Zielona gospodarka
Roślinne lampy w Peru szansą na lepsze życie w sercu dżungli
2016-04-07W Nuevo Saposoa życie kręci się wokół przyrody: drzewa i krzewy zapewniają jedzenie i lekarstwa, w żyznej glebie uprawia się maniok i kukurydzę, a rzeka obfituje w ryby. Niestety ten piękny teren nawiedziła katastrofa naturalna. W marcu 2015 roku wskutek ulewnych i długotrwałych deszczów w Andach rzeka przerwała brzegi i zalała wszystko, co znajdowało się na jej drodze. Uszkodzona została miejscowa elektrownia i przewody elektryczne, wskutek czego Nuevo Saposoa została odcięta od prądu.
Dorośli umieli przystosować się do sytuacji i kończyli pracę w polu w ciągu dnia. W dodatku wielu z nich pamięta jeszcze życie bez prądu. Większy problem miały dzieci, które chodzą do szkoły i muszą odrabiać lekcje i uczyć się wieczorami. Aby się uczyć po zmroku, musiały korzystać z dymiącej lampy naftowej, co niekorzystnie wpływa na wzrok i układ oddechowy.
Na pomysł jak pomóc mieszkańcom wioski pozbawionej prądu wpadli profesorzy i studenci z Universidad de Ingenieria Tecnologia (UTEC). Po pobraniu próbek gleby i wody na terenie wsi oraz po przeprowadzeniu kilku testów rozpoczęto projekt o nazwie „Plantalamparas /Lampy roślinne".
Jak działa lampa roślinna?
Plantalamparas to wydajne i energooszczędne lampy (300 lumenów), które świecą się dzięki procesowi roślinnej fotosyntezy. „Rośliny pobierają ze środowiska dwutlenek węgla, wodę i minerały z gleby. Wytwarzają z tych składników substancje odżywcze potrzebne do wzrostu. Produkują je jednak w nadmiarze. Zbędne substancje odżywcze są wydalane do podłoża, gdzie składniki te wchodzą w interakcje z różnymi mikroorganizmami. W wyniku złożonego procesu elektrochemicznego są wytwarzane elektrony” – tłumaczy wynalazca, Elmer Ramirez, profesor UTEC. Technologia zamontowana w lampie wychwytuje powstałe elektrony elektrodami i gromadzi je w baterii. Naładowana bateria może zasilać wydajną, energooszczędną lampę. Plantalampara może świecić przez dwie godziny, a następnie można ją ponownie naładować. Jest przyjazna środowisku i co najważniejsze można korzystać z niej bez żadnych ograniczeń czasowych!
Co dalej?
Lampa roślinna to rodzaj energii odnawialnej z dużym potencjałem, gdyż rośliny rosną wszędzie na świecie. Śmiało można zastosować lampy roślinne w innych krajach. Elmer Ramirez uważa, że lampy roślinne mogłyby pomóc wielu tysiącom mieszkańców wiosek znajdujących się w środku dżungli, z których to aż 42% nie ma dostępu do energii elektrycznej.
Katarzyna Dmochowska, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, na podstawie fastcompany.com, utec.pe.edu, slate.com.