OZE


Szczecin - ruszyło laboratorium odnawialnych źródeł energii

2018-03-26
galeria
Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie rozpoczęło działanie Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. Dzięki niemu możliwe będą badania nad ekologicznymi sposobami wytwarzania ciepła i energii.

W laboratorium znajdują się dwa moduły mikrokogeneracyjne (produkujące energię elektryczną i ciepło). Pierwszy z nich wykorzystuje technologię ogniwa paliwowego – dzięki niemu możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej w procesie reakcji chemicznej wodoru pochodzącego z reformingu gazu ziemnego z powietrzem atmosferycznym. W drugim układzie podstawowym elementem jest silnik Stirlinga o spalaniu zewnętrznym. Ciepło powstające ze spalania gazu ziemnego przetwarzane jest na energię elektryczną.

"To bardzo nowoczesne rozwiązania, które należą w Polsce do rzadkości. Ogniwo paliwowe oraz silnik Stirlinga to dwa układy do zastosowań domowych, a przetwarzanie gazu ziemnego to jedna z najczystszych form pozyskiwania energii elektrycznej" – powiedział PAP pomysłodawca laboratorium dr hab. inż. Adam Koniuszy. Dodał, że jest to jedno z najsprawniej pozyskujących energię laboratoriów w Polsce.

Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii powstało na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, głównie na potrzeby dydaktyczne.

"Przeznaczone jest przede wszystkim do edukacji ekologicznej studentów, ale będzie też udostępniane młodzieży szkół średnich czy osobom zainteresowanym problematyką odnawialnych źródeł energii. Widzimy również potrzebę stosowania niskoemisyjnych technologii choćby ze względu na problem smogu w Polsce" - powiedział Adam Koniuszy.

Dodał, że laboratorium wyposażone jest też w piec z innowacyjnym systemem spalania biomasy. Zastosowano w nim system spalania, w którym najpierw następuje proces zgazowania biomasy, a następnie spalenie powstałego gazu w komorze pieca. "Takie rozwiązanie zapewnia niską emisję pyłów i przyczynia się do ograniczenia zjawiska smogu" – podkreślił Koniuszy.

Jak powiedział pomysłodawca projektu, rozwiązania, które znajdują się w laboratorium, są wciąż dość drogie, ale "zyskują coraz większą popularność", zatem za kilka lat "będą najprawdopodobniej standardem w gospodarstwach domowych".

W ramach projektu powstała też instalacja badawczo-dydaktyczna do wytwarzania biopaliw zaawansowanych trzeciej generacji. Stanowisko pozwala na produkcję biomasy z mikroglonów. Jej składniki, głównie oleje, które są prekursorami biopaliw, mogą zastąpić konwencjonalne nośniki energii.

"Mamy już za sobą pierwsze prace nad przygotowaniem biodiesla. Pozyskiwana z mikroglonów biomasa doskonale się do tego nadaje. Pracujemy nad optymalizacją procesów, aby tej biomasy i składników, z których produkujemy biopaliwa mieć jak najwięcej, tak, aby było to uzasadnione ekonomicznie" – powiedziała dr hab. Małgorzata Hawrot-Paw z Katedry Inżynierii Systemów Agrotechnicznych ZUT.

Laboratorium zostało dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, a część sprzętu została zakupiona dzięki dotacji sponsorów. Jak poinformowali koordynatorzy projektu, w ramach Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii prowadzone będą kursy, szkolenia i warsztaty dla młodzieży szkolnej i nauczycieli, a także członków klastrów energetycznych, instalatorów i monterów urządzeń OZE.

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ agt/

źródło: PAP Nauka w Polsce, naukawpolsce.pap.pl