Polityka klimatyczna


Temperatury będą rosły. Radni z Krakowa chcą wprowadzenia "wyjątkowego stanu klimatycznego"

2019-06-17
galeria
Jeśli nic nie zmienimy, w niedalekiej przyszłości możemy mieć w Polsce nawet 40-stopniowe upały. Klub Radnych Kraków dla Mieszkańców chce, by krakowska rada podjęła rezolucję, w której wezwie rząd i Sejm do szybkiego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

"Pod koniec 2018 roku naukowcy ogłosili, że ludzkości pozostało 12 lat na zatrzymanie wzrostu temperatury na Ziemi" - pisze w projekcie rezolucji klub radnych.

"Mając na względzie, że wzrost temperatury jest ściśle powiązany z emisją gazów cieplarnianych, za które odpowiada w dużej mierze przemysł energeryczny oparty o nieodnawialne źródła energii, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań mających na celu stałe zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu w Polsce" - czytamy dalej.

W przeciwnym wypadku, piszą autorzy projektu rezolucji, tempteratury w naszym kraju będą rosły. I tak możemy doczekać czasów, w których latem normą będą 33 stopnie w Suwałkach i aż 40 stopni we Wrocławiu.

Wszystko to oznacza gigantyczne koszty dla kraju. Według szacunków sam tylko Kraków musiałby wydać 8 miliardów złotych na przystosowanie miasta do nowych, wyższych temperatur.

Dlatego radni wskazują, że trzeba zrobić wszystko, by zmniejszyć wzrost temperatur w naszym kraju i zwiększyć rolę odnawialnych źródeł energetycznych w wytwarzaniu prądu.

"Ogłoszenie wyjatkowego stanu klimatycznego powinno stać się pierwszym krokiem w tym kierunku, uświadamiając wszystkim obywatelom Polski skalę problemu" - czytamy w projekcie rezolucji. Jak wskazują radni, na taki krok zdecydowały się już Wielka Brytania i Irlandia, domagają się też tego Australijczycy.

"Dodatkowo warto rozważyć powołanie przy Ministrze Środowiska specjalnej komórki, która będzie nadzorować w skali kraju skoordynowane działania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych przez Polskę. Mając na uwadze powyższe, wzywamy radę Ministrów i Sejm RP do niezwłocznego podjęcia działań" - piszą radni w projekcie rezolucji.

Jak podaje serwis smoglab.pl, dyskusja nad projektem ma zostać przeprowadzona przez Radę Miasta Krakowa najprawdopodobniej 10 lipca lub 26 czerwca.

Przeczytaj apel TUTAJ