Energetyka
Wnioski z seminarium "Fotowoltaika – przyszłość i inwestycje w branży w świetle nowej ustawy o OZE"
2013-01-11Łączna moc zainstalowana paneli słonecznych w Polsce przekracza zaledwie 3 MW (dla porównania w Niemczech jest to już blisko 30 000 MW). Jednak już w tej chwili realizowane są projekty o mocy 120 MW, z czego dwa największe – o mocy 65 i 50 MW są już w połowie ukończone – wyliczał Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Szef IEO zwrócił uwagę, że skalę zainteresowania technologią PV w Polsce obrazuje fakt, że jeszcze sześć lat temu w Polsce funkcjonowały 4 firmy produkujące i 2 firmy montujące panele. Dzisiaj jest ich już blisko 180. W tym znajduje się 14 krajowych producentów modułów PV.
"Zakładamy, że roczny przyrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice będzie się kształtował w przedziale od 30 do 100 MW. W 2020 roku łączna moc powinna osiągnąć 600 MW" – mówił podczas seminarium Mariusz Radziszewski z Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki. Naczelnik wydziału odpowiedzialnego za projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii poinformował o stanie prac nad ustawą. Podkreślił, że w projekcie nadal pojawiają się zmiany. Między innymi resort gospodarki zdecydował się na wydłużanie systemu wsparcia do 2035 roku, czyli o osiem lat dłużej niż zakłada ostatni opublikowany projekt. Dzięki temu ostatnimi wspieranymi przez okres 15 lat instalacjami będą te, oddawane w 2020 roku.
Eksperci zwracali uwagę, że początkowo rozwój branży PV mogą ograniczać niejasne przepisy, w stosunku do których – podobnie jak to miało miejsce w przypadku energetyki wiatrowej – potrzebne będzie ukształtowanie się linii orzeczniczej sądów. Jak tłumaczyła Katarzyna Klimkiewicz. partner i doradca podatkowy w DPPA Tax. niejasne są między innymi przepisy podatkowe w stosunku do wolnostojących paneli. Możliwe są zarówno orzeczenia uznające instalacje fotowoltaiczne za wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, które w całości podlegają opodatkowaniu. Z drugiej strony, jeżeli panele zainstalowano na fundamentach, można uznać, że jedynie te elementy podlegają pod 2 proc. podatek. Subtelna różnica może mieć duże znaczenie dla rentowności instalacji.
Z kolei mecenas Christian Schnell z kancelarii DeBenedetti Majewski Szcześniak odniósł się do przepisów prawa budowlanego, które zmienia projekt ustawy o OZE. Zgodnie z nimi pozwolenia na budowę nie będzie wymagała instalacja PV o mocy do 40 kW. Nie jest zatem jasne, czy każda powyżej tej mocy będzie (a contrario) musiała takie pozwolenie uzyskać. "Ta niepewność sprawia, że banki finansujące inwestycje wolą się zabezpieczyć i żądają od wszystkich inwestorów wykazania się pozwoleniem na budowę" – zauważył podczas seminarium dr Schnell.
Większe bezpieczeństwo inwestycji, którego oczekują banki, sprawiło, że duża część finansowania może popłynąć w kierunku najmniejszych instalacji, korzystających z taryf gwarantowanych sprzedaży energii (tzw. feed-in tariffs). Grażyna Kasprzak z BOŚ Banku i Mateusz Wodejko, główny analityk BOŚ EKO Profit podkreślali, że banki mają pieniądze na finansowanie fotowoltaiki, instytucje finansowe są zainteresowane inwestowaniem w takie przedsięwzięcia, a inwestorzy wykazują duże zainteresowanie takimi projektami. Inwestycje czekają jednak na nową ustawę o OZE, którą w tej chwili zajmuje się rząd.
Seminarium "Fotowoltaika – przyszłość i inwestycje w branży w świetle nowej ustawy o OZE", organizowane przez SC Consulting oraz PowerMeetings.pl, odbyło się 13 grudnia 20212 roku w hotelu Golden Tulip Warsaw Centre. Już dziś organizatorzy zapraszają na kolejne wydarzenie w temacie fotowoltaiki: Międzynarodowe Forum Fotowoltaiki, które odbędzie się w dniach 28 luty – 1 marca br. w Warszawie.