Aktualności
-
Przyśpieszmy redukcję emisji w budownictwie, transporcie i rolnictwie
2021-09-29
Prawodawcy w komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego wezwali w poniedziałek (27 września) kraje UE do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczenia emisji w sektorach takich jak rolnictwo, budownictwo i transport, które obecnie nie są objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji.
Więcej
-
Startuje akcja „Książka za drzewo”
2021-09-28
Fundacja Ekologiczna ARKA startuje z ogólnopolską akcją „Książka za drzewo”, która łączy tematykę ekologiczną z promocją książek i czytelnictwa.
Więcej
-
Niskoemisyjny transport w CEE. Jak obniżyć emisje z transportu drogowego w Europie Środkowo-Wschodniej? Podsumowanie debaty
2021-09-27
22 września, w Europejski Dzień Bez Samochodu, odbyła się debata poświęcona redukcji emisji z transportu drogowego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Podczas wirtualnego spotkania eksperci z Polski, Czech, Węgier, Rumunii i Słowenii podzielili się doświadczeniami ze swoich krajów. Omówiono aktualną i prognozowaną skalę emisji szkodliwych gazów w regionie oraz istniejące i proponowane rozwiązania problemu.
Więcej
-
Podatki – dobro, które wraca
2021-09-25
Minął Dzień bez Samochodu oraz Tydzień Zrównoważonego Transportu. Nam minął godnie, bo zrealizowaliśmy debatę poświęconą obniżeniu emisji CO2 z transportu, na którą każdy z uczestników dotarł na piechotę lub nie musiał docierać w ogóle. Wszystko zdalnie, czyli bez konieczności podróży. A dyskutowaliśmy m.in. o podatkach od transportu.
Więcej
-
Mieszkańcy mówią dość i skarżą nieskuteczną politykę antysmogową mazowieckich władz
2021-09-24
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz dwoje mieszkańców Warszawy zaskarżyli dziś władze Województwa mazowieckiego za nieskuteczną politykę antysmogową. Domagają się unieważnienia obecnego programu ochrony powietrza i podjęcia zdecydowanych i pilnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w stolicy i w całym województwie.
Więcej
-
Światowa Organizacja Zdrowia publikuje nowe rekomendacje ws. jakości powietrza. Smog szkodzi nam bardziej, niż myśleliśmy.
2021-09-23
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała wczoraj nowe wytyczne dot. światowych standardów jakości powietrza. Są to zaktualizowane po 15 latach rekomendacje maksymalnych stężeń sześciu głównych substancji zanieczyszczających powietrze, tj. pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, ozonu oraz tlenku węgla. W niektórych przypadkach są one nawet czterokrotnie niższe, niż poprzednie wytyczne. Aktualizując poziomy obowiązujące od 2005 roku, WHO wzięła pod uwagę rosnącą liczbę badań naukowych potwierdzających szkodliwość tych zanieczyszczeń – dużo wyższą niż sądziliśmy jeszcze kilkanaście lat temu.
Więcej
-
Unijne dotacje na podatek paliwowy o wartości 1,5 mld euro napędzają skutki klimatyczne i przełowienie
2021-09-21
Flota rybacka UE otrzymuje ulgę podatkową w wysokości od 759 mln euro do 1,5 mld euro z dotacji do podatku paliwowego rocznie, a także produkuje prawie 7,3 mln ton CO2 tylko ze spalania paliwa, wynika z raportu opublikowanego wczoraj w ramach kampanii "Nasza ryba".
Więcej
-
Jak obniżyć emisje z transportu drogowego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej? Debata online już wkrótce
2021-09-20
Zapraszamy na kolejną debatę online, tym razem poświęconą niskoemisyjnemu transportowi w naszym regionie Europy. O wyzwaniach stojącymi przed krajami CEE porozmawiamy z zaproszonymi ekspertami w najbliższą środę, 22 września, o godz. 11:00. Dyskusję będzie można obejrzeć na portalu chronmyklimat.pl oraz za pośrednictwem Facebooka.
Więcej
-
Rowerem po torach
2021-09-18
Jako działacze ekologiczni zawsze bardzo zabiegamy o rozwiązanie promujące transport rowerowy. Po pierwsze, to dobre dla środowiska, bo nie emituje zanieczyszczeń. Po drugie, to dobre dla zdrowia, bo promuje tężyznę fizyczną. Po trzecie, to tani środek transportu dostępny dla każdego. Jak się okazuje niestety nie wszędzie.
Więcej
-
Szczyt klimatyczny polskiej kolei
2021-09-17
Już za tydzień, 22 września, podczas tragów TRAKO w Gdańsku, odbędzie się długo wyczekiwany szczyt klimatyczny polskiej kolei – konferencja „Kolej dla Klimatu”. Premiera raportu oraz prezentacja wyników badań przeprowadzonych wśród firm logistycznych, to kluczowe punkty tego wydarzenia.
Więcej
-
Stanowisko społeczne w sprawie polskiego rolnictwa
2021-09-16
Do 15 września trwały konsultacje publiczne drugiej wersji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Koalicja Żywa Ziemia złożyła kilkaset uwag, głównie dotyczących ochrony środowiska i klimatu, gospodarowania wodą, rolnictwa ekologicznego i dobrostanu zwierząt gospodarskich. Plan Strategiczny dla WPR to dokument, który będzie nadawać kierunek rozwoju polskiego rolnictwa przez następne 7 lat.
Więcej
-
Copernicus: najcieplejsze lato w Europie z niewielkim marginesem względem innych wyników
2021-09-15
Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych.
Więcej
-
Niemcy mogą osiągnąć zerową emisję netto do 2045 r. przy zerowych kosztach netto
2021-09-14
Niemcy mogą przekształcić swoją gospodarkę w zerową emisję netto do 2045 r. przy zerowych kosztach netto, ponieważ przejście na zielone technologie otwiera nowe rynki i możliwości wzrostu, stwierdziła firma konsultingowa McKinsey.
Więcej
-
Ile światowej ropy musi pozostać w ziemi?
2021-09-13
Analiza pokazuje, że przyszłość przemysłu paliw kopalnych jest ponura, a w grę wchodzą biliony dolarów aktywów.
Więcej
-
Ubodzy w samochodach
2021-09-11
Kilka lat temu w Polsce intensywnie analizowano zagadnienie wykluczenia transportowego. Celem analiz było wprowadzenie szerszej dostępności do transportu publicznego. Jednak tam, gdzie dostęp do takiego transportu jest dobry mówi się też się o ubóstwie transportowym. Bywa on argumentem przeciwko polityce ograniczania wjazdu samochodami do miast, zwłaszcza rozwiązaniom polegającym na opłatach za wjazd. Na przykładzie Warszawy spróbuję pokazać, czy taki argument ma sens.
Więcej
-
Najcieplejsze lato w Europie z niewielkim marginesem względem innych wyników
2021-09-10
Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych.
Więcej
-
Emisje zanieczyszczeń z ponad 1/3 ciężarówek Euro 6 za wysokie
2021-09-09
Prawie jedna trzecia ciężarówek Euro 6 w Hiszpanii przekracza unijne limity emisji spalin, wykazały testy przeprowadzone w Barcelonie i Madrycie. Dzieje się tak pomimo tego, że wysoka emisja dwutlenku azotu (NO2) z transportu drogowego stanowi poważny problem dla zdrowia publicznego, powodując przedwczesne zgony 50 000 Europejczyków każdego roku.
Więcej
-
Biznes potrzebuje zielonej kolei!
2021-09-09
Postępujące zmiany klimatu skłaniają firmy do poszukiwania bardziej ekologicznych form transportu towarów. Emisyjność jest kryterium, które biznes coraz częściej bierze pod uwagę planując łańcuchy logistyczne. Z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) dla Fundacji ProKolej wynika, że to właśnie w transporcie kolejowym przedsiębiorcy upatrują największych szans na ograniczenie śladu węglowego.
Więcej
-
Przemysł żeglugowy proponuje opłaty w celu przyspieszenia przyszłości bezemisyjnej
2021-09-08
Wiodące stowarzyszenia żeglugowe zaproponowały stworzenie globalnego podatku od emisji dwutlenku węgla ze statków, aby przyspieszyć wysiłki przemysłu na rzecz ekologii.
Więcej
-
Zmiana stylu życia może zmniejszyć dwukrotnie emisje Brazylii do 2030 r.
2021-09-07
Zmiany stylu życia na całym świecie mogą do 2030 r. zmniejszyć emisje dwukrotnie większe niż w Brazylii, w porównaniu z samymi rozwiązaniami technologicznymi, wynika z ujawnionego projektu nadchodzącego raportu naukowego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Więcej
Poprzednia strona Następna strona