-
Są dodatkowe pieniądze na transport
2012-12-04
WięcejPonad 1,2 mld euro dodatkowo przekaże Komisja Europejska na finansowanie projektów infrastrukturalnych dla wszystkich rodzajów transportu: powietrznego, kolejowego, drogowego i wodnego oraz logistyki i inteligentnych systemów transportowych we wszystkich państwach członkowskich UE.
-
Przewodniczący EKES-u wzywa do pilnych działań ze strony UE, aby zlikwidować zjawisko ubóstwa energetycznego
2012-12-04
UE musi działać energiczniej w kwestii ubóstwa energetycznego. Zdaniem przewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES-u) zjawisko to dotyka coraz więcej obywateli UE. Staffan Nilsson stwierdził również, że powodem wzrostu cen energii jest niepełna integracja rynku wewnętrznego.
Więcej
-
Minister Korolec: Nadwyżki redukcji powinno się nagradzać, nie karać
2012-12-03
WięcejJesteśmy już na półmetku negocjacji w Doha. W piątek, 30 listopada br. odbyła się w Ministerstwie Środowiska konferencja prasowa dla organizacji pozarządowych. Minister Korolec opowiadał o planach Polski, przewidywaniach zakończenia szczytu i decyzji o objęciu przez Warszawę roli gospodarza COP 19. Pierwszy tydzień to przypomnienie stanowiska poszczególnych państw. Najważniejsze decyzje zapadną dopiero pod koniec drugiego – mówi minister.
-
Atom i łupki jak Rospuda? Były minister środowiska przestrzega przed protestami
2012-12-03
Budowa elektrowni atomowej i wydobycie gazu łupkowego budzą coraz większe protesty ekologów i mieszkańców terenów, gdzie te inwestycje mają być zlokalizowane. Rząd przeznaczył 18 mln zł na kampanię proatomową, którą jednak krytykują ekolodzy. Promocji wydobycia gazu łupkowego nie ma w ogóle. Były minister środowiska ostrzega decydentów i inwestorów przed lekceważeniem głosów sprzeciwu.
Więcej
-
Czy finansowanie przez inwestorów zmian w MPZP jest legalne?
2012-12-03
WięcejW przypadku procedury planistycznej związanej z budową farm wiatrowych pojawiły się wątpliwości, czy udział finansowy inwestorów podczas przygotowania jest zgodny z prawem. Prawnicy twierdzą jednak, że procedura pozyskania zewnętrznego finansowania jest prawidłowa, a uchwalone do tej pory plany są legalne.
-
Jak w kryzysie obniżyć koszty działalności? Bezpłatne szkolenia dla bielskich firm
2012-12-02
Jak zmniejszyć zużycie energii w firmie i obniżyć koszty działalności? Jak racjonalnie użytkować urządzenia i technicznie przygotować przedsiębiorstwo do poprawy efektywności energetycznej? Urząd Miasta w Bielsku-Białej zaprasza do skorzystania z oferty bezpłatnych szkoleń "Efektywność energetyczna w praktyce".
Więcej
-
Szklane trendy w „zielonej” architekturze na konferencji Future4Build
2012-12-02
WięcejPilkington Polska aktywnie angażuje się we wspieranie idei budownictwa zrównoważonego. Jedną z form tego zaangażowania jest edukacja rynku na temat szklanych rozwiązań, które w istotny sposób wpływają na zmniejszenie zużycia energii i wody w projektach budowlanych oraz zwiększenie komfortu użytkowania obiektów. Uczestnicy konferencji Future4Build mogli poznać te rozwiązania podczas prezentacji "Rola szkła w zrównoważonej architekturze".
-
Program likwidacji emisji pyłów zawieszonych w powietrzu Krakowa – przykład najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony środowiska w Polsce
2012-12-01
Krakowianie oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem spośród wszystkich mieszkańców polskich miast. Zmodyfikowany program finansowego wsparcia ma pomóc rozwiązać ten problem, a jednym z efektywnych rozwiązań może być zastosowanie pomp ciepła.
Więcej
-
Akcje, akcje, akcje – nieoficjalne wydarzenia na COP-ie
2012-12-01
WięcejJak łatwo zauważyć w poprzednich wieściach z Kataru, na konferencjach klimatycznych oficjalne rozmowy to nie wszystko. To, co dzieje się niejako "obok" negocjacji, także jest ważne i może w istotny sposób na nie wpływać.
-
Polska technologia biogazowa nagrodzona
2012-11-30
Części do budowanych w Polsce wiatraków ściągane są w większości z zagranicy. W przypadku biogazowni może być inaczej, bo są już polskie firmy, które w oparciu o własne technologie produkują światowej klasy urządzenia do instalacji biogazowych. Jedną z nich nagrodzono Złotym Medalem na zakończonych 23 listopada Targach Poleko.
Więcej
-
Stanowisko PSEW na temat listu otwartego do Prezesa Rady Ministrów sygnowanego przez stowarzyszenia Koalicji Bezpieczna Energia
2012-11-30
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (dalej: PSEW) zapoznało się z treścią listu otwartego Koalicji Stowarzyszeń Bezpieczna Energia, skierowanego do Prezesa Rady Ministrów, opublikowanego m.in. w Portalu Samorządowym w dniu 12 listopada br.
Więcej
-
„Zieloną Stolicą Europy” w roku 2013 będzie francuskie miasto Nantes
2012-11-30
Podczas wczorajszej ceremonii w Brukseli Nantes – szóste co do wielkości miasto we Francji – przejęło tytuł "Zielonej Stolicy Europy" od hiszpańskiego miasta Vitoria-Gasteiz. Nantes wywalczyło tytuł "Zielonej Stolicy Europy 2013" w wyniku intensywnego współzawodnictwa, które miało miejsce w 2010 r.
Więcej
-
Klimatyczna antynagroda dla Polski!
2012-11-30
WięcejPolska czwartego dnia negocjacji na COP 18 została po raz pierwszy laureatem antynagrody klimatycznej, "Skamielina Dnia". Uzasadnieniem jej przyznania jest postawa polskiego rządu na forum Unii Europejskiej. Polska powinna zmienić swoje stanowisko wobec unijnych zobowiązań dotyczących redukcji emisji i zaprzestać niekonstruktywnego sprzeciwu – uważa organizacja ekologiczna WWF.
-
Czy zmiana na stanowisku ministra gospodarki opóźni prace nad ustawą o OZE?
2012-11-30
Zdaniem wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza, spodziewane zmiany na stanowisku ministra gospodarki mogą opóźnić prace nad trójpakiem ustaw energetycznych: ustawą o OZE, prawem energetycznym i prawem gazowym.
Więcej
-
Biogazownie podźwigną polskie gorzelnie?
2012-11-29
W ostatnich latach zamknięto połowę polskich zakładów gorzelniczych. Dziesiątki z nich do dziś stoją puste i niszczeją. Znalazł się jednak sposób na to, jak wznowić w tych zakładach produkcję, sprawić, by stała się ona znów opłacalna: wystarczy przy nich wybudować biogazownię, wykorzystującą jako surowiec odpady poprodukcyjne (tzw. wywar pogorzelniany). Jedna z pierwszych takich gorzelni w Polsce ruszyła właśnie w Mełnie, w Kujawsko-Pomorskiem.
Więcej
-
Kanada i Nowa Zelandia na czele wyścigu o „Skamieliny Dnia”
2012-11-29
WięcejPierwsze trzy dni szczytu klimatycznego w Doha za nami. Odbyło się już wiele merytorycznych dyskusji, ale nie zabrakło także niechlubnych wypowiedzi i deklaracji torpedujących wysiłki innych państw. CAN International codziennie wybiera największych sabotażystów i przyznaje im niechlubne wyróżnienia – Skamieliny Dnia. Kanada i Nowa Zelandia maja już dwie na koncie. Kto otrzyma tytuł Skamieliny Roku?
-
Prognozy skutków zmian klimatycznych dla Europy w nowym raporcie EEA
2012-11-29
Ostatnia dekada w Europie była najcieplejsza w historii pomiarów, skutki ocieplenia można dostrzec już na całym kontynencie. Bez podjęcia odpowiednich działań adaptacyjnych koszty szkód społecznych i środowiskowych spowodowanych zmianami klimatu mogą jeszcze wzrosnąć – wynika z najnowszego raportu EEA, w którym oszacowano podatność Europy na przewidywane zmiany klimatyczne.
Więcej
-
Szczyt klimatyczny 2013 w Polsce – w oparach węgla i absurdu?
2012-11-29
WięcejW środę, 28 listopada br., w stolicy Kataru ogłoszono, że Polska będzie gospodarzem przyszłorocznej Konferencji stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP 19. Urzędnicy państwowi wyrażają swoje zadowolenie z tego faktu, jednak my studzimy ten entuzjazm zwracając uwagę, że polityka polskiego rządu w dziedzinie ochrony klimatu to jak do tej pory pasmo niekończących się porażek.
-
Wnioski z forum PSEW: "Koszty energii wiatrowej niższe niż energii węglowej i atomowej"
2012-11-29
Trwają prace nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii, który w ciągu najbliższych tygodni powinien trafić pod obrady Sejmu. Jednocześnie trwa również społeczna debata o przyszłości sektora OZE. 20 listopada br. w Warszawie zakończyło się XV Forum Energetyki Wiatrowej, którego uczestnicy opracowali argumenty za dalszym rozwojem tego sektora. Apel "3 x TAK dla wiatru" ma na celu zwrócenie uwagi na ryzyko utraty ogromnych korzyści dla państwa polskiego i społeczeństwa w przypadku odwrotu od zielonej energii.
Więcej
-
COP 18: 20 lat złej polityki klimatycznej Polski – według CAN International
2012-11-29
WięcejOrganizacje pozarządowe z całego świata zrzeszone w międzynarodowej sieci Climate Action Network (CAN), podczas konferencji prasowej w Doha odbywającej się 28 listopada br., źle ocenili działania Polski na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.
-
Największa konferencja klimatyczna ONZ znowu w Polsce!
2012-11-28
Podczas odbywającej się właśnie 18. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 18) w Doha w Katarze, postanowiono, że następny szczyt klimatyczny (COP 19) odbędzie się w Polsce. Za rok do Warszawy może przybyć nawet 30 tysięcy gości, w tym delegacje niemal wszystkich państwa świata.
Więcej
-
COP 18, dzień I i II – relacja Urszuli Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej
2012-11-28
WięcejNegocjacje zaczęły się spokojnie, od przemówień powitalnych, wypełnionych raczej kurtuazyjnymi gestami i ogólnikami, niż rzeczywistymi deklaracjami, ale w kolejnych dniach temperatura dyskusji z pewnością wzrośnie. Podczas otwarcia COP 18 najmocniejsze stwierdzenia padały z ust przedstawicieli krajów najsłabiej rozwiniętych, najbardziej zagrożonych zmianami klimatu i mających najmniejsze możliwości radzenia sobie z nimi.
-
Kto odda więcej, dostanie koncesje? Projekt ustawy o gazie łupkowym budzi wątpliwości
2012-11-28
Rola Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE), państwowej spółki, która ma mieć udziały w nowych koncesjach na wydobywanie gazu łupkowego, jest niejasna i budzi obawy o zbyt dużą rolę państwa – twierdzą eksperci i inwestorzy. Według nich może to zaszkodzić projektowi wydobywania błękitnego paliwa. Pod znakiem zapytania stoi również kwestia zasad przyznawania w przyszłości koncesji.
Więcej
-
ZP FEO: Przestańmy krytykować projekt ustawy OZE
2012-11-28
WięcejPomimo dużego, niemalże dwuletniego opóźnienia we wdrożeniu dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (OZE), Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO) z nadzieją przyjmuje fakt skierowania przez Ministerstwo Gospodarki projektu ustawy o OZE do Rady Ministrów i z zadowoleniem wita niektóre elementy systemu wsparcia wprowadzone do najnowszej wersji dokumentu.
-
Działania w dziedzinie klimatu z punktu widzenia UE
2012-11-27
Na konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która rozpoczeła się wczoraj w Ad-Dausze, w Katarze, należy dążyć za wszelką cenę do nadania rzeczywistego kształtu osiągniętemu w ubiegłym roku porozumieniu w sprawie zwiększenia skuteczności globalnych działań na rzecz klimatu. Unia Europejska pragnie, aby do końca 2015 r. wszystkie elementy pakietu decyzji uzgodnionych w Durbanie przybrały formę światowego porozumienia w sprawie klimatu.
Więcej
-
Krucha przyszłość Arktyki
2012-11-27
WięcejNa biegunie północnym lodu nadal ubywa, co potwierdza wiele niezależnych badań. Przy obecnym poziomie emisji gazów cieplarnianych jest mało prawdopodobne, by proces topnienia pokrywy lodowej zwolnił. Jego konsekwencje, w tym rozmarzanie wiecznej zmarzliny, będą odczuwalne na całym świecie. Obecnie najbardziej wyraźne zmiany obserwowane są w Arktyce.
-
100 mld zł na energetykę – plany polskiego rządu
2012-11-27
Ponad 100 mld zł – tyle w najbliższych latach polski rząd chce przeznaczyć na rozwój sektora energetycznego w Polsce. Za 60 mld zł powstaną m.in. nowe bloki energetyczne i sieci przesyłowe, terminal gazowy w Świnoujściu i terminal naftowy w Gdańsku. Na wydobycie gazu łupkowego wydanych zostanie co najmniej 5 mld zł. Inwestycje w energię jądrową to kolejne 40 mld zł.
Więcej
-
Ruszyła platforma szkoleniowa dla samorządów lokalnych!
2012-11-27
WięcejDarmowa internetowa platforma szkoleniowa dla przedstawicieli władz i urzędów lokalnych została oficjalnie uruchomiona 20 listopada 2012 r. Celem platformy jest zapewnienie lokalnym samorządom dostępu do zwięzłych i przejrzystych modułów szkoleniowych, skupionych na ośmiu kluczowych zagadnieniach planowania energetycznego w miastach i gminach.
-
RWE: Zielona energia może się nie opłacić
2012-11-27
Istnieje poważne zagrożenie dla opłacalności inwestycji w ekologiczną energetykę – podkreśla RWE. Chodzi o możliwość wprowadzenia kar za sprzedaż energii na wolnym rynku po cenie wyższej niż urzędowo ustalona. "To oznacza, że musimy każdy projekt, nad którym pracujemy, od nowa przeliczyć, sprawdzić, czy jest w ogóle szansa, że przy nowych warunkach otrzymamy jakikolwiek zwrot z inwestycji "– mówi Agencji Informacyjnej Newseria Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables.
Więcej
-
Niemcy nie boją się biogazowni
2012-11-26
W Niemczech, bardzo czułych na punkcie ochrony środowiska, jest już 7,2 tys. biogazowni. W większości rolniczych, których w Polsce jest na razie tylko 28. Na produkcję biogazu postawiły też inne bogate kraje, znane z dbałości o ochronę środowiska – Szwecja, Dania, Austria czy Szwajcaria.
Więcej
-
Jak przekształcić gospodarkę na niskoemisyjną? Rady dla siedmiu państw
2012-11-26
WięcejEnergy Sector Management Assistance Program (ESMAP) opublikował raport "Planowanie niskoemisyjnej przyszłości: Wnioski wyciągnięte ze studiów w siedmiu krajach". Wśród analizowanych państw znalazła się Polska. Poniżej prezentujemy najważniejsze wnioski płynące z tego dokumentu.
-
COP 18 – potrzebna jest wola polityczna
2012-11-26
Dziś rozpoczynają się obrady 18. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 18) w Doha w Katarze. Co musi się wydarzyć, aby przełamany został obecny impas w negocjacjach klimatycznych? Po co na szczyt klimatyczny jadą przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy? Dlaczego te rozmowy są takie ważne? Zapraszamy do wysłuchania komentarzy ekspertów.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna prosto z Doha
2012-11-26
WięcejRozpoczynają się obrady 18. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Przedstawiciele państw całego świata staną przed trudnym zadaniem opracowania planu dojścia do nowego globalnego porozumienia.
-
Konkurs dla gospodarstw domowych "EnergoSąsiedztwa"
2012-11-26
WięcejPotrafisz zaoszczędzić 9% energii? Sprawdź! Zarejestruj się na stronie www.energosasiedztwa.pl i weź udział w konkursie! Konkurs trwa od 1 grudnia 2012. Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA zaprasza do wzięcia udziału wraz z przyjaciółmi i znajomymi.
-
W ciągu 70 lat może wyginąć dziko rosnąca kawa arabika
2012-11-25
WięcejW ciągu zaledwie 70 lat z powodu zmian klimatycznych może wyginąć dziko rosnąca kawa arabska popularnie nazywana arabiką (Coffea arabica L.) – alarmują naukowcy z Royal Botanic Gardens w brytyjskim Kew.
-
Najbogatszy człowiek świata inwestuje w fotowoltaikę
2012-11-25
Jedna ze spółek Carlosa Slima, uznawanego za najbogatszego człowieka na świecie, ukończyła budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW na północy Meksyku.
Więcej
-
Rusza ósma edycja akcji "Choinki nadziei"
2012-11-24
WięcejW poniedziałek, 26 listopada br. o godz. 12.00 na dziedzińcu przed stołecznym Ratuszem Fundacja Ekologiczna ARKA zainauguruje ogólnopolską trasę "Choinki nadziei". Naturalną choinkę w doniczce rozświetlą uczniowie, pedałując na rowerach.
-
EBOiR wyróżnił najlepsze projekty zrealizowane w ramach PolSEFF
2012-11-24
Sześć polskich firm otrzymało nagrody "PolSEFF Energy Efficiency Excellence Awards – Gold Leaf" przyznane po raz pierwszy w Polsce przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się 20 listopada br. w Warszawie.
Więcej
-
Biogaz jest tańszy od gazu ziemnego
2012-11-23
Jak napisało czasopismo "Energia Gigawat", jeszcze w tym roku rosyjski gigant gazowy Gazprom, holenderski koncern Gasunie oraz dwie inne rosyjskie firmy – BioGazEnergoStroj i Ewrotechnika, założą spółkę, mającą inwestować w biogazownie. W 2013 r. owa spółka ma zacząć budowę pierwszych instalacji do produkcji biogazu. M.in. dlatego, że w Europie jest on tańszy od gazu ziemnego.
Więcej
-
Węgiel brunatny paliwem bez przyszłości
2012-11-23
WięcejPlany uruchomienia nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego prowadzą polską energetykę w ślepą uliczkę. Z szacunków dr Michała Wilczyńskiego, współpracownika Instytutu na rzecz Ekorozwoju wynika, że zagospodarowane w Polsce złoża węgla brunatnego przy obecnej skali wydobycia wystarczą średnio na 20-30 lat, a straty społeczne i środowiskowe liczone są w miliardach. W najnowszej publikacji dowodzi, iż inwestycje w energetykę opartą na węglu brunatnym są w wielu aspektach nieopłacalne.
Poprzednia strona Następna strona