energetyki jądrowej, traktując je jako ważny głos w debacie publicznej na ten temat – powiedziała Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska. Wiceminister gospodarki odniosła się do rezultatów referendum w sprawie ewentualnej lokalizacji elektrowni jądrowej, które 12 lutego 2012 r. zorganizowali mieszkańcy miejscowości Gąski w woj. zachodniopomorskim.
Więcej
-
Ropa łupkowa w Polsce. Koncerny są coraz bliżej wydobycia
2012-02-14
Jak wynika z najnowszego raportu geologicznego, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna" województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie i lubelskie leżą na złożach ropy łupkowej.
Więcej
-
Wyniki referendum: miażdżące nie dla elektrowni jądrowej!
2012-02-13
WięcejW niedzielę 12 lutego br. w gminie Mielno na Pomorzu odbyło się referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzieli się jednoznacznie przeciwko budowie elektrowni jądrowej na terenie gminy. Referendum odbyło się w ramach działań protestacyjnych podjętych przez osoby sprzeciwiające się budowie elektrowni atomowej.
-
Mieszkańcy Choczewa nie chcą atomu
2012-02-13
WięcejW czwartek 9 lutego w Choczewie (woj. pomorskie) odbyło się spotkanie zorganizowane przez koncern energetyczny PGE, którego przedstawiciele już po raz drugi bezskutecznie próbowali przekonać mieszkańców nadmorskich miejscowości do elektrowni jądrowej. W odpowiedzi na zabiegi promujące atom, mieszkańcy założyli komitet obywatelski "Nie dla atomu w Lubiatowie"1 i rozpoczęli aktywne działania na rzecz udostępniania rzetelnych informacji o planowanej na Pomorzu inwestycji.
-
Uprawnienia do emisji CO2 najtańsze w historii
2012-02-13
Obecnie emisja tony dwutlenku węgla kosztuje zaledwie 7 euro – to najniższa cena uprawnień w historii. Zdaniem analityków jest to sytuacja bardzo korzystna dla wysokoemisyjnych producentów energii elektrycznej.
Więcej
-
Energia z wulkanu – nowy projekt geotermalny USA
2012-02-12
Dwie amerykańskie firmy rozpoczęły projekt, który ma pozwolić na pozyskanie energii geotermalnej z nieaktywnego wulkanu w Oregonie. Inwestycja już pochłonęła ok. 40 mln dolarów.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona