-
Sukces z dobrą energią!
2012-12-16
Gmina Bielsko-Biała po raz kolejny została nagrodzona za działania w obszarze efektywności energetycznej. Uroczysta gala konkursu "Samorządowy Lider Zarządzania 2012" odbyła się w Senacie RP w Warszawie. Bielsko-Białą uhonorowano II nagrodą i tytułem finalisty w dziedzinie !Lokalna gospodarka energetyczna".
Więcej
-
Ekobiuro – to się opłaca
2012-12-15
Oszczędzanie w biurze jest działaniem przyszłościowym – nie tylko poprawia finanse firmy, ale przede wszystkim zapobiega dalszej degradacji środowiska naturalnego. Firmy, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe podejmujące ekologiczne działania zostały dzisiaj nagrodzone w ogólnopolskim konkursie Ekobiuro, organizowanym przez Fundację Aeris Futuro.
Więcej
-
PiS nadal chce odsunąć farmy wiatrowe o 3 km od zabudowań. Nawet te istniejące
2012-12-15
WięcejSejm zajmuje się projektem ustawy mającej na celu uniemożliwienie budowy farm wiatrowych w odległości bliższej niż 3 km od zabudowań.
-
Gdyby nie biogazownia w Liszkowie, nie byłoby większości protestów
2012-12-14
Instalacja w Liszkowie jest jak dotąd jedyną biogazownią rolniczą w Polsce, która zatruwała fetorem okolicę. Zatruwała, bo źle ją zaprojektowano i popełniono bardzo poważne błędy podczas jej eksploatacji. Niestety, przez tę jedną nieudaną instalację po całym kraju rozeszła się fama, że "biogazownie śmierdzą". A to walnie przyczyniło się do protestów mieszkańców przeciwko ich budowie.
Więcej
-
System za 300 mln zł ostrzeże przed powodzią już za dwa lata
2012-12-14
Informatyczny System Osłony Kraju zacznie działać w 2015 roku, ale mapy zagrożenia mają być gotowe pod koniec przyszłego roku. Specjalna aplikacja będzie ostrzegać m.in. przed powodziami lub zagrożeniami dla energetyki. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej do 19 grudnia czeka na oferty w przetargu na budowę systemu. Koszt inwestycji to 300 mln zł, z czego zdecydowana większość będzie pochodziła ze środków unijnych.
Więcej
-
Mapa drogowa dla polskich łupków
2012-12-14
WięcejOpodatkowanie przedsięwzięć biznesowych związanych z wydobyciem gazu dopiero w momencie osiągnięcia rentowności, wydłużenie okresów rozliczenia strat, amortyzowanie nakładów inwestycyjnych od momentu rozpoczęcia produkcji i uzależnienie nowych podatków od produktywności złóż – proponuje PKPP Lewiatan w liście skierowanym do premiera Donalda Tuska. W przygotowaniu postulatów podatkowych uczestniczyli także eksperci podatkowi PwC.
-
Czy można uniknąć przekroczenia granicy +2[g]o[/g]C?
2012-12-13
Dotychczasowe zobowiązania redukcyjne zadeklarowane przez strony Konwencji Klimatycznej nie wystarczą, by powstrzymać zmiany klimatu. Światowe emisje CO2 rosną w takim tempie, że utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie 2°C staje się coraz mniej realne – ostrzega raport UNEP.
Więcej
-
Günter Verheugen: Polska powinna postawić na gaz. Szczególnie gaz łupkowy
2012-12-13
Więcej– Unijna polityka jest przeciwna węglowi a faworyzuje gaz, dlatego Polska powinna postawić na to drugie źródło energii. Szansą jest przede wszystkim gaz łupkowy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Günter Verheugen, były komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości. W ramach Unii Europejskiej trwają prace nad stworzeniem zasad regulujących te kwestie. Jeśli wydobycie surowca będzie możliwe bez szkody dla środowiska, będzie to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE.
-
Polityka UE w zakresie jakości powietrza – trwają konsultacje społeczne
2012-12-13
Komisja Europejska przeprowadza konsultacje publiczne na temat najlepszego sposobu poprawy jakości powietrza w Europie. Przez najbliższe dwanaście tygodni zainteresowane strony będą mogły wyrazić swoją opinię na temat sposobów zapewnienia pełnego wdrożenia istniejących ram, ich ulepszenia i uzupełnienia działaniami wspierającymi.
Więcej
-
PSEW: Polski wiatr znacznie tańszy niż atom
2012-12-13
WięcejStały i szybki postęp technologiczny, poprawiające się wskaźniki ekonomiczne i coraz lepsza wydajność elektrowni wiatrowych, przy zerowym koszcie paliwa. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej nasz kraj znalazł się w miejscu, gdzie należy jednoznacznie wybrać przyszłość energetyczną – albo nadal wspieramy rozwój źródeł odnawialnych, inwestując przede wszystkim w najbardziej rentowne źródło energii, jakim jest wiatr, albo stawiamy na atom.
-
Dalsze opóźnienia we wdrażaniu unijnych dyrektyw dotyczących efektywności energetycznej zagrożą wykorzystywaniu Funduszy Europejskich – ostrzegają eksperci
2012-12-12
W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, poświęcona nowej dyrektywie w sprawie efektywności energetycznej (2012/27/WE). Jej zapisy weszły życie na początku grudnia br., a kraje członkowskie UE do 5 czerwca 2014 roku maja czas na ich wdrożenie w swoim prawodawstwie.
Więcej
-
Europejscy producenci samochodów „wyprzedzają” konkurentów z Azji w ekologicznym wyścigu
2012-12-12
WięcejZ najnowszej analizy Transport & Environment wynika, że europejskie samochody coraz lepiej oszczędzają paliwo – jednak głównie na testach, a nie w rzeczywistym ruchu. Niestety, kupowane w Polsce nowe samochody są jednymi z mniej ekologicznych w całej Unii.
-
Protokół z Kioto przedłużony – Ministerstwo Środowiska o COP 18
2012-12-12
W sobotę, 8 grudnia zakończyła się konferencja klimatyczna ONZ COP 18. Najważniejszym osiągnięciem szczytu jest zgoda w sprawie przedłużenia protokołu z Kioto do 2020 r. (tzw. drugi okres rozliczeniowy). Delegaci zobowiązali się także do dalszych rozmów dotyczących finansowania redukcji emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się.
Więcej
-
Ustawa o OZE szansą dla mikroinstalacji?
2012-12-12
WięcejGdy oczekiwana ustawa o odnawialnych źródłach energii wejdzie w życie, przedsiębiorcy z branży energetycznej będą musieli skorygować swoje plany biznesowe. Indywidualni konsumenci będą mogli natomiast pomyśleć o mikroinstalacjach.
-
Politycy nie zadbali o klimat w Katarze
2012-12-11
W roku, w którym mieszkańcy wielu regionów świata, zarówno biednych jak i bogatych, szczególnie boleśnie doświadczyli skutków zmian klimatu, uczestnicy klimatycznego szczytu w Doha zawiedli na każdym polu – uważa międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Więcej
-
Subsydia dla paliw kopalnych podważają cele ONZ
2012-12-11
WięcejPlany Narodów Zjednoczonych, aby do 2030 roku podwoić ilość energii produkowanej przez odnawialne źródła i zapewnić dostęp wszystkim do zrównoważonej energii mogą spełznąć na niczym z powodu wciąż rosnącego wsparcia dla paliw kopalnych. W ostatnich trzech latach subsydia te wzrosły prawie dwukrotnie – z 232 mld do 405 mld euro.
-
Krótkotrwała euforia cenowa i kontynuacja trendu spadkowego cen uprawnień do emisji CO2 w listopadzie
2012-12-11
Miesięczna amplituda wahań średnich cen uprawnień EUA na rynkach spotowych w listopadzie wyniosła 2,77 euro. Przy współczynniku zmienności na poziomie 10,78%, spotowe ceny uprawnień EUA wahały się w przedziale 6,25-9,02 euro, a wolumen obrotów wzrósł prawie dwukrotnie do 13,3 mln. Wyższy współczynnik zmienności obserwowaliśmy na rynku jednostek CER (15,2%). Ich ceny zmieniały się pomiędzy 0,73 a 1,15 euro, a miesięczny wolumen ukształtował się na poziomie 693 tys.
Więcej
-
Polscy naukowcy patentują ekologiczną metodę wydobywania gazu łupkowego
2012-12-11
WięcejZamiast wtłaczania pod ziemię dużych ilości wody z chemikaliami można użyć dwutlenku węgla. Dzięki temu nie ma problemu z zanieczyszczeniem wód gruntowych przy wydobywaniu gazu łupkowego, a dodatkowo magazynowany jest dwutlenek węgla. Naukowcy z warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej właśnie patentują nową metodę szczelinowania. Zainteresowany jest nią Polimex i Jastrzębska Spółka Węglowa.
-
Nowy projekt planu działań dotyczącego środowiska do 2020
2012-12-10
Komisja Europejska przygotowała projekt nowego Environmental Action Plan (EAP) do 2020 roku, zatytułowany "Jak żyć dobrze, w granicach naszej planety" ("Living well, within the limits of our planet"). Dokument ma wyznaczyć kierunki polityki środowiskowej do 2020 roku, idącej w stronę zielonego rozwoju gospodarczego Europy.
Więcej
-
Morska energetyka wiatrowa szansą na wzrost i nowe miejsca pracy
2012-12-10
WięcejMorska energetyka wiatrowa to istotne źródło energii, które może przyczynić się do wzrostu tworzenia nowych miejsc pracy – przekonywał minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak podczas VII Forum Energetycznego w Sopocie.
-
SLD przygotowuje własny projekt ustawy o OZE
2012-12-10
Odnawialne źródła energii powinny uzyskać właściwą pozycję w procesie modernizacji i rozbudowy polskiej gospodarki, jednak obecny rząd zdaje się dążyć do likwidacji tego sektora energetyki – uważa Leszek Miller. Dlatego SLD przedstawi w przyszłym tygodniu własny projekt ustawy o OZE.
Więcej
-
Trudne klimatyczne rozmowy zakończone, ale klimat nadal zagrożony
2012-12-09
"Jeśli nie my to kto, jeśli nie teraz, to kiedy?" – te dramatyczne słowa, wzywające do działania na rzecz ochrony klimatu, zostały wypowiedziane przez Naderev Saño, negocjatora zniszczonych przez tajfun Bopha Filipin, na zakończonej 8 grudnia 18. Konferencji Klimatycznej w Katarze (COP 18). Stoją one w bolesnej sprzeczności z niemal całkowitym brakiem postępów w globalnych negocjacjach.
Więcej
-
Mapa myśli zależności globalnych – nietypowe narzędzie edukacyjne
2012-12-09
WięcejDzisiaj świat jest mniejszy niż nam się wydaje. Biorąc pod uwagę to, jak na siebie nawzajem wpływamy, można śmiało powiedzieć, że mieszkaniec Demokratycznej Republiki Konga, Zambii, Nigerii, czy wysp Tuvalu jest naszym sąsiadem niemal w takim samym stopniu jak "Kowalscy" z mieszkania obok.
-
Brazylia zwiększa sektor OZE
2012-12-09
Brazylia, państwo należące do największych emitentów dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów na świecie, chce więcej inwestować w odnawialne źródła energii. Być może sektor wiatrowy w tym kraju wkrótce będzie rozwijał się szybciej niż gdziekolwiek indziej.
Więcej
-
Kanada i Nowa Zelandia z tytułem "Skamielin Roku"
2012-12-08
WięcejKraje te zwyciężyły w "kampanii skrajnego egoizmu i nieodpowiedzialności", blokując rozmowy i odmawiając współpracy w wypracowaniu porozumienia. Od początku prowadziły w wyścigu i nie dały rywalom żadnych szans. Za uparte stanowisko w sprawie przeniesień AAU, Polska zdobyła dwa wyróżnienia. Jak wyglądały ostatnie dni?
-
EBOiR pożyczy 20 mln euro Societe Generale Equipment Finance
2012-12-08
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podpisał kolejną umowę kredytową na kwotę 20 mln euro z Societe Generale Equipment Finance. Ponadto, planuje zwiększenie zaangażowania dla uczestniczących już w programie instytucji: BZ WBK Finanse & Leasing oraz Millennium Bank i Millennium Leasing, które otrzymają drugą pulę funduszy w wysokości 15 mln euro każda.
Więcej
-
Prawie połowa energii odnawialnej w UE pochodzi z drewna
2012-12-08
WięcejNiemal połowa odnawialnej energii w Unii Europejskiej pochodzi z drewna i jego odpadów – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat. Polska jest jednym z czterech państw członkowskich, które w taki sposob pozyskują ponad 80 proc. swojej energii odnawialnej.
-
Klimat w Warszawie oczami Leszka Drogosza
2012-12-07
Decyzja zapadła – przyszłoroczny szczyt klimatyczny odbędzie się w Warszawie. O mocne strony stolicy, jako gospodarza COP 19, zapytaliśmy Leszka Drogosza, dyrektora Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta. Czy jesteśmy gotowi na takie wyzwanie?
Więcej
-
ONZ: Rok 2012 naznaczyły ekstremalne zjawiska
2012-12-07
WięcejW roku 2012 ekstremalne zjawiska pogodowe wystąpiły na całym świecie, zwłaszcza na półkuli północnej, gdzie padły liczne rekordy gorąca, topnienia lodu w Arktyce oraz występowały fale skrajnego zimna – podała pod koniec listopada Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
-
Frost & Sullivan: Coraz mniej dotacji rządowych kładzie się cieniem na europejskim rynku energii słonecznej
2012-12-07
Wraz ze zmierzchem ery hojnych subsydiów, europejski rynek fotowoltaiki (ang. photovoltaic, PV) musi stawić czoła poważnym wyzwaniom. Ciągły spadek cen spowodowany wysoką konkurencją ze strony chińskich producentów sprawił, że wiele firm, w tym znaczących graczy, musiało zakończyć produkcję. Na rynku skoncentrowanej energii słonecznej (ang. concentrated solar power, CSP) firmy zajmujące się rozwojem technologii koncentrują się na innowacjach i obniżaniu kosztów produkcji.
Więcej
-
W Polsce zaczyna się biogazowy boom?
2012-12-06
W tym roku uruchomiono w naszym kraju kilkanaście nowych biogazowni rolniczych. W budowie jest 29 kolejnych, a w zaawansowanych przygotowaniach i planach – aż 319 (dane z ostatnio opublikowanego raportu firmy doradczej Bio Alians). Czy to początek biogazowego boomu w Polsce?
Więcej
-
Kto o czym mówi na COP
2012-12-06
WięcejTym razem zamiast bardziej osobistej relacji Urszula Stefanowicz przedstawia cytaty z wypowiedzi polityków (i nie tylko) z COP 18. Do przemyślenia i pod rozwagę. Zaczyna od wypowiedzi sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona z otwarcia części spotkania "wysokiego szczebla", które rozpoczęło się 4 grudnia br.
-
Potrzebne dobre prawo dla energii ze źródeł odnawialnych
2012-12-06
Ograniczenie konkurencyjności energii ze źródeł odnawialnych i wzrost ryzyka inwestycyjnego to zdaniem przedstawicieli sektora OZE konsekwencje wprowadzenia przepisów projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, zaprezentowanej przez Ministerstwo Gospodarki w dn. 9 października 2012 r. Mimo, że wynikający z zobowiązań unijnych termin implementacji ustawy minął w grudniu 2010 r., projekt nie spełnia wymagań określonych dyrektywą UE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych i wymaga dalszych prac.
Więcej
-
Europa ma klimatyczny wybór!
2012-12-06
WięcejEfektywność energetyczna i odnawialne źródła energii są kluczowe dla osiągnięcia unijnego celu redukcji emisji w 2050 roku – wynika z najnowszego raportu WWF. Jednak Unia Europejska musi działać już teraz, jeżeli chce osiągnąć postawiony sobie cel redukcji o 85-90% za niecałe cztery dekady i zostać rzeczywistym "klimatycznym" liderem.
-
Ekstremalne zjawiska pogłębią dysonans rozwojowy
2012-12-05
Jeśli nie zarzucimy obecnego sposobu gospodarowania i nie podejmiemy zdecydowanych działań, ziemska temperatura do końca tego stulecia podniesie się o 4°C, w porównaniu do epoki przedindustrialnej – wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. Gwałtowny wzrost temperatury wywoła szereg katastrofalnych zjawisk pogodowych, które najdotkliwiej odczują państwa nierozwinięte.
Więcej
-
Drugi tydzień szczytu klimatycznego COP 18
2012-12-05
Więcej"Podwińcie rękawy, jest wiele do zrobienia!" – nawołuje CAN International. Organizacje pozarządowe komentują dotychczasowe działania podczas negocjacji i domagają się konkretnych rozwiązań od dedydentów obradujących w Katarze.
-
Nieprecyzyjne przepisy staną na drodze rozwoju domowych odnawialnych źródeł energii?
2012-12-05
Obecna polityka polskiego rządu w zakresie OZE ma na celu promowanie rozproszonej, małej energetyki odnawialnej. Na drodze do rozwoju domowej zielonej energetyki mogą jednak stanąć niejasne przepisy i ich, niekorzystne dla inwestorów, interpretowanie przez lokalnych urzędników.
Więcej
-
Nowa Zelandia nadal na prowadzeniu
2012-12-04
WięcejDo końca negocjacji pozostały cztery dni. Kto zdobędzie nagrodę "Dinozaura Roku"? Na czoło stawki wysunęła się niespodziewanie Nowa Zelandia, która uzbierała już pięć wyróżnień. Tuż za nią plasuje się Kanada z trzema Skamielinami. Jedną nagrodę zdobyła także Polska.
-
Przydomowa biogazownia rolnicza – czy to ma sens?
2012-12-04
W Chinach jest kilka milionów wykonanych tanim kosztem, chałupniczo, małych rolniczych instalacji biogazowych. Z kolei na Zachodzie coraz więcej ludzi buduje sobie na własną rękę maleńkie przydomowe biogazownie, w których przetwarza część swych domowych śmieci (odpadki organiczne). Pierwsze takie instalacje powstają też w Polsce. Czy ich budowa u nas się opłaci?
Więcej
-
Komisja Europejska domaga się kary dla Polski. Grozi nam ponad 1 mln euro za każdy tydzień opóźnienia we wdrożeniu dyrektyw
2012-12-04
W ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu może nałożyć na Polskę karę za to, że nie wdrożyła unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywy dotyczące gazu i energii elektrycznej, które składają się na tzw. trzeci pakiet energetyczny, mający doprowadzić do liberalizacji europejskiego rynku i zwiększyć prawa konsumentów. Za każdy dzień zwłoki we wprowadzaniu unijnego prawa Polsce grozi łącznie ponad 170 tys. euro.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona