Energetyka
-
Déjà vu
2017-05-05
Jak rozumieć "zrównoważony rozwój"? - pyta dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji InE.
Więcej
-
Po panele do IKEA
2017-05-02
IKEA wprowadziła do sklepów instalacje fotowoltaiczne. Eksperci sieci oszacują zyski i koszty związane z tym zakupem, zamontują instalację w domu i pomogą w podłączeniu jej do sieci elektrycznej. Skorzystanie z oferty "IKEA. Energia słoneczna dla domu" może przynieść znaczące oszczędności. W ciągu 25 lat użytkowania instalacji rachunki za prąd można obniżyć w sumie z 61 tys. nawet do 24 tys. zł – szacują przedstawiciele szwedzkiej firmy.
Więcej
-
Brytyjczycy przeżyli dzień bez węgla, ale nie dzięki OZE
2017-04-25
Pierwszy raz od 135 lat Wielkiej Brytanii przez dobę nie zasilała żadna elektrownia węglowa. Z czego wynika taka zmiana w kraju, w którym rozpoczęła się światowa rewolucja przemysłowa oparta na węglu?
Więcej
-
Wyławianie promieniotwórczości z odpadów energetyki jądrowej
2017-04-21
Opierając się na wynikach wcześniejszych badań nad uranem finansowanych ze środków UE, naukowcy ustalili możliwe podejście do bezpiecznego usuwania pierwiastków promieniotwórczych z odpadów powstających w sektorze energetyki jądrowej.
Więcej
-
W 2016 na Ukrainie powstały elektrownie PV o mocy 100 MW
2017-04-18
Mimo braku międzynarodowych zobowiązań w zakresie OZE czy dostępności finansowania, z którego korzystają położone w Europie Środkowo-Wschodniej kraje UE, Ukraina jest obecnie na czele regionu w zakresie rozwoju krajowego potencjału fotowoltaiki.
Więcej
-
Ogrzewanie na kredyt
2017-04-11
Zatrważająco wysoka liczba właścicieli domów przyznaje, że wzięła pożyczkę, skorzystała z karty kredytowej lub pożyczała pieniądze od rodziny lub przyjaciół, aby opłacić rachunki za ogrzewanie, co stanowi potencjalne dodatkowe źródło stresu. Takie doświadczenia ma za sobą ponad jedna czwarta (26%) właścicieli domów i mieszkań w Polsce i Rumunii oraz 25% na Węgrzech. Nieco lepiej jest na Słowacji (11%) i w Czechach (9%) – pokazał raport Honeywell Home Heating Habits.
Więcej
-
Stocznie zyskają na rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce
2017-04-06
Obecnie na rynku morskiej energetyki wiatrowej realizowane są dwa projekty o łącznej mocy 2,2 GW. Do 2030 roku może powstać nawet 6 GW zainstalowanej mocy. Na rozwoju sektora skorzysta przede wszystkim branża stoczniowa, która może zmienić profil działania. Eksperci zauważają, że mogą się pojawić nowe zamówienia na duże statki do budowy farm.
Więcej
-
Efektywność energetyczna kontra smog
2017-04-05
Wraz z nadejściem wiosny temat smogu ucichnie, ale problem nie zniknie. Jego rozwiązanie wymaga zarówno zmiany postaw społecznych, jak i regulacji legislacyjnych oraz programów wsparcia ułatwiających ograniczenie zużycia energii. Efektywność energetyczna budynków, wynikająca m.in. z zastosowania energooszczędnych materiałów izolacyjnych, to kwestia priorytetowa.
Więcej
-
Zakup modułów fotowoltaicznych - na co zwrócić uwagę?
2017-03-30
Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej polskiego społeczeństwa, rozwiązania z zakresu energii odnawialnej cieszą się coraz większą popularnością. Rządowe programy wsparcia tylko zachęcają do inwestycji, które umożliwiają korzystanie z energii słonecznej. Mówimy tu o inwestycji na długie lata, stąd też warto z rozwagą oraz odpowiednim zastrzykiem wiedzy podejść do zakupu i instalacji modułów fotowoltaicznych.
Więcej
-
Światowy odwrót od inwestycji węglowych
2017-03-27
W 2016 r. inwestycje w energetykę węglową na świecie spadły aż o 62%. Tylko w Chinach i Indiach wstrzymano prace nad ponad setką elektrowni. Jeśli ten trend się utrzyma, istnieje szansa na zatrzymanie ocieplenia klimatu poniżej 2 st. C. W UE tylko dwa państwa będą otwierać nowe bloki na węgiel – Polska i Niemcy.
Więcej
-
Konferencja Dobra Energia w Poznaniu już za nami
2017-03-24
Ponad trzysta osób wspólnie dyskutowało o przyszłości odnawialnych źródeł energii podczas pierwszej konferencji z cyklu Dobra Energia. Wszyscy uczestnicy byli zgodni co do tego, że mamy przed sobą wiele wyzwań, zmian, ale też wielkie szanse na to, aby polski rynek energetyczny przeszedł w najbliższym czasie rewolucyjne zmiany.
Więcej
-
IEA&IRENA: dekarbonizacja sektora energetycznego jest możliwa
2017-03-23
Z raportu opracowanego na zlecenie niemieckiego rządu wynika, że do roku 2060 sektor energetyczny ma szansę stać się całkowicie zeroemisyjny.
Więcej
-
Bezpieczeństwo energetyczne V4: Atom i węgiel
2017-03-21
Państwa Grupy Wyszehradzkiej szukają sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnym wypełnieniu unijnych zobowiązań klimatycznych. Część państw postrzega energię atomową jako idealne rozwiązanie.
Więcej
-
Dobry wiatr dla regionów – Eksperci o energetyce wiatrowej
2017-03-20
Publikacja PSEW odnosi się do tematu wpływu energetyki wiatrowej na otoczenie i rozwiewa narosłe wokół tej sprawy mity opierając się na wynikach badań naukowych.
Więcej
-
Niewykorzystany potencjał OZE
2017-03-16
Energetyka morska ma szansę częściowo zastąpić stare bloki węglowe. Na Bałtyku można zainstalować farmy wiatrowe o mocy 6 gigawatów.
Więcej
-
Trump zbroi armię USA w… OZE
2017-03-14
Pentagon poinformował o rozstrzygnięciu wartego ponad 96 mln dolarów, kontraktu na budowę elektrowni słonecznej dla wojska. Chociaż prezydent Donald Trump oficjalnie wypowiada się negatywnie o energetyce odnawialnej, to część z dodatkowych funduszy na armię wesprze właśnie rozwój OZE. Dlaczego?
Więcej
-
W Słupsku powstaje klaster energii
2017-03-13
Miejska spółka Wodociągi Słupsk jest liderem przedsięwzięcia zakładającego budowę lokalnego klastra energii. Jego pomysłodawcy chcą skorzystać z szans, jakie dają plany Ministerstwa Energii w zakresie wsparcia tego rodzaju podmiotów. – Energia wytworzona lokalnie jest energią tańszą od sieciowej – zapewniają.
Więcej
-
Odnawialne źródło energii - geotermia
2017-03-08
Ostatnio pojawiły się wypowiedzi poważnych osób o wyjątkowym znaczeniu geotermii w bilansie energetycznym kraju. Warto zatem chłodnym okiem spojrzeć na blisko dwudziestoletnie doświadczenia w funkcjonowaniu instalacji głębokiej geotermii. Doświadczenia, ale i aspekty ekonomiczne tego odnawialnego źródła energii.
Więcej
-
Porozmawiajmy o energii przyszłości
2017-03-03
Już 22 marca, w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, odbędzie się konferencja "Dobra Energia", której celem jest poszerzanie wiedzy o efektywnym wykorzystaniu OZE i technologiach podnoszących efektywność energetyczną.
Więcej
-
Jak pracownicy pomocy społecznej mogą pomóc osobom zagrożonym ubóstwem energetycznym?
2017-02-20
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z poradnikiem dla pracowników pomocy społecznej poświęconym zagadnieniu ubóstwa energetycznego. Publikacja powstała w ramach projektu „Efektywność energetyczna” finansowanego ze środków Europejskiej Fundacji Klimatycznej.
Więcej
-
Coraz więcej pomorskich szkół w europejskiej Sieci 50/50
2017-02-16
Metodologia 50/50 angażuje bezpośrednio użytkowników budynków w proces zarządzania energią oraz uczy ich proekologicznych zachowań poprzez konkretne działania.
Więcej
-
Putin zadekretował rozwój OZE
2017-02-09
Prezydent Rosji polecił rządowi na serio wziąć się za efektywność energetyczną i źródła odnawialne. Nowe plany mają być gotowe do połowy roku.
Więcej
-
Na OZE można zarobić
2017-02-08
Inwestycje w odnawialne źródła energii dają zarobić. Stają się alternatywą dla lokat i nieruchomości - przekonują spółki inwestycyjne.
Więcej
-
Czy warto inwestować w OZE? [WYWIAD]
2017-01-31
Dzięki skrupulatnie prowadzonym notatkom pan Adam Krupski z Kleszczowa potrafi dokładnie określić jakie korzyści przynosi mu korzystanie z odnawialnych źródeł energii. W wywiadzie dla ChronmyKlimat.pl, nasz rozmówca opowiada o swoich doświadczeniach.
Więcej
-
Brytyjczycy przetestują wirtualną elektrownię
2017-01-30
Na Wyspach rozpoczyna się kolejny projekt, w ramach którego brytyjskie gospodarstwa domowe posiadające instalacje fotowoltaiczne, przetestują domowe magazyny energii.
Więcej
-
Elektryczne auta pomogą w bilansowaniu systemu
2017-01-27
Eksperci z Fortum i Polityka Insight zaprezentowali wnioski opracowanego przez nich raportu na temat perspektyw rozwoju elektrycznej motoryzacji w Polsce.
Więcej
-
PGE zwiększyło efektywność swoich turbin wiatrowych
2017-01-26
Pilotażowy program PGE Energia Odnawialna, mający poprawić efektywność turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Karnice, przyniósł pozytywne rezultaty – informuje spółka.
Więcej
-
ME i URE potwierdzają zamiar zorganizowania dodatkowej aukcji
2017-01-25
Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej Urząd Regulacji Energetyki i Ministerstwo Energii podtrzymały zamiar przeprowadzenia dodatkowej aukcji dla OZE.
Więcej
-
Zielona energia z... opuszczonych kopalni
2017-01-24
Niemcy planują wykorzystać stare kopalnie w górach Harz do zmagazynowania energii pozyskanej z tamtejszych turbin wiatrowych.
Więcej
-
W Danii powstał największy na świecie system kolektorów słonecznych
2017-01-23
W pobliżu duńskiego miasta Silkeborg powstała największa na świecie przemysłowa farma kolektorów słonecznych.
Więcej
-
Dlaczego nie znamy treści decyzji Brukseli w sprawie górnictwa
2017-01-20
Wciąż nie wiadomo co dokładnie zapisano w decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej pomoc publiczną dla polskiego górnictwa.
Więcej
-
Prezydent Obama: ograniczanie emisji nie hamuje wzrostu gospodarczego, ale mu sprzyja
2017-01-19
Ustępujący prezydent USA zapewnia na łamach magazynu "Science", że zapowiadana przez nową amerykańską administrację polityka wsparcia paliw kopalnych nie zatrzyma rozwoju energetyki odnawialnej i czystych technologii w Stanach Zjednoczonych.
Więcej
-
Dlaczego w Polsce mamy smog i co trzeba zrobić żeby go nie było?
2017-01-18
Wywiad z Markiem Zaborowskim, wiceprezesem zarządu Instytutu Ekonomii Środowiska, ekspertem w dziedzinie efektywności energetycznej.
Więcej
-
Dwa rekordy jednego dnia w polskiej energetyce
2017-01-17
We wtorek rano, 3 stycznia, Polska pobiła godzinowy rekord eksportu energii netto, z kolei kilka godzin później padł rekord produkcji energii z wiatru. W nocy farmy wiatrowe w Polsce po raz pierwszy dostarczały odbiorcom ponad 5000 MW.
Więcej
-
Coraz mniej energii produkujemy w Unii Europejskiej
2017-01-16
Komisja Europejska opublikowała ostatnio "EU Energy in Figures – Statistical Pocketbook 2016" z którego wynika, że w przeciwieństwie do tendencji globalnych, w Unii Europejskiej produkowane jest coraz mniej energii. Niestety, coraz bardziej uzależnieni jesteśmy od importu paliw.
-
Brytyjczycy wkrótce pojadą prawdziwym pociągiem słonecznym
2017-01-16
W Wielkiej Brytanii rusza pierwszy na świecie projekt dotyczący wykorzystania energii słonecznej do zasilania kolejowych linii trakcyjnych. Może on zmienić nie tylko przemysł kolejowy, ale także sposób patrzenia na odnawialne źródła energii.
Więcej
-
Termomodernizacja Biblioteki Narodowej z unijnym wsparciem
2017-01-12
Termomodernizacja i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach Biblioteki Narodowej w Warszawie będzie możliwe dzięki dofinansowaniu tego przedsięwzięcia w ramach poddziałania 1.3.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, którego instytucją wdrażającą jest NFOŚiGW.
Więcej
-
NFOŚiGW wydaje miliardy na walkę ze smogiem
2017-01-11
Około 10 mld zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza na poprawę jakości powietrza w Polsce. Środki unijne i krajowe – dostępne w kilkunastu działaniach i programach priorytetowych, koordynowanych i tworzonych przez NFOŚiGW – pozwalają na bieżąco podejmować kompleksowe działania inwestycyjne, edukacyjne i monitoringowe. Program o nazwie Region to tylko jedna z propozycji NFOŚiGW na ograniczenie niskiej emisji i podniesienie efektywności energetycznej w Polsce.
Więcej
-
Trójmiasto: Energa uruchomiła kolejny terminal ładowania aut elektrycznych
2017-01-11
Najnowszy udostępniony przez Energę terminal, to jedna z pierwszych w Polsce stacji multistandardowych, która pozwala ładować wszystkie dostępne na rynku modele aut elektrycznych.
Więcej
-
Przewidzieć ceny energii elektrycznej
2017-01-05
Nowe narzędzie do modelowania rynku energii elektrycznej opracowuje dr Katarzyna Maciejowska z Politechniki Wrocławskiej - informuje Politechnika Wrocławska. Pozwoli ono osobom i instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo energetyczne kraju lepiej projektować rynek energii i przewidywać jej cenę.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona