Polityka klimatyczna
Co wynika dla klimatu z wizyty prezydenta Macrona w Polsce?
2020-02-07Powrót trójkąta weimarskiego?
Najważniejsze zakomunikowane ustalenia polityczne dotyczą ścisłej współpracy na linii Francja-Polska w zakresie polityki unijnej. Wydano oświadczenie, że w Unii nie zostanie podpisana żadna silna decyzja bez porozumienia między Francją a Polską. Wystosowano także deklarację, że obydwa państwa chcą ponownego uruchomienia trójkąta weimarskiego, a pierwsze jego posiedzenie miałoby się odbyć w lecie tego roku w Paryżu.
Popieramy neutralność klimatyczną czy nie?
W zakresie klimatu padła deklaracja, że obydwa Państwa popierają neutralność klimatyczną w formule podjętej na ostatnim szczycie Unii Europejskiej. Nie wiemy dokładnie, czy to oznacza wycofanie się Polski z osobnej klauzuli dotyczącej poczynionego w jej kierunku wyjątku, czy też jej poparcie.
Atomowe deja vu?
W zakresie współpracy dwustronnej podkreślono, że Francja i Polska ponownie (poprzednio było to za czasów premiera Donalda Tuska) zacieśnią współpracę w sprawie zamiany elektrowni węglowych na atomowe. Na razie nie dany został sygnał, że obydwa kraje zmierzają do podpisania kontraktu na inwestycje w tym zakresie, natomiast podjęta zostaje współpraca ekspercka i techniczna. Kolejnym tematem współpracy ma być budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz rozwoju szybkich kolei w Polsce. Trzecim tematem ma być z kolei elektromobilność, w tym w zakresie wykorzystania wodoru.
Co jeszcze?
Poza kwestiami klimatycznymi na arenie unijnej kraje zadeklarowały także, że:
- wspólnie chcą utrzymania budżetu polityki rolnej na takim samym poziomie;
- wspólnie zaproponowane zostaną zmiany w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, aby lepiej bym on dopasowany do sytuacji krajów środkowej i wschodniej Europy.
- budżet unijny powinien być ambitny i zasilony własnymi środkami, np. z Klimatycznego Podatku Granicznego, który obydwa kraje popierają w celu ochrony przemysłu.