-
#ChcemyWiedzieć - domagamy się rzetelnej edukacji klimatycznej.
2020-05-11
My, uczniowie i uczennice polskich szkół, jesteśmy pierwszym pokoleniem, które dorasta w czasach kryzysu klimatycznego oraz ostatnim, które może go jeszcze powstrzymać. Już tego lata Polsce grozi największa w historii susza. Czekają nas dalsze pożary i powodzie. A to dopiero początek.
Więcej
-
Transport po pandemii musi być bardziej zrównoważony
2020-05-08
W planach dotyczących odbudowy funkcjonowania społeczeństwa po pandemii powinno się kłaść nacisk na zwiększanie roli komunikacji zbiorowej – piszą w liście otwartym do organów Unii Europejskiej przedstawiciele zrzeszenia Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego (UITP).
Więcej
-
Na podkarpaciu dzięki małej retencji więcej wody zostanie w lasach
2020-05-08
Blisko pół miliona metrów sześciennych wody zostanie zatrzymane w lasach administrowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie (Podkarpackie) - poinformował rzecznik RDLP Edward Marszałek. Dodał, że zbiorniki napełniają się już wodą.
Więcej
-
Fundusze unijne można wydać lepiej
2020-05-08
W poprzednim budżecie UE na transformację energetyczną Polska wydała mniej niż Czechy, Węgry, a nawet Estonia – pisze prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju w Rzeczpospolitej 8 maja 2020. Publikujemy rozszerzoną wersję artykułu.
Więcej
-
Apel Unii Metropolii Polskich – transport publiczny
2020-05-07
Prezes Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących ograniczeń w funkcjonowaniu transportu publicznego.
Więcej
-
Łódź: Ponad 13 mln zł na sieć wodno-kanalizacyjną i remonty kamienic
2020-05-07
Ponad 13 mln zł zysku - najwięcej ze wszystkich spółek z większościowym udziałem miasta - wypracowała w ubiegłym roku Łódzka Spółka Infrastrukturalna. Pieniądze trafią głównie na sieć wodną i kanalizacyjną oraz remonty kamienic - podały władze Łodzi.
Więcej
-
W Warszawie do końca marca nie wypłacono żadnej dotacji na małą retencję
2020-05-06
Jak wynika z informacji ratusza, do końca marca nie wypłacono żadnej dotacji w ramach programu małej retencji, który ma być jednym z elementów walki z suszą. Program wszedł w życie pod koniec października 2019 r.
Więcej
-
20 mln euro na popularyzację transportu rowerowego we Francji
2020-05-06
W czwartek (30 kwietnia) Elisabeth Borne, francuska minister ds. transformacji ekologicznej, przedstawiła plan o wartości 20 mln euro mający zachęcić do przemieszczania się rowerem po zniesieniu restrykcji dotyczących przemieszczania się. Plan ma zapobiec masowemu przeniesieniu się obywateli z transportu publicznego na samochodowy.
Więcej
-
W związku z suszą pływalnia w Czerwonaku rozda 600 tys. litrów wody
2020-05-05
600 tys. litrów wody rozda od poniedziałku pływalnia w Czerwonaku (wielkopolskie). Woda w basenie jest wymieniana w trakcie okresowej przerwy technologicznej, tym razem pomoże rolnikom czy działkowcom w trakcie panującej suszy.
Więcej
-
Koronawirus zdetronizowany
2020-05-04
Jak pokazują doniesienia naukowe zagrożenie nowym koronawirusem było przeszacowane. Wygląda na to, że zamykając większość świata na 4 spusty popadliśmy w przesadną panikę.
Więcej
-
Pogoda w maju zadecyduje o cenach żywności w tym roku
2020-04-30
Susza związana z bezśnieżną zimą i niedostatecznymi opadami deszczu wiosną zwiastuje słabe zbiory zbóż i wczesnych owoców. Zdaniem dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej konsumenci nie mają powodów do paniki, bo wzrost cen produktów zbożowych zwykle idzie w parze ze spadkiem cen mięsa. Decydujący będzie maj – jeśli wyrówna niedobory wilgoci w glebie, sytuacja może się odwrócić.
Więcej
-
Na Mazowszu zakazy wstępu do lasów obowiązują w pięciu nadleśnictwach
2020-04-30
W związku z bardzo dużym zagrożeniem pożarowym w lasach, na Mazowszu zakaz wstępu do lasów obowiązuje w pięciu nadleśnictwach - poinformowały Lasy Państwowe.
Więcej
-
Koronawirusa przemyśl sam
2020-04-30
Blokada Polski i świata trwa już ponad 40 dni – solidny post. Pokazujemy kilka liczb, na podstawie których możesz wyrobić sobie własne zdanie o problemie z koronawirusem.
Więcej
-
Kto to napisał?
2020-04-29
Przeczytajcie i zgadnijcie kto napisał te słowa:
Więcej
-
Pakiety zielonych bodźców ekonomicznych mogą wygiąć krzywą emisji po COVID-19
2020-04-29
Nowa analiza opublikowana przez Climate Action Tracker (CAT) wskazuje na silne korzyści gospodarcze i związane ze zmianami klimatu, jeśli rządy przyjmą pakiety zielonych bodźców w odpowiedzi na pandemię COVID-19.
Więcej
-
Michał Kurtyka - chce uruchomić konkurs dla miast na niebiesko-zieloną infrastrukturę
2020-04-29
Minister Klimatu w najbliższym czasie chce uruchomić konkurs dla miast na niebiesko-zieloną infrastrukturę. Będziemy mieli dodatkowe środki, będziemy mieli możliwość - przez miasta również - wzięcia udziału w procesie oszczędzania, retencjonowania wody - powiedział w poniedziałek minister klimatu Michał Kurtyka.
Więcej
-
Natura 2000 – Dolina Dolnego Bobru
2020-04-29
Obszar składa się z dwóch enklaw doliny dolnego Bobru (z przerwą w okolicy Nowogrodu Bobrzańskiego) i fragmentu doliny rzeki Brzeźniczanki u jej ujścia do Bobru w rejonie Nowogrodu Bobrzańskiego.
Więcej
-
Kluczowe w Polsce jest odbudowanie naturalnej retencji
2020-04-28
Polskę może dotknąć największa susza od dziesiątków lat. Rekordowo ciepła zima połączona z brakiem opadów sprawiła, że spada poziom wody w rzekach. W marcu padało najmniej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. – Takiej suszy hydrologicznej wiosną nie mieliśmy w historii pomiarów – mówi prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej. – Obawiam się, że pandemia koronawirusa może spowodować opóźnienia w podejmowaniu decyzji i działań rządu i władz samorządowych na rzecz przeciwdziałania skutkom suszy. Kluczowe w tym są działania, które mają przywrócić tzw. naturalną retencję.
Więcej
-
Minister Klimatu kreśli plany dla Polski
2020-04-28
Wyzwania związane z transformacją energetyczną, systemów transportowych, przemysłowych - w długim i średnim okresie pozostają takie same, jak były.
Więcej
-
Polska – kraj, który może
2020-04-28
Od czasu do czasu polski rząd obiecuje wyborcom, że będzie wysunie roszczenia od Niemiec o reparacje za skutki II wojny światowej. Miesiąc temu Minister Klimatu Michał Kurtyka, przywołał II Wojnę Światową i dziedzictwo ZSRR jako przeszkodę do transformacji energetycznej Polski. Niedawno także premier Morawiecki porównał możliwe skutki koronawirusa do II wojny światowej. Pytamy czy jest to dobry czas na sentymenty sprzed 70 lat?
Więcej
-
Chcą zmienić plan zagospodarowania, aby zablokować eksploatację węgla
2020-04-27
Samorząd Rybnika, sprzeciwiający się eksploatacji węgla z położonego w tym mieście złoża Paruszowiec, zamierza tak zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, by zablokować możliwość wydobycia. Uchwałą w tej sprawie rybniccy radni mają zająć się w najbliższy czwartek.
Więcej
-
Ustawa na czasy suszy - 550 milionów na poprawę retencji wody
2020-04-27
Przygotowaliśmy specjalną „ustawę antysuszową”, która umożliwi natychmiastową realizację najbardziej potrzebnych inwestycji. Projekt specustawy wkrótce zostanie opublikowany - podało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Więcej
-
#Zostanwdomu znacznie dłużej
2020-04-24
Z doniesień prasowych i komentarzy na temat postepowania rządu w związku z możliwym odmrażaniem gospodarki wnioskuję, że już nie bardzo możemy już znieść akcji #zostańwdomu. A jednak powinniśmy w nim zostać, nawet jak pandemia się skończy.
Więcej
-
Będą apele do mieszkańców, by oszczędzali latem wodę
2020-04-24
Na razie nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o dostawę wody w Warszawie – podkreślił we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przyznał jednak, że szykuje się historyczna susza i miasto będzie apelowało do mieszkańców, by oszczędzali wodę w miesiącach letnich.
Więcej
-
Debata wyborcza: Opozycyjni kandydaci na prezydenta za odnawialnymi źródłami energii
2020-04-24
Opozycyjni kandydaci w wyborach prezydenckich w środę (22 kwietnia) w pierwszej debacie dotyczącej klimatu opowiedzieli się za odnawialnymi źródłami energii, koniecznością zmiany miksu energetycznego, za odwróceniem ustaw, które uniemożliwiają stawianie farm wiatrowych na lądzie.
Więcej
-
MEN wycofał szkodliwy film o klimacie
2020-04-24
Aktywne działania społeczeństwa obywatelskiego doprowadziły do wycofania z sieci szkodliwego dla dzieci filmu o zmianach klimatu.
Więcej
-
Strategia europejskiego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz zrównoważonych tekstyliów, odzieży, skóry i obuwia
2020-04-23
Kryzys wywołany przez Koronawirusa podkreśla, że UE musi położyć kres toksycznemu handlowi tekstyliami - 65 organizacji społeczeństwa obywatelskiego publikuje wspólną wizję.
Więcej
-
Opóźnienia w Komisji Europejskiej
2020-04-23
Komisja Europejska dokonuje przeglądu programu prac na 2020 r. w świetle kryzysu związanego z koronawirusem.
Więcej
-
Pandemia będzie mieć pozytywny, ale krótkotrwały wpływ na środowisko
2020-04-23
Ograniczenie aktywności firm i produkcji wpływa na mniejsze zużycie prądu, podobnie jak rzadsze przemieszczanie się sprawia, że mniejsza jest emisja zanieczyszczeń z sektora transportu. Na stan środowiska i zasobów naturalnych wpływają także nasze codzienne nawyki domowe. Eksperci z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi apelują o rozsądne korzystanie z wody podczas mycia rąk oraz staranną segregację odpadów takich jak maseczki ochronne i jednorazowe rękawiczki.
Więcej
-
O większą odporność na kryzys apeluje 15 państw UE
2020-04-22
Piętnaście rządów państw członkowskich Unii wydało otwarte oświadczenie wzywając do zielonego uzdrowienia w odpowiedzi na kryzys Covid-19 i wynikającego z niego pogorszenia koniunktury gospodarczej.
Więcej
-
O prawdziwy zielony ład
2020-04-22
Nasze społeczeństwo przeżywa szok niesamowitej brutalności. Oczywiście pilną sprawą jest ratowanie życia, miejsc pracy i ochrona najsłabszych spośród nas. Plan naprawy jest już przygotowywany przez naszych liderów… ale jaki?
Więcej
-
Wirtualna konferencja klimatyczna - nie mamy więcej czasu
2020-04-22
The Climate Reality project jest dumnym, oficjalnym partnerem podczas Tygodnia Dnia Ziemi, sześciodniowej internetowej konferencji klimatycznej, 20–25 kwietnia, zorganizowanej przez inicjatywę „Nie mamy więcej czasu” z codziennymi transmisjami w godzinach 15–18 (CET).
Więcej
-
50. Dzień Ziemi – Koalicja Klimatyczna apeluje #zostańmywdomu
2020-04-22
Już dziś, 22 kwietnia, świętujemy 50. Dzień Ziemi. Mija 50 lat, odkąd po raz pierwszy doceniliśmy w ten sposób świat, który nas otacza. To ważny moment - czas na przypomnienie i podkreślenie znaczenia ochrony środowiska, a szczególnie bioróżnorodności i klimatu, dla naszego zdrowia i życia. W obliczu trwającego kryzysu klimatycznego hasło #zostańmywdomu nabiera nowego, szerszego znaczenia. Nasz wspólny dom, ziemia, jest poważnie zdewastowany, ale mamy jeszcze szansę wiele naprawić. Musimy jednak zabrać się do pracy już teraz – od razu.
Więcej
-
EKOBAROMETR – najpopularniejsze akcje proekologiczne według Polaków
2020-04-21
Blisko 7 na 10 Polaków wskazuje ograniczenie korzystania z plastikowych słomek jako najpopularniejszy trend – wynika z badania w ramach projektu EKOBAROMETR, którego inicjatorem i pomysłodawcą jest Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research.
Więcej
-
Kolejne parkingi P+R w metropolii warszawskiej.
2020-04-21
Już niebawem w Legionowie pojawią się nowe perony, parkingi i miejsca rowerowe. Dzięki ponad 2,7 mln zł wsparcia z UE w mieście powstaną lokalne centra przesiadkowe – poinformował w środę (15 kwietnia) stołeczny ratusz.
Więcej
-
Przez klimat do uzdrowienia
2020-04-20
Nowy raport CAN-Europe pokazuje niewykorzystany potencjał funduszy UE na rzecz neutralności klimatycznej i wzywa do istotnych zmian w sposobie wydatkowania funduszy.
Więcej
-
Uzdrowienie funduszy w Polsce
2020-04-20
Niskie alokacje i ich szybkie wykorzystanie wskazują, że możliwe są wyższe ambicje klimatyczne i finansowanie zielonej energii w Polsce.
Więcej
-
Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019
2020-04-17
To już 18. edycja Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” i kolejna z większą niż poprzednia liczbą praktyk. O około 10 proc. zwiększyła się, sięgając 1700, liczba działań CSR zaprezentowanych w dorocznej publikacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu. To rekord w historii ukazywania się publikacji.
Więcej
-
W epicentrum zmiany klimatu
2020-04-17
Artykuł jest wkładem dr Wojciecha Szymalskiego do raportu "Odpowiedzialny biznes w Polsce - dobre praktyki 2019".
Więcej
-
Pożegnanie prof. Stanisława Juchnowicza
2020-04-17
Pożegnanie prof. Stanisława Juchnowicza, byłego przewodniczącego Rady Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona