Energetyka


Zbigniew Karaczun: Ten świat budujemy nie na teraz, nie dla siebie

2021-05-07
galeria
– Energetyka obywatelska, ubóstwo energetyczne, ubóstwo transportowe, rolnictwo - to tylko niektóre z tematów podejmowanych przez organizacje skupione w Koalicji Klimatycznej – z okazji 20-lecia Koalicji Klimatycznej rozmawiamy z prof. Zbigniewem Karaczunem, jednym z jej współzałożycieli.

Magda Dobranowska-Wittels, ngo.pl: Koalicja Klimatyczna powstała w 2002 roku. Po co? W 2002 roku o zmianie klimatu, przynajmniej tak głośno jak teraz, jeszcze się nie mówiło.

Zbigniew Karaczun, Koalicja Klimatyczna: Właśnie dlatego powstała. Wówczas nie mówiono o zmianie klimatu, to nie był temat ani w debacie politycznej, ani w mediach. Zajmowała się tym stosunkowo wąska grupa organizacji pozarządowych, organizacji ekologicznych. Uczestniczyłem w negocjacjach Konwencji Klimatycznej w zasadzie od samego początku, od 1992 roku, więc ja i grupa moich przyjaciół mieliśmy świadomość, że to jest bardzo ważny problem, który nie przeminie, nie zniknie i nie można go zlekceważyć.

Grupę inicjatywną stanowiły cztery osoby: ja, Mirek Sobolewski, który działał ze mną w Polskim Klubie Ekologicznym, Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju i Wojtek Stępniewski z WWF Polska. Udało nam się uzyskać grant na zorganizowanie pierwszego spotkania. Zaprosiliśmy kilka organizacji, było ich wtedy siedem czy osiem. Spotkaliśmy się na seminarium, podczas którego przez trzy dni rozmawialiśmy o tym, czym jest zmiana klimatu, czy to jest ważne, w jaki sposób się tym zajmować. Byliśmy także przygotowani na to, aby razem z tymi organizacjami powołać taką koalicję. I taka decyzja wtedy zapadła. 

Jakie cele sobie państwo postawiliście?

– Chcieliśmy, aby potrzeba działań na rzecz ochrony klimatu znalazła swoje odbicie zarówno w dokumentach rządowych, jak i w debacie publicznej, a także w praktycznych działaniach. Chcieliśmy dotrzeć z przekazem o tym, że to jest ważny problem do społeczeństwa obywatelskiego, do wyborców. Bo to oni mają największy wpływ na to, co później robią politycy. Chcieliśmy także dotrzeć do polityków z przekazem, że świat się zmienia i że konieczność działań na rzecz ochrony klimatu spowoduje, że wiele dotychczasowych kierunków rozwoju społecznego i gospodarczego także będzie musiało się zmienić. Bo musimy zacząć myśleć o przyszłości inaczej niż do tej pory. Musimy zacząć uwzględniać to, że dwutlenek węgla nie jest obojętnym gazem, tak jak uważano wcześniej, ale jest istotnym zanieczyszczeniem. Musimy zacząć działać już teraz i te działania powinny objąć wszystkie obszary gospodarki.

Cały wywiad przeczytasz na portalu NGO.pl