-
Projekt "Euro Topten Max"
2013-02-02
WięcejFundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii realizuje projekt Euro Topten Max, finansowany ze środków Intelligent Energy Europe (IEE). Jednym z podejmowanych działań jest promocja zielonych zamówień publicznych przy współpracy z organizacją ICLEI (Local Governments for Sustainability).
-
Na Pomorzu powstanie farma wiatrowa za 240 mln zł. Inwestor dostał pozwolenie budowlane
2013-02-02
Farma wiatrowa, na budowę której zgodziło się Starostwo Powiatowe w Tczewie, powstanie na terenie gminy Gniew.
Więcej
-
Europejski przemysł zaniepokojony amerykańskim boomem łupkowym
2013-02-01
WięcejW Stanach Zjednoczonych spada cena energii, a przemysł rozkwita – wszystko dzięki gazowi łupkowemu. W Unii Europejskiej kwestia szczelinowania hydraulicznego pozostaje kontrowersyjna. Europejskie przedsiębiorstwa, które konsumują duże ilości energii, są coraz bardziej zaniepokojone, czy będą w stanie utrzymać konkurencyjność.
-
Wiceminister Kasprzak na konferencji energetycznej w Bazylei
2013-02-01
Polityka energetyczno-klimatyczna oraz perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii to główne tematy konferencji Global Energy Basel, w której udział wziął wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. Spotkanie odbyło się 22 stycznia 2013 r. w Bazylei.
Więcej
-
Minister środowiska zapowiada wsparcie dla biogazowni
2013-02-01
WięcejJest szansa na kolejne źródło dofinansowania budowy biogazowni. Trwa właśnie zabezpieczania pieniędzy na ten cel w Ministerstwie Środowiska. "Małe rolnicze biogazownie są jednymi z najlepszych odnawialnych źródeł energii dla Polski" – uważa Marcin Korolec. Zainteresowanie ich budową jest duże, inwestycje są jednak blokowane przez brak ustawy o odnawialnych źródłach energii.
-
Odnawialne źródła energii w Polsce w 2011 roku
2013-01-31
Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno coroczny raport "Energia ze źródeł odnawialnych w 2011 roku". Celem publikacji jest przedstawienie informacji z zakresu pozyskiwania i zużycia energii ze źródeł odnawialnych w roku 2011 oraz dostępnych danych za lata 2002–2010. Prezentujemy główne wnioski płynące z szóstej edycji dokumentu.
Więcej
-
Niemiecka rewolucja energetyczna
2013-01-31
Skąd się biorą nadwyżki energii w Niemczech? Dlaczego OZE są tańsze od źródeł konwencjonalnychm dlaczego rosną ceny energii elektrycznej i co to jest surcharge? Z dr Karoliną Jankowską, ekspertką od polityki energetycznej, rozmawia Adam Ostolski, współredaktor naczelny "Zielonych Wiadomości".
Więcej
-
J. Piechociński rozważa powołanie komisji nadzywczajnej ws. tzw. trójpaku energetycznego
2013-01-31
WięcejJeszcze w tym kwartale "trójpak energetyczny", czyli projekt ustaw prawo energetyczne, gazowe i o odnawialnych źródłach energii (OZE), ma trafić do parlamentu. Janusz Piechociński, wicepremier i szef resortu gospodarki zapowiada przyspieszenie prac nad tymi regulacjami. Jednocześnie sprzeciwia się oddzielnemu procedowaniu ustawy o zielonej energii, co postuluje część przedstawicieli branży. Nie wyklucza za to powołania nadzywczajnej komisji w tej sprawie.
-
Jaki klimat drugiej kadencji Obamy?
2013-01-30
Odkąd podczas poprzedniej kadencji Obamy republikanie w Kongresie zablokowali projekt systemu handlu emisjami, prezydent niewiele wspominał o ochronie klimatu. W październiku ubiegłego roku sytuację zmienił huragan Sandy, który spowodował zniszczenia wyceniane na 60 mld dolarów. Prezydent ciągle nie może liczyć na poparcie Kongresu, ale szykuje inną broń i zapowiada nadanie polityce klimatycznej szczególnego znaczenia. Czy spełni swoje obietnice?
Więcej
-
Zmniejszmy temperaturę na Ziemi
2013-01-30
WięcejKlimat się zmienia – co do tego nie ma wątpliwości. Oczywiste jest także, że potrzebne są działania adaptacyjne. O konieczności ich wprowadzenia rozmawiano w piątek 25 stycznia w Ministerstwie Środowiska podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Turn down the heat. Why a 4°C Warmer World Must be Avoided".
-
"Dynamiczna Polska" rozwija innowacje
2013-01-30
Stworzenie wysoce konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i współpracy przedsiębiorstw, administracji i nauki to główny cel strategii innowacyjności i efektywności gospodarki "Dynamiczna Polska 2020" (SIEG). 15 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały w sprawie dokumentu przygotowanego w MG.
Więcej
-
Przygotowania do akcji "Listy dla Ziemi"
2013-01-30
WięcejFundacja ekologiczna ARKA rozpoczyna przygotowania do "Listów dla Ziemi", czyli największej akcji ekologicznej w Polsce. W kwietniu 2013 roku weźmie w niej udział ponad milion osób.
-
Efekt odbicia – czy zielony wzrost jest możliwy?
2013-01-29
Fundacja Heinricha Boella oraz Instytut Klimatu, Środowiska i Energii w Wuppertalu opublikowały raport "Zielony wzrost wyjaśniony. Jak efekt odbicia wypacza zrównoważone cele podczas wzrostu gospodarczego". Timan Santarius zwraca w nim uwagę na niezmiernie ważne zjawisko, zwykle pomijane w debacie o kształtowaniu zielonego wzrostu. Czy efektów odbicia da się uniknąć? Czy w związku z ich występowaniem zrównoważone cele w ogóle uda się zrealizować?
Więcej
-
Bruksela nakazuje rozwój sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych
2013-01-29
WięcejUnia Europejska zadeklarowała rozwój infrastruktury służącej samochodom elektrycznym. Jednym z celów jest zwiększenie liczby stacji ładowania. Jest to część strategii, która ma ożywić produkcję samochodów niskoemisyjnych w Europie.
-
Kolejne stanowisko prezesa URE w sprawie smart grid
2013-01-29
Stanowisko prezesa URE w sprawie szczegółowych reguł regulacyjnych w zakresie stymulowania i kontroli wykonania inwestycji w AMI to kolejny dokument dotyczący smart grid, zatwierdzony przez regulatora 11 stycznia 2013 r. Dokument ten, nawiązując ściśle do stanowiska prezesa URE ws. AMI, zawiera szczegółowo określony katalog zasad, wedle których kontrolowana będzie realizacja inwestycji w systemy AMI.
Więcej
-
Kampania "Energooszczędność w moim domu"
2013-01-28
WięcejOsoby planujące zakup mieszkania lub domu w 2013 roku będą mogły skorzystać z dopłat do kredytów bankowych udzielanych w ramach nowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warunkiem uzyskania dopłaty jest wysoki standard energetyczny wybranego domu lub mieszkania. Jak sprawdzić klasę energetyczną budynku i jakie rozwiązania zastosować, by była ona jak najwyższa – dowiemy się z kampanii "Energooszczędność w moim domu".
-
Wybrano banki, które będą udzielać kredytów z dopłatą na budowę domów energooszczędnych
2013-01-28
Siedem banków będzie udzielać kredytów z dopłatą na budowę domów energooszczędnych. W większości są to banki komercyjne. Program ma ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Według badań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obecnie skorzystać z niego chce co czwarty inwestor.
Więcej
-
Elektrownia fotowoltaiczna na dachu kościoła w Jaworznie będzie oddawać prąd do sieci
2013-01-27
System fotowoltaiczny na dachu kościoła w Jaworznie do tej pory produkował energię wyłącznie na potrzeby lokalnej parafii. Teraz nadmiar energii będzie sprzedawany do sieci.
Więcej
-
Ruszyła III edycja Europejskich Słonecznych Dni
2013-01-27
WięcejW Polsce już po raz trzeci organizowana jest kampania Europejskie Słoneczne Dni, która w Europie odbywa się już od 2002 r. W tym roku wydarzenie trwać będzie od 1–19 maja na terenie całej Polski i Europy.
-
Czy masa pofermentacyjna z biogazowni jest groźna dla środowiska?
2013-01-26
Ci, którzy protestują przeciwko budowie biogazowni, przekonują często, że powstający w nich jako produkt uboczny tzw. poferment to groźny odpad. Podobnie podchodzi do niego wielu polskich rolników. Czy słusznie? Warto zapoznać się z ekspercką opinią na ten temat, przytoczoną w artykule opublikowanym ostatnio w popularnym portalu rolniczym Farmer.pl.
Więcej
-
Apple opatentował technologię magazynowania zielonej energii
2013-01-26
Prace Apple nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii nabierają tempa. Oprócz produkcji zielonej energii na potrzeby swoich centrów komputerowych, amerykański koncern pracuje także nad rozwiązaniami, które umożliwią jej magazynowanie.
Więcej
-
"RZ": Morska energetyka wiatrowa może zyskać nowe wsparcie polityczne
2013-01-26
WięcejJak informuje "Rzeczpospolita", morska energetyka wiatrowa w Polsce zyskała nowego sojusznika.
-
USA na drodze do zielonej gospodarki?
2013-01-25
Wybrany na kolejną kadencję prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama znów podkreśla w swoich wypowiedziach, że mimo iż droga przejścia na odnawialne źródła energii będzie dla jego kraju długa i trudna, to jest to transformacja nieunikniona. Aby chronić się przed narastającymi skutkami zmian klimatu, Amerykanie muszą inwestować w nowe zielone technologie. Z najnowszych raportów wynika, że ten kierunek został już obrany.
Więcej
-
"Der Spiegel": Energetyka w Polsce nie wyszła z minionego ustroju
2013-01-25
Więcej"Obecna sytuacja, w której Polska polega na produkcji energii z brudnych, pochodzących z czasów socjalizmu elektrowni węglowych nie może trwać w nieskończoność" – pisze niemiecki magazyn w artykule na temat kondycji polskiej energetyki.
-
PSEW: Bez ustawy o OZE zwolnienia i upadek firm
2013-01-25
Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej obecny projekt ustawy o OZE jest akceptowalny i wymaga tylko uwzględnienia indeksacji wsparcia dla producentów zielonej energii o rosnącą inflację.
Więcej
-
Sadza bardziej szkodliwa niż sądzono
2013-01-24
WięcejW połowie stycznia tego roku Pekin zniknął pod gęstą warstwą smogu. Poziom sadzy w powietrzu wielokrotnie przekroczył dopuszczalne limity. Problem staje się poważny, zwłaszcza gdy wziąć pod uwagę ostatnie odkrycia grupy naukowców z całego świata. Smog nie jest jedynie szkodliwy dla zdrowia, może także mieć znacznie silniejszy wpływ na proces zmian klimatycznych niż do tej pory sądzono.
-
Unijne pieniądze dla polskiej energetyki
2013-01-24
Po raz pierwszy Komisja Europejska zarezerwowała w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego znaczne środki na sektor energii. Minimum 50% funduszy będzie mogło być przeznaczone na inwestycje w gospodarkę niskowęglową. Parlament Europejski przyjął 16 stycznia br. raport dotyczący polityki spójności oraz nowej polityki energetycznej przygotowany przez prof. Lenę Kolarskę-Bobińską. W raporcie podkreślono, jak ważna jest rola projektów energetycznych w budowaniu rozwoju regionów.
Więcej
-
Mały trójpak nie daje szansy prosumentowi. Obywatele zostali na lodzie!
2013-01-24
Więcej22 stycznia br. posłowie podkomisji nadzwyczajnej ds. nowelizacji prawa energetycznego odrzucili propozycję poprawki Koalicji Klimatycznej, zmierzającej do zmniejszenia barier administracyjnych dla obywateli chcących wytwarzać energię w mikroinstalacji i sprzedawać ją do sieci. Jest to zła decyzja zarówno dla osób prywatnych, producentów i instalatorów mikroinstalacji, jak i budżetu państwa.
-
Prezydent Ostrowca nie zgodził się na budowę biogazowni
2013-01-23
Jak napisała „Gazeta Ostrowiecka", prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński odmówił ustalenia tzw. środowiskowych uwarunkowań dla biogazowni rolniczej, która miała powstać na terenie zlikwidowanej Cukrowni Częstocice (oddział Krajowej Spółki Cukrowej).
Więcej
-
Program Natura 2000 wstrzymuje inwestycje w elektrownie wiatrowe
2013-01-23
Jeśli farmy wiatrowe miałyby wkraczać na tereny Natura 2000 w sposób niebezpieczny dla przyrody, to należy poszukać innych lokalizacji – uważa prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska. Według niego jednak sam fakt przynależenia do obszarów chronionych nie powinien przesądzać o wstrzymaniu rozwoju energetyki wiatrowej na danym terenie. Problem w tym, że w województwach, które charakteryzują się największą wietrznością, jest też najwięcej terenów podlegających Naturze 2000.
Więcej
-
Co w resorcie środowiska w 2013 roku
2013-01-23
Uporządkowanie kwestii związanych z odpadami komunalnymi, finalizacja przepisów dotyczących wydobycia gazu łupkowego, zrównoważona polityka klimatyczna to tylko przykłady zadań ministra środowiska na 2013 rok.
Więcej
-
Szwed: Rząd porzuca program jądrowy? Kolejna odsłona
2013-01-23
Więcej"Ponieważ w Ministerstwie Gospodarki działa Departament Energetyki Jądrowej, domagamy się publicznych wyjaśnień i odpowiedzi na wiele istotnych pytań, dotyczących sytuacji energetycznej w regionie południowego Bałtyku – w województwach pomorskim i zachodniopomorskim w szczególności" – pisze Dariusz Szwed z Partii Zielonych.
-
Piechociński: Nadałem "trójpakowi" tryb pilny
2013-01-22
Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński chce, aby jak najszybciej doszło do ustalenia wspólnego stanowiska rządu dotyczącego tzw. trójpaku energetycznego, a w szczególności nowego systemu wsparcia OZE – wynika z jego wypowiedzi. W związku z tym wkrótce ma się odbyć spotkanie trzech resortów – gospodarki, skarbu i środowiska – w celu uzgodnienia projektu.
Więcej
-
Całe miasto redukuje zużycie energii!
2013-01-22
Jak zmniejszyć zużycie energii w firmie i obniżyć koszty działalności? Jak racjonalnie użytkować urządzenia i technicznie przygotować przedsiębiorstwo do poprawy efektywności energetycznej? Szkolenia efektywności energetycznej dla firm i nauka eco-drivingu to tylko niektóre działania dla obywateli, które w nowym roku zainicjuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej. Wszystko po to, by wspierać edukację ekologiczną i zredukować zużycie energii w mieście. Spotkanie informujące o bezpłatnych szkoleniach dla firm odbędzie się 24 stycznia w bielskim Ratuszu.
Więcej
-
Samorządowcy chcą uregulowania możliwości budowy farm wiatrowych
2013-01-22
WięcejGrupa samorządowców z Warmii i Mazur wystosowała apel o bardziej precyzyjne uregulowanie zasad budowy farm wiatrowych.
-
Na Podlasiu powstanie 30 biogazowni?
2013-01-21
Z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wynika, że w Podlaskiem inwestorzy przygotowują się do budowy 30 biogazowni.
Więcej
-
Biopaliwa nie takie
2013-01-21
Dzięki wykorzystaniu biopaliw Europa ma ograniczyć spalanie paliw kopalnych, a przez to emisje dwutlenku węgla do atmosfery. Okazuje się jednak, że nie pozostają one bez wpływu na środowisko. Uprawy roślin energetycznych mogą zwiększać ilość toksycznego ozonu w przyziemnej warstwie atmosfery, a także wpływać na ceny innych zbóż, jak pszenica i kukurydza.
Więcej
-
Bruksela zmierza ku nowym "śmiałym" celom CCS do 2014 roku
2013-01-21
WięcejWedług projektu unijnego komunikatu, do którego dotarł EurActiv, fiasko planów UE dot. przechowywania dwutlenku węgla w podziemnych strukturach geologicznych wymusi powstanie nowych przepisów dotyczących standardów wydajności emisji oraz obowiązkowych certyfikatów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.
-
G. Wiśniewski: Utrzymanie obecnego wsparcia grozi załamaniem rynku OZE w Polsce
2013-01-21
Zdaniem prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorza Wiśniewskiego, utrzymanie obecnych zasad systemu wsparcia dla producentów energii odnawialnej będzie pogłębiało zjawisko nadpodaży zielonych certyfikatów, co może skutkować wstrzymaniem dalszego rozwoju rynku OZE w Polsce.
Więcej
-
Rząd USA chce, aby samochody elektryczne hałasowały?
2013-01-20
WięcejDepartament Transportu USA zaproponował wprowadzenie nowych standardów w zakresie minimalnego hałasu, który będą musiały generować poruszające się po amerykańskich drogach samochody elektryczne.
Poprzednia strona Następna strona