Inicjatywy lokalne


W Ciechanowie powstanie Eko Farma Miejska

2021-07-02
galeria
W Ciechanowie seniorzy tworzą Eko Farmę Miejską, gdzie uprawy prowadzone będą bez pestycydów. To projekt, którego celem jest aktywizacja osób w wieku 60+ i jednocześnie umożliwienie im korzystania ze zdrowej, ekologicznej żywności, owoców i warzyw - informuje Urząd Miasta.

Jak przekazał ciechanowski samorząd, Eko Farma Miejska powstaje w sąsiedztwie miejskiej krytej pływalni, a seniorzy, którzy będą w najbliższym czasie spełniać swoje ogródkowe pasje na farmie, po pobycie na niej mogą też skorzystać z rekreacji na basenie.

"Rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu Aktywny Senior. Osoby w wieku 60+ tworzą w mieście ekologiczną farmę. Projekt mający na celu aktywizację seniorów obejmuje też regularne zajęcia rekreacyjne na krytej pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jest realizowany w ramach współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi i promocji zdrowia Ciechanowian" - oznajmił Urząd Miasta Ciechanowa.

Jak podkreślono w informacji, "pomysłodawcy projektu, Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne "Studio", planują zaprosić do współpracy wszystkich chętnych mieszkańców Ciechanowa, co umożliwi integrację międzypokoleniową mieszkańców miasta" - np. na Eko Farmie Miejskiej będą mogły odbywać się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży o ekologii.

W informacji o nowym projekcie realizowanym w Ciechanowie wyjaśniono, iż Eko Farma Miejska nie tylko zapewni seniorom zdrową, ekologiczną, naturalną żywność bez pestycydów, jak warzywa i owoce uprawiane w permakulturze, ale umożliwi też wzmocnienie relacji sąsiedzkich oraz wspólne i aktywne spędzanie czasu.

"W celu utworzenia Eko Farmy Miejskiej zakupiono donice do upraw ziół, warzyw i kwiatów, niezbędne narzędzia do pielęgnacji oraz ziemię. Chętni do aktywnego uprawiania na niej roślin otrzymają nasiona i sadzonki" - zaznaczył ciechanowski samorząd.

Według ciechanowskiego Urzędu Miasta, w realizację projektu zaangażowani zostaną wolontariusze, osoby znające się na ekologicznych uprawach i mające doświadczenie w tworzeniu farm miejskich, przy czym ich praca będzie polegała m.in. na bieżącym utrzymaniu Eko Farmy Miejskiej.

 

  Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE

Informacje dotyczące aktywności seniorów otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekrozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.