Nauka o klimacie
-
Zapraszamy na debatę „Ekologia w modzie i tekstyliach"
2020-09-28
Już w najbliższą środę (30 września) zapraszamy do udziału w debacie online pt. „Ekologia w modzie i tekstyliach – eko trend, eko edukacja, eko przyszłość”. W której udział wezmą tegoroczni absolwenci Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru (MSKPU): Ilya Ninichuk i Kamila Śladowska, oraz dr Magdalena Płonka – dyrektor MSKPU,a także Agnieszka Dratwa - Art Director Floating Jeans. Debata moderowana będzie przez Konrada Wielądka z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Polska w gronie państw najbardziej zagrożonych deficytem wody
2020-09-25
– W Polsce do 2025 roku kryzys wodny będzie się pogłębiał, później będzie już tylko gorzej. Biznesy wodochłonne oczywiście wiedzą o tych analizach i one będą wycofywać się od nas w kierunku krajów, gdzie ten kryzys wodny jest mniejszy – mówi Kamil Wyszkowski, prezes UN Global Compact w Polsce.
Więcej
-
Copernicus informuje, że pożary arktyczne latem 2020 r. ustanowiły nowe rekordy emisji
2020-09-08
Naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) w ECMWF informują, że latem pożary lasów na kole podbiegunowym przekroczyły zeszłoroczne rekordy emisji CO2, podczas gdy w sierpniu południowo-zachodnie części USA doświadczyły ekstremalnych pożarów.
Więcej
-
Polacy zużywają nawet 3900 l wody dziennie
2020-09-07
W ciągu jednego dnia każdy Polak zużywa średnio 92 litry wody z sieci wodociągowej, to tzw. bezpośrednie zużycie wody. Wartość ta nie uwzględnia wody niezbędnej do produkcji żywności i przedmiotów, które kupujemy. Gdy weźmiemy ją pod uwagę, okazuje się, że tak naprawdę zużywamy nawet 40 razy więcej wody.
Więcej
-
Natura 2000 – Bieszczady
2020-09-02
Ostoja znajduje się w południowo - wschodniej Polsce i obejmuje obszar Bieszczad Zachodnich. Leży na wysokości 710 – 1346 m npm. Długie grzbiety górskie ciągną się równolegle do siebie z północnego zachodu na południowy wschód.
Więcej
-
Zamiast oprysków na komary, jerzyki, jaskółki czy nietoperze
2020-08-24
Partia Zieloni prowadzi ogólnopolską akcję na rzecz rezygnacji z oprysków przeciwko komarom i zastąpieniu ich ekologicznymi metodami - podała rzeczniczka łódzkich Zielonych Wiktoria Sakowicz.
Więcej
-
Zagrożenie pożarowe w większości lasów polskich
2020-08-21
W większości lasów Polski wprowadzono średni stan zagrożenia pożarowego. W zachodniej części województwa łódzkiego i na pograniczu woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego obowiązuje zaś trzeci najwyższy stopień zagrożenia - podał w czwartek Instytut Badawczy Leśnictwa.
Więcej
-
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w 7 województwach
2020-08-21
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek w południe ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w woj.: pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, opolskim i dolnośląskim.
Więcej
-
Pandemia ograniczyła konsumpcjonizm Polaków
2020-08-20
Pandemia przyczyniła się do zmiany nawyków konsumenckich i ograniczenia nadmiernego konsumpcjonizmu. 37 proc. Polaków zaczęło dokładniej planować zakupy spożywcze, dzięki czemu marnuje mniej jedzenia. Niemal 1/3 zrezygnowała ze zbędnych wydatków, w tym zakupu nowych ubrań czy sprzętu RTV/AGD, a co piąty stara się więcej oszczędzać. To wpływa na zasobność naszych portfeli, lecz także zmiany klimatyczne. Prawie połowa Polaków uważa, że koronawirus miał pozytywne przełożenie na stan środowiska – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy KRUK.
Więcej
-
Natura 2000 – Dolina dolnej Baryczy
2020-08-19
Ostoja obejmuje fragment pradoliny w okolicy miejscowości Góry z meandrującą Baryczą i jej dopływami: Dziczek i Rów Śląski. W obszarze występują starorzecza.
Więcej
-
Zmarła prof. Halina Lorenc
2020-08-12
Instytut na rzecz Ekorozwoju ze smutkiem informuje, że zmarła profesor dr hab. Halina Lorenc.
Więcej
-
Natura 2000 – Lasy Janowskie
2020-08-05
Lasy Janowskie stanowią zachodnią część dawnej Puszczy Solskiej, zwartego kompleksu leśnego, obejmującego łącznie aż 124 tys. ha i zaliczanego do najbardziej rozległych w Polsce.
Więcej
-
Natura 2000 - Puszcza Sandomierska
2020-07-22
Zwarty kompleks leśny ciągnący się południkowo na terenie Kotliny Sandomierskiej. W okresie średniowiecza była to naturalna granica pomiędzy Polską a księstwami ruskimi. Puszcza Sandomierska jest ważnym ekosystemem Polski południowo-wschodniej. Obecnie znaczna część znajduje się w granicach obszaru Natura 2000 Puszcza Sandomierska PLB180005.
Więcej
-
Niedobór wody na północno-zachodniej Polsce
2020-07-21
Na większości obszaru Polski nie ma już suszy rolniczej, jednak niedobór wody nadal występuje na terenie Polski północno-zachodniej. Na suszę najbardziej narażony jest rzepak - informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
Więcej
-
Ekstremalne zjawiska pogodowe – tak zmienia się klimat w Polsce
2020-07-10
Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i intensywniejsze. Zmiany klimatyczne, postępujące znacznie szybciej niż przewidywały to modele, sprawiają, że naprzemienne susze i powodzie z roku na rok stają się coraz częstsze i przybierają na sile.
Więcej
-
Duda vs Trzaskowski w energetyce
2020-07-08
Pięć lat temu prezydent Komorowski i europoseł Duda głosili niemal identyczne hasła na temat węgla, gazu, atomu czy OZE. W tegorocznej kampanii wizje Trzaskowskiego i Dudy mogły się jednak zupełnie rozminąć. Jednak w piątek prezydent wykonał ukłon w stronę ekologów.
Więcej
-
Natura 2000 – Jaćmierz
2020-07-08
Projektowany specjalny obszar ochrony siedlisk, aktualnie obszar mający znaczenie dla Wspólnoty, położony w Kotlinie Jasielsko-Krośnieńskiej, na terenie gminy Zarszyn, w pobliżu Jaćmierza, w dolinie Pielnicy. Zajmuje powierzchnię 174,45 ha. Utworzony został w celu ochrony łąk świeżych.
Więcej
-
Ostatnie ulewy nie zażegnały zagrożenia suszą
2020-07-01
W Polsce zmiany klimatu są już widoczne gołym okiem – mówi Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu Nauka o klimacie. Wzrost temperatury spowodował z jednej strony przyspieszone wyparowywanie wody i wzrost zagrożenia suszą, z drugiej zaś opady coraz częściej mają charakter nawalny, powodując wzrost zagrożenia powodziowego.
Więcej
-
Niepokojące prognozy naukowców z Niemiec i Szwajcarii dla lasów
2020-06-30
Odkąd prowadzone są statystyki klimatyczne, żaden rok nie był tak gorący i suchy, jak 2018. Środkowoeuropejskie lasy poważnie odczuły wtedy brak wody. Wywołane suszą wymieranie drzew może utrzymać się nawet przez kilka lat – prognozują naukowcy z Niemiec i Szwajcarii.
Więcej
-
Natura 2000 - Jeziora Wdzydzkie
2020-06-24
„Morze Kaszubskie" to miano nadane przez Kaszubów na określenie Jeziora Wdzydzkiego. Położone w powiecie kościerskim, ma nietypowy kształt krzyża, którego ramiona tworzą jeziora: Radolne, Jelenie, Gołuń i Wdzydze – zwane też Wielką Wodą.
Więcej
-
Inwestycje w zielone źródła energii mogą pomóc Polsce wyjść z kryzysu po pandemii
2020-06-22
Transformacja energetyczna na dużą skalę i inwestycje w odnawialne źródła mogą pomóc w zatrzymaniu globalnego ocieplenia, ale także w pokonaniu recesji gospodarczej wywołanej pandemią SARS-CoV-2 – wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej IRENA. Szansy rozwoju gospodarczego w tym kierunku upatruje też Unia Europejska.
Więcej
-
Drugi dzień konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?” - dołącz on line
2020-06-16
Konferencją chcemy uczyć wysiłek wielu pokoleń ludzi, instytucji i organizacji włożony w dbanie o naszą ojczystą przyrodę i nowoczesne pojmowanie ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Nie chodzi nam o spotkanie jubileuszowe, ale o przedstawienie wniosków jakie wynikają z przeszłości dla potrzeb przyszłości. Wyzwania, które stoją przed światem zapisane w Agendzie 2030 wymagają współdziałania ludzi, instytucji i organizacji na rzecz wspólnego dobra dla nas, naszych dzieci i wnucząt
Więcej
-
Obejrzyj - Pierwszy dzień konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”
2020-06-15
Symboliczne 100 lat liczymy od dnia 17 grudnia 1919 roku, kiedy to środowiska naukowe zaproponowały utworzenie Państwowej Rady Ochrony Przyrody w niepodległej II Rzeczypospolitej Polskiej. Rada tzw.: tymczasowa została utworzona jeszcze w tym samym roku.
Więcej
-
Zanieczyszczenia i nadmierne połowy zagrożeniem dla oceanów
2020-06-10
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem to jedne z największych zagrożeń dla mórz i oceanów. Kolejny problem to przeławianie stad, co stanowi zagrożenie dla wielu gatunków. W niektórych przypadkach – na przykład polskiego dorsza – potrzebne są radykalne działania, takie jak tymczasowy całkowity zakaz połowów.
Więcej
-
Natura 2000 - Bytowskie Jeziora Lobeliowe
2020-06-10
Bytów i jego okolice to nie tylko piękna zabytkowa architektura, ale przede wszystkim urzekająca przyroda. Na szczególną uwagę zasługują tu jeziora lobeliowe, a także liczne ścieżki przyrodnicze.
Więcej
-
Oficjalne stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny dot. obecnego kryzysu zdrowotnego
2020-06-09
W opublikowanym obszernym stanowisku Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland przyszli lekarze stanowczo apelują do rządu, samorządów, ale także korporacji czy mediów o działania w walce ze zmianą klimatu, a także deklarują, że oni sami są gotowi wziąć sprawy w swoje ręce. Podkreślają wagę wpływu zmiany klimatu na zdrowie i życie ludzi całego świata, szczegółowo tłumacząc rodzaje oddziaływań. Nie bez powodu stanowisko zostało opublikowane 5 czerwca, czyli w Światowy Dzień Środowiska.
Więcej
-
Można panikować - dziś premiera filmu
2020-06-01
„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego.
Więcej
-
Susza zagraża nam wszystkim. Sprawdź, jak oszczędzać wodę i pieniądze
2020-05-28
Problem suszy dotyczy każdego z nas – zasoby wodne Polski są jednymi z uboższych w Europie. Władze podejmują działania zachęcające do uczestniczenia w projektach, których celem jest ich ochrona.
Więcej
-
Natura 2000 - Dolina dolnej Kwisy
2020-05-27
Omawiana ostoja obejmuje obszar doliny rzeki Kwisa na odcinku od Zebrzydowej aż po ujście do Bobru. Rzeka ta charakteryzuje się bardzo czystymi wodami (należącymi do I i II klasy czystości), a koryto rzeczne na wielu odcinkach jest naturalnie uformowane.
Więcej
-
Rolnicy muszą przyzwyczaić się do suszy. Stale zagrożonych jest 45 proc. terenów rolnych i leśnych
2020-05-25
Chociaż ostatnie tygodnie przyniosły w niektórych regionach kraju większe opady deszczu i sytuacja wodna się poprawiła, zagrożenie suszą hydrologiczną wciąż istnieje. – Do suszy rolnicy muszą się przyzwyczaić, choć trudno mówić o tym, że można się do tego przygotować – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych,
Więcej
-
Wody pitnej nie zabraknie, ale używajmy jej racjonalne w ogrodach
2020-05-18
Niedobór wody daje się we znaki rolnikom i z pewnością odbije się na tegorocznych plonach. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie chce wydać w 2020 roku 2 mld zł na inwestycje, które mają przynieść poprawę bilansu wodnego w Polsce.
Więcej
-
Przyszłość temperaturowych nisz ludzkich
2020-05-13
Przez tysiące lat ludzie koncentrowali się w zaskakująco wąskim podzbiorze dostępnych klimatów Ziemi, charakteryzujących się średnimi rocznymi temperaturami około ∼13 ° C. Ten rozkład prawdopodobnie odzwierciedla niszę temperaturową człowieka związaną z podstawowymi ograniczeniami.
Więcej
-
#ChcemyWiedzieć - domagamy się rzetelnej edukacji klimatycznej.
2020-05-11
My, uczniowie i uczennice polskich szkół, jesteśmy pierwszym pokoleniem, które dorasta w czasach kryzysu klimatycznego oraz ostatnim, które może go jeszcze powstrzymać. Już tego lata Polsce grozi największa w historii susza. Czekają nas dalsze pożary i powodzie. A to dopiero początek.
Więcej
-
Pogoda w maju zadecyduje o cenach żywności w tym roku
2020-04-30
Susza związana z bezśnieżną zimą i niedostatecznymi opadami deszczu wiosną zwiastuje słabe zbiory zbóż i wczesnych owoców. Zdaniem dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej konsumenci nie mają powodów do paniki, bo wzrost cen produktów zbożowych zwykle idzie w parze ze spadkiem cen mięsa. Decydujący będzie maj – jeśli wyrówna niedobory wilgoci w glebie, sytuacja może się odwrócić.
Więcej
-
Na Mazowszu zakazy wstępu do lasów obowiązują w pięciu nadleśnictwach
2020-04-30
W związku z bardzo dużym zagrożeniem pożarowym w lasach, na Mazowszu zakaz wstępu do lasów obowiązuje w pięciu nadleśnictwach - poinformowały Lasy Państwowe.
Więcej
-
Natura 2000 – Dolina Dolnego Bobru
2020-04-29
Obszar składa się z dwóch enklaw doliny dolnego Bobru (z przerwą w okolicy Nowogrodu Bobrzańskiego) i fragmentu doliny rzeki Brzeźniczanki u jej ujścia do Bobru w rejonie Nowogrodu Bobrzańskiego.
Więcej
-
Ustawa na czasy suszy - 550 milionów na poprawę retencji wody
2020-04-27
Przygotowaliśmy specjalną „ustawę antysuszową”, która umożliwi natychmiastową realizację najbardziej potrzebnych inwestycji. Projekt specustawy wkrótce zostanie opublikowany - podało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Więcej
-
MEN wycofał szkodliwy film o klimacie
2020-04-24
Aktywne działania społeczeństwa obywatelskiego doprowadziły do wycofania z sieci szkodliwego dla dzieci filmu o zmianach klimatu.
Więcej
-
Strategia europejskiego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz zrównoważonych tekstyliów, odzieży, skóry i obuwia
2020-04-23
Kryzys wywołany przez Koronawirusa podkreśla, że UE musi położyć kres toksycznemu handlowi tekstyliami - 65 organizacji społeczeństwa obywatelskiego publikuje wspólną wizję.
Więcej
-
Pandemia będzie mieć pozytywny, ale krótkotrwały wpływ na środowisko
2020-04-23
Ograniczenie aktywności firm i produkcji wpływa na mniejsze zużycie prądu, podobnie jak rzadsze przemieszczanie się sprawia, że mniejsza jest emisja zanieczyszczeń z sektora transportu. Na stan środowiska i zasobów naturalnych wpływają także nasze codzienne nawyki domowe. Eksperci z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi apelują o rozsądne korzystanie z wody podczas mycia rąk oraz staranną segregację odpadów takich jak maseczki ochronne i jednorazowe rękawiczki.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona