-
Domowe ładowanie EVs
2012-02-12
WięcejInnowacyjny, domowy system nie tylko naładuje baterię w elektrycznym Nissanie Leaf. Dzięki niemu w pełni naładowana bateria Leafa może zasilać w energię gospodarstwo domowe przez dwa dni.
-
Enterprise Investors zbuduje farmy wiatrowe w Polsce
2012-02-11
Fundusz Enterprise Investors zamierza zainwestować 40 mln euro w projekty farm wiatrowych w Polsce – mimo obecnego zamieszania związanego z nową ustawą o OZE.
Więcej
-
EkoWalentynki – z miłości do Ziemi
2012-02-10
WięcejWrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w najbliższy wtorek zaprasza na EkoWalentynki. W jedenastu wybranych miastach odbędzie się akcja "Kocham recykling".
-
Czy drugi krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej dla Polski 2011 wieńczy dzieło, czy dopiero je zaczyna?
2012-02-10
Agnieszka Tomaszewska dla ChronmyKlimat.pl: Poprawiona wersja projektu drugiego krajowego planu działań dotyczącego efektywności energetycznej dla Polski 2011 (II KPD EE, wersja 0.2 z 28 grudnia 2011 roku) jest od 19 stycznia 2012 roku dostępna na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Gospodarki1. Dzień wcześniej dokument został przekazany do rozpatrzenia przez Komitet do spraw Europejskich. Minie zapewne jeszcze kilka tygodni, zanim zaakceptuje i podpisze go rząd. A już dziś jesteśmy spóźnieni z przekazaniem go Komisji Europejskiej ponad sześć miesięcy.
Więcej
-
Ekotechnologie na starcie 3. edycji GreenEvo
2012-02-10
WięcejJuż tylko kilkanaście dni pozostało na zgłoszenia polskich ekotechnologii do projektu GreenEvo. Po raz trzeci firmy oferujące konkurencyjne rozwiązania dla ochrony środowiska walczą o udział w wielkim wyścigu. Na mecie czeka rządowe wsparcie w ich transferze na kluczowe rynki zagraniczne. W tym roku poszukiwane są rozwiązania służące m.in. walce ze zmianami klimatu, ekologicznemu wytwarzaniu energii, a także przyjaznych środowisku technologii dla przemysłu wydobywczego.
-
BP: świat będzie potrzebował więcej ropy i węgla
2012-02-10
Brytyjski koncern naftowy BP w połowie stycznia ujawnił swoje analizy dotyczące przyszłości światowego rynku energetycznego. – Świat będzie potrzebował coraz więcej ropy – powiedział Christoph Rühl, główny ekonomista spółki podczas prezentacji raportu. Nie wspomniał, co to oznacza dla klimatu.
Więcej
-
Komisja chce poznać opinie obywateli na temat tego, w jaki sposób można zapewnić bardziej zrównoważoną produkcję i konsumpcję
2012-02-10
Do roku 2050 ludność świata osiągnie 9 miliardów, a światowy popyt na żywność, pasze i tekstylia ma według prognoz wzrosnąć o 70 proc. Aby móc rozwijać się dynamicznie w tych warunkach, gospodarki będą musiały znacznie bardziej efektywnie wykorzystywać zasoby naturalne. Sposób konsumpcji i produkcji będzie kluczowym czynnikiem sukcesu lub porażki Europy w ramach tego procesu. Dlatego właśnie Komisja zamierza zmienić politykę UE w zakresie konsumpcji i produkcji oraz zainicjowała konsultacje społeczne, które będą trwały do dnia 3 kwietnia.
Więcej
-
Uwagi Koalicji Klimatycznej do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii
2012-02-09
Więcej22 grudnia 2011 r. Minister Gospodarki przekazał do uzgodnień międzyresortowych i społecznych pakiet regulacji energetycznych, w skład którego wchodzą nowe prawo energetyczne, ustawa o odnawialnych źródłach energii i prawo gazowe. Zachęcamy do zapoznania się z uwagami organizacji ekologicznych do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii.
-
Uwagi PSEW do projektu ustawy o OZE
2012-02-09
Utrzymanie gwarancji zakupu energii elektrycznej po zdefiniowanej cenie, konieczność ochrony zrealizowanych inwestycji oraz inwestycji w toku i zachowanie dotychczasowych zasad i poziomu wsparcia – to główne postulaty Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej dotyczące projektu pakietu ustaw energetycznych. Wg przedstawicieli branży projekt ustawy wymaga bardzo istotnych zmian.
Więcej
-
W kierunku Rio+20
2012-02-09
Przygotowania do konferencji Rio+20 to główny temat 12. Szczytu Zrównoważonego Rozwoju, który odbywał się od 2 do 4 lutego br. w Delhi. W spotkaniu wziął udział Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody, który podczas sesji ministerialnej dotyczącej najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym finansowania przedsięwzięć i dotyczących zmian klimatu, mówił o polskich doświadczeniach w tym zakresie.
Więcej
-
Biodiesel bardziej szkodliwy dla środowiska niż ropa naftowa
2012-02-09
WięcejEmisja gazów cieplarnianych z biopaliw, takich jak olej palmowy, sojowy i rzepakowy są wyższe niż w przypadku paliw kopalnych, jeśli doliczy się skutki pośredniej zmiany sposobu użytkowania gruntów (Indirect Land Use Change, ILUC), wynika z danych Unii Europejskiej, do których dotarł portal EurActiv.com.
-
Czy zaleją nas ścieki?
2012-02-08
Średnia temperatura na Ziemi rośnie, a co za tym idzie zwiększa się intensywność i częstotliwość opadów. Nadmiar wody wysadza studzienki, podtapia piwnice... Czy gospodarka wodno-ściekowa jest przygotowana do zmiany klimatu?
Więcej
-
W Akademii Morskiej powstaje nowa mapa drogowa dla ciężarówek
2012-02-08
Mapę drogową dla przejeżdżających przez Szczecin i Pomorze Zachodnie samochodów transportowych stworzą naukowcy i studenci Akademii Morskiej w Szczecinie. Celem jest m.in. ograniczenie transportu, a tym samym emisji spalin.
Więcej
-
Energetyka wiatrowa hamuje – przyrost w roku 2011 mniejszy od poprzedniego i od oczekiwań
2012-02-08
WięcejCzy boom w rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce kończy się, zanim się tak naprawdę na dobre zaczął? To najważniejsze pytanie, które zadają sobie inwestorzy po opublikowaniu przez URE danych o rozwoju sektora w ubiegłym roku oraz po zaprezentowaniu projektu pakietu ustaw energetycznych. Według najnowszych danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że na koniec grudnia 2011 roku mieliśmy zainstalowanych 1 616,36 MW w energetyce wiatrowej.
-
Zimą drastycznie rośnie zanieczyszczenie powietrza
2012-02-08
Zanieczyszczenie powietrza bije rekordy, a stężenie dwutlenku węgla w atmosferze w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosło o blisko 20%, podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna1. Tymczasem, jak wynika z badań TNS OBOP2 przeprowadzonych na zlecenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii, świadomość społeczna nt. wpływu wysokiej emisji gazów na zdrowie jest niska. Tylko 30% Polaków dostrzega korzyści dla zdrowia wynikające z wdrażania niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych.
Więcej
-
Metan – gaz, którego nie można lekceważyć
2012-02-07
Emisje metanu często pomijane są w problematyce zmian klimatycznych. Niesłusznie, gdyż metan stanowi istotny czynnik cieplarniany. Występuje w atmosferze w znacznie niższym stężeniu niż CO2, ale jego potencjał cieplarniany jest prawie 20-krotnie większy. Jeśli atmosfera ziemska nadal będzie się ogrzewać, jego pokłady wydostające się z wiecznej zmarzliny i z dna oceanicznego wywołają skutki trudne do przewidzenia.
Więcej
-
Co nowy system wsparcia oznacza dla fotowoltaiki?
2012-02-07
WięcejZapisy zawarte w nowej ustawie o OZE oznaczają, że fotowoltaika może być jej największym beneficjentem, ale z roku na rok jej zyski mogą spadać bardziej niż innych zielonych technologii. Dlaczego?
-
Są pieniądze na audyty energetyczne i poprawę energochłonności wielkich przedsiębiorstw
2012-02-07
Do końca marca 2012 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Fundusz przyjmuje wnioski o dofinansowanie audytów energetycznych i elektroenergetycznych w najbardziej energochłonnych przedsiębiorstwach – hutach, cementowniach, kopalniach – zużywających rocznie powyżej 50 GWh elektryczności i ciepła łącznie. W ramach programu priorytetowego "Efektywne wykorzystanie energii" fundusz oferuje na ten cel dotacje pokrywające do 70% kosztów audytu.
Więcej
-
III Forum Polska Efektywna Energetycznie – relacja
2012-02-06
Bez determinacji i natychmiastowych działań na rzecz gospodarki niskoemisyjnej nie będziemy w stanie spełnić wymogów UE dotyczących polityki energetyczno-klimatycznej oraz wzrostu efektywności energetycznej – mówili uczestnicy katowickiej edycji kampanii Forum Polska Efektywna Energetycznie.
Więcej
-
Inteligentne liczniki mogą zagrozić prywatności obywateli
2012-02-06
WięcejProjekt nowego prawa energetycznego zakłada, że do 2020 roku mierniki energii elektrycznej zastąpione zostaną inteligentnymi licznikami. Generalny inspektor danych osobowych wskazuje, że nowy system jest szansą dla gospodarki, ale może być również zagrożeniem dla prywatności obywateli.
-
Nowe tanie paliwo z węgla?
2012-02-06
Badacze z USA opracowali proces łączenia węgla z gazem ziemnym i syntezy paliwa płynnego, czystszego i tańszego od dotąd stosowanych paliw syntetycznych – poinformował magazyn "Technology Review".
Więcej
-
Białe dachy ochłodzą budynki w Melbourne
2012-02-05
WięcejAustralijscy naukowcy radzą prywatnym właścicielom i instytucjom publicznym pomalowanie dachów swoich budynków na biało, aby nagrzewały się one w mniejszym stopniu podczas upałów – czytamy na stronie uniwersytetu w Melbourne.
-
Wielka Brytania chce paliw alternatywnych
2012-02-05
W Wielkiej Brytanii rusza przełomowy projekt mający na celu przygotowanie rynku na wejście pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Inicjatywa łączy trzy departamenty rządowe i 13 partnerów zewnętrznych.
Więcej
-
"Niebiescy jeżdżą na zielono" – ekologiczny projekt berlińskiej policji
2012-02-04
WięcejBerlińska policja otrzymała 11 radiowozów zasilanych energią elektryczną. Samochody, dostarczone przez różnych producentów, będą testowane przez policjantów przez najbliższy rok.
-
W Białymstoku powstanie centrum badań nad energią odnawialną
2012-02-04
W drugim kwartale 2012 roku Politechnika Białostocka ogłosi przetarg na budowę centrum naukowo-badawczego nad energią odnawialną – poinformował prorektor tej uczelni prof. Lech Dzienis.
Więcej
-
Materiały z konferencji "Gospodarka niskowęglowa – pomysły na kryzys"
2012-02-03
WięcejKoalicja Klimatyczna, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Fundacja Naukowa Instytut Badań Strukturalnych oraz CEE Bankwatch Network zapraszają do zapoznania się z materiałami z konferencji pt. "Gospodarka niskowęglowa – pomysły na kryzys".
-
Koncesja dla OZE w nowej ustawie i obecnie
2012-02-03
Czy do podłączenia do sieci instalacji OZE i sprzedaży energii ze źródeł odnawialanych potrzebna jest koncesja? Pytanie czytelnika portalu gramwzielone.pl.
Więcej
-
Po kilku miesiącach spadków w styczniu odbicie na rynku handlu emisjami
2012-02-03
WięcejStyczeń przyniósł wzrostową korektę cenową na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Wprawdzie w pierwszym tygodniu miesiąca średnie ceny na rynku spadły do rekordowo niskiego poziomu 6,23 euro, ale w ciągu drugiego tygodnia rynek obrobił straty. W drugiej połowie stycznia ceny stopniowo rosły osiągając na koniec miesiąca poziom 7,84 euro, tj. o 26 proc. wyższy niż miesięczne minimum. Pomimo wzrostu wartości uprawnień, wolumen sprzedanych jednostek EUA oraz CER zmniejszył się w porównaniu z poprzednim miesiącem odpowiednio o 28 proc. i 4 proc.
-
Wydajne gospodarowanie energią to nie tylko nowe miejsca pracy
2012-02-02
Projekt unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej (energy efficiency directive – EED) zakłada, że dzięki modernizacji budynków użyteczności publicznej państwa członkowskie mogą stworzyć wiele nowych miejsc pracy. Ale to nie jedyne korzyści, jakie Unia odniesie, inwestując w zmniejszanie zapotrzebowania na energię.
Więcej
-
Istniejące prawo wystarczy, żeby kontrolować łupki?
2012-02-02
Jak wynika z raportu opublikowanego w ubiegły piątek przez Komisję Europejską, eksploatacja złóż gazu łupkowego nie wymaga dodatkowej legislacji – przynajmniej na razie.
Więcej
-
Duńska prezydencja stawia ambitne cele na 2030
2012-02-02
WięcejMinistrowie środowiska państw Unii Europejskiej wyznaczą cel redukcji o 40 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., jeśli zaakceptują projekt konkluzji przygotowanej przez duńskie przewodnictwo w UE na szczyt w dniu 9 marca.
-
Kolej spowolni Euro 2012
2012-02-02
PKP Polskie Linie Kolejowe nie spełnią żadnej z własnych prognoz odnośnie czasów podróży pociągami podczas Euro 2012.
Więcej
-
Ustawa o OZE musi być napisana od nowa – odbyła się debata o przyszłości OZE
2012-02-02
Na zorganizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Energii Odnawialnej (PIGEO) debacie poświęconej przedstawionemu przez Ministerstwo Gospodarki projektowi ustawy o odnawialnych źródłach energii starano się odpowiedzieć na pytania dotyczące przyszłego wsparcia dla sektora.
Więcej
-
Redukcja emisji lekarstwem na kryzys gospodarczy?
2012-02-01
WięcejNiezbędne z powodu zmian klimatycznych przejście na gospodarkę niskowęglową może być także lekarstwem na spowolnienie gospodarcze – podkreślają ekonomiści. Przyniosłoby znaczne korzyści także Polsce – wskazuje opublikowany 30 stycznia br. przez Komisję Europejską raport nt. skutków podniesienia celu redukcji emisji do 30 proc. do 2020 dla poszczególnych państw członkowskich.
-
Polska może obniżyć emisje o 53 procent!
2012-02-01
WięcejRedukcja emisji gazów cieplarnianych aż o 53 procent w stosunku do poziomu z roku 1990 przez Polskę do 2030 roku jest możliwa – wynika z raportu "Niskoemisyjne dylematy – Jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i co to oznacza dla polskiej gospodarki?" przygotowanego na zlecenie WWF Polska i Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego przez Instytut Badań Strukturalnych (IBS).
-
Rząd RP przyjął stanowiska w sprawie propozycji Komisji Europejskiej pakietu rozporządzeń dla polityki spójności na lata 2014-2020
2012-02-01
W związku z zakończeniem okresu prezydencji Polski w Radzie UE i możliwością ponownego oficjalnego prezentowania i promowania narodowych interesów, rząd RP 19 stycznia 2012 r. przyjął pakiet dokumentów wskazujących ramy negocjacyjne Polski w zakresie przyszłej polityki spójności. Jest on wynikiem wspólnych prac MRR i przedstawicieli właściwych kompetencyjnie resortów, samorządów terytorialnych oraz organizacji pozarządowych. Jest on także rezultatem uprzednich analiz oraz spotkań eksperckich przeprowadzonych przez resort.
Więcej
-
Komisja Europejska: Kopalnia Tomisławice łamie prawo unijne
2012-01-31
WięcejKomisja Europejska zarzuciła Polsce łamanie prawa unijnego w związku z budową odkrywki węgla brunatnego Tomisławice[1]. Wszczęta przez KE procedura może zakończyć się wysokimi karami dla Polski. Inwestycja powinna być natychmiast wstrzymana.
-
List otwarty mieszkańców Gąsek w sprawie elektrowni atomowej
2012-01-31
Polski rząd zamierza do końca 2020 roku otworzyć pierwszą elektrownię jądrową w kraju. Wybrano trzy potencjalne lokalizacje: Żarnowiec, Choczewo i Gąski. Jednak nie wszyscy chcą takiego przedsięwzięcia u siebie. Boją się, że inwestycja zdewastuje miejscową przyrodę i odstraszy turystów. Mieszkańcy Gąsek niedawno wystosowali list otwarty w tej sprawie, który zamieszczamy poniżej.
Więcej
-
W Sejmie powstała podkomisja ds. energetyki
2012-01-31
Sejmowa komisja gospodarki powołała na piątkowym posiedzeniu 27 stycznia podkomisję ds energetyki. Pierwszym zadaniem nowej komórki posłów praca nad projektami ustaw tzw. trójpaku energetycznego.
Więcej
-
Wpływ farm wiatrowych na środowisko – od decyzji środowiskowych po ornitologię
2012-01-31
Więcej17 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja pt. "Ocena oddziaływania energetyki na środowisko" zorganizowana przez Stowarzyszenie Energii Odnawialnej (SEO) i Polską Izbę Gospodarczą Energii Odnawialnej (PIGEO).
Poprzednia strona Następna strona