-
Wiceminister Kasprzak: uproszczenie procedur w OZE ważniejsze od dotowania
2012-05-04
Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak zapowiedział, że celem w pracach nad ustawą o OZE jest maksymalne uproszczenie procedur związanych z inwestycjami w odnawialne źródła energii.
Więcej
-
Rośliny górskie w Europie "migrują" coraz wyżej
2012-05-03
WięcejRośliny górskie w Europie "migrują" na większe wysokości – wynika z badań łańcuchów górskich na naszym kontynencie, opisanych w "Science". I choć niektóre szczyty wzbogacają się w gatunki, to często przesuwanie się granic zasięgu nie sprzyja bogactwu gatunków.
-
Studia w zakresie czystych technologii węglowych – także przez internet
2012-05-03
Wideokonferencje, telefonia internetowa i czat – to niektóre środki komunikacji studentów z wykładowcą, stosowane w ramach otwartych w Głównym Instytucie Górnictwa (GIG) w Katowicach studiów doktoranckich w dziedzinie czystych technologii węglowych.
Więcej
-
Ocean Arktyczny może być źródłem metanu
2012-05-02
WięcejKiedy lodowa pokrywa Oceanu Arktycznego topnieje lub pęka, obecna pod nią woda emituje do atmosfery duże ilości silnego gazu cieplarnianego, metanu. To zaś nasila efekt cieplarniany i powoduje dalsze topnienie lodu – podaje "Nature Geoscience".
-
100% OZE w Danii: realny plan czy myślenie życzeniowe?
2012-05-02
Duńskie władze chcą, aby do 2020 roku energia konsumowana w Danii pochodziła w jednej trzeciej z OZE. Do 2050 udział ten ma osiągnąć 100%.
Więcej
-
Niemiecka branża producentów paneli PV pada
2012-05-02
Upadłość jednego z liderów przemysłu fotowoltaicznego w Niemczech potwierdza, że dni niemieckiego przemysłu fotowoltaicznego są policzone i zostanie w nim miejsce jedynie dla instalatorów czy deweloperów montujących chińskie panele.
Więcej
-
Minister Massel odebrał petycję "Tiry na tory"
2012-05-01
WięcejW czwartek 26 kwietnia wiceminister ds. kolejnictwa Andrzej Massel odebrał 83105 podpisów pod petycją "Tiry na tory", wzywającą do przeniesienia tranzytu towarów przez Polskę z dróg na kolej.
-
Malezja zainteresowana zielonymi technologiami
2012-05-01
W czwartek 19 kwietnia br. podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Beata Jaczewska gościła ambasador Malezji w Polsce, Rosmidah Zahid oraz misję handlową Malezji. Rozmowy były poświęcone współpracy biznesowej w zakresie zielonych technologii.
Więcej
-
Duńskie farmy wiatrowe pozytywnie oddziałują na ryby
2012-05-01
WięcejFarmy wiatrowe przynoszą korzyści środowisku, ale w ramach nowego badania analizującego ich wpływ na życie morskie w Danii odkryto, że również ryby odnoszą korzyści z tego alternatywnego źródła energii. Wyniki, przedstawione w raporcie Narodowego Instytutu Zasobów Wodnych (DTU Aqua) zatytułowanym "Wpływ farmy wiatrowej Horns Rev 1 na społeczności ryb. Ocena siedem lat po utworzeniu", wskazują, że turbiny wiatrowe pozytywnie oddziałują na ryby, do tego stopnia, że niektóre gatunki zwiększają liczebność.
-
Arogancja i nieudolność kampanii atomowej
2012-04-30
– Potwierdziły się moje najgorsze przewidywania. Pani minister Trojanowska w ciągu 5 lat swojej kadencji nie uczyniła nic w kwestii kampanii informacyjnej i debaty publicznej. Jest to zresztą stała praktyka rządu, vide ACTA czy emerytury – twierdzi socjolog Tadeusz Burger.
Więcej
-
Seminarium „Energetyka wiatrowa – fakty i mity”
2012-04-30
Energetyka wiatrowa może w najbliższych latach odegrać istotną rolę w ogólnym bilansie energetycznym Polski, ale jej rozwój powinien się opierać na zasadach wypracowanego consensusu i rozsądku. Oto konkluzja seminaryjnego posiedzenia senackiej Komisji Środowiska i Parlamentarnego Zespołu ds. Zielonej Gospodarki „Energetyka wiatrowa – fakty i mity", które odbyło się 24 kwietnia 2012 r. w Senacie. Pomysłodawcą spotkania było Stowarzyszenie Energii Odnawialnej.
Więcej
-
Oettinger: cel w zakresie oszczędności energii nadal możliwy
2012-04-30
WięcejKomisja Europejska i duńska prezydencja w UE zapowiedziały, że ostateczne porozumienie w sprawie dyrektywy o efektywności energetycznej może "realistycznie" zostać osiągnięte w ciągu najbliższych kilku miesięcy, pomimo systematycznego osłabiania propozycji przepisów przez państwa członkowskie.
-
Już niedługo Europejskie Słoneczne Dni!
2012-04-29
W maju w Polsce i w całej Europie odbędzie się kampania Europejskie Słoneczne Dni. To świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o energii słonecznej, sposobach jej wykorzystania oraz możliwościach uzyskania dofinansowania budowy instalacji.
Więcej
-
Projekt „Klimat – Świadome oddychanie”
2012-04-29
Pierwszy w Warszawie multimedialny stół, na którym można prześledzić wpływ decyzji jednostki na zmiany klimatyczne, pojawił się w poniedziałek, 23 kwietnia w urzędzie dzielnicy Warszawa Ursynów przy al. Komisji Edukacji Narodowej 61.
Więcej
-
Ile oszczędza kierowca samochodu elektrycznego?
2012-04-29
WięcejIle rocznie mogą zaoszczędzić kierowcy samochodów elektrycznych w porównaniu do kierowców aut ze spalinowymi jednostkami napędowymi?
-
Zielona przyszłość Elbląga
2012-04-28
Najbardziej ekologiczna produkcja i najbardziej ekologiczne miasto – taki cel postawiły przed sobą spółki ENERGA Kogeneracja i Browar w Elblągu. Dwie największe firmy w regionie będą współpracować w zakresie wytwarzania i wykorzystania zielonej energii.
Więcej
-
0,2% powierzchni Warmii i Mazur dobre dla wiatraków?
2012-04-28
WięcejPo uwzględnieniu propozycji władz województwa warmińsko-mazurskiego okazało się, że tereny nadające się do budowy farm wiatrowych to tylko ok. 0,2% obszarów województwa.
-
Offshore przegra z gazem na Bałtyku?
2012-04-28
Liczba koncesji na budowę farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego może zostać ograniczona ze względu na występujące na dnie Bałtyku złoża gazu.
Więcej
-
Środki z handlu emisjami – czysty zysk dla obywateli
2012-04-27
Więcej45 mld zł – tyle w latach 2013–2020 zyska Polska z handlu emisjami według szacunków Koalicji Klimatycznej. Dyrektywa unijna ETS 2003/87/EC zaleca wykorzystanie 50% tych środków na ochronę klimatu. Przedstawiciele Koalicji Klimatycznej apelują do rządu o przeznaczenie tych środków na działania, które pomogą obywatelom poprawić efektywność energetyczną w ich domach i w ten sposób obniżyć rachunki za energię, a także przyczynią się do stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy.
-
Japoński rząd ukrywał niewygodne fakty
2012-04-27
"Dopiero po awarii zwykli ludzie zdali sobie sprawę, że rząd i firmy energetyczne często ukrywały niewygodne fakty, a jedynie w niezależnych internetowych mediach toczyła się obiektywna dyskusja o energii atomowej. Obecnie ludzie przestali wierzyć w oficjalne wiadomości", mówi w wywiadzie dla "Zielonych Wiadomości" Yasuhiro Igarashi, doktorant w Instytucie Chemii Fizycznej PAN urodzony w Fukushimie.
Więcej
-
W cieplejszym klimacie czeka nas więcej chorób?
2012-04-27
WięcejCieplejszy klimat dla jednych gatunków może oznaczać zagładę, a innym otwierać nowe perspektywy. Dzięki wyższym temperaturom owady mogą zawędrować na tereny do tej pory dla nich niegościnne. Wraz z nimi rozprzestrzenią się "gapowicze" – choroby zakaźne, które te zwierzęta przenoszą, takie jak malaria i wirus gorączki zachodniego Nilu.
-
Energetyka wiatrowa receptą na kryzys?
2012-04-27
W Kopenhadze zakończyła się największa doroczna impreza poświęcona energetyce wiatrowej w Europie ─ targi EWEA 2012. Dyskutowano o obecnym stanie i perspektywach pozyskiwania energii z wiatru. Już w maju podczas Konferencji i Targów PSEW ─ najważniejszego wiatrowego wydarzenia w Polsce dowiemy się jak dorównać w tej dziedzinie najlepszym europejskim i światowym wzorcom.
Więcej
-
Rozmowy o energii i klimacie – zagrożenie czy szansa?
2012-04-26
"Nadchodzące dyskusje o energetycznej i klimatycznej mapie drogowej oraz pakiecie infrastruktury energetycznej są szansą na bardziej produktywną i pojednawczą relację Unii Europejskiej i Polski. Zaprzepaszczenie takiej możliwości może okazać się bardzo kosztowną porażką" – twierdzi Thomas Spencer z paryskiego Instytutu na rzecz Ekorozwoju i Stosunków Międzynarodowych.
Więcej
-
Sposób na klimat? Białe dachy i chodniki
2012-04-26
WięcejWystarczy przemalować budynki i chodniki miast na biało, aby zredukować emisje CO2 nawet o 150 Gt w ciągu 50 lat – obliczyli właśnie kanadyjscy naukowcy. To proste do zastosowania i tanie rozwiązanie może nie tylko zredukować negatywne skutki tzw. "miejskich wysp ciepła", lecz także okazać się bardzo pomocne w walce globalnym ociepleniem.
-
Spaliny bardziej zabójcze niż wypadki
2012-04-26
Zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem ulicznym powoduje dwukrotnie więcej zgonów niż wypadki drogowe – wynika z badania jakości powietrza w Wielkiej Brytanii.
Więcej
-
Przeminęło z węglem
2012-04-25
WięcejOd miesięcy atakują nas informacje o korzyściach, jakie polskiej gospodarce przynosi węgiel. Proszę sobie przypomnieć rzeczowy artykuł prasowy, audycję radiową czy też program telewizyjny o tym, w jakim stopniu górnictwo lub spalanie węgla wpływa na jakość życia, jakość gleb i plonów czy czystość wód. Ilu komentatorów czy redaktorów, których ceni się za obiektywność, podjęło publicznie ten temat? Ile opracowań czy publikacji powstałych przez ostatnie 20 lat pozwoliło chociaż zastanowić się, czy raz wybrana w latach 70. droga rozwoju jest słuszna?
-
Impas czy nowe otwarcie? Przyszłość polityki klimatycznej UE
2012-04-25
Polska nie chce ponownego "otwarcia" pakietu klimatyczno-energetycznego. Chcemy natomiast dyskusji: co po roku 2020? – podkreślała podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Beata Jaczewska podczas konferencji "Impas czy nowe otwarcie? Przyszłość polityki klimatycznej UE". Gość debaty, dyrektor Artur Runge-Metzger z Dyrekcji Generalnej ds. Zmian Klimatu Komisji Europejskiej zapewniał, że KE będzie przekonywać polski rząd do ambitnej polityki klimatycznej.
Więcej
-
Maciej Nowicki: Horyzontem strategii pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł jest próg 15% do 2020 r.
2012-04-25
Więcej"Jeżeli zapanują sprzyjające warunki prawne to te wszystkie źródła mogłyby doprowadzić do realizacji naszych europejskich zobowiązań, bez specjalnego uszczerbku dla cen energii. Ważne jest, by uregulowania prawne sprzyjały rozwojowi, a nie go hamowały" – mówi prof. Maciej Nowicki, były minister środowiska w rozmowie z EurActiv.
-
Reportaż z I Samorządowej Konferencji Klimatycznej
2012-04-24
I Samorządowa Konferencja Klimatyczna okazała się bardzo ciekawa i owocna, a także cieszyła się dużym zainteresowaniem. Poniej krótka fotorelacja z tego wydarzenia.
Więcej
-
Nowe elektrownie węglowe bez CCS zakazane w Stanach Zjednoczonych
2012-04-24
Poniżej sygnalizacja podstawowych parametrów nowego standardu środowiskowego dla elektrowni węglowych w Stanach Zjednoczonych, opublikowanego przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA).
Więcej
-
Europejski Tydzień Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukushimy”
2012-04-24
WięcejW dniach 23-29 kwietnia w ponad dwudziestu polskich miastach odbywać się będą wydarzenia edukacyjno-informacyjne organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Akcji "Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy". W tym samym czasie podobne akcje organizowane będą także na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii.
-
Energetyczne dylematy Unii Europejskiej
2012-04-24
Komisja Europejska organizuje debatę na temat energetycznych celów Wspólnoty po roku 2020. W komunikatach związanych z tym tematem jednym z najczęściej wymienianych krajów jest Polska.
Więcej
-
Mieczysław Kasprzak: Energia odnawialna nie zastąpi nam w całości potrzebnej energii
2012-04-23
Więcej"Zależy nam, by energia była produkowana jak najbliżej ostatecznego odbiorcy, w małych wytwórniach, żeby nie było strat podczas jej przesyłania. Także po to, by każdy mógł w ramach własnych możliwości tę energię elektryczną lub ciepło produkować" – mówi w wywiadzie dla EurActiv.pl wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak, odpowiedzialny m.in. za rozwój odnawialnych źródeł energii.
-
Ministerstwo Gospodarki poprawia efektywność energetyczną
2012-04-23
System białych certyfikatów, wsparcie przedsięwzięć termoizolacyjnych oraz programy wdrażane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to główne propozycje Ministerstwa Gospodarki zawarte w drugim krajowym planie działań dotyczącym efektywności energetycznej w Polsce. Rada Ministrów przyjęła dokument MG 17 kwietnia 2012 r.
Więcej
-
Ocieplenie klimatu zagraża pandom wielkim
2012-04-23
WięcejNa wolności żyje zaledwie 1,6 tys. pand wielkich, a w ciągu najbliższych 70 lat ponad połowa obszaru obecnych siedlisk tych zwierząt będzie dla nich niedostępna z powodu zmian klimatu – wynika z badania opisanego w magazynie "International Journal of Ecology".
-
Ile kosztuje wsparcie dla współspalania?
2012-04-22
Na wsparcie energetyki odnawialnej za pomocą zielonych certyfikatów w zeszłym roku wydano w sumie 4,5 mld zł. Ile z tej kwoty przypadło operatorom instalacji współspalających biomasę i węgiel?
Więcej
-
Ogniwa PV o wydajności 24% trafią do masowej produkcji
2012-04-22
SunPower uruchamia masową produkcję ogniwa fotowoltaicznego o mocy 24%. Będzie to jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań dostępnych na globalnym rynku PV.
Więcej
-
Jest pierwsze pozwolenie na morską farmę wiatrową
2012-04-21
WięcejWydano pierwsze pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp na Bałtyku w celu budowy morskiej farmy wiatrowej. Kto je otrzymał?
-
Największa plantacja biomasy w Europie na Pomorzu
2012-04-21
International Paper ogłosiła 19 marca br. podpisanie umowy z GreenWood Resources (GWR), na mocy której na Pomorzu powstanie największa w Europie plantacja biomasy.
Więcej
-
Ruszył projekt badania zmian klimatycznych na domowych komputerach
2012-04-20
Amerykańscy i brytyjscy naukowcy uruchomili otwarty projekt badania zmian klimatycznych. Podobnie jak wcześniejszy projekt SETI i ten korzystać będzie z ochotników analizujących dane na domowych komputerach PC i notebookach – poinformował "Computerworld".
Więcej
Poprzednia strona Następna strona