Nauka o klimacie


Włochy: W 11 miastach alarm z powodu upałów

2019-08-13
galeria
W poniedziałek (12 sierpnia) w 11 miastach we Włoszech obowiązywał najwyższy stopień alarmu z powodu upałów. Temperatura przy gruncie sięga 50 stopni Celsjusza.

Tzw. czerwony alert wprowadziło Ministerstwo Zdrowia w Rzymie, Bolzano, Trieście, Bolonii, Florencji, Ankonie, Latinie, Rieti, Campobasso, Frosinone i w Perugii. Temperatury sięgają tam 40 stopni.

Ten stopień alarmu oznacza stan zagrożenia dla zdrowia wszystkich osób, a nie tylko starszych, dzieci i cierpiących na chroniczne choroby.

We wtorek (13 sierpnia) stan alarmowy panować będzie w sześciu miastach: w Rzymie, Campobasso, Frosinone, Perugii, Rieti i w Palermo. Dotkliwy upał ustąpi na północy Włoch.

Na podstawie obserwacji prowadzonej przez satelity ustalono, że w niektórych rejonach kraju - zwłaszcza w stołecznym regionie Lacjum, w Apulii, w Kampanii, Toskanii, na Sycylii i na Sardynii - temperatura przy gruncie sięga 50 stopni. Wskazują na to zdjęcia przekazane przez satelitę Sentinel 3 programu obserwacji Ziemi Copernicus.

"Włochy płoną z gorąca. To musi być trudny dzień dla personelu pierwszej pomocy i lekarzy" - takim komentarzem opatrzono zdjęcia na profilu Copernicus na Twitterze.

 

Źródło: PAP