Energetyka
Wykorzystanie klimatyzacji staje się jednym z głównych czynników wzrostu globalnego popytu na energię elektryczną
2018-05-18Nowy raport MAE - " The Future of Cooling " - pokazuje, że bez nowych standardów wydajności świat stanie w obliczu "zimnego kryzysu" wynikającego ze wzrostu zapotrzebowania na chłód w nadchodzących dziesięcioleciach.
Oczekuje się, że globalne zapotrzebowanie na energię z klimatyzatorów potroi się do 2050 r., Co wymaga nowych mocy elektrycznych, które są odpowiednikiem łącznej mocy produkcyjnej w Stanach Zjednoczonych, UE i Japonii. Globalny zasób klimatyzatorów w budynkach wzrośnie do 5,6 miliarda do 2050 r., Z 1,6 miliarda dzisiaj - co odpowiada 10 nowym klimatyzacjom sprzedawanym co sekundę przez następne 30 lat, zgodnie z raportem.
Używanie klimatyzatorów i wentylatorów elektrycznych do chłodzenia zapewnia już około jednej piątej całkowitej energii elektrycznej zużywanej w budynkach na całym świecie - lub 10% całkowitego globalnego zużycia energii elektrycznej w dzisiejszych czasach. Ale gdy dochody i standardy życia ulegną poprawie w wielu krajach rozwijających się, wzrost popytu AC w gorętszych regionach ma wzrosnąć. Oczekuje się, że zużycie prądu przemiennego będzie drugim co do wielkości źródłem globalnego wzrostu popytu na energię elektryczną po sektorze przemysłowym, a także najsilniejszym czynnikiem napędzającym budynki do 2050 r.
Zasilanie tych AC wiąże się z dużymi kosztami i konsekwencjami dla środowiska. Jednym z kluczowych czynników jest to, że wydajność tych nowych AC może się znacznie różnić. Na przykład, AC sprzedawane w Japonii i Unii Europejskiej są zwykle o 25% bardziej wydajne niż te sprzedawane w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Poprawa wydajności może zmniejszyć wzrost energii z popytu AC o połowę dzięki obowiązkowym normom w zakresie charakterystyki energetycznej.
"Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną do klimatyzacji jest jednym z najbardziej krytycznych martwych punktów w dzisiejszej debacie na temat energii" - powiedział dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE. "Wraz ze wzrostem dochodów, własność klimatyzatora będzie rosła, szczególnie w rozwijającym się świecie. Chociaż przyniesie to dodatkowy komfort i poprawi codzienne życie, ważne jest, aby wydajność wydajności AC była traktowana priorytetowo. Normy dla większości nowych AC są znacznie niższe niż tam, gdzie powinny być. "
Raport identyfikuje kluczowe działania polityczne. W scenariuszu efektywnego chłodzenia, który jest zgodny z celami porozumienia paryskiego, IEA stwierdza, że dzięki rygorystycznym minimalnym standardom wydajności energetycznej i innym środkom, takim jak etykietowanie, średnia efektywność energetyczna zasobów AC na całym świecie może ponad dwukrotnie przekroczyć teraz i 2050. To znacznie zmniejszyłoby potrzebę budowy nowej infrastruktury elektroenergetycznej w celu zaspokojenia rosnącego popytu.
Sprawienie, że chłodzenie będzie bardziej wydajne, przyniesie także wiele korzyści, dzięki czemu będzie bardziej przystępne, bezpieczniejsze i bardziej zrównoważone, a także zaoszczędzi 2,9 bln USD na inwestycjach, paliwie i kosztach operacyjnych.
Wzrost popytu na chłodzenie będzie szczególnie ważny w gorętszych regionach świata.
Obecnie mniej niż jedna trzecia globalnych gospodarstw domowych posiada klimatyzator. W krajach takich jak Stany Zjednoczone i Japonia ponad 90% gospodarstw domowych ma klimatyzację, w porównaniu do zaledwie 8% z 2,8 miliarda ludzi żyjących w najgorętszych częściach świata.
Kwestia ta jest szczególnie delikatna w najszybciej rozwijających się krajach, przy czym największy wzrost ma miejsce w gorących krajach takich jak Indie - gdzie udział prądu zmiennego w szczytowym obciążeniu elektrycznym może osiągnąć 45% w 2050 r., Z 10% obecnie bez działania. Będzie to wymagało dużych inwestycji w nowe elektrownie, aby sprostać szczytowemu zapotrzebowaniu na energię w nocy, czego nie można zaspokoić za pomocą technologii PV.
"Ustanowienie wyższych standardów wydajności chłodzenia jest jednym z najłatwiejszych kroków, jakie mogą podjąć rządy, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe elektrownie, a jednocześnie pozwolić im na redukcję emisji i redukcję kosztów" - powiedział dr Birol.
" The Future of Cooling " to drugi raport IEA, który koncentruje się na "martwym punkcie" globalnego systemu energetycznego, zgodnie z " The Future of Trucks ", który ukazał się w lipcu 2017 r. Kolejny z serii - " The Future" Petro-Chemicals "- zbada sposoby na stworzenie bardziej zrównoważonego przemysłu petrochemicznego. Zostanie wydany we wrześniu.
Źródło: www.iea.org