-
Energa Operator alarmuje, że nie może przyłączać kolejnych farm wiatrowych
2012-11-14
"Nie mamy już mocy przyłączeniowych dla nowych źródeł generacji odnawialnej" – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Rafał Czyżewski, prezes Energa Operator. Wyjaśnia, że do krajowego systemu energetycznego doprowadzano do tej pory prąd z farm wiatrowych o łącznej mocy 1200 MW, a w kolejce czeka kolejne 6000 MW. To znacznie więcej niż wynika z zapotrzebowania na terenie działania dostawcy.
Więcej
-
Sam oceń ochronę klimatu w twoim powiecie
2012-11-14
Aby uczestnicy debat mogli lepiej przygotować się do debat klimatycznych wykorzystaliśmy także doświadczenia partnera projektu Community Energy Plus i jego współpracę z Radą Kornwalii [zobacz>>]. Materiału do stworzenia ankiety samooceny działań proklimatycznych powiatu dostarczył Anthony Weight, nasz gość podczas I Samorządowej Konferencji Klimatycznej [zobacz>>] [zobacz>>].
Więcej
-
Komisja wnioskuje o znaczące zmniejszenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych
2012-11-14
Komisja Europejska wykonała ważny krok w kierunku realizacji długoterminowych celów ochrony klimatu, przedstawiając 7 listopada br. wniosek o znaczną redukcję emisji fluorowanych gazów cieplarnianych. Emisje fluorowanych gazów cieplarnianych, powodujące efekt cieplarniany do 23 000 razy silniejszy niż dwutlenek węgla, wzrosły o 60 proc. od 1990 r. – w tym samym czasie emisje wszystkich pozostałych gazów cieplarnianych zmalały. Proponowane rozporządzenie ma na celu zmniejszenie do roku 2030 emisji fluorowanych gazów cieplarnianych o dwie trzecie w stosunku do obecnego poziomu.
Więcej
-
Europa na dobrej drodze do osiągnięcia celów z Kioto
2012-11-13
WięcejPod koniec października br. pojawiły się równolegle dwa dokumenty podsumowujące postępy Unii Europejskiej w realizacji postanowień protokołu z Kioto. Zarówno Komisja Europejska, jak i Europejska Agencja Środowiska w swoich raportach stwierdzają, że Unia jest w stanie osiągnąć założone cele redukcji emisji, ale tylko dzięki wykorzystaniu jednostek redukcji emisji pochodzących z mechanizmów elastycznych.
-
Już wkrótce Polacy masowo będą produkować energię na własny użytek
2012-11-13
W ciągu kilku lat wykorzystywanie mikrowiatraków, fotowoltaiki czy pomp ciepła ma stać się powszechne. Zdaniem profesora Jana Popczyka to szansa na to, by Polacy stali się jednocześnie konsumentami i producentami energii, czyli prosumentami. "Jeżeli przewidywany kryzys w postaci deficytu mocy w systemie elektroenergetycznym wystąpi już w 2016 roku, to przyspieszy rozwój segmentu prosumenckiego" – uważa specjalista w dziedzinie sieci energetycznych.
Więcej
-
Minister Sławomir Nowak na Kongresie Kolejowym
2012-11-13
Więcej"Obecna kadencja jest czasem gruntownych zmian na kolei. One już się rozpoczęły i są podporządkowane bezpieczeństwu i komfortowi pasażerów" – powiedział minister transportu, Sławomir Nowak podczas Kongresu Kolejowego 2012. "Najpierw musimy uporządkować sprawy wewnątrz PKP oraz przyspieszać inwestycje, kupować nowy tabor, rewitalizować linie, aby zmiany na kolei były jak najszybciej odczuwane przez obywateli" – podkreślił.
-
Nowa publikacja: Węgiel brunatny paliwem bez przyszłości
2012-11-12
Plany uruchomienia nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego prowadzą polską energetykę w ślepą uliczkę. Czy jest sens inwestować w paliwo, którego koszty spalania przyniosą gospodarce straty społeczne i środowiskowe szacowane na 10 mld zł rocznie? Instytut na rzecz Ekorozwoju uważa, że potrzebna jest głęboka i merytoryczna debata nad przyszłą polityką energetyczną Polski. W celu dostarczenia merytorycznych argumentów instytut opublikował właśnie "Węgiel brunatny paliwem bez przyszłości", autorstwa dr. Michała Wilczyńskiego.
Więcej
-
Dialog Ministerstwa Gospodarki ze stroną społeczną ws. wydobycia węgla brunatnego
2012-11-12
Dyrektor Departamentu Górnictwa MG Maciej Kaliski przyjął petycję z postulatami reprezentantów gmin dotyczącą inwestycji na terenach, na których zlokalizowane są potencjalne rejony wydobywcze węgla brunatnego. Rozmowy ze stroną społeczną w tej sprawie odbyły się 7 listopada 2012 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Wspólna europejska energia?
2012-11-12
WięcejEuropa stoi w obliczu ogromnych wyzwań, takich jak rosnące uzależnienie od importu energii, konieczność zapewnienia dostępu do taniej i bezpiecznej energii wszystkim konsumentom oraz zmiany klimatyczne. Unia Europejska stara się wprowadzać wspólną politykę energetyczną, by – jak podkreśla – poprawić nie tylko bezpieczeństwo dostaw, ale też realizować swoje ambitne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
-
Brytyjczycy chcą więcej OZE
2012-11-12
Z badań przeprowadzonych przez firmę YouGov na zlecenie gazety "Sunday Times" wynika, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii chcą, by ich rząd zdecydowanie więcej inwestował w odnawialne źródła energii. Szczególnym zainteresowaniem społeczeństwa cieszy się sektor wiatrowy oraz słoneczny.
Więcej
-
Rusza największa morska farma wiatrowa świata
2012-11-11
WięcejPierwsze wiatraki na farmie London Array położonej na południowym wschodzie Wielkiej Brytanii właśnie zaczęły produkować energię. Cały projekt ma osiągnąć docelowo moc 870 MW.
-
Niemieckie wiatraki spowodują awarie sieci energetycznych w Polsce?
2012-11-10
Zbyt duża ilość energii produkowanej przez niemieckie farmy wiatrowe grozi bezpieczeństwu systemu energetycznego w naszym kraju.
Więcej
-
Powstaje e-system, dzięki któremu każdy będzie mógł sprawdzić, czy kupuje działkę na terenie zagrożonym powodzią
2012-11-10
Więcej"Na terenach zagrożonych powodzią wciąż powstają domy i osiedla. Przepisy prawne, które zakazują takich inwestycji, w praktyce często są omijane" – mówi Janusz Wiśniewski, pełniący obowiązki prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. To wina luki w przepisach. Za dwa lata ma powstać elektroniczny system, dzięki któremu każdy będzie mógł sprawdzić online, czy teren, na którym chce kupić działkę lub mieszkanie, jest bezpieczny.
-
Greenpeace apeluje do Unii o cele na rok 2030
2012-11-09
Unia Europejska jest na dobrej drodze, by w 2020 roku osiągnąć 20-proc. udział energii odnawialnej w ogólnym bilansie. Jednak aby inwestycje w czystą energię były opłacalne, konieczne jest wyznaczenie celu dotyczącego udziału OZE w roku 2030 – ostrzega Greenpeace w raporcie "Energy [R]evolution 2012" opublikowanym 24 października br.
Więcej
-
Przewoźnicy powinni płacić za siebie. kampania
2012-11-09
WięcejOpłaty drogowe powinny przenosić koszty transportu z podatnika na użytkownika, eliminować korki i zachęcać do wymiany pojazdów na bardziej ekologiczne – wzywa kampania "Tiry na tory". To głos w konsultacjach dyrektywy o eurowiniecie, prowadzonych przez Komisję Europejską.
-
Wicepremier Pawlak: Energia słoneczna to dobre dopełnienie tradycyjnych źródeł
2012-11-09
Prezentacja pierwszej w Polsce przemysłowej farmy produkującej energię ze słońca oraz rozwiązania zaproponowane w ustawie o odnawialnych źródłach energii, były głównym tematem konferencji prasowej z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Spotkanie odbyło się 5 listopada 2012 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Ponad trzykrotny wzrost obrotów spotowych uprawnieniami do emisji CO2 w październiku
2012-11-09
Pomimo trzydniowej przerwy w handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, jaką obserwowaliśmy na początku października, miesięczny wolumen sprzedanych jednostek EUA był ponad trzykrotnie większy niż przed miesiącem. Właściciela zmieniło 6,75 mln uprawnień EUA, co jest jednocześnie najlepszym wynikiem od sierpnia zeszłego roku.
Więcej
-
Kwiat ochrony klimatu
2012-11-08
WięcejPodczas przygotowywania debat klimatycznych powstał nie tylko Raport o stanie przygotowań lokalnych do zmian klimatu [zobacz>>]. Wyniki tego raportu skłoniły nas do opracowania narzędzi, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć zależności pomiędzy ochroną klimatu a rozwojem lokalnym podczas debat. Tak powstał Kwiat Ochrony Klimatu.
-
Elektryczne rowery, hulajnogi, motory i stragany
2012-11-08
WięcejKrzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: Elektryczny samochód to najczęściej wymieniane rozwiązanie emisji transportowych w miastach. Konkuruje może jedynie z pomysłem rozwoju transportu publicznego. Jednak niechęć do zlikwidowania samochodów jest tak wielka, że promujemy elektryczny samochód, zapominając o wszystkich niedogodnościach związanych z korkami, parkowaniem i ładowaniem baterii, których napędzany elektrycznie samochód nie rozwiązuje.
-
Wpływ energetyki odnawialnej na obszary wiejskie
2012-11-08
Straty plonów w wyniku zjawisk pogodowych stają się jednym z głównych problemów cywilizacji XXI wieku. Na niekorzystne warunki pogodowe, powodujące straty i zatrzymanie od wielu lat obserwowanej tendencji wzrostu plonowania upraw, nakładają się uwarunkowania wynikające z wprowadzania tzw. polityki ochrony klimatu.
Więcej
-
Greenpeace ujawnia czarną dziurę polskiej gospodarki
2012-11-08
WięcejPrzeciw planom budowy kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w polskich gminach 7 listopada br. protestowali w Warszawie mieszkańcy czterech województw, wspierani przez Greenpeace. Aktywiści i aktywistki Greenpeace rowiesili ogromny transparent na budynku Ministerstwa Gospodarki. Podczas demonstracji doszło do spotkania protestujących z przedstawicielem resortu gospodarki – Maciejem Kaliskim, dyrektorem departamentu górnictwa.
-
Polsce grozi wielomilionowa kara za niewdrożenie dyrektywy dot. zielonej energii
2012-11-08
Widmo kar przestało być wirtualne – Komisja Europejska pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE za niewdrożenie w terminie tzw. dyrektywy energetycznej z 2009 r. Żądana przez Komisję kara przekracza obecnie 51 mln euro. Jeszcze dłużej Polska zwleka z pełną implementacją dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. W tym wypadku wymiar kary może być jeszcze dotkliwszy – termin transpozycji minął 5 grudnia 2010 r. Rząd w Warszawie może uniknąć kary, jeśli nadrobi zaległości i poinformuje o tym Brukselę.
Więcej
-
Ambitne cele pani komisarz
2012-11-07
WięcejConnie Hedegaard, komisarz unijna ds. klimatu, postawiła przed sobą niełatwe zadanie – chce do końca kadencji w 2015 roku wprowadzić Europę na tory gospodarki niskoemisyjnej, przyjaznej klimatowi. Czy jej się to powiedzie? I co istotne, czy Polska będzie chciała współpracować?
-
Prof. J. Popczyk: Realny koszt polskiej elektrowni jądrowej to 150 mld zł. Nikt nie wyłoży takich pieniędzy
2012-11-07
"Nie ma miejsca na elektrownię jądrową w polskim miksie energetycznym. Brakuje na nią pieniędzy, bo nikt nie zdecyduje się na wyłożenie 150 mld zł potrzebnych na tę inwestycję" – przekonuje prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej. Zwłaszcza, gdy Europa zmaga się z kryzysem gospodarczym. Co więcej, atom konkuruje z gazem łupkowym i odnawialnymi źródłami energii o te same fundusze.
Więcej
-
Ukryte koszty planowanych odkrywek sięgają 10 mld zł rocznie
2012-11-07
WięcejNawet 10 mld złotych rocznie będą wynosić straty społeczne i środowiskowe związane z produkcją energii, jeśli uruchomione zostaną nowe kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego. Na tyle dr hab. inż. Mariusz Kudełko, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej, szacuje koszty zewnętrzne spalania węgla brunatnego z planowanych odkrywek na złożach Gubin i Legnica [1]. Koszty, o których mowa, wiążą się z utratą zdrowia ludzi, stratami w uprawach, zniszczeniami budynków i stratami bioróżnorodności kraju.
-
Unijne regulacje zmienią rynek budownictwa. Zużycie energii będzie musiało być niemal zerowe
2012-11-06
Polski sektor budowlany musi przygotować się do zmian, które mogą zrewolucjonizować rynek. Już za niespełna siedem lat obiekty należące do państwa mają charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Od 2021 roku także wszystkie nowe budynki będą musiały spełniać te parametry. To oznacza konieczność stosowania przez deweloperów nowoczesnych, energooszczędnych technologii, a to napędzi polską gospodarkę.
Więcej
-
Groźne choroby zwiększają swój areał
2012-11-06
WięcejTropikalne choroby stają się coraz mniej egzotyczne – wirus zachodniego Nilu zbiera żniwo w Stanach Zjednoczonych, ptasia malaria trafiła już na Alaskę. Odnotowuje się również coraz więcej przypadków astmy u ludzi. Czy te zmiany to skutek ocieplającego się klimatu? – zastanawiają się naukowcy.
-
Ułatwienia w zielonych inwestycjach
2012-11-06
16 października 2012 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji przedłożony przez ministra środowiska. Celem zmian jest wzrost inwestycji na ochronę środowiska finansowanych z Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji.
Więcej
-
W stronę białych certyfikatów – doświadczenia australijskie
2012-11-05
WięcejZ doświadczeń australijskich wynika, że białe certyfikaty w Polsce mogą być silnikiem napędzającym innowacje w wielu sektorach. O tym, czego możemy nauczyć się od Australii jeśli chodzi o efektywność energetyczną – opowiada Gosia Hill, konsul honorowy RP.
-
Min. M. Korolec: Stany Zjednoczone w większym stopniu redukują emisję CO2 niż Unia Europejska
2012-11-05
"Polityka energetyczna Stanów Zjednoczonych daje znacznie lepsze wyniki niż polityka klimatyczna Unii Europejskiej, jeżeli weźmiemy redukcję emisji CO2" – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Korolec, szef resortu środowiska. Potrzebne jest nowe globalne porozumienie, by walczyć ze skutkami ocieplenia klimatycznego. Unia Europejska przygotowuje się do negocjacji w ramach OZN, które rozpoczną się za kilka tygodni w Katarze. Ostatnie ustalania dają nadzieję, że będziemy mówić wspólnym głosem.
Więcej
-
Autostraty
2012-11-05
Budowa autostrad stała się w Polsce racją stanu. Gdy kolejni ministrowie rozliczani byli z tego, ile kilometrów udało im się zbudować, mało kto zwracał uwagę na pojedyncze głosy ostrzegające przed negatywnymi skutkami budowy upragnionej sieci szybkich dróg. Poważniejsze refleksje przychodzą dopiero dziś, gdy w części regionów już zaczynają żałować – wydawałoby się – niewątpliwego atutu w postaci położenia obok autostrady.
Więcej
-
Ikea przechodzi na OZE
2012-11-04
WięcejWłaściciel słynnej sieci sklepów meblowych zapowiedział, że do zasilania placówek chce wykorzystywać jedynie odnawialne źródła energii. Od 2020 roku wszystkie markety należące do firmy Ikea w 100% przejdą na zieloną energię.
-
Wyzwanie energetyczne w 3 minuty
2012-11-03
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym Marcin Popkiewicz opisuje główne elementy składające się na to, co nazywamy kryzysem energetycznym. Rozwinięcie zasygnalizowanych tu treści znajdziecie w jego książce "Świat na rozdrożu".
Więcej
-
Czy popełniamy poważny błąd?
2012-11-03
WięcejPytanie, jak mocno zmiana klimatu wpłynie na produkcję żywności, staje się krytycznie ważne. Jaki będzie na różnych obszarach wpływ wyższych opadów i szybszego wyparowywania wody? Jak będzie się miał wzrost plonów związany ze wzrostem atmosferycznej koncentracji CO2 w stosunku do wzmagających się fal upałów? Do jakiego stopnia rolnicy będą mogli się zaadaptować? Czy nowe odmiany roślin uprawnych pozwolą skompensować ryzyko związane ze zmieniającym się klimatem?
-
Blokada wiertni w Wielkopolsce. Rolnicy i Greenpeace przeciwko odkrywkom
2012-11-02
WięcejMieszkańcy Wielkopolski nie chcą dłużej żyć w strachu przed budową nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego i domagają się rozwoju odnawialnych źródeł energii. Sami nie powstrzymają węglowych magnatów więc łączą siły z ekologami z Greenpeace. W gminie Krobia 30 października br. doszło do pierwszej wspólnej akcji.
-
Opłata OZE, czyli nowość w projekcie ustawy o OZE. Na czym polega?
2012-11-02
Najnowsza wersja ustawy o OZE wprowadza tzw. opłatę OZE, czyli opłatę mającą równoważyć sprzedawcy zobowiązanemu zakup energii wyprodukowanej z mikro- i małaych instalacjach OZE po wyższej, preferencyjnej cenie – w porównaniu do rynkowej ceny energii.
Więcej
-
Powstaje polsko-litewski most energetyczny o długości 130 km. To sposób na braki mocy w przyszłości
2012-11-02
Wybudowanie mostu energetycznego pozwoli na przesyłanie między Polską a Litwą 1 tys. MW mocy. "To jest ok. 4 proc. całej naszej energii, ale dla rejonu północno-wschodniego Polski, gdzie nie ma elektrowni, to będzie istotne wsparcie" – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Władysław Mielczarski, pełniący rolę pełnomocnika do rozbudowy tego połączenia. Mimo trudności, jakie napotyka inwestycja, profesor zapewnia, że współpraca między obu krajami przebiega idealnie.
Więcej
-
Puszcza Amazońska pod specjalnym nadzorem
2012-11-01
WięcejPeruwiański rząd objął ochroną dodatkowe 600 tysięcy ha Puszczy Amazońskiej. Trzy nowe obszary chronione pokrywają najcenniejsze fragmenty puszczy, odpowiadające powierzchni Brunei. Nowe obszary chronione połączą cenne ostoje przyrody w Peru, Ekwadorze i Kolumbii – podkreśla organizacja ekologiczna WWF.
-
Korea Południowa zwiększa cele redukcji emisji
2012-11-01
Władze Korei Południowej postanowiły dwukrotnie zwiększyć krajowe cele redukcji gazów cieplarnianych na rok 2013. Politycy chcą się w ten sposób przygotować do rozpoczęcia handlu uprawnieniami do emisji CO2.
Więcej
-
Debaty klimatyczne – co mają zmienić?
2012-10-31
Z myślą o debatach klimatycznych sporządziliśmy Raport o stanie przygotowań lokalnych do zmian klimatu. Raport zawiera wyniki ponad 600 wywiadów przeprowadzonych z lokalnymi liderami opinii i 110 raportów na temat działań powiatów na polu ochrony klimatu. Jest to jeden z tych dokumentów, z którego wynikami warto się zapoznać przed debatą. Raport pokazuje potrzebę zmian.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona