Zielona gospodarka


Raport Banku Światowego – ochrona klimatu się opłaca

2014-07-30
galeria
Według Banku Światowego cele, jakimi są rozwój ekonomiczny i ochrona klimatu, mogą się wzajemnie uzupełniać.

Światowa produkcja gospodarcza ma szanse wzrosnąć o dodatkowe 1,9 bln euro rocznie (2,2%) w roku 2030, jeśli wprowadzone zostaną odpowiednie przepisy poprawiające efektywność energetyczną, zarządzanie odpadami oraz transport publiczny. To główne wnioski z opublikowanego 24 czerwca raportu Banku Światowego.

Raport przygotowany został przez ClimateWorks Foundation. Na jego stronach poddano analizie korzyści wynikające z ambitnej polityki niskoemisyjnej w takich sektorach jak: transport, przemysł, budownictwo, zarządzanie odpadami oraz wybór paliw używanych do gotowania. Badaniami objęto Brazylię, Chiny, Indie, Meksyk, USA oraz państwa Unii Europejskiej.

Jak dowodzi raport, zmniejszenie emisyjności samochodów i polepszenie wydajności energetycznej zakładów przemysłowych oraz urządzeń gospodarstwa domowego może zwiększyć produkt krajowy brutto (PKB) o dodatkowe 1,3 bln euro (1,5%) w roku 2030. Dodatkowe korzyści wynikające ze zwiększonych nakładów na rozwój technologiczny sprawią, że łączny wzrost PKB w tym okresie będzie wyższy o 1,9 bln euro (2,2%).

Upowszechnienie niskoemisyjnego transportu oraz zmniejszonej energochłonności przemysłu i budynków – podaje raport – umożliwi w 2030 roku osiągnięcie 30% poziomu redukcji emisji gazów cieplarnianych, niezbędnego do uniknięcia wzrostu średniej temperatury o 2 st. C.

Wprowadzenie odpowiedniej polityki klimatycznej pozwoli także w ciągu roku uniknąć 94 tys. zgonów wywołanych zanieczyszczeniem powietrza, zwiększyć plony z hektara, a także zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych aż o 8,5 mld ton. To równowartość emisji pochodzącej z około 2 miliardów samochodów rocznie!

Raport pokazuje korzyści, jakie osiągnąć mogą poddane analizie państwa, jeśli rozwiązania stosowane lokalnie udałoby się wprowadzić na poziomie ogólnokrajowym.

W Chinach zastąpienie 70 mln pieców do gotowania niskoemisyjnymi kuchenkami pozwoliłoby na uniknięcie dodatkowego 1 mln zgonów rocznie, wywołanych zanieczyszczeniem powietrza, oraz przyniesie ekonomicznych korzyści wynoszących 8,1 mld euro. W Indiach budowa 1000 km nowych linii autobusowych w dwudziestu największych miastach pozwoliłaby uniknąć 27 tys. zgonów w ciągu 20 lat oraz przyczyniłaby się do powstania 128 tys. miejsc pracy.

Tego rodzaju działania powinny być oczywiste dla rządzących – powiedział na konferencji prezydent Banku Światowego Jim Yong Kim. – Prezentowany przez nas raport usuwa kolejne fałszywe bariery i argumenty przekonujące do zaniechania działań klimatycznych. Bank Światowy jest przekonany, że jednoczesna redukcja emisji oraz wzrost liczby miejsc pracy i rozwój gospodarczy są możliwe. Możemy także zmniejszyć koszt ochrony zdrowia i wydatki na energię. Ten raport dostarcza bardzo mocnych dowodów na poparcie tej tezy.

Scenariusz zmiany polityki transportowej zakłada zwiększony udział transportu publicznego, przesunięcie części transportu towarowego na kolej i transport morski oraz zmniejszone zużycie paliwa przez pojazdy. Dzięki takiej polityce możliwe będzie zmniejszenie wydatków na paliwa o 300 mld dol. rocznie oraz zmniejszenie emisji CO2 aż o 4 mld ton w ciągu roku.

Źródłem dodatkowych korzyści może być także ograniczenie emisji tzw. zanieczyszczeń krótkotrwałych. Należą do nich m.in. sadza wydobywająca się z rur wydechowych i pieców kuchennych oraz ozon powstający w reakcji ze spalinami. Zmniejszenie tych emisji pozwoliłoby uniknąć ok. 2,4 mln zgonów rocznie oraz zmniejszyć straty plonów o ok. 32 mln ton rocznie. Zanieczyszczenia te, w odróżnieniu od CO2, nie pozostają w atmosferze przez stulecia, ale usuwane są w dużo krótszym czasie. Zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń krótkotrwałych przyniosłoby szybkie korzyści zdrowotne, a przy tym dałoby więcej czasu na uporanie się z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla.

Wnioski z raportu Banku Światowego zgodne są z opublikowanym przez Międzynarodową Agencję Energii raportem „Energy Technology Perspectives”, według którego stanowcze podejście zmierzające do zatrzymania wzrostu temperatury na poziomie 2 st. C doprowadzi do oszczędności 71 bln dol. do roku 2050.

W raporcie Banku Światowego czytamy: „… dzięki rosnącej liczbie badań jest jasne, że rozsądna polityka niskoemisyjna może zwiększyć zatrudnienie i ocalić miliony istnień. Odpowiednie regulacje mogą także zmniejszyć tempo zachodzących zmian klimatycznych. Coraz liczniejsze dowody naukowe i nowe narzędzia ekonomicznego modelowania nie pozostawiają wątpliwości, że cele, jakimi są rozwój ekonomiczny i ochrona klimatu, mogą się wzajemnie uzupełniać”.

 

Raport jest do pobrania TUTAJ.

 

Piotr Siergiej, ChronmyKlimat.pl

 

 

Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu pod warunkiem podania źródła wraz z aktywnym linkiem do portalu (ChronmyKlimat.pl).