Inicjatywy lokalne
Konferencja burmistrzów na temat zrównoważonej energii
2015-03-28Wzięli w niej udział przede wszystkim reprezentanci gmin i miast z całej Polski zainteresowani rozwojem gospodarki niskoemisyjnej w swoich regionach oraz wdrażaniem działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Zaproszenie Narodowego Funduszu przyjęli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Maciej Grabowski, Minister Środowiska, witając przybyłych na konferencję, wyraził zadowolenie, iż Narodowy Fundusz podjął się pełnienia roli Krajowego Koordynatora Porozumienia Burmistrzów w Polsce. Zaangażowanie Funduszu w działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez propagowanie inicjatywy Porozumienia Burmistrzów jest w pełni spójne z polityką i celami Ministerstwa Środowiska, szczególnie tymi zawartymi w Krajowym Planie Ochrony Powietrza.
Małgorzata Mika-Byrska reprezentująca Ministerstwo Gospodarki poinformowała zebranych o toczących się obecnie pracach legislacyjnych, wspominając o programie dotyczącym energetyki do roku 2050 oraz o Narodowym Programie Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, gdzie efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii rozwijane na szczeblu lokalnym stanowią ogromny potencjał.
Małgorzata Skucha – Prezes Zarządu NFOŚiGW podkreśliła, że pomoc Funduszu dla gmin w zakresie ograniczenia i likwidacji niskiej emisji będzie miała korzystne skutki dla zdrowia mieszkańców naszego kraju.
W programie konferencji znalazły się wystąpienia przedstawicieli Biura Porozumienia Burmistrzów z Brukseli, Komisji Europejskiej (DG Regio), Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz miast Sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów, jak też Polskiej Sieci „Energie Cités”. Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z najlepszymi praktykami w zakresie wdrażania działań związanych z efektywnością energetyczną i OZE.
Zaprezentowane zostały również zagadnienia dotyczące nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 i wsparcia finansowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Przedstawiono projekt doradztwa w obszarze efektywności energetycznej i OZE, który będzie realizowany przez NFOŚiGW.
Uczestnicy konferencji mieli też możliwość zadania pytań ekspertom z Narodowego Funduszu na tematy związane nie tylko z Porozumieniem Burmistrzów, ale też planów gospodarki niskoemisyjnej, planów na rzecz zrównoważonej energii (SEAP) oraz programów NFOŚiGW.
Źródło: NFOŚiGW