Transport


Opony dobre dla portfela i dla środowiska

2009-10-13
Już za trzy lata kupując nowe opony otrzymamy informację na temat ich wpływu na zużycie paliwa, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz emisji hałasu.
W czwartek Komisja Przemysłu Parlamentu Europejskiego i negocjatorzy Rady, reprezentujący rządy państw członkowskich osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie systemu energetycznego etykietowania opon. Podobny system działa na rynku sprzętu gospodarstwa domowego.

"Nowy system etykietowania to prosty środek niosący znaczne korzyści dla środowiska i konsumentów", tłumaczy odpowiedzialny za projekt Ivo Belet, belgijski poseł z centroprawicowej grupy EPP. Deputowany uspokaja, iż producenci poniosą jedynie minimalne koszty wprowadzenia nowych oznakowań.

Czy nowy system znakowania opon pomoże UE w walce ze zmianami klimatycznymi?

Wybór opon lepszej jakości przyczyni się do osiągnięcia naszych celów redukcji emisji dwutlenku węgla. Transport drogowy odpowiada za 25 procent emisji CO2 w Europie. Opony mogą odegrać ważną rolę w ograniczaniu emisji CO2, ponieważ odpowiadają za 20 do 30 procent całkowitego zużycia energii przez pojazdy. Jeśli chodzi o samochody osobowe, opony o lepszej wydajności energetycznej [niższych oporach tocznych] pozwalają oszczędzić nawet 10 procent kosztów paliwa.

Europejski przemysł samochodowy padł ofiarą kryzysu finansowego i walczy o przetrwanie. Czy to rzeczywiście najlepszy czas na nałożenie dodatkowych obowiązków na producentów części samochodowych?

Nowy system jest jasny i prosty. Przemysł nie poniesie znaczących kosztów dodatkowych. Uważamy, że etykiety wprowadzą najpierw najlepsi producenci, a za ich przykładem cały sektor.

W jaki sposób nowe przepisy wpłyną na codzienne życie zwykłych obywateli Europy?


Na alternatywne, oszczędniejsze modele będzie można wymienić aż 78 procent opon sprzedawanych w Europie. Każdy z nas ma zatem możliwość wyboru, za który ponosi odpowiedzialność. Jazda na wydajniejszych oponach jest dobra dla środowiska i dla naszego portfela.

Co dalej?

Tekst kompromisu zawartego w czwartek musi zostać jeszcze formalnie zatwierdzony przez Radę zanim Parlament poprze nowe przepisy w ostatecznym głosowaniu. System etykietowania mógłby wejść w życie do końca 2012 roku.

źródło: www.europarl.europa.eu