-
Shell nie rezygnuje z Arktyki
2012-09-19
WięcejW poniedziałek 17 września Shell poinformował, że porzuca próby dowiercenia się do złóż węglowodorów na Alasce. Na fali ostatniego zainteresowania poszukiwaniami ropy w Arktyce wiadomość obiegła większość światowych mediów. Wbrew pozorom nie jest to jednak pozytywna informacja.
-
Już wkrótce 40 tys. zł dofinansowania do kredytu na budowę domu energooszczędnego. Banki widzą w tym swoją szansę
2012-09-19
Banki czekają na uruchomienie od przyszłego roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu dopłat do kredytów na budowę energooszczędnych domów i mieszkań. Sektor bankowy upatruje w tym projekcie szansy dla siebie na pozyskanie większej liczby klientów. Obecnie trwa ustalanie wymogów technicznych i proceduralnych programu dopłat.
Więcej
-
Bogate państwa mogą emitować, ile chcą – wskazują najnowsze badania Thomson Reuters Point Carbon
2012-09-18
Zdaniem Thomson Reuters Point Carbon nadwyżka uprawnień jednostek (AAU1) przyznanych w ramach protokołu z Kioto państwom należącym do Aneksu I, w tym Polsce, może wynieść aż 17,2 mld ton, a więc więcej niż zakładany przez Unię Europejską poziom emisji w ciągu najbliższych 5 lat. Ta sytuacja rodzi sprzeciw wśród państw rozwijających się i stanowi zagrożenie dla przyszłego porozumienia klimatycznego.
Więcej
-
Europejski Tydzień Mobilności 2012 pod hasłem: „Podążając we właściwym kierunku”
2012-09-18
WięcejSetki europejskich miast i miasteczek uczestniczą w jedenastej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności w dniach od 16 do 22 września 2012 r. Obywatele zaproszeni są do udziału w działaniach propagujących alternatywne rodzaje transportu oraz zachęcających do rzadszego korzystania z prywatnych samochodów.
-
Min. Tomczykiewicz przyznaje, że nie ma pieniędzy na eksperymenty z CO2
2012-09-18
"Państwo polskie powinno zrekompensować przedsiębiorcy straty wynikające z użycia technologii CCS. Jednak w sytuacji kryzysu gospodarczego nie widać w budżecie takich możliwości" – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki. Chodzi o instalację należącej do PGE Elektrowni Bełchatów, która umożliwia wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. Miała być ona gotowa za trzy lata. Jednak, jak przyznaje minister, dziś jest jedynie na etapie projektowania i nie wiadomo, czy w ogóle powstanie.
Więcej
-
UE ustąpi w sprawie lotnictwa?
2012-09-17
WięcejEuropejscy urzędnicy rozważają wstrzymanie włączenia całego lotnictwa do europejskiego systemu handlu emisjami i ulgi dla pozaeuropejskich linii lotniczych – poinformowały w zeszłym tygodniu czołowe agencje prasowe. Mają nadzieję, że pomoże to wyjść z impasu i uniknąć wojny handlowej, przed którą ostrzega najbardziej zagrożony Airbus. Czy polityka klimatyczna Unii zawodzi?
-
Nowa unijna dyrektywa i nowe obowiązki w zakresie efektywności energetycznej
2012-09-17
Parlament Europejski przyjął 11 września br. nową unijną dyrektywę o budownictwie energooszczędnym. Przyjęte w niej regulacje są łagodniejsze niż pierwotna propozycja Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Jak radzić sobie z suszą?
2012-09-16
WięcejWisła pobiła rekord niskiego stanu wody, 11 września br. wodowskaz w Warszawie pokazał 58 cm. Aby uniknąć przyszłych problemów z brakiem wody, Ministerstwo Środowiska proponuje nowe prawo wodne i strategiczne działania dotyczące adaptacji do zmian klimatu.
-
Do szczelinowania można użyć skroplonego CO2 zamiast wody
2012-09-15
Japońscy naukowcy opracowali technologię szczelinowania skał, wykorzystującą zamiast płuczki wodnej płuczkę opartą na upłynnionym CO2. Umożliwia to ochronę wód podziemnych, pozyskanie zwiększonych ilości metanu i rozwiązuje problem geosekwestracji CO2 – poinformował "New Scientist".
Więcej
-
Energetyka odnawialna w Niemczech rozwija się zbyt szybko?
2012-09-15
WięcejNiemiecki minister środowiska Peter Altmaier zasugerował zwolnienie tempa przechodzenia na energetykę odnawialną – informuje Wyborcza.biz.
-
Efektywność energetyczna: miliardy euro oszczędności
2012-09-14
Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej, którą 11 września br. przyjął Parlament Europejski wprowadzi obowiązek wdrożenia działań zapewniających oszczędne gospodarowanie energią, w tym modernizację budynków administracji publicznej, lepsze gospodarowanie energią przez jej dystrybutorów i dostawców oraz obowiązkowe audyty energetyczne dla dużych firm. Zmniejszenie zużycia energii o 20% mogłoby zaoszczędzić 50 miliardów euro rocznie. Wartość importu energii przez UE to 400 mld euro rocznie.
Więcej
-
Konkurs „Lepsze pomysły na Fundusze UE”
2012-09-14
WięcejJeśli masz pomysł na projekt koncentrujący się na kwestiach zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i rozwoju lokalnych społeczności, przedstaw go CEE Bankwatch Network poprzez stronę www.bankwatch.org/konkurs do 15 października 2012 r. i wygraj jedną z nagród – 1200, 1000 i 800 euro (za I, II lub III miejsce).
-
Finansowanie działań na rzecz klimatu na świecie przez Polskę i Europę
2012-09-13
Rok temu polskie "Prawo ochrony środowiska" zostało zmienione tak, aby umożliwić wykorzystanie środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na międzynarodowe działania na rzecz klimatu. Sprawdzamy, co się działo przez ten rok w tej dziedzinie. Czy tocząca się właśnie w Europie dyskusja, jak raportować i weryfikować działania w krajach rozwijających się nas dotyczy?
Więcej
-
UE i Australia połączą systemy handlu emisjami CO2
2012-09-13
WięcejUnia Europejska i Australia połączą systemy handlu uprawnieniami do emisji CO2 – poinformowali we wspólnym oświadczeniu odpowiedzialni za klimat unijna komisarz i australijski minister. Pełne połączenie ze wzajemnym uznawaniem pozwoleń na emisję ma zacząć obowiązywać od lipca 2018 r.
-
Resort gospodarki rozważa wyłączenie ustawy o zielonej energii z trójpaku energetycznego
2012-09-13
W tym tygodniu resort gospodarki podejmie decyzję, czy ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE) "wyjąć" z tzw. trójpaku energetycznego. "Można pewne elementy przenieść z innych ustaw do tej i ją indywidualnie procedować" – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki. Ta regulacje miały zostać uchwalone do końca roku, ale szanse na to są coraz mniejsze.
Więcej
-
A jednak się ociepla!
2012-09-12
WięcejW sierpniu Richard A. Muller, do niedawna jeden z najbardziej znanych sceptyków klimatycznych, ogłosił, że antropogeniczne ocieplenie klimatu jest faktem. Nasilenie się ekstremalnych zjawisk pogodowych w ostatnich miesiącach wskazuje, że na konieczne działania pozostaje nam coraz mniej czasu.
-
Rząd zakończył konsultacje dot. ustawy o OZE. Spór o współspalanie pomiędzy resortami gospodarki i skarbu
2012-09-12
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", głównym powodem opóźnień w zakresie przygotowania finalnego kształtu tzw. "trójpaku energetycznergo" jest spór w rządzie. Chodzi o wsparcie, które nowa ustawa o OZE ma przyznać technologii współspalania biomasy z węglem.
Więcej
-
Kto może zatrzymać naftowe szaleństwo w Arktyce?
2012-09-12
WięcejIle ropy leży pod dnem Arktyki? Według badań czołowej amerykańskiej agencji badawczej, US Geological Survey, 90 miliardów baryłek1. Ta liczba jednak niewiele mówi – dużo to, czy mało? Jeśli pytanie zostanie zadane firmie paliwowej, odpowie, że bardzo dużo. Odpowie tak dlatego, że przy dzisiejszych cenach taka ilość ropy jest warta 9 bilionów dolarów.
-
Powstaje nowy plan energetyczny Japonii
2012-09-11
Na początku lata japoński rząd zaczął ponownie włączać elektrownie atomowe, aby zapewnić stałe dostawy energii. Ale jednocześnie nie zapomniał o pomyśle całkowitej rezygnacji z energii z atomu. Nadal też chce wspierać odnawialne źródła energii. Na początku września ujawnił szacowane koszty transformacji do 2030 roku.
Więcej
-
Ustawa o OZE wejdzie w życie dopiero w II kwartale 2013 roku?
2012-09-11
WięcejZdaniem cire.pl nie ma szans, aby ustawa o OZE weszła w życie zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Gospodarki, czyli 1 stycznia 2013 r.
-
Sierpniowe odbicie cen uprawnień do emisji CO2
2012-09-11
Wzrosty cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, jakie obserwowaliśmy przez większą część sierpnia, niemal w całości zniwelowały lipcowe spadki. Zmiany, jakim ulegały wartości jednostek nie były jednak tak gwałtowne, jak to miało miejsce przed miesiącem. Przy współczynniku zmienności na poziomie 4,97 proc. (spadek o 2,19 proc. miesiąc do miesiąca) ceny uprawnień EUA wahały się w przedziale 6,92-8,11 euro.
Więcej
-
COP 18 coraz bliżej
2012-09-10
Więcej5 września 2012 roku zakończyła się nieoficjalna runda negocjacji klimatycznych w Bangkoku. W przeciwieństwie do sesji w Bonn, gdzie skupiono się na kwestiach formalnych, negocjatorzy w Tajlandii dyskutowali o meritum: zasadach funkcjonowania nowego protokołu z Kioto, dostępie do mechanizmów elastycznych i działaniach, jakie trzeba podjąć przez zawiązaniem nowego porozumienia.
-
Powstaje kompendium energii odnawialnej
2012-09-10
Trwają prace nad pionierskim polsko-niemieckim podręcznikiem dobrych praktyk w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Prezentacja pierwszych założeń projektu nastąpi na III Polsko-Niemieckim Forum Energetycznym w Ostritz w Saksonii.
Więcej
-
Zielona energia a efektywność energetyczna
2012-09-10
WięcejPolskę czeka drastyczna redukcja emisji dwutlenku wegla. Cele unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego są ambitne. Już do 2020 roku w Unii Europejskiej zużycie energii ma być zmniejszone o 20 proc., 20 proc. energii ma być pozyskiwane ze źródeł odnawialnych, a emisja gazów cieplarnianych ma być zmniejszona też o 20 proc. Do 2020 r. co najmniej 80 proc. konsumentów w UE powinno posiadać inteligentne liczniki. Wiosną przyszłego roku Komisja Europejska wyda raport na temat postępu ws. osiągania celów w zakresie efektywności energetycznej do 2020 r.
-
Fundacja Acer ogłasza pierwszy konkurs proekologiczny Incredible Green Contest
2012-09-09
Fundacja Acer ogłosiła pierwszą edycję dorocznego konkursu Incredible Green Contest, promującego działania na rzecz poprawy środowiska naturalnego. Konkurs, otwarty dla studentów wszystkich uczelni z całego świata, jest organizowany, aby zachęcić do opracowywania innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań owocujących oszczędnością energii oraz zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla. Ponadto, jego celem jest popularyzacja zagadnień związanych z ochroną środowiska.
Więcej
-
Sprzątanie Świata – Polska 2012
2012-09-08
"Wysprzątaj świat z elektroodpadów" – pod takim hasłem Stena Recycling bierze udział w tegorocznej edycji akcji Sprzątania Świata, której jest partnerem. Warszawa, 7 września 2012 r. Stena Recycling, partner 19. ogólnopolskiej, organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia akcji Sprzątanie Świata – Polska 2012, przeprowadza wielką zbiórkę elektrodpadów.
Więcej
-
Zieleń w mieście – chcemy parków nie parkingów!
2012-09-08
Nie ścieżki rowerowe, nie parkingi – ale zwiększenie powierzchni zielonych terenów jest najczęściej wymienianą przez mieszkańców miast potrzebą – wynika z Globalnego Raportu Ogrodniczego Husqvarna 2012.
Więcej
-
Stanowisko PTMEW w dyskusji atom vs. offshore
2012-09-07
GramwZielone.pl prezentuje opinię Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej w sprawie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i energetyki jądrowej w Polsce.
Więcej
-
Makuch rzepakowy – cenne biopaliwo
2012-09-07
WięcejNad bezodpadową technologią produkcji biopaliwa rzepakowego na potrzeby indywidualnego gospodarstwa rolnego pracuje Krzysztof Ciunel z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.
-
Finansowanie MPZP przez deweloperów farm wiatrowych niezgodne z prawem?
2012-09-06
Czy praktyka polegająca na finansowaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to naruszenie obowiązujących przepisów? Takiego zdania jest część posłów, na których wniosek sprawą zajmie się NIK.
Więcej
-
Aktywiści Greenpeace zatrzymani w Moskwie
2012-09-06
WięcejDziesięciu aktywistów Greenpeace biorących udział 5 września br. w blokadzie siedziby głównej Gazpromu w Moskwie zostało zatrzymanych przez policję i przewiezionych na posterunek. Wśród zatrzymanych jest Polak – Piotr Dankowski z Warszawy. Blokada została zlikwidowana.
-
Transport intermodalny w ciągu roku urósł dwukrotnie. Dalszy rozwój uzależniony od poprawy infrastruktury
2012-09-06
Polska gospodarka w coraz większym stopniu czerpie korzyści, jakie daje transport intermodalny, czyli połączenie w jeden mechanizm trzech tradycyjnych dróg: morskiej, drogowej i kolejowej. Jego udział zwiększył się w ciągu roku dwukrotnie. "Statystyki pokazują, że wzrost jest bardzo duży w ostatnim okresie" – mówi Krzysztof Dyl. Do czołówki europejskiej sporo nam jeszcze brakuje, ale, jak zapewnia prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Polska ma najlepszą dynamikę wzrostu w Europie.
Więcej
-
Rząd zajmie się lokalizacją wiatraków
2012-09-05
WięcejPodczas jednego z najbliższych posiedzeń Rada Ministrów wyrazi swoje stanowisko w sprawie lokalizacji farm wiatrowych. Rząd chce zwiększyć monitoring zdrowia osób mieszkających w pobliżu tych obiektów.
-
Interwencja Komisji Europejskiej na rynku CO2 coraz bardziej prawdopodobna – wzrost cen uprawnień
2012-09-05
Prezentujemy najnowszą prognozę dla rynku handlu emisjami przygotowaną przez ekspertów z Domu Maklerskiego Consus SA z dnia 30 sierpnia 2012 roku.
Więcej
-
Maja Włoszczowska i Ministerstwo Środowiska zachęcają do ekojazdy
2012-09-05
WięcejJest czujny i rozsądny. Dba o ciśnienie i porządek. Nie pali i nie wrzuca na luz. Oszczędza nawet 1000 zł rocznie na stacjach benzynowych. Kto to taki? Ekologiczny kierowca. W rozpoczętej 3 września br. ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Ministerstwo Środowiska przekonuje, że każdy może nim zostać. Do grona ekologicznych kierowców dołączyła już Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim – i chce werbować kolejnych.
-
Nowe stanowisko Koalicji Klimatycznej dotyczące zmian w systemie EU ETS
2012-09-04
WięcejStanowisko odnosi się do projektu zmieniającego dyrektywę 2003/85/WE w celu wyjaśnienia przepisów dotyczących harmonogramu aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych oraz projektu rozporządzenia Komisji zmieniającego rozporządzenie (UE) 1031/2010 w celu określenia wolumenu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, które zostaną przekazane do sprzedaży aukcyjnej w latach 2013–2020.
-
Ministerstwo Gospodarki odpowiedziało na krytykę w sprawie ustawy o OZE
2012-09-04
Po krytycznych uwagach w sprawie projektu o OZE, jakie w zeszłym tygodniu zgłosiło Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, w sprawie problematycznych regulacji wypowiedziało się Ministerstwo Gospodarki.
Więcej
-
Gazprom nieprzygotowany na wyciek
2012-09-03
Więcej"Gazprom, operator platformy wiertniczej Prirazlomnaja, nie jest przygotowany na zapobieganie skutkom wycieku ropy naftowej" – ostrzega organizacja ekologiczna WWF. Trudne warunki na arktycznym Morzu Barentsa uniemożliwiają skuteczne usuwanie rezultatów ewentualnej katastrofy. Naukowcy z rosyjskiego centrum analiz Informatica sprawdzili, jakie skutki pociągnęłaby za sobą ewentualna awaria platformy wiertniczej.
-
Spór z Danią. Kolejna przeszkoda w rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku
2012-09-03
Spór pomiędzy Danią i Polską dotyczy morskich obszarów w pobliżu wyspy Bornholm. Niekorzystne dla Polski rozstrzygnięcie jescze bardziej pomniejszy liczbę lokalizacji, na których mogą powstać morskie farmy wiatrowe.
Więcej
-
Tauron zaproponuje nowe projekty, by otrzymać darmowe uprawnienia do emisji CO2
2012-09-03
Tauron znalazł się w gronie energetycznych koncernów, którym Komisja Europejska wykreśliła inwestycje dające możliwość otrzymania darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. To może oznaczać utratę pieniędzy na modernizację. Aby do tego nie dopuścić, spółka zaproponuje nowe projekty. Nie jednak pewne, czy Komisja je zaakceptuje.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona