Polityka klimatyczna


Gminy będą pomagać w programie "Czyste Powietrze"

2019-07-02
galeria
Od lipca gminy zaczną współpracować w ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze" - zadeklarował w poniedziałek (1 lipca) minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił, że do tej pory zgłosiło się ok. 1 tys. samorządów.

Kowalczyk powiedział na konferencji prasowej, że resort środowiska zadeklarował Komisji Europejskiej, że sieć dystrybucji w ramach programu "Czyste powietrze" zostanie poszerzona. Na razie wnioski i fundusze są rozdysponowywane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

Minister wyjaśnił, że na razie w ramach pilotażu do programu zostaną włączone gminy.

- Od lipca zaczniemy włączać gminy - teraz na zasadzie pilotażu. Zgłosiło się blisko 1 tys. gmin. Na początku współpraca będzie polegać na pomocy w wypełnianiu wniosków o pomoc finansową. Przejmą również bieżący kontakt z beneficjentami, którzy mogliby składać korekty do wniosków w gminach - mówił.

Szef resortu środowiska zaznaczył, że program rozwija się zgodnie z harmonogramem. Wystartował on 19 września ub.r. Kowalczyk ocenił, że w pierwszym roku na pewno nie uda się dokonać termomodernizacji 300 tys. budynków - "powinno być ok. 100 tys.".

Minister dodał, że "KE ani nie zamroziła, ani nie zabrała pieniędzy, ani nie zakończyła finansowania programu, bo go w ogóle nie rozpoczęła".

Przyznał, że resort środowiska chce włączyć środki europejskie do programu w nowej perspektywie finansowej. Ocenił, że realnie mogłoby się to stać od 2022 roku.

Kowalczyk wyjaśnił, że na razie trwają "robocze konsultacje" z Komisją. Właściwe negocjacje, m.in. ustalenie warunków nastąpi w przyszłości.

W ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze" właściciele domów jednorodzinnych mogą się starać o dotacje i pożyczki na termomodernizację nieruchomości, wymianę pieców grzewczych. Budżet programu na 10 lat to ponad 100 mld zł.

 

Źródło: PAP