Nauka o klimacie
-
Oszczędność wody ważną sprawą dla Unii
2009-10-05
Europejska Agencja Środowiska (EEA) chce, aby podczas obecnych debat dotyczących zmian klimatycznych skupiono się na oszczędzaniu wody tak bardzo, jak na oszczędności energii elektrycznej oraz wykorzystaniu energii pochodzącej z budynków.
Więcej
-
Dwutlenek węgla oddziałuje na wulkany
2009-10-02
Rosnąca ilość dwutlenku węgla w atmosferze przyczynia się nie tylko do globalnego ocieplenia i podnoszenia się poziomu morza, ale także oddziałuje na wulkany. To oddziaływanie nie jest jednak dobrze zbadane - uznali uczestnicy międzyrządowego panelu wulkanologów i oceanografów, zorganizowanego w Londynie.
Więcej
-
Powstał projekt nawadniania i zalesienia Sahary
2009-09-30
Sahara może przemienić się teren w tętniący bujną roślinnością, z morzem śródlądowym lub rozległymi połaciami terenów uprawnych – uważa grupa naukowców, którzy opracowali system odsalania i irygacji wody morskiej.
Więcej
-
Czy drzewa i krzewy przegrają z ociepleniem?
2009-09-30
Długowieczne drzewa i krzewy adaptowały się do dawnych zmian klimatu wolniej niż delikatne rośliny zielne. Jeśli ta wiedza daje podstawy do tworzenia prognoz - można przypuszczać, że wraz z globalnym ociepleniem dla drzew i krzewów nastaną ciężkie czasy - informuje "Proceedings of the Royal Society B".
Więcej
-
Czekają nas potężniejsze burze - ostrzegają naukowcy
2009-09-30
W przyszłości czekają nas potężniejsze burze. Dotyczy to szczególnie strefy klimatu umiarkowanego oraz zwrotnikowego - wynika z badania opublikowanego przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) i California Institute of Technology (Caltech).
Więcej
-
Klimatyczne ostrzeżenie: bąble metanu u wybrzeży Svalbardu
2009-09-22
Z dna morza zaczynają wydostawać się uwięzione tam pokłady metanu - donoszą naukowcy z Wielkiej Brytanii.
Więcej
-
W tym roku mniejsza dziura ozonowa
2009-09-21
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że rozmiary "dziury ozonowej" nad Antarktyką wynoszą obecnie 24 miliony kilometrów kwadratowych. Według prognoz WMO, w tym roku jej maksymalna wielkość sięgnie 25 mln km kwadr., czyli o 2 mln km kwadr. mniej niż w ubiegłym roku.
Więcej
-
Zmiany klimatu zwiększą promieniowanie ultrafioletowe o 20 proc.
2009-09-15
Globalne zmiany klimatyczne mogą tak wpłynąć na atmosferę Ziemi, że w niektórych rejonach zgubne dla człowieka promieniowanie ultrafioletowe Słońca może nasilić się o 20 procent.
Więcej
-
Arktyka topnieje szybciej niż przewidywano
2009-09-11
Najnowszy raport organizacji ekologicznej WWF „Zmiany klimatu w Arktyce - konsekwencje dla świata” pokazuje, że skutki efektu cieplarnianego w Arktyce będą znacznie bardziej dramatyczne, niż do tej pory przewidywano. Ten bezprecedensowy raport skupia wnioski najbardziej wybitnych klimatologów, którzy przeanalizowali wszystkie dostępne i najbardziej aktualne dane dotyczące ocieplenia klimatu w tym regionie.
Więcej
-
Wątpię, więc jestem - dyskusja z poglądami sceptyków klimatycznych
2009-09-10
Prof. Zbigniew W. Kundzewicz na portalu ChronmyKlimat.pl odpowiada na wątpliwości sceptyków w kwestiach zmian klimatu.
Więcej
-
Nowy system prognozowania klimatycznego
2009-09-09
Podczas Światowej Konferencji Klimatycznej w Genewie uzgodniono utworzenie nowego systemu prognozowania klimatycznego, aby w ten sposób pomóc biedniejszym krajom w przystosowaniu się do zmian klimatu i umożliwić im lepsze przygotowanie na wypadek klęsk żywiołowych.
Więcej
-
Badania potwierdziły nagłe ocieplenie Arktyki po dwóch tysiącleciach chłodu
2009-09-08
Około dwóch tys. lat temu w Arktyce zaczęło się ochłodzenie, trwające aż do XX w. Później trend ten odwrócił się jednak za sprawą działalności człowieka. O badaniach to potwierdzających informuje najnowsze "Science".
Więcej
-
Zaniżone koszty adaptacji do zmian klimatycznych
2009-09-04
Prawdziwe koszty adaptacji będą prawdopodobnie dwa do trzech razy większe od szacunków Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Jeśli uwzględni się pełny wpływ zmian klimatu na ludzkie działania, koszty będą jeszcze wyższe – takie stwierdzenie przynosi nowy raport prof. Martina Parry`ego, opublikowany przez Instytut Środowiska i Rozwoju oraz Grantham Institute for Climate Change w Imperial College w Londynie.
Więcej
-
W Kenii od trzech lat nie spadł deszcz
2009-09-01
Utrzymująca się susza, która jest namacalnym dowodem na globalne ocieplanie się klimatu, jest największa od 45 lat i zagraża głodem milionom ludzi i zwierząt.
Więcej
-
Przełomowe idee na XXI wiek
2009-07-15
Komisja Zrównoważonego Rozwoju (SDC) zaprezentowała 19 “przełomowych pomysłów” na przystosowanie życia, przestrzeni oraz gospodarki Wielkiej Brytanii do zmian klimatycznych.
Więcej
-
Raport komisji o zagrożeniach środowiska naturalnego
2009-07-14
Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie na temat stanu ponad 1 150 gatunków i 200 typów siedlisk objętych ochroną na mocy prawa UE. Wynika z niego, że jedynie niewielki odsetek tych wrażliwych siedlisk i gatunków jest we właściwym stanie pod względem ochrony, a państwa członkowskie będą musiały zdwoić wysiłki, jeśli sytuacja ta ma ulec poprawieWięcej
Poprzednia strona Następna strona