OZE


Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu zobowiązuje się do pełnego przejścia na czystą, odnawialną energię elektryczną

2018-04-09
galeria
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest pierwszym uniwersytetem w Polsce, który zadeklarował chęć przejścia w pełni  na  odnawialne źródła energii elektrycznej na kampusie uczelni.

15 marca rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Andrzej Kaleta, podpisał się pod planem zespołu Climate Reality Project o nazwie 100%Committed (100% Zaangażowania) wraz z prof. Bożeną Ryszawską – liderem Green Team Uniwersytetu Ekonomicznego i Shooką Bidarian – reprezentantką Climate Reality Project.

Rektor prof. Andrzej Kaleta zadeklarował, że do 2030 roku energia wykorzystywana na uczelni pochodzić będzie wyłącznie ze źródeł odnawialnych - cały kampus uczelni będzie zasilany prądem i ciepłem z OZE. Pierwsze baterie fotowoltaiczne staną na budynku rektoratu i stołówki już w przyszłym roku.

Deklaracja Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pojawia się w momencie, gdy rzeczywistość kryzysu klimatycznego i środki jakie trzeba podjąć, aby go rozwiązać nigdy nie były bardziej wyraźne. Tylko w tym stuleciu mogliśmy obserwować szesnaście z siedemnastu najcieplejszych lat zanotowanych w historii, a 2016 rok był z nich najcieplejszy.

„Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, złagodzenie zmian klimatycznych i podniesienie jakości powietrza jest priorytetem dla polskich obywateli. Jednym z rozwiązań jest przejście na zieloną energię. Chcielibyśmy być częścią tego procesu zarówno teoretycznie, w naszej pracy naukowej i dydaktycznej, jak i praktycznie, tworząc zielony kampus.

Propozycja pani Shooki Bidarian, liderki Climate Reality Project, pojawiła się w odpowiedniej chwili. Nie możemy się doczekać wspólnej pracy!” – powiedziała prof. Bożena Ryszawska, liderka Green Team Uniwersytetu Ekonomicznego.

„Węgiel stanowi ponad 80% źródeł energii, a jego spalanie jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce. Zanieczyszczenia pochodzące z elektrowni węglowych odpowiadają za 48 tys. przedwczesnych zgonów w kraju w skali jednego roku.

Misją Climate Reality Project jest przyśpieszenie rozwiązań dotyczących kryzysu klimatycznego poprzez uczynienie nieodzownymi najpotrzebniejszych działań na każdym poziomie społeczeństwa. Nasza akcja 100% Commited Campaign ma pomóc społecznościom, spółkom i uczelniom w domaganiu się rozwiązań związanych z czystą energią i wytyczeniu ścieżki na drodze do równowagi ekologicznej” – mówi Shooka Bidarian, liderka Climate Reality w Polsce.

O CLIMATE REALITY PROJECT
Założony przez laureata pokojowej nagrody Nobla i byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Ala Gore’a, Climate Reality Project jest przodującym na świecie przedsięwzięciem, mającym na celu przyśpieszenie przejścia na czystą energię i rozwiązanie kryzysu klimatycznego. Dzięki światowej inicjatywie, złożonej obecnie z blisko 14 tys. wyszkolonych liderów, Climate Reality Project propaguje poznanie prawdy na temat kryzysu klimatycznego i buduje wsparcie dla rozwiązań opartych na czystej energii. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę www.climaterealityproject.org lub śledź nas na Twitterze na @ClimateReality.

O AKCJI 100% COMMITTED
W obliczu kryzysu klimatycznego, który zagraża naszej planecie i dotychczasowym sposobom życia, kampania 100% Committed pracuje ze społecznościami, szkołami i przedsiębiorstwami na całym świecie. Poprzez podejmowanie odpowiednich działań i zobowiązanie do używania w pełni odnawialnych źródeł energii, możemy zmienić coś w naszych społecznościach i na całym świcie.

Dowiedz się więcej na https://www.climaterealityproject.org/initiative/100- committed.

źródło: www.ue.wroc.pl