Publikacje
-
Zmiany w zamówieniach publicznych - wzorem Czech do przetargów mogą zostać wprowadzone kryteria środowiskowe
2021-04-21
Od początku tego roku w Czechach instytucje zamawiające muszą rozważyć, czy w każdym nowo publikowanym przetargu możliwe jest wprowadzenie kryteriów środowiskowych. Eksperci wskazują, że Polska również prędzej czy później będzie zobligowana do wprowadzenia takich kryteriów na krajowym, wartym ok. 300 mld zł rocznie, rynku zamówień publicznych. Zwłaszcza że zielone zamówienia, które stają się w ostatnich latach coraz powszechniejszą praktyką, zapewniają instytucjom zamawiającym nie tylko korzyści środowiskowe, lecz także oszczędności finansowe. Wybór odpowiednich produktów, które zmniejszają ilość zużytej energii czy gazów, może okazać się szczególnie istotny w medycynie, gdzie ratuje się życie, ale przy okazji generuje się ogromną ilość odpadów.
Więcej
-
Oczy zamknięte na efektywność energetyczną
2021-04-20
Odwrotnie niż w Polsce, w wielu krajach plany odbudowy zapominają o istotnym wsparciu do modernizacji zasobów mieszkaniowych w celu oszczędzania w nich energii. W tej kategorii do nagród www.cashawards.eu nominowanych jest aż 6 przykładów z 5 krajów.
Więcej
-
Transport na paliwa kopalne
2021-04-20
Linie lotnicze czy spalinowe autobusy wciąż mogą być finansowane z niektórych planów odbudowy. Poznajcie trzy nominowane w tej kategorii przykłady działań zaproponowanych do finansowania z funduszy UE. Głosujcie na www.cashawards.eu.
Więcej
-
Czym na szczycie klimatycznym USA pochwali się Polska?
2021-04-20
W najbliższy czwartek, 22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, rozpocznie się szczyt klimatyczny organizowany przez Stany Zjednoczone. Wezmą w nim udział liderzy 40 krajów świata. Nasz kraj reprezentować będzie Andrzej Duda. Co prezydent może powiedzieć o “ambicjach” klimatycznych Polski? Co musi się zmienić? Eksperci Koalicji Klimatycznej podpowiadają.
Więcej
-
Szczyt klimatyczny Bidena. Nowe otwarcie? - debata ISP
2021-04-19
Zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich to punkt zwrotny w obszarze amerykańskiej polityki klimatycznej. Jedną z pierwszych decyzji prezydenta był powrót USA do Porozumienia Paryskiego oraz podjęcie szeregu rozporządzeń na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu. Na ten temat odbędzie się debata Instytut Spraw Publicznych 23 kwietnia 2021, godz. 13:00
Więcej
-
Ani czysta ani sprawiedliwa transformacja
2021-04-19
Kolejni kandydaci do głosowania w ramach zabawy na www.cashawards.eu. Tym razem to źli gracze, którzy psują obraz sprawiedliwej transformacji w kilku krajach UE. Głosujcie!
Więcej
-
Apelujemy o zwolnienie z podatku VAT darowizn produktów przemysłowych
2021-04-19
Czy wiesz, że zdarzają się sytuacje, że np. sklepy z odzieżą wyrzucają niesprzedane kolekcje zamiast oddać je potrzebującym. Nawet jeśli nie wiesz, to możesz się dowiedzieć i podpisać pod pożyteczną petycją w tej sprawie.
Więcej
-
Fashion RevolutionWeek 2021
2021-04-19
Co roku w kwietniu (19-25 kwietnia br.) organizowany jest Fashion Revolution Week: najważniejsze wydarzenie Fashion Revolution, czyli globalnego ruchu na rzecz zrównoważonej mody.
Więcej
-
Wodorowy miraż
2021-04-17
Prawie cała Europa zaczyna bawić się inwestycjami w wodór. Ten nowy rodzaj zabawy może nas kosztować grube miliardy, a jednak nadal istnieje ryzyko, że mniej emisji gazów cieplarnianych z tego nie będzie.
Więcej
-
Wsparcie dla społeczności energetycznych
2021-04-17
Z czterech krajów zgłoszono propozycje na najlepsze inicjatywy wsparcia dla wspólnot energetycznych. Tak się ciekawie składa, że wszystkie zgłoszone propozycje pochodzą ze Środkowo-Wschodniej Europy. Możecie na nie głosować w ramach www.cashawards.eu
Więcej
-
Jak zbudować łańcuch żywnościowy, który działa na rzecz klimatu?
2021-04-16
Jak można przeczytać w „Strategii od pola do stołu na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego” z maja 2020 roku, jednym z celów Unii Europejskiej jest zmniejszenie śladu środowiskowego i klimatycznego unijnego systemu żywnościowego, wzmocnienie jego odporności, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i sprawienie, aby UE była liderem w globalnej transformacji[1]. W jaki sposób to osiągnąć? Przedstawiamy cykl artykułów powstałych we współpracy z Polską Izbą Żywności Ekologicznej, który przybliży dokument „od pola do stołu” oraz przedstawi plany Komisji Europejskiej na kolejne lata.
Więcej
-
Konsultuj Strategię Leśną Unii Europejskiej
2021-04-16
Najbliższe miesiące to czas intensywnych prac w Komisji i Parlamencie Europejskim nad strategiami związanymi z ochroną i zachowaniem bioróżnorodności. Wiele spośród podjętych obecnie ustaleń, zdeterminuje działania UE w kwestii ochrony przyrody na najbliższe 10 lat. Jednym z opracowywanych dokumentów jest Strategia Leśna, której konsultacje trwają jedynie do 19 kwietnia 2021.
Więcej
-
Aby zniszczyć przyrodę poprzez odbudowę
2021-04-16
Przedstawiamy kandydatów do nagrody www.cashwards.eu w zakresie bardzo złych przykładów. Dziś braki w zakresie ochrony przyrody. Niestety Polska nie jest jedynym krajem, który w krajowym planie odbudowy nie dostrzega bioróżnorodności, ale są też tacy, którzy chcą bioróżnorodność niszczyć. Głosujcie!
Więcej
-
Szybki start sprawiedliwej transformacji
2021-04-15
Kontynuujemy przedstawianie kandydatów do nagród www.cashwards.eu. Dziś pozytywne przykłady w zakresie sprawiedliwej transformacji, w tym jeden przykład z Polski. Głosujcie!
Więcej
-
Duże miasta UE popierają zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2030
2021-04-15
Aż 63%, a więc prawie dwie trzecie mieszkańców miast popiera wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi w Europie po 2030 roku - wynika z nowego sondażu internetowego YouGov przeprowadzonego w 15 europejskich miastach. Ogólnoeuropejskie wycofanie ze sprzedaży samochodów napędzanych paliwami kopalnymi jest jedną z opcji wartych rozważenia przez unijnych prawodawców, którzy opracowują obecnie szeroko zakrojone przepisy mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku.
Więcej
-
Gdzie nie wieje wiatr i nie świeci słońce
2021-04-14
Prezentujemy drugizestaw do głosowania w konkursie Cash Awards: www.cashawards.eu. Zestaw dotyczy braku wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w krajowych planach odbudowy. Generalnie taką tendencję zauważamy także w polskim KPO, włącznie z planem budowy wodorowego mirażu.
Więcej
-
Fundusze EU do kieszeni oligarchów
2021-04-13
Prezentujemy pierwszy zestaw do głosowania w konkursie Cash Awards: www.cashawards.eu. Zestaw dotyczy przeznaczania środków unijnych na projekty dużym firm, zwykle energetycznych, co mija się z celem krajowych planów odbudowy.
Więcej
-
Epidemie a środowisko - Sami przyczyniamy się do rozprzestrzeniania patogenów
2021-04-13
Czy nasza relacja ze środowiskiem ma coś wspólnego z rozprzestrzenianiem się epidemii? Nauka nie ma wątpliwości. Sami przyczyniamy się do rozprzestrzeniania patogenów.
Więcej
-
Debata ekspercka online: Senior czuje dobry klimat
2021-04-12
Zmiany klimatu wpływają na jakość i warunki życia, co niesie ze sobą zagrożenie dla funkcjonowania, zdrowia oraz bezpieczeństwa mieszkańców. W grupie szczególnie narażonych na negatywne skutki ekstremalnych zjawisk klimatycznych, m.in. ze względu na wzrost ryzyka nasilenia się chorób układu krążenia, czy układu oddechowego, są osoby starsze. Zachodzące zmiany demograficzne (starzenie się społeczeństwa) sprawiają, że to właśnie seniorzy będą w najbliższych latach szczególnie ważną grupą wiekową pod względem ekonomicznym i społecznym.
Więcej
-
Miliony litrów wody codziennie wyciekają z polskich wodociągów. Jak możemy zapobiec stratom?
2021-04-12
Woda jest naszym wspólnym dobrem, którego niedostatek z każdym rokiem odczuwamy coraz mocniej. Rozsądne gospodarowanie wodą pitną przez konsumentów to temat, o którym wiele się mówi. To prawda, że znaczenie mają nie tylko nasze codzienne nawyki i tak prozaiczne czynności, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów czy naprawa cieknących kranów. Równie ważne jest jednak zapobieganie nieszczelnościom infrastruktur i wynikającym z nich stratom wody podczas jej przesyłu.
Więcej
Poprzednia strona Następna strona