Nauka o klimacie
-
Naukowcy ostrzegają - nasilenie się pożarów lasów amazońskich zagraża oenzetowskim celom obniżenia emisji CO2
2010-07-06
Naukowcy z Uniwersytetu Exeter w Wlk. Brytanii wykazali, że rolnicy z Amazonii wzniecają więcej pożarów na terenach, w których wylesianie jest mniej intensywne, zagrażając w ten sposób utrzymaniu oszczędności CO2 uzyskanym dzięki działaniom Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Więcej
-
Oszustwo Amazongate
2010-07-05
"Sunday Times" w marcu br. zamknął rubrykę, na łamach której oskarżał IPCC o rozpowszechnianie jakoby fałszywych twierdzeń, że nawet 40% powierzchni Amazonii może zostać poważnie dotknięte przez zmiany klimatu.
Więcej
-
Wzrost mocy huraganów
2010-07-05
Sceptycy globalnego ocieplenia stwierdzają, że liczba huraganów na świecie się nie zmienia. Być może ich ilość nie wzrośnie znacząco, ale wiele wskazuje też na to, że w wyniku globalnego ocieplenia wzrastać będzie moc huraganów, a powodowane przez nie katastrofy będą coraz poważniejsze.
Więcej
-
Zmiany klimatu są zagrożeniem dla gatunków wędrownych
2010-06-29
Według wstępnych wyników badań Programu Środowiskowego ONZ (UNEP), gatunki wędrowne, takie jak żółwie oraz wieloryby, są szczególnie podatne na zmiany klimatyczne. Wyniki te były głównym tematem rozmów, które miały miejsce w czwartek 24 czerwca, przy okazji premiery nowej książki „Przetrwanie: ratowanie zagrożonych gatunków wędrownych” autorstwa Stanleya Johnsona – znanego dziennikarza i działacza na rzecz ochrony środowiska oraz Roberta Vagga.
Więcej
-
Zmiany morza we wspólnych badaniach morskich w Europie
2010-06-29
W zeszłym miesiącu Norwegia wraz z Belgią i Hiszpanią otrzymały od UE zielone światło na szeroko zakrojony wspólny program europejskich badań morskich. Zaplanowana współpraca ma poszerzyć wiedzę na temat warunków środowiskowych, zasobów morskich i komercjalizacji na morzach i oceanach zarządzanych przez państwa europejskie.
Więcej
-
Sytuacja w Arktyce - czerwiec 2010
2010-06-17
Trzy rekordowo małe rozmiary pokrywy lodowej w Arktyce zostały odnotowane w ostatnich trzech latach. Ocieplanie się Arktyki i rozpad pokrywy lodowej nadal postępują w szybkim tempie. Podsumowanie sytuacji w Arktyce pokazuje najnowszy raport NSIDC (National Snow And Ice Data Center). Wynika z niego, że temperatury powietrza w Arktyce były w maju 2 do 5 oC wyższe od średniej wieloletniej, wyraźnie ocieplają się wody Oceanu Arktycznego, najszybciej w historii spadała też powierzchnia i objętość lodu Arktycznego.
Więcej
-
Koncentracja CO2 do roku 2100 może sięgnąć poziomu z czasów dinozaurów
2010-06-16
Zajmujący się paleoklimatem naukowcy uważali dotychczas, że w czasach paleozoiku i mezozoiku, kiedy temperatury na Ziemi były o kilka stopni wyższe niż obecnie, koncentracja dwutlenku węgla mogła sięgać nawet 3000 cząsteczek na milion (ppm), czyli być 10-krotnie wyższa od tej z epoki przedprzemysłowej.
Więcej
-
Topnienie lodów Grenlandii i Antarktydy
2010-06-09
Wzrost temperatur w rejonach polarnych powoduje nie tylko roztapianie się pływającej pokrywy lodowej Arktyki. Topnieją również lodowce Grenlandii i położone na obrzeżach kontynentu pola lodowe Antarktydy.
Więcej
-
Ekolodzy: masowa hodowla zwierząt sprzyja globalnemu ociepleniu
2010-06-04
Masowa hodowla zwierząt odpowiada za 18 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych i sprzyja ocieplaniu klimatu – to główny wniosek raportu przygotowanego przez stowarzyszenie Klub Gaja.
Więcej
-
Lód na Grenlandii jest coraz cieńszy i szybciej płynie do morza
2010-06-02
Lodowce Grenlandii latem płyną do morza ponad dwukrotnie szybciej niż zimą, a globalne ocieplenie jeszcze bardziej może to przyspieszyć. W wyniku topnienia warstwa lodu staje się też coraz cieńsza. Jeżeli lodowce będą topnieć szybciej, to i szybciej podniesie się poziom mórz – podaje agencja Reuters, powołując się na badania naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu.
Więcej
-
Ignorowanie narastających kryzysów
2010-05-30
W wyniku naszej działalności na Ziemi zmieniliśmy oblicze planety. I niekoniecznie na lepsze... Tu zatruliśmy rzekę, tam las zmienił się w pustynię, gdzieś w wyniku katastrofy ekologicznej wyludniło się miasto lub nawet upadła cywilizacja. Ale wszystko to miało miejsce na skalę lokalną lub regionalną.
Więcej
-
Kwiecień najcieplejszy w całej historii obserwacji
2010-05-26
Tegoroczny kwiecień na świecie - według uśrednionej globalnej temperatury powierzchni lądów i oceanów - był najcieplejszym w całej historii prowadzonych obserwacji. Rekordowo ciepły był też cały kwartał - poinformowała amerykańska Krajowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA).
Więcej
-
Bierność państw wobec narastającej degradacji Ziemi
2010-05-25
ONZ ostrzega przed pogłębieniem się “masowych” strat w środowisku naturalnym. Straty te mogą być nieodwracalne, jeśli przewidziana na ten rok redukcja emisji nie zostanie osiągnięta.
Więcej
-
Rozpadł się najwyżej położony lodowiec Ugandy
2010-05-19
Czapa lodowa na najwyższym szczycie Ugandy uległa rozpadowi z powodu wzrastających temperatur – poinformowała Uganda Wildlife Authority (UWA), służba zajmująca się ochroną przyrody z ramienia państwa. Obecnie lodowiec ma powierzchnię niespełna 1 km2, podczas gdy 50 lat temu zajmował 6 km2.
Więcej
-
Atlas gleb północy - zmiany klimatu to nie tylko topniejące lodowce
2010-05-18
Komisarz Máire Geoghegan-Quinn rozpoczęła w Parlamencie Europejskim światowy przegląd gleb najbardziej wysuniętych na północ regionów, w których znajduje się więcej niż połowa zasobów węgla na Ziemi. Jednocześnie zainaugurowała wystawę poświęconą pracom Wspólnego Centrum Badawczego Komisji, która wydała atlas, obejmujący obszary położone powyżej 50°N szerokości geograficznej, a które stanowią 16% ogólnej powierzchni gruntów.
Więcej
-
Strumienie lodowe źródłem informacji o zmianach klimatu
2010-05-13
Międzynarodowy zespół naukowców przygląda się geologicznym "sygnaturom" na dnie oceanu, by zrozumieć w ten sposób zmiany klimatu. Naukowcy spodziewają się, że pozostawione przez pokrywy lodowe i rwące strumienie rozpuszczonego śniegu w czasie epok lodowcowych ślady przeszłości dostarczą takich informacji, które pomogą nam przygotować się na przyszłą dynamikę lodu. Wyniki projektu zostały opublikowane w czasopiśmie "International Innovation".
Więcej
-
Topografia gór może przyśpieszyć wzrost temperatur
2010-05-11
Skutki globalnego ocieplenia mogą w przyszłości zmieniać się w zależności od lokalnych prądów powietrza na obszarach górskich. Prawdopodobnie podwoi lub nawet potroi się tempo wzrostu temperatur w rejonach grzbietów górskich – informują naukowcy na łamach "International Journal of Climatology".
Więcej
-
Naukowcy testują prąd oceaniczny w pobliżu Antarktydy
2010-05-05
Oceanografowie dokonują pomiarów potężnych prądów w pobliżu Antarktydy. Niedawno odkryto, że prądy te stanowią istotny czynnik zmian klimatycznych – informuje agencja AFP. Badanie pod kierownictwem Yasushi Fukamachi z japońskiego Uniwersytetu Hokkaido zostało opublikowane na stronie internetowej pisma "Nature Geoscience".
Więcej
-
Poziom ozonu w pd.-zach. Hiszpanii znów powyżej normy
2010-05-03
Stężenie ozonu w atmosferze na Półwyspie Iberyjskim wiosną i latem od dawna przekracza bezpieczną granicę ustaloną przez Unię Europejską, wynika z danych zgromadzonych w latach 2000-2005 – podaje internetowy serwis "Physorg".
Więcej
-
Próbki z najgłębszego odwiertu Antarktydy mogą zawierać dane z ostatniego zlodowacenia
2010-04-29
Naukowcy przypuszczają, że próbki pochodzące z najgłębszego odwiertu dokonanego na Półwyspie Antarktydy w jej zachodniej części na południe od Ameryki Południowej, zawierają dane z ostatniej epoki lodowcowej. Jeśli to przypuszczenie się potwierdzi, to pozyskane informacje rzucą nowe światło na zmiany klimatyczne, które miały miejsce w przeszłości – napisano w komunikacie Uniwersytetu Stanowego Ohio.
Więcej
-
Dziesięciolecia badań wskazują na wielkie topnienie lodu Arktyki
2010-04-24
Dane gromadzone przez blisko 50 lat wskazują, że najwięcej lodu stopniało na kanadyjskiej wyspie Devon na Morzu Arktycznym – informuje internetowy serwis "Physorg".
Więcej
-
Olbrzymi peruwiański lodowiec wywołał tsunami na pobliskim jeziorze
2010-04-20
Potężny lodowiec w peruwiańskich Andach przełamując się wpadł do jeziora i wywołał 23 metrową falę tsunami, która zniszczyła pobliskie miasto – podaje telewizja Fox News. Bryła, która zanurzyła się w jeziorze miała wielkość czterech boisk do gry w piłkę nożną.
Więcej
-
Ostatniej zimy więcej lodu morskiego skuwało wody Arktyki
2010-04-19
Lód arktyczny pokrył ostatniej zimy większą niż zazwyczaj powierzchnię mórz oblewających Arktykę, ale naukowcy ostrzegają przy tym, że średnio w ubiegłym roku lód topniał bardzo szybko – informuje amerykański Krajowy Ośrodek Danych o Pokrywie Śnieżnej i Lodowej.
Więcej
-
Geolog polskiego pochodzenia odkryła wzór długoterminowej zmiany klimatu
2010-04-18
Geolog z Uniwersytetu Santa Barbara, Lorraine Lisiecki odkryła wzór, który łączy regularne zmiany cyklu orbitalnego Ziemi ze zmianami klimatycznymi. Swoje badania prowadziła na materiałach liczących nawet 1,2 mln lat. Odkrycie zostało opisane w ostatnim wydaniu pisma "Nature Geosciecne".
Więcej
-
Z Narodowego Parku Glacier zniknęły kolejne dwa lodowce
2010-04-15
W Narodowym Parku Glacier w północno-zachodniej części stanu Montana w USA zniknęły kolejne dwa lodowce, co jest skutkiem zmian klimatycznych – informuje agencja AP, powołując się na naukowców współpracujących z amerykańskim rządem.
Więcej
-
Zagrożenie życia w środowiskach oceanicznych o niskiej ilości tlenu
2010-04-14
Nawet na obszarach głębi oceanicznej cechującej się bardzo niskim stężeniem tlenu może kwitnąć życie. Środowiska te są zagrożone przez globalne zmiany klimatyczne, które mogą przyczynić się do dalszego zmniejszenia stężenia tlenu. W ramach nowego badania, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Marine Ecology", przeprowadzono analizę bioróżnorodności w obszarach o minimalnym stężeniu tlenu Morza Arabskiego, wschodniej części Pacyfiku oraz Zatoki Bengalskiej.
Więcej
-
Śmierć raf koralowych może zagrozić całej planecie
2010-04-14
Rafy koralowe umierają i naukowcy oraz rządy na całym świecie zastanawiają się, co się stanie, jeśli te ekosystemy znikną całkowicie – pisze agencja AP. Naukowcy ostrzegają, że jeśli rafy znikną, ucierpi przemysł związany z rybołówstwem. Niektóre gatunki znikną z naszego menu, a inne – ze względu na wysokie ceny – będą osiągalne tylko dla najbogatszych.
Więcej
-
Z topniejącej wiecznej zmarzliny wydziela się do atmosfery podtlenek azotu
2010-04-12
Topnienie wiecznej zmarzliny powoduje uwalnianie do atmosfery podtlenku azotu znanego jako gaz rozweselający. Jest to gaz cieplarniany, którego obecność w dużych ilościach odkryto w Arktyce – podaje agencja Reuters, powołując się na wyniki badania opublikowanego w "Nature Geoscience".
Więcej
-
Południkowa Wsteczna Cyrkulacja Atlantyku nie spowolniła, a przyspieszyła
2010-04-08
Cyrkulacja wody w kształcie cyfry osiem, zwana Południkową Wsteczną Cyrkulacją Atlantyku, nie spowolniła w ciągu ostatnich 15 lat, a nieznacznie przyspieszyła – informuje Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej w komunikacie. Spowolnienie skutkowałoby obniżeniem się temperatur w Europie, Ameryce Północnej i Afryce Północnej.
Więcej
-
Oceany: zakwaszanie i inne zmiany
2010-04-07
Oceany zajmują ¾ powierzchni Ziemi. Ze względu na ich olbrzymią bezwładność cieplną, zachodzące tam dotychczas zjawiska (pomijając może zanik lodów Arktyki) przebiegały dość powoli. Jednak zmiany w oceanach już się zaczęły, a ich następstwa mogą być bardzo poważne. Wprowadzenie mogą stanowić filmy, pokazujące ich przyczyny, rządzące zmianami procesy i skutki.
Więcej
-
Obawy o różnorodność roślinności rosną wraz z postępowaniem globalnego ocieplenia
2010-04-07
Nowe badania wykazują, że w nadchodzących latach globalne ocieplenie spowoduje zamęt na naszej planecie, oddziałując na szereg gatunków doświadczających licznych zmian. Naukowcy z Niemiec i USA ostrzegają, że warunki do życia, szczególnie dla roślin, zmienią się drastycznie. Wyniki ich pracy, zaprezentowane w piśmie naukowym "Proceedings of the Royal Society London", określają ilościowo oraz przedstawiają w formie modelu w skali regionalnej potencjalny wpływ zmiany klimatu na różnorodność roślinności naszej planety.
Więcej
-
Naukowcy odkrywają tajemnicę stężenia kwasu siarkowego w atmosferze
2010-04-01
Przełomowe wyniki badań z Europy i USA pokazują, w jaki sposób kwas siarkowy i woda reagują wystarczająco szybko, by wyjaśniało to wysokie stężenie kwasu siarkowego w atmosferze. Odkrycia stanowią dorobek projektu EUCARRI (Europejski, zintegrowany projekt nt. chmur aerozolu w interakcji pomiędzy klimatem a jakością powietrza), dofinansowanego na kwotę 10 mln EUR z tematu "Zrównoważony rozwój, zmiany globalne i ekosystemy" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Science".
Więcej
-
Badacze: ocieplenie przyniesie silniejsze huragany
2010-03-31
Czołówka badaczy światowych zgadza się co do tego, że dzięki globalnemu ociepleniu na naszej planecie huragany będą silniejsze. Za to będą się pojawiać rzadziej niż dotychczas. Ci sami naukowcy zaznaczają, że nie ma wystarczających dowodów by stwierdzić czy ten trend już się rozpoczął – podaje agencja AP.
Więcej
-
Australia cieplejsza o 0,7 st. C niż 50 lat temu
2010-03-28
W ciągu ostatnich 50 lat temperatury w Australii wzrosły o 0,7oC, co jest znaczącym dowodem ocieplania się klimatu – informuje agencja AFP, powołując się na australijskich naukowców.Więcej
-
USA wciąż ponoszą odpowiedzialność za większość emisji CO2
2010-03-27
Kupując towary wytworzone za granicą Europejczycy "importują" blisko dwukrotnie więcej dwutlenku węgla na głowę niż mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ale Stany Zjednoczone nadal są na pierwszym miejscu jako największy wytwórca emisji CO2 na świecie – informuje serwis "Newscientist".
Więcej
-
Zniszczenia infrastruktury, uchodźcy i konflikty
2010-03-25
O ile nie dojdzie do najgroźniejszych zmian takich jak anoksja oceaniczna i destabilizacja pokładów hydratu metanu, to same zmiany klimatu nie zagrożą istnieniu ludzkości. Umiemy się adaptować do różnych warunków. Żyjemy w tropikach, żyjemy w Arktyce, żyjemy w dżunglach i na pustyniach.
Więcej
-
Zmiany klimatu potwierdzone przez ostatnie badania
2010-03-24
Seria badań opublikowanych ostatnio przez szanowane instytucje badawcze jednoznacznie potwierdza, że zmiany klimatu mają miejsce. Kolejne już potwierdzenie tego wniosku przez naukę powinno wreszcie skłonić ludzi do ograniczenia negatywnego wpływu na klimat – apeluje organizacja WWF Polska.
Więcej
-
Wlk. Brytania: Pospolite gatunki fauny już nie są pospolite
2010-03-21
Pospolite niegdyś gatunki świata zwierząt, takie jak: wróble, żaby czy ropuchy przestały być pospolite, co prowadzi do zubożenia przyrody – wynika z raportu rządowej agencji konserwacji przyrody Natural England.
Więcej
-
Europa wysyła ostrzeżenie dotyczące przyszłości zwierząt
2010-03-20
Właśnie ukazała się Europejska Czerwona Księga – przegląd stanu zachowania około 6000 europejskich gatunków – a jej treść nie napawa optymizmem. Dane, które zostały opracowane przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, pokazują, że 14% ważek, 11% chrząszczy i 9% motyli w Europie jest zagrożonych wyginięciem. Jeszcze bardziej alarmującym jest fakt, że niektóre z tych gatunków są zagrożone wyginięciem na skalę globalną. Gatunki te wpisano do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (TM) Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).
Więcej
-
4 stopnie Celsjusza więcej, czyli świat za dobrych kilka lat
2010-03-19
Zmierzamy ku ociepleniu rzędu 4 stopni Celsjusza. Tak wskazuje symulator wzrostu temperatury firmowany przez prestiżowe amerykańskie prestiżowe ośrodki analityczne i uniwersyteckie. Co to dla nas oznacza?
Więcej
Poprzednia strona Następna strona