Inicjatywy lokalne
Wprowadzenie technologii niskoemisyjnych w przedsiębiorstwie
2019-11-05Racjonalna gospodarka energetyczna skutkuje w sposób bezpośredni znacznymi ograniczeniami w ilości zużytego prądu, wpływa także na redukcję emisji zanieczyszczeń, docelowo prowadząc do mniejszego obciążenia dla środowiska naturalnego.
Pozostałe korzyści z wprowadzenia technologii niskoemisyjnych
- Poprawa konkurencyjności zdeterminowana wzrostem wydajności i znacznym obniżeniem kosztów produkcji,
- Wskazywanie konsumentom, że produkty wytwarzane są z poszanowaniem środowiska naturalnego przez efektywne energetycznie technologie,
- Informowanie klientów, które produkty są ekonomiczne energetycznie w codziennej eksploatacji,
- Zwiększenie dostępnych miejsc pracy,
- Oszczędności dla użytkowników końcowych w postaci mniejszych opłat za energię elektryczną w polskich gospodarstwach domowych,
- Podnoszenie innowacyjności rodzimej gospodarki.
Obszary zużycia energii w firmach i możliwości ich optymalizacji
- 1. Hale przemysłowe
Aby poprawić bilans energetyczny hal przemysłowych, najczęściej zwiększa się izolacyjność przegród budynku. Warto również rozważyć zastosowanie wydajnego ogrzewania strefowego.
- 2. Procesy produkcyjne
W tym przypadku niezwykle ważny jest bieżący monitoring zużycia energii przez maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesach technologicznych. Ich regularna konserwacja, modernizacja oraz wymiana na nowsze modele o lepszej efektywności energetycznej dają doskonałe efekty. Warto wziąć pod uwagę także automatyzację procesów produkcji tam, gdzie jest to możliwe. Dzięki wdrożeniom odpowiednich działań można wygenerować oszczędności na poziomie 10-15 proc.
- 3. Biura
Niezwykle ważne jest wprowadzenie dobrych praktyk w zakresie korzystania z energii elektrycznej oraz ogrzewania przez pracowników. Przyda się także wysokiej jakości energooszczędny sprzęt biurowy oraz wymiana oświetlenia.
- 4. Oświetlenie budynków
Postęp technologiczny w dziedzinie oświetlenia pozwala na wybór optymalnych rozwiązań, dzięki którym można zapewnić pracownikom odpowiednią moc światła przy jednoczesnych oszczędnościach w zakresie energii. Dłuższa żywotność żarówek to również mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego.
- 5. Ciepło + chłód + energia elektryczna
Rozwiązania kogeneracyjne pozwalające na wytwarzanie ciepła, chłodu oraz energii elektrycznej w zakresie jednego procesu technologicznego pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 30 proc. w porównaniu do rozdzielnego wytwarzania.
Dowiedz się więcej – zapisz się na warsztaty!
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dotyczące finansowania i funkcjonowania odnawialnych źródeł energii w województwie zachodniopomorskim. Każdy z warsztatów to pokaz realnej instalacji OZE oraz omówienie jej zalet i wad.
Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska
Czytaj również w: www.swidwin.naszemiasto.pl
Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.