Nauka o klimacie


Zmiany klimatu zwiększą promieniowanie ultrafioletowe o 20 proc.

2009-09-15
Globalne zmiany klimatyczne mogą tak wpłynąć na atmosferę Ziemi, że w niektórych rejonach zgubne dla człowieka promieniowanie ultrafioletowe Słońca może nasilić się o 20 procent.
Do takiego wniosku doszli badacze z kanadyjskiego Uniwersytetu w Toronto oceniając następstwa wzrostu temperatury dla cyrkulacji strumieni atmosferycznych w górnych warstwach atmosfery i dla stanu warstwy ozonowej. Sporządzony przez nich model komputerowy pokazał możliwość poważnych zmian w warstwie ozonowej w bieżącym stuleciu.

Naukowcy kanadyjscy stwierdzają w piśmie "Naturce Geoscience", że poziom promieniowania ultrafioletowego w rejonach wysokogórskich wiosną i latem może okazać się o 20 proc. wyższy niż obecnie, co spowoduje wzrost zachorowań na raka. Zmiany w warstwie ozonowej i w następstwie promieniowania ultrafioletowego mogą okazać się tak znaczne, że odbija się "i na jakości powietrza, i na zdrowiu ludzi, i na stanie całego ekosystemu" - piszą naukowcy.

Według ich ocen, w rejonach tropikalnych promieniowanie ultrafioletowe wzrośnie o ok. 4 proc., zaś na północnych szerokościach półkuli północnej, na odwrót, obniży się o 9 proc.

Zdaniem eksperta z Uniwersytetu w Edynburgu, Davida Stevensona, podane w artykule naukowców kanadyjskich dane wskazują na "pilną konieczność" bardziej szczegółowego zbadania wpływu zmian klimatycznych na stan warstwy ozonowej Ziemi.


PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl