Nauka o klimacie
Globalne ocieplenie odpowiada za suszę w Kalifornii?
2014-10-02W tej chwili 80% stanu cierpi z powodu długotrwałego braku deszczu. W najnowszym raporcie naukowcy z Uniwersytetu Stanforda ostrożnie wypowiadają się na temat związku dramatycznej sytuacji ze wzrostem globalnych temperatur. Twierdzą jednak, że emisja gazów cieplarnianych prawdopodobnie wpłynęła na intensywność klęski żywiołowej, której koszty liczone sa juz w miliardach dolarów
Badania wykazały, że wystąpienie grzbietów wysokiego ciśnienia w rodzaju tego, jaki od dłuższego czasu utrzymuje się nad Oceanem Spokojnym zatrzymując niżową pogodę (i co za tym idzie, deszcze), jest bardziej prawdopodobne, gdy stężenia gazów cieplarnianych są wyższe. Ten „absurdalnie wytrzymały grzbiet” - jak nazywają układ atmosferyczny nad Kalifornią badacze – powstrzymuje deszcz i śnieg, które mogłyby pojawić się w pasie Zachodniego Wybrzeża, od Kalifornii aż po koło podbiegunowe. Badania wykazały, że tak ekstremalne zjawiska są w tej chwili trzy razy bardziej prawdopodobne niż w czasach przed epoką przemysłową.
„Z pomocą zaawansowanych technik statystycznych jesteśmy w stanie połączyć obserwacje klimatu z symulacjami. Dzięki temu lepiej rozumiemy przyczyny suszpy w Kalifornii” powiedział profesor Noah Diffenbaugh. „To nie jest zapowiedź czegoś, co będzie działo się za 100 lat. To wydarzenie bardziej ekstremalne niż dotychchczas obserwowane grzbiety wysokiego ciśnienia. Nasze badania wskazują, że globalne ocieplenie odgrywa w nim rolę”.
Chociaż klimatolodzy zgodnie twierdzą, że przewidywanie dłuoterminowych tendencji pogodowych na podstawie pojedynczych zjawisk jest niemal niemożliwe, liczne badania sugerują, że zmiany klimatu zwiększą ryzyko występowania susz silniejszych niż dotychczas.
Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne ostrzegło w sierpniu tego roku, że południowo-zachodnie stanu USA – Kalifornia, Arizona i Nowy Meksyk – są narażone na wystąpienie w tym stuleciu megasuszy, która może trwać nawet 30 lat. Przyczyną jest również globalne ocieplenie.
Michał Olszewski dla ChronmyKlimat.pl na podstawie blueandgreentomorrow.com
Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu pod warunkiem podania nazwiska autora oraz źródła wraz z aktywnym linkiem do portalu (ChronmyKlimat.pl).