-
Jak segregować odpady? Ministerstwo Środowiska podpowiada
2019-05-16
Słoiki wyrzucamy do pojemników na szkło bez nakrętek, a styropian, gumę i kauczuk - do tworzyw sztucznych i metalu. Ministerstwo Środowiska na prośbę PAP odpowiedziało, jak segregować odpady z niemal stu różnych rodzajów - takich, których często dotyczą wątpliwości.
Więcej
-
Zielona infrastruktura w Gdańsku – rozchodniki zamiast trawnika, wywiad z Eweliną Latoszewską kierownikiem Działu Zieleni GZDiZ
2019-05-15
W Gdańsku przy ul. Kowalskiej wprowadzono innowacyjne rozwiązanie. Zamiast trawnika, w pasie drogowym zastosowano maty rozchodnikowe. To przykład zielonej infrastruktury - sucholubna roślinność pozwala korzystać z usług ekosystemowych, a równocześnie oszczędzać zasoby i koszty utrzymania takich terenów. Rozchodników nie trzeba kosić, dobrze znoszą nasłonecznienie, a podlewa się je tylko w przypadku długotrwałej suszy.
Więcej
-
Przyszłość UE - rola polityki klimatycznej i energetycznej - wnioski
2019-05-15
Polityka UE w zakresie klimatu i energii oraz proces w sprawie przyszłości UE są wzajemnie powiązane. Polityka klimatyczna i energetyczna może wspierać ten proces oraz klimat i energia mogą z niego korzystać. Oto główne wnioski z dyskusji w pracy Grupa „Przyszłość UE - rola polityki klimatyczno-energetycznej”.
-
Zła przyszłość
2019-05-14
Zapraszamy do obejrzenia ciekawego filmu o polityce klimatycznej "Zła przyszłość". To fabuła znanego belgijskiego producenta Michaëla R. Roskama, opowiadająca historię, która, mamy nadzieję, może wydarzyć się w przyszłości.
Więcej
-
Ciechanów - ruszył pilotaż systemu weryfikacji segregowania odpadów w zabudowie wielorodzinnej
2019-05-13
10 maja w Ciechanowie wystartował innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, z użyciem inteligentnych pojemników T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów).
Więcej
-
Dlaczego wybory do UE są tak ważne?
2019-05-10
Wraz ze wzrostem nacjonalistów i ksenofobów nasza demokracja jest zagrożona! Jesteśmy w punkcie zwrotnym, dlatego musimy stać w solidarności i #vot4friendfriend w tych wyborach UE w dniach 23-26 maja 2019 roku.
Więcej
-
Kraków - MPEC i AGH wspólnie o OZE
2019-05-10
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA i Akademia Górniczo-Hutnicza podpisały 7 maja umowę o współpracy przy realizacji projektów pilotażowych kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej z urządzeń wykorzystujących OZE. Wspólne działania będą ukierunkowane przede wszystkim na wdrażanie idei transferu wiedzy w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii ze źródeł rozproszonych.
Więcej
-
Projekt Polskiego Krajowego Planu Energii i Klimatu w ocenie Europejskich NGO
2019-05-10
W ramach projektu PlanUP (więcej pod linkiem https://www.planup.eu/en/countries), w którym uczestniczy Instytutu na rzecz Ekorozwoju dokonano oceny 10 projektów Krajowych Planu Energii i Klimatu (KPEiK), a wyniki przedstawiono w dn. 9.05.2019 w trakcie Szczytu UE Sibiu w Rumunii. Polski dokument został oceniony bardzo nisko we wszystkich kryteriach, a łącznie uzyskał jedynie 24% punktów możliwych do uzyskania (patrz tabela poniżej).
Więcej
-
Przywódcy UE przymykają oko na kryzys klimatyczny, pomimo rosnącego zagrożenia
2019-05-10
Kiedy zbliża się szczyt Future of Europe w Sibiu w Rumunii, jasne jest, że przywódcy UE nie zareagowali na rosnące niepokoje społeczne i zobowiązali się uczynić ze zmian klimatycznych priorytet UE. Dzieje się tak pomimo impulsu wywołanego oświadczeniami ośmiu państw członkowskich UE i szerokiej koalicji europejskich zainteresowanych stron, zdecydowanych dążyć do bardziej zdecydowanych działań na rzecz klimatu.
Więcej
-
Osiem krajów UE wzywa do zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku
2019-05-09
Żądają, aby 25 procent budżetu bloku zostało wykorzystane na politykę przeciw zmianom klimatu.
Więcej
-
Zrównoważona Europa teraz
2019-05-09
Sojusz ponad 50 wiodących europejskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego wzywa szefów państw i rządów UE, którzy zbierają się na szczycie w Sybinie (RO), do nominowania i wyboru europejskich komisarzy, którzy będą wspierać i służyć obecnym i przyszłym pokoleniom, i ustalenie priorytetów dla środowiska, jakości życia i godnej pracy.
Więcej
-
Weź udział w konkursie Zielony Poznań
2019-05-09
Masz ukwiecony balkon, piękny taras, ogródek z wyjątkowymi roślinami? Pochwal się nim i zgarnij nagrody. Konkurs "Zielony Poznań" odbędzie się w tym roku już po raz 26. Zainauguruje go oficjalnie kiermasz w parku Wilsona - będą warsztaty, zabawy dla dzieci i pokazy florystyczne.
Więcej
-
Europejscy interesariusze wzywają do natychmiastowego działania w obliczu sytuacji kryzysowej
2019-05-07
W opublikowanym dzisiaj bezprecedensowym wezwaniu do działania w dziedzinie klimatu szeroka koalicja wzywa europejskich przywódców do podjęcia zdecydowanych działań w odpowiedzi na kryzys klimatyczny.
Więcej
-
Klimatolog: pył znad Sahary to smog pochodzenia naturalnego
2019-05-06
Pył znad Sahary, choć naturalnego pochodzenia, też jest smogiem - mówi klimatolog prof. Krzysztof Błażejczyk. A alergolog prof. Ewa Czarnobilska alarmuje, że wdychanie tego pyłu może być groźne dla alergików.
Więcej
-
Zdobywcy nagrody Goldman 2019!
2019-05-06
Z radością ogłaszamy zwycięzców Goldman Environmental Prize w 2019 roku: Alfreda Brownella, Bayarjargal Agvaantseren, Ana Colovic Lesoska, Jacqueline Evans, Lindę Garcia i Alberto Curamil!
Więcej
-
Dotlenieni Odcinek 10
2019-05-03
Gdy nagrywaliśmy ostatni odcinek "Dotlenionych" było zimno i wietrznie. Nie tak jak dzisiaj. ☀️ W filmie pojawia się jednak prawdziwie wiosenny wątek, zatem wszystkim Wam wiosennej energii życząc, zapraszamy do oglądania.
-
Dotlenieni Odcinek 9
2019-05-02
Zbliżając się do finiszu serialowego cyklu wracamy do naszej bohaterki Asi. To dziewczynka uznała, że należy zająć się problemem zanieczyszczenia powietrza, który doskwiera mieszkańcom osiedla. Konsekwentna i zdeterminowana. Czy osiągnęła swój cel? Kogo przekonała do zmiany myślenia i zachowań? Smog jest problemem społecznym, ale na co dzień jest problemem sąsiedzkim. I warto o tym pamiętać
-
Dotlenieni Odcinek 8
2019-05-01
Sąsiedzkie perypetie mają różne oblicza. Tym razem odwiedzamy mieszkanie Andrzeja i jego mamy. Czy znajdą się osoby, które pomogą rozwiązać problem pani Teresy i złagodzą jej rozterki?
-
Dotlenieni Odcinek 7
2019-04-30
Pora poznać kolejnego bohatera "Dotlenionych". Do akcji wkracza kominiarz. W końcu dowiemy się, czy pan Janusz przeszedł na dobrą stronę. Dość smogu, czas na #czystepowietrze. Oczywiście, jak zwykle sąsiedzi czuwają.
-
Konieczność zebrania 90 proc. wprowadzonych na rynek butelek plastikowych sprawia, że system kaucyjny może okazać się jedynym rozwiązaniem
2019-04-29
Wprowadzenie depozytu nie jest jednak rozwiązaniem idealnym – obejmie on jedynie 1/3 opakowań trafiających do naszych domów.
Więcej
-
Dotlenieni Odcinek 6
2019-04-29
#Smog kontra zdrowie. W najnowszym odcinku "Dotlenionych" nasi bohaterowie mierzą się z konsekwencjami trucia i bycia trutym. To jeden z aspektów, na który zwróciliśmy uwagę w telenowelowym serialu. Bacznie oglądajcie i wyciągajcie wnioski, rozmawiając z seniorami ze swojego otoczenia. Wiedzy i przezorności nigdy nie za wiele.
-
Dotlenieni Odcinek 5
2019-04-27
Czy sąsiedzi przekonali Janusza do zmiany? Czy wywarli na niego pozytywny wpływ? Żegnamy się z kopciuchem i smogiem na osiedlu? To nie jest nigdy proste, ale sąsiedzi dają radę.
-
Dotlenieni Odcinek 4
2019-04-26
Problem z brudnym powietrzem jest i coś trzeba z tym zrobić. Nasi sąsiedzi, Andrzej, Marek i Kamil, wkraczają do akcji. Pan Janusz niczego się nie spodziewa. Oto kolejny odcinek sąsiedzkich perypetii na osiedlu, na którym czas płynie wartko, ale życie naznaczone jest kłopotami.
-
Rozpoczął się nabór wniosków do Programu LIFE. NFOŚiGW organizuje szkolenia i warsztaty
2019-04-26
Na serię bezpłatnych szkoleń i warsztatów dotyczących aplikowania o środki z Programu LIFE zaprasza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Majowe spotkania w NFOŚiGW to dla wnioskodawców również niepowtarzalna okazja do indywidualnych konsultacji z ekspertami.
Więcej
-
Strajkujesz dla Ziemi - już jutro kolejny strajk
2019-04-26
Już w sobotę 27 kwietnia w wielu miastach odbędą się demonstracje ruchu Earth Strike. W Warszawie zapraszamy na Wiosenny Marsz Klimatyczny o 14:00 pod Pomnik Kopernika, to drugi protest Strajk dla Ziemi - Earth Strike Warszawa!
Więcej
-
Dotlenieni Odcinek 3
2019-04-25
Sąsiedzkich i rodzinnych perturbacji wokół smogu coraz więcej. Poznajemy kolejnych bohaterów, a nasz serialowy Tomek nie rozstaje się z telefonem. Nie spotyka się to jednak ze zrozumieniem wszystkich, szczególnie dorosłych.
-
Zielona infrastruktura - zaprezentuj realizacje na konferencji z okazji 10-lecia PSDZ
2019-04-25
Prowadzisz działania promujące rozwiązania w zakresie zielonej infrastruktury? Masz ciekawy projekt lub realizację z wykorzystaniem zielonego dachu, żyjącej ściany, ogrodu deszczowego, parków kieszonkowych lub inny rozwiązań wpływających na poprawę życia w mieście?
Więcej
-
Dotlenieni Odcinek 2
2019-04-24
Zmiany zachodzą nieoczekiwanie i nie zawsze wydają się pożądane. Asia chce wpłynąć na pana Janusza, który pali w piecu śmieciami. Janusz ma swoje lata i przyzwyczajenia, więc nie wiadomo, czy dziewczynce się uda. A jej rodzice też stoją przed pewnym wyzwaniem. Każdego dnia przeżywają ten sam poranny rytuał. Do czasu...
-
Miasto Wałbrzych zainaugurowało akcję STOP-PLASTIK
2019-04-23
Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadzi całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych.
Więcej
-
Dotlenieni Odcinek 1
2019-04-23
Asia rozpoczyna swą misję. Jaki wpływ może mieć na dorosłych jeśli są tacy uparci. Na przykład jej tato. Jest taki zabiegany. Ach, ci dorośli.
-
Miniserial „Dotlenieni” - czyli sąsiedzi kontra smog
2019-04-19
Opowiedzieć o walce ze smogiem patrząc na to przez pryzmat trudnych, czasem zabawnych, codziennych doświadczeń i ludzkich relacji - to zadanie, jakie postawili sobie twórcy „Dotlenionych”. Już po Wielkanocy serial na naszym portlau!
Więcej
-
Globalny system energetyczny oparty w 100% na energii odnawialnej
2019-04-18
Nowe badanie przeprowadzone przez Energy Watch Group i LUT University jest pierwszym tego rodzaju projektem, w którym przedstawiono scenariusz 1,5°C z opłacalnym, międzysektorowym, bogatym w technologie globalnym systemem 100% energii odnawialnej, który nie opiera się na ujemnej emisji CO2.
Więcej
-
Szanuj rolnika, bo produkuje twoje jedzenie
2019-04-17
Wszystko zaczyna się od zasiania. Staram się prowadzić uprawę zgodnie z kalendarzem biodynamicznym, tak by nie faszerować roślin chemią - mówi Franciszek Kesler, rolnik ekologiczny spod Ostrowii Mazowieckiej.
Więcej
-
Dinozaury czy obrońcy? - politycy PE o zmianach klimatu
2019-04-17
Według nowego rankingu opublikowanego dziś przez Climate Action Network (CAN) Europa, centrowe i konserwatywne partie obecnego Parlamentu Europejskiego nie zdołały potraktować zmian klimatycznych z pilną potrzebą. Jednocześnie poszczególni mistrzowie działań na rzecz klimatu w tych partiach udowadniają, że możliwy jest szeroki sojusz posłów do PE, którzy poważnie podchodzą do tego wyzwania w kolejnej kadencji Parlamentu.
Więcej
-
Chodnik pochłania smog, ale... może powodować raka płuc
2019-04-16
W Warszawie powstał pierwszy chodnik pochłaniający smog. Miasto planuje budowę ponad 6 tys. m.kw. takich chodników. Tymczasem płyty chodnikowe zawierają potencjalnie rakotwórczą substancję.
Więcej
-
Zaskakująco dużo czystej energii - podsumowanie roku pracy Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej
2019-04-15
Już wiemy, że panele fotowoltaiczne na dachach wrocławskich bloków się opłacają. Jest bilans pierwszego roku działania Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. Wyprodukowała blisko 10% energii elektrycznej więcej niż zakładały prognozy.
Więcej
-
Nasze dzieci muszą wyemitować mniej niż my i nasi dziadowie
2019-04-15
Carbon Brief zanalizował zmiany klimatu z punktu widzenia sprawiedliwości międzypokoleniowej.
Więcej
-
Co należy zmienić w obecnym systemie segregacji odpadów
2019-04-15
Witold Potęga z Warszawskiego Rembertowa, mówi nam o tym co należy zmienić w obecnym systemie segregacji odpadów, by stał się on prosty, transparentny oraz wydajny.
Więcej
-
Witold Potęga - realne gospodarowanie odpadami
2019-04-15
Nie mamy jeszcze w Polsce transparentnego racjonalnego systemu gospodarowania odpadami. Odpady należy przetwarzać, nie spalając ich, czyli w przypadku odpadów powstających w gospodarstwach domowych należy segregować je w domach, aby można było z półfabrykatów materiały produkować, plus czystą energię.
Więcej
-
Efekt synergii - dachy zielone z instalacjami solarnymi
2019-04-12
Miasta w Polsce opracowują mapy potencjału solarnego dachów na swoim terenie z uwagi na potrzebę większego wykorzystania odnawialnych źrodeł energii i redukcji smogu. Według "Wytycznych dla dachów zielonych" FLL zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachu obsadzonym roślinnością podnosi efektywność działania instalacji solarnych.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona